Genel

Türkiye Merkez Bankası Bugün Para Politikası Kurulu İle Toplantı Yapacak!

Türkiye Merkez Bankası Bugün Para Politikası Kurulu İle Toplantı Yapacak! Türkiye piyasaları bu yapılacak olan toplantıya çevirdi. Bu gün gerçekleştirileceği duyurulan Türkiye Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu ile toplantı sonunda alınacak karar son derece önem taşıyor. Piyasalar tüm dikkatlerini bu gün saat 14.00’te başlayacak olan bu toplantıya çevirmiş durumda. Türkiye’deki tüm piyasalar bu gün gerçekleşecek olan toplantıya gözlerini çevirmiş durumda. Ekonomistlerin bazılarının tahmin yürüterek yaptığı açıklamalarında Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceği yönünde olmaktadır.

Diğer yandan bazı ekonomistler ise Merkez Bankası’nın bu gün 16 Ocak 2020 saat 14.00’te Para Politikası Kurulu ile gerçekleştireceği toplantısında, anket çakılmalarına katılanlar ise Merkez Bankası’nın faizlerinde indirim beklemediği yönünde gerçekleştirilmiştir.

Merkez Bankası İle Para Politikası Kurulu Toplantısında Faiz Beklentisi Nasıl?

Merkez Bankası İle Para Politikası Kurulu Toplantısında Faiz Beklentisi Nasıl? Toplam 12 adet ekonomistin görüşlerine göre politika faizlerinde(bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) herhangi bir değişiklik beklemediği açıklamasını yaptı. Diğer yandan da 9 adet ekonomist ise 25 – 100 baz puanlık faiz indirimi yapılacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Gelen ekonomist yorumları da faizler hakkında şunları belirtmektedir. Ekonomistlerin 5’i 100 baz puan, 2’si 75 baz puan, 1 tanesi ise 50 baz puan ve diğer bir tanesi de 25 baz puan indirim olacağı yönünde tahminler belirtmektedirler. 12 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısında ise politika faizinde 200 baz puanlık indirime gidilmişti. Bu şekilde indirimin ardından da faizler % 12,00 düzeyine çekilmiş oldu.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir