ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Elektrik Desteği Başvuruları Devam Ediyor! Ne Kadar Destek Alabilirim?

Devlet Elektrik Desteği Başvuruları Devam Ediyor! Ne Kadar Destek Alabilirim?
28.03.2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekonomik olarak dar gelirli ailelere yönelik olarak elektrik yardımında bulunuyor. Geçim sıkıntısı çeken ailelerin zor günlerinde faydalanabilecekleri artan elektrik masraflarını karşılamayı destekleyecek ödemeler belirli şartlar karşılandığında yapılıyor. Destek başvurularının yapılabilmesi için e-devlet üzerinden sisteme giriş yapılabilir.

Elektrik desteği kapsamında sunulan ödemeler 3 yılda 2.1 milyon haneye dağıtıldı. Toplamda 6.4 milyar TL ödeme yapıldı. Kronik rahatsızlığı bulunduğu için maddi imkanı yetersiz olan ve elektriğe erişimde sıkıntı çeken ailelere yönelik ödemelerin kapsamı genişletildi. 54 milyon TL eklenerek 20 bin ailenin destekten yararlanması sağlanırdı.

Kronik Rahatsızlığı Bulunanlar ve Cihaza Bağlı Yaşayanlar Faydadan Yararlanabilecek!

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Yardım alma hakkı bulunan vatandaşlara yönelik olarak 103 TL ile 205 TL arasında değişen tutarlarda elektrik faturası nakit desteği sunuyor.

Destek kapsamındaki ödemeler kronik rahatsızlığı bulunan ya da evde cihaza bağlı olarak yaşamsal faaliyetlerini sürdüren hastalara yönelik farklı oranlarla sağlanıyor.

Elektrik faturası desteğinden kronik olarak rahatsızlığı bulunması nedeniyle evde yaşamsal faaliyetlerini karşılayacak elektronik bir cihaza bağımlılığı bulunan kişilere özel olarak sunuluyor. Konu üzerine ayrıntıların paylaşıldığı aile.gov.tr internet sitesinde kapsamda sunulan elektrik faydasından yararlanabilecek olan kişiler detaylı şekilde aktarıldı.

Elektrik Destek Ödemesine Nasıl Başvurulur?

Devlet tarafından sunulan elektrik destek ödemeleri için geçtiğimiz yıl 2.5 milyar TL bütçe sunuldu. Elektrik faturalarına yardımda bulunabilmek için sunulan hizmet e-devlet sistemi üzerinden aktif hale getirilebiliyor. Kişi istediğinde elektrik faturasını PTT şubelerine götürerek ödemesini alabiliyor ya da PTT kart kullanıcılarının hesabına yatırılabiliyor.

  • www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
  • TC kimlik numarası ve şifre ile sisteme girilir.
  • “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfasına giriş yapılır.
  • “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” alanına gelinir.
  • Yapılan bir başvuru bulunuyorsa buradan takip süreci gerçekleştirilebilir.
  • “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/ Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfası üzerinden yeni başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Elektrik Destek Miktarı Ne Kadar Oldu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere yönelik sağlanan elektrik faturası yardımı hanede yaşayan kişi sayısına ve tüketim yapılan kilowatt saat başına göre değişebiliyor. En düşük 103 TL ve en yüksek 206 TL olmak üzere elektrik desteği ödemeleri gerçekleşiyor.

  • Bir-iki kişiden oluşan haneye yönelik 75 kilovat saat elektrik kullanımına 103 TL ödeme yapılıyor.
  • 3 kişilik aileye yönelik aylık 100 kilovat saat elektrik kullanımına 137.33 TL ödeme yapılıyor.
  • 4 kişilik aileye yönelik aylık 125 kilovat saat elektrik kullanımına 171.67 TL ödeme yapılıyor.
  • 5 ve daha fazla kişi yaşayan haneye yönelik aylık 150 kilovat saat elektrik kullanımına 206 TL ödeme yapılıyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.