Genel

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları Bugün Başladı!

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları Bugün Başladı! Merakla beklenmekte olan sözleşmeli öğretmen ataması için süreç bugün başlamış bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşık olarak 20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu ön başvuru ve sözlü sınav merkezlerinin tercih işlemleri bugün itibarı ile başlamış bulunuyor. Bugün başlayan süreç 12 Haziran 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar sürecektir.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak olan yapılacak olan başvurular elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Sözleşmeli öğretmenlik için başvuruda bulunulacak elektronik adres ise ilkatama.meb.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecektir. Başvuruda bulunan adayların sözlü sınava katılacak sağlayacakları sınav merkezleri 22 Haziran 2020 Pazartesi günü ilan edilecektir. Sözlü sınavlar ise 6 – 25 Temmuz arasında yapılacak ve sözlü sınav sonuçları da 28 Temmuz 2020 tarihinde ilam edilecektir. Diğer yandan yapılan başvuruların ardından çıkan sonuçlara itiraz işlemi 4 – 7 Ağustos 2020 tarihleri arasında alınacaktır. Yapılan itiraz başvurularının sonuçları da 10 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacaktır. Yapılan atama tercihleri 28 – 31 Ağustos tarihlerinde alınacak ve atama sonuçları ise 1 Eylül 2020 tarihinde açıklanacaktır.

60 Alanda Öğretmen Ataması Yapılacak!

60 Alanda Öğretmen Ataması Yapılacak! Bakanlık tarafından açıklanan bilgiye göre 60 alanda öğretmenlik ataması gerçekleştirilecek. Atama başvurusu için istenen taban puan 50 olmaktadır. En fazla atama yapılacak olan branş sınıf öğretmenliği olmaktadır. Ayrıca beden eğitimi branşı için ayrılan 900 kontenjandan, 90 adedi daha sonra yapılacak olan milli sporcuların atama işlemi için kullanılacaktır. Atama yapılacak dallardan bazıları ve atama yapılacak öğretmen sayıları aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Sınıf Öğretmenliği; 2.831,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; 1.801,
  • İngilizce; 1.739,
  • İlköğretim Matematik; 1.701,
  • Okul Öncesi Öğretmenliği; 1.518,
  • Türkçe; 1.300,
  • Özel Eğitim; 1.118,
  • Fen Bilimleri; 1.026,
  • Beden Eğitimi; 810,
  • Sosyal Bilgiler; 665

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu