Genel

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Ve Sorgulama

Sağlık ocaklarından alınan raporlar ve yapılan testler gelişen teknolojilerin kamu kurum ve kuruluşları alt yapısıyla entegre edilmesiyle birlikte internet üzerinden öğrenilebilmektedir. Ülkemizde vatandaşlarının ikametlerinin bulunduğu yerlerdeki sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimleri vatandaşların daha iyi sağlık hizmeti alabilmeleri ve polikliniklerde zaman kaybı yaşamadan muayene olabilmeleri için hizmet vermektedir. Aile hekimlerine başvurarak idari işlemlerle ilgili sağlık raporu başta olmak üzere gerekli rapor talepleri karşılanabileceği gibi kan testi başta olmak üzere birçok tahlil aile hekimleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.


Aile hekimleri tarafından yapılan tahlillerin sonuçlarının ne olduğu ve sağlık raporunun kapsamı ve geçerlilik süresi bakımından yaşanan tereddütlerin ortadan kaldırılması için devlet hastanesi tahlil sonuçları da dahil olmak üzere bu bilgilerin internet üzerinden sorgulanması ve görüntülenmesi mümkündür. Bu sayede hem yaptırılan işlemin sonuçları online olarak görülebilmekte hem de uzman doktorlara da bu tahlillerin sunumu sistem üzerinden yapılabilmektedir.

Aile Hekiminden Sağlık Raporu Tahlil Sonuçları Nasıl Alınır?

Aile hekimleri merkezleri tarafından düzenlenen sağlık raporları ve tahlil sonuçlarının online olarak internet üzerinden öğrenilmesi mümkündür. T.C. kimlik no ile tahlil sonucunu öğrenme sağlık ocağında yapılan muayene ve kan verme işlemleri sonrasında gerçekleştirilmektedir.

Kan sonuçları başta olmak üzere yaptırılan tahlillerin sonuçlarını öğrenme kan testinin öğleye kadar verilmesi halinde diğer günde internet üzerinden öğrenilebilmekteyken öğleden sonra verilen kan numunelerinin tahlil sonuçlarının çıkması iki gün sonra gerçekleşmektedir. Ayrıca cuma günleri verilen kan testlerine dair kan sonuçları da pazartesi günü öğrenilebilmektedir.

Aile hekimlerinden randevu alınarak genel muayene olunabileceği gibi sağlık raporu, tahlil işlemleri de aile hekimleri vasıtası ile sağlık ocaklarında yaptırılabilmektedir. Her vatandaşın bağlı bulunduğu bir aile hekimi sistem tarafından tayin edilmekle birlikte adres değişikliklerinde yeni aile hekiminin aile sağlığı merkezlerine başvurularak belirlenmesi gerekmektedir. Otomatik olarak adres sistemine göre tayin edilmiş aile hekiminin aile sağlığı merkezlerine başvurularak değiştirilmesi mümkündür.

Aile hekimi sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden aile hekimi sorgulaması yaparak size ait doktor bilgisine ulaşabilir, sağlık raporu ve tahlil işlemlerinizi aile hekiminizin bulunduğu sağlık ocağında sıra beklemeden yaptırabilirsiniz.

Aile Hekimi Tarafından Yazılan Sağlık Raporları Nereden Öğrenilebilir?

Aile hekimleri, nüfus müdürlüklerine yapılan ehliyet ve başvurularında sürücü olabilme muayenesi başta olmak üzere sağlık raporlarının tanzim edilmesi konularında yetkilidirler. Bağlı bulunduğunuz aile hekimine fotoğraf ve kimliğinizle birlikte başvurarak sağlık raporu başvurularınızı yaptırabileceğiniz gibi raporlu ilaçların temin edilmesi ve hastalık raporunun alınması konularında da aile hekimlerinden destek alabilirsiniz.

Tahlil Sonuçlarını Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Aile hekimleri tarafından yazılmış olan sağlık raporunun sonucunun öğrenilmesi, rapor geçerlilik tarihi veya ilaç alım süresinin ne zamana kadar devam ettiği gibi tüm süreçlerin takip edilmesi adına Ankara aile hekimliği tahlil sonucunu öğrenme başta olmak üzere yazılan güncel ve geçmiş rapor bilgilerinin sorgulamasına internet üzerinden erişim sağlanabilmektedir. www.enabiz.gov.tr internet adresine T.C. kimlik numaranız ile e-nabız şifresi, e-devlet şifresi veya e-şifre yardımı ile giriş yapabilirsiniz. E-nabız sistemine girişte yaygın olarak kullanılan e-Devlet şifresi temin işlemlerinizi PTT şubelerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte aile hekiminize talepte bulunarak da geçici e-nabız şifresine sahip olabilirsiniz.

E-nabız sistemine giriş yapıldıktan sonra ana ekranın sol tarafında bulunan “Raporlarım” bölümüne tıklayarak aile hekiminiz ve diğer tüm doktorlar tarafından hazırlanan sağlık raporlarına ulaşabilir;

 • Rapor tarihi,
 • Rapor numarası,
 • Rapor türü,
 • Konulan tanılar,
 • Rapor başlangıç bitiş tarihi

Gibi bilgileri açılan ekranda görüntüleyerek sağlığınız ile ilgili ihtiyacınız olan süreçleri takip edebilirsiniz.

Hastane ve Sağlık Ocaklarında Yaptırılan Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Hastane ve sağlık ocaklarında kan tahlili başta olmak üzere idrar tahlili, gaita testi gibi pek çok tahlil yapılmakta bu testlerin sonuçları çerçevesinde hastalıkların tanı ve tedavisi amaçlanmaktadır. Doktorlar tarafından son derece önemli olan bu testlerin hastalar tarafından da öğrenilebilmesi sağlık hizmetlerinin internet ortamına aktarılmasıyla birlikte mümkün hale gelmiştir. T.C. kimlik no ile hastane tahlil sonuçları öğrenme işlemleri de sağlık raporu sorgulamalarında olduğu gibi www.enabiz.gov.tr internet adresi üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

E-Nabız Tahlil Sonuçlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

E-Nabız sistemi üzerinden tahlil sonuçlarını öğrenmek ve geçmişe yönelik tahlil sonuç bilgilerine ulaşmak için e-nabız sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekir. E-Devlet şifresi e-nabız sistemine girişte yaygın olarak kullanılmaktadır. E-nabız sistemine giriş yapıldıktan sonra ekranın sol tarafında bulunan “Tahlillerim” bölümünden yaklaşık 5 yıllık tahlil sonuç bilgisine erişim sağlanması ve bilgilerin kontrol edilmesi mümkündür.

Tahlil sonuçları sorgulama ekranında;

 • Hangi tarihte numune verildiği,
 • Hangi tahlile yönelik işlem yapıldığı,
 • Tahlil sonucu,
 • Tahlil sonucunun minimum ve maksimum referans değeri,
 • Tahlil sonucunun grafik ve tablo bilgisiyle raporlanması,
 • Hata bildiriminde bulunarak işlemin sorgulama yapan kişiye ait olmadığı

İşlemleri sistem üzerinden görüntülenebilmekte ve tedavi süreçlerinde böyle bir tahlilin yapılmaması halinde tahlil sonuçlarına online olarak itiraz edilebilmektedir.

E-Nabız Sisteminden Online Olarak Öğrenebilen İşlemler Nelerdir?

E-Devlet sistemi üzerinden sağlık hizmetlerinin online olarak yürütülmesine imkan veren E-nabız uygulaması geçmiş döneme ait alınan sağlık hizmetlerinin sorgulanması ve gelecekteki sağlık planlarının takip edilmesi bakımından oldukça yararlı bir uygulamadır. E-devlet sistemi üzerinden veya www.enabiz.gov.tr internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile hızlı bir şekilde giriş yapılabilen uygulama kapsamında;

 • Kullanıcıya yazılmış olan reçeteler,
 • Aile hekimleri ve hastaneler tarafından düzenlenen raporlar,
 • Hastalıklar,
 • Tahliller,
 • Çekilen görüntüler, röntgenler ve MR bilgileri,
 • Alerjiler,
 • Yapılan aşılar,
 • Düzenli olarak ya da belli aralıklarla kullanılması gereken ilaçlar,
 • Geçmiş ve gelecek döneme ait doktor randevu bilgileri,
 • Kalp krizi riski hesaplama,
 • Vücut kitle endeksi hesaplama,
 • Nabız, tansiyon ve şeker değerlerine ait veriler

Sistem üzerinden kontrol edilebilmekte hastaneye veya aile hekimine tekrar müracaat etmek zorunda kalmadan sağlık hizmetleri ile ilgili takip ve sorgulama işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Yine sistem üzerinden belirleyeceğiniz e-nabız uygulamalarıyla düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlarla ilgili ilaç hatırlatmanızı tanımlayabilir, kan ve ilik bağışı, organ bağışı gibi hususlarda geçmiş dönem kan bağış bilgilerini sorgulayarak ne zaman ve nereye kan bağışı yapabileceğiniz konusunda online olarak yardım alabilirsiniz.

Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarları Sonuç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde yapılan aile hekimine verilen tahlil sonuçları internet üzerinden öğrenilebilmektedir. Ankara halk sağlığı laboratuvarlı kan sonuçları başta olmak üzere yapılan testlere dair sonuçlar ankaraahsl.saglik.gov.tr internet adresi üzerinden tahlil verme işleminin ertesi gününden itibaren hızlı bir şekilde sorgulanabilmektedir. Ankara aile hekimleri aracılığı ile yaptırılan tahlil sonuçlarını online olarak öğrenebilmek için;

Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarı Sonuç Sorgulama

 • T.C. kimlik numarası,
 • Tahlil yaptırılırken hastaya verilen barkod numarası,
 • Soyadı

Bilgileri ile Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarı internet sitesinde sorgulama yapılması gerekmektedir. Tahlil sırasında size verilen barkod numarasının kaybedilmemesi ve sorgu sırasında bu numaranın sorgulama ekranına yazılmaması sorgulama sonucunun öğrenilmesini engelleyeceğinden tahlil yapılırken tahsis edilen barkod numarasının not edilmesi oldukça önemlidir. Diğer şehirlerde yapılan tahlil verme işlemleri sonuçları da aile hekiminin bulunduğu şehirdeki aile sağlığı merkezleri internet siteleri üzerinden hızlı bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. ben saglik ocagindan aldigim tahlil sonucumu hastanede unuttum tekrardan saglik ocagindan ayni tahlil sonucunu alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Evet sistemden tekrar yazdırmaları mümkün ayrıca e nabızda da görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu