emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Sorgulama

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Sorgulama
24.11.2022

Sağlık ocağı tahlil sonuçları sorgulama işlemi ile yaptırdığınız tahlillerin neticesini öğrenebilirsiniz. Sağlık ocakları, 2010 yılı itibarıyla aile sağlığı merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2005 yılında pilot uygulama olarak başlayan aile sağlığı merkezi hizmeti, 2010 yılının bitimine yakın tüm ülkeye yayılmıştır.

İlk basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet veren sağlık ocaklarında muayene, tahlil, aşı gibi işlemler yapılır. Sağlık ocağı tahlil sonuçları sorgulama işlemi ile yaptırılan ölçümlerin neticesine göre tedavi süreci yürütülür. Bu sayede tekrar sağlık ocağına gitmeden doktorunuzla telefondan sonuçları değerlendirebilirsiniz. Öte yandan sonuçların çıktısını alarak farklı bir doktora gösterebilirsiniz.

Sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimleri, sizin durumunuzu genel olarak değerlendirir. Gerekli durumlarda hastaya konunun uzmanı bir hekime gitmesi önerilir. Tahlil sonuçlarını sağlık ocağında yaptırdığınız için ilgili hekime doğrudan muayene olabilir ve kısa sürede tedaviye başlayabilirsiniz.

Tahlil sonuçları neticesi sağlık ocağındaki hekimler tarafından da değerlendirilebilir. Uzman hekime görünmeyi gerektirecek bir durum yoksa aile hekimleri sizin için uygun ilaçları ve tedaviyi belirler.

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Öğrenme Ekranı

Sağlık ocağı tahlil sonuçları öğrenme ekranı üzerinden görüntüleme yapma şansınız vardır. Bunun için enabiz.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Bu adrese özel bir şifre belirleyerek ya da e-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Yukarıdaki ekrandan e-Nabız şifrenizle ve kimlik numaranızla giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-Devlet şifrenizle de giriş yapma imkânınız vardır. Dileyenler e-İmza ile de sisteme ulaşabilir.

e-Nabız sistemine girdikten sonra sol kısımda yer alan tahlil sembolüne tıklayarak sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki ekrandan tahlil sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Tüm sonuçlar ekranda karşınıza çıkar. Sol üst kısımdan yıllara göre filtreleme yapabilirsiniz. Tüm sonuçları görüntülemek istemiyorsanız sadece normal dışı ya da normal olanları sıralayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sonuçları PDF olarak da yazdırma olanağınız vardır.

e-Nabız üzerinden çocuklarınızın tahlil sonucunu da öğrenebilirsiniz.

Üst kısımda bulunan “Çocuklarım” seçeneğine tıkladığınızda sonuçlara ulaşabilirsiniz. Öğrencilerin okudukları okullardan sağlıklarına ilişkin kayıtlar oluşturmak için tahlil istenebilir. Böyle durumlarda istenilen tahlil sonuçlarına e-Nabız üzerinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda çıktı alarak ilgili kuruma teslim edebilirsiniz.

Sağlık Ocağı Kan Tahlilleri Sonuçları

Sağlık ocağı kan tahlilleri sonuçlarının hangi aralıklarda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede belirli bir aralığın altında ya da üzerinde olan sonuçlara karşı gerekli tedbirler alınabilir.

Tahlillerin yapılma amacı şunlar olabilir:

 • Vücuttaki çeşitli hormonların seviyelerinin değerlendirilmesi
 • Kan değerlerinin normal sınırlarda olup olmadığının tespiti
 • Vücutta bulunan vitamin ve mineral değerlerinin kabul edilebilir aralıklarda olduğunun tespiti
 • Gebelik olup olmadığı

Tahlil sonuçları normal aralık değerleriyle beraber verilir. Bu sayede elde edilen sonucun standartlara uygun olup olmadığı kolayca anlaşılır. Aşırı yüksek ve düşük değerler söz konusu olduğunda, hekim tarafından belirli bir tedavi önerilebilir.

Takviye ilaçlarla değerler normal seviyelerine ulaştırılabilir. Bunun için hekiminizin verdiği ilaçları gerektiği kadar kullanmalısınız. Sağlık ocaklarında aile hekimleri görev yapar. Aile hekimleri tıp fakültesi mezunu pratisyen hekimler olabileceği gibi aile hekimliği uzmanları da olabilir.

Aile hekimleri, kendi insiyatiflerine göre ilaç vermeyi ya da uzman hekimlere yönlendirme yapmayı tercih edebilir. Tahlillerin sağlık ocaklarında yapılabilir olması sayesinde sorunun kaynağına ulaşmak daha kolaydır. Sağlık ocaklarında aşılar da yapılır.

Bebek ve çocukluk dönemi aşıları, sağlık ocakları tarafından takip edilir. Aynı zamanda bebeklerin kilo, boy ve diğer sağlık kontrolleri de sağlık ocaklarında yürütülür. Bu sayede sağlıklı bir gelişim süreci için gerekli işlemler yapılır.

Kovid-19 gibi salgın hastalıklar söz konusu olduğunda, aşılar ve hasta takibiyle aile hekimleri ilgilenir. Gerekli durumlarda hastaların bilgilendirilmesi, durumunun izlenmesi gibi işlemler de gerçekleştirilir.

Sağlık ocaklarına doğrudan ya da randevu alarak başvurabilirsiniz. Hasta yoğunluğunun fazla olduğu bir bölgede yaşıyorsanız çok sıra beklememek için randevu almalısınız. 7 yaşından küçüklere ve 65 yaşından büyüklere randevu önceliği vardır.

Ulusal ya da uluslararası salgın durumunda sağlık ocaklarının rolü oldukça fazladır. Aile hekimliği sistemi sayesinde hastalar birebir takip edilir. Yeni sistemde her hastanın aile hekimi vardır. Böylece hastalar sağlık sorunları hakkında sürekli hekimlerle irtibat halinde olurlar.

Aile Hekimi Kan Tahlili Sonuçlarını Öğrenme

Aile hekimi kan tahlili sonuçları öğrenme işlemi için e-Nabız mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Mobil uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz. Telefonunuzdan uygulama yükleme kısmına girerek e-Nabız yazdığınızda, indireceğiniz uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Yukarıda gösterildiği şekilde e-Nabız uygulamasını kolayca indirebilirsiniz. Sağlık ocağı tahlil sonuçları sorgulama işlemini uygulamayı indirdikten sonra yapmak için bazı adımları takip etmelisiniz.

e-Nabız sistemine giriş için yukarıdaki ekranı kullanmalısınız. Bu ekrandan e-Nabız ya da e-Devlet şifrenizle girebilir ve uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıdaki kısımdan “Tahlillerim” seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu sayede daha önce yaptırdığınız tahlillerin açıklanmış sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

Tahlil sonuçlarına uygulama üzerinden erişerek gerekli yerlerde kullanabilirsiniz. Olumsuz olarak sayılabilecek değerler tahlil sonuçlarında “Referans Dışı” olarak tanımlanır. Ancak bir sonucun olumsuz olarak nitelendirilmesi için hekiminizle görüşmenizde fayda vardır.

Bazı değerler, referans aralıkların dışında olsa dahi herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Kan tahlillerinin en doğru şekilde çıkması için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Tahlil öncesi 10-12 saatlik bir açlık, doğru sonuçlar açısından önemlidir. Ancak kan şekeri ölçümünde tok olunması gerekir.

Tahlil yaptırmadan önceki dakikalarda efor sarf etmenizi gerektiren işler yapmamanız önemlidir. Tahlilden önceki günlerde normal beslenmek de önemlidir. Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalar sonuçların değişkenlik göstermesine neden olabilir.

Tahlil yaptırmadan önceki gece alkol almamak gerekir. İdrar tahlillerinde ise hastanın kendinden sıkışık olması önemlidir. Sonradan su içerek artırılan idrarla yapılan tahlillerde, sonuç hatalı olabilir.

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Kaç Günde Çıkıyor?

Sağlık ocağı tahlil sonuçları genellikle bir gün içerisinde çıkar. Bazı durumlarda yoğunluğun fazla olduğu zamanlarda tahlil sonuçlarının çıkması gecikebilir. Sonuçlar çıkmış olsa da e-Nabız’a yansıması gecikebilir. Bu nedenle hekiminizi arayarak konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Tahlil sonuçları çıktıktan sonra tekrar doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Doktorunuz sizi tekrar muayene etme ihtiyacı hissedebilir. Kendiliğinden düzelen sağlık sorunlarınız için herhangi bir ilaca gerek olmayabilir.

Tahlil sonuçları geçici bir süre için anlam ifade eder. Hangi tahlilin ne kadar süre geçerli olduğuna hekim görüşüne göre karar verilir. Aynı zamanda yapılan tahlilin çeşidi de önemlidir. Bazı tahliller 15 gün boyunca geçerlidir. Bunun yanı sıra bir yıla kadar geçerliliği devam eden sonuçlar da vardır.

Hiçbir sıkıntınız olmasa da belirli bir yaştan sonra belirli aralıklarla tahlil yaptırabilirsiniz. Bu sayede fark edilmeyen hastalıkların erken dönemde önüne geçebilirsiniz. Özellikle 35 yaşından sonra iki yılda bir genel bir tahlil taraması yapılmasında fayda vardır. Bunu bir hekim kontrolünde yapmanız önerilir. Sağlık ocağı tahlil sonuçları sorgulama ile düzenli olarak kontrol sağlanabilir.

Yorumlar

 1. emel dedi ki:

  ben saglik ocagindan aldigim tahlil sonucumu hastanede unuttum tekrardan saglik ocagindan ayni tahlil sonucunu alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet sistemden tekrar yazdırmaları mümkün ayrıca e nabızda da görebilirsiniz.

 2. selim dedi ki:

  sağlık ocağına verdiğim kan sonucunu nasıl öğrenebilirim