Genel

ÖTV İndirimi ve Muafiyeti Bulunan Araçların Listesi, ÖTV’siz Engelli Araç Listesi

Son dönemlerde sıklıkla otomotiv piyasalarının gündeminde olan ÖTV indirimi araç satın alacakların gündeminde yer tutuyor. Öte yandan yıllardır uygulanan farklı bir yasal kanun ile engelli vatandaşlara yönelik ÖTV indirimi bulunan sıfır araçların piyasada satışa sürdürülüyor. Engelli vatandaşların 5 yılda bir yararlandıkları ÖTV indirimine sahip olan araçların listesi detayları ile haberimizde yer alıyor.

ARAÇLAR ÖTV İNDİRİMLİ YA DA TAMAMEN MUAF OLUYOR!

Devlet yıllardır belirli engel oranına göre engelli vatandaşlara yönelik ÖTV indirimi uyguluyor. Bazı durumlarda ÖTV’yi tamamen muaf tutabiliyor. ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen bir engellinin sahip olması gereken belirli şartlar bu haktan yararlanmasını sağlıyor. Ardından listede yer alan araçlar fiyatlarına bakılarak ÖTV indirimi ile satın alınabiliyor.

ÖTV İNDİRİMİNDEN NASIL YARARLANILIR?

ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen bir kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ardından engelli vatandaşın sağlık kurumu aracılığı ile aldığı rapor üzerinde %40 ve üzeri engele sahip olması gerekiyor.

Temmuz ayı içerisinde engelli araç listesi net olarak belli oldu. Markalar farklı modellere göre 350.000 TL’yi aşmayacak araçlarda ÖTV indirimi ile satın alma fırsatı sundu. Kişinin engel oranına göre de belirlenecek olan fırsattan yararlanabilmek için belirli şartları taşımak gereklidir.

ENGELLİLİK ORANINA GÖRE ÖTV İNDİRİMİ NASIL BELİRLENİYOR?

Engele sahip olan kişinin engelli yüzdesi araç satın alımında daha çok indirim kazanmasını sağlıyor. 18 yaşından büyük olanlar ve engelli sürücü belgesine sahip olanlar bu fırsatı değerlendirebilir. Buna göre sıfır araç satın alımında %40 ile %89 arasında engeli bulunan bir vatandaş %26,3 oranında ÖTV indirimi kazanıyor. KDV indirimi ise %15.24 oranında geçerli oluyor.

%90 ve üzerinde engelliye sahip olan vatandaş ÖTV’den tamamen muaf tutuluyor. %90 ve üzeri engelli bireyin yakınlık derecesine bakılmaksızın yakınlarının araç satın alabilmesi mümkün hale geliyor.

ÖTV İNDİRİMLİ ENGELLİ ARACIN SATIŞI YAPILABİLİR Mİ?

Akıllardaki en önemli soru ise alınan bu araçların kişi tarafından tekrar satılıp satılamayacağı oldu. ÖTV muafiyetinden yararlanan bir engelli aracı tekrar satmak istediğinde satın alma işlemi üzerinden 5 yıl geçmiş olması gerekiyor. Ancak kişi 5 yıl içerisinde aracı satmak isterse aracın asıl ÖTV’si hesaplanarak vergi tutarı aracı satan kişi tarafından alınıyor.

İstisnai durumlarda araç satışı ÖTV indirimi ile beraber motorlu taşıtlar vergisinden de muaf tutuluyor. Eğer herhangi bir kaza nedeniyle araç hasara uğramışsa ya da doğal afetten kaynaklı sebeplerden dolayı kullanılmaz hale gelmişse bu kampanya geçerli oluyor.

ÖTV İNDİRİMİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Kişiye ait olan engelli raporu ile araç satın almak istemediğinde şu belgelere sahip olmak gerekiyor:

 • Kişi 18 yaşından büyük olmalı
 • Engelli olan vatandaşın nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi yer almalı
 • Başvuru formu doğru bilgiler beyan edilerek doldurulmalı
 • Kişiye ait 5 adet vesikalık fotoğraf yer almalı
 • Engellinin sağlık kuruluşundan alacağı sağlık kurulu raporu da dilekçe ile iletilmeli
 • Engellilik oranı imzalı ve onaylı muayene bilgisi ile rapor şeklinde sunulmalıdır.
 • 18 yaşından küçük olan engelli bireyler ya da işlemi gerçekleştiremeyecek kadar zihinsel ya da fiziksel engele sahip olanların kararını ise onlara bakıcılık yapan vasileri belge ile iletebilir.

Eylül 2022 ÖTV’SİZ ARAÇ LİSTESİ

Engelli bireyler için ÖTV’siz araç listesinde ilk sırada Renault yer alıyor. Firma tüm Clio modellerini ÖTV’siz olarak satışa çıkardı.

 • Volkswagen Polo modeli Style donanıma sahip araç dışındakilerin tamamını ÖTV’siz olarak satışını yapıyor.
 • Megan Sedan JOY, JOY Comfort ve otomatik modellerde ÖTV’siz olarak alınabiliyor.
 • Golf 1.0 TSI 110 PS manuel impression donanıma sahip olan modelinin ÖTV’siz satışını yapıyor.
 • Toyota Corolla 1.5 Vision, Toyota Yaris 1.0, Dream manuel modelleri de ÖTV’siz satın alınabiliyor.
 • Fiat 2022 yılına özel başlattığı engelsiz hareket kampanyası kapsamında Urban ve Cross modellerini ÖTV muafiyetsiz olarak satışa sundu.
 • Dacia engellilere yönelik ÖTV’siz araç satışında Yeni Sandero, Yeni Sandero Stepway, Yeni Duster ve Lodgy modellerini indirimli ya da ÖTV’siz olarak satışa çıkardı.
 • Citroen firması engelli bireylere yönelik Citroen C3 ile Citroen C4 modellerini satışa sundu.
 • Seat firması Ibiza ile Arona modellerini ÖTV’siz satışa çıkardı.
 • Hyundai markasının ise İ10 ve İ20 tüm modellerinde geçerlidir.
 • Mitsubishi ÖTV indirimine ek olarak ekstra kampanya uyguluyor. Space Star 1.2 Intense modeli 192.900 TL.
 • Honda engelli bireyler için Civic Sedan, Honda Jazz modellerini satışa sundu. Honda CRV, Hatchback ve Civic modellerinde 450.000 TL üzeri fiyat listesine sahip olduğu için ÖTV muafiyeti bulunmuyor.
 • Kia 2022 Temmuz ayına özel muafiyetli ve indirimli araç kategorisinde Rio, Kia Picanto, Yeni Ceed SW, Yeni Ceed HB, Stonic
 • Peugeot ÖTV muafiyetinde indirimli olarak satış yapılan araç modelleri ise 2008, 208 ve Rifter

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir