ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sağlık Ocağı Tahlil Sonucu Sorgulama

Sağlık Ocağı Tahlil Sonucu Sorgulama
17.11.2023

Sağlık ocağı tahlil sonucu sorgulama için e-Nabız sistemine girilmelidir. E-Nabız sistemi üzerinden yapılan tahlil sonuçlarının bilgisine erişilir. Sağlık ocağı tahlil sonucu sorgulama yapmak için e-Nabız sistemine, e-Devlet üzerinden ulaşılabilir.

E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama alanına e-Nabız yazılmalıdır. Bu aşamadan sonra gelen ekranda “Uygulamaya git” yazan yere tıklanmalıdır. Böylece tekrar şifre girmenize gerek kalmaz.

Tahliller, çeşitli nedenlerle yapılır. Bir hastalığın altında yatan nedenleri öğrenmek için tahlil yapılabilir. Ayrıca hormon eksiklikleri-fazlalıkları, kan değeri anormallikleri için de tahlil istenebilir. Kan, idrar, gaita gibi farklı örnekler üzerinden tahlil işlemleri gerçekleştirilir.

Sağlık ocaklarında tahlil yaptırmak için ilk olarak aile hekiminden randevu almak gerekir. Aile hekimi uygun gördüğü takdirde tahlil yapılmasını isteyebilir.

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Hemen Çıkar mı?

Sağlık ocağı tahlil sonuçlarının hemen çıkması mümkün değildir. Sonuçlar genellikle öğleden sonra ya da bir sonraki gün çıkar. Sonuçların e-Nabız’a yansıması da 24 saati bulabilir. Tahlil sonuçları çıktıktan sonra hekimler de kendi sistemleri üzerinden sonuçları görebilir.

Tahlil sonuçları, hastanın genel sağlık durumunun anlaşılması bakımından önemlidir. Öte yandan bir hastalığın erken teşhis edilmesi için de zamanında tahlil yapılması gerekir. Böylece gerekli tedaviye bir an evvel başlanır.

Sağlık ocakları, her mahallede bulunur. Ancak aile hekiminizin olduğu sağlık ocağından hizmet almanız gerekir. Taşınma, şehir değişikliği gibi durumlarda aile hekimi değiştirilebilir. Sağlık ocağı tahlil sonucu sorgulama işleminin yanı sıra aile hekimi değişikliği de online olarak yapılabilir.

Sağlık Ocağı Tahlil Sonucu Sorgulama

Sağlık ocağı tahlil sonucu sorgulama için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Bu adrese girdikten sonra e-Nabız şifrenizi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda e-Devlet şifresi ile de sisteme giriş yapmanız mümkündür.

Yapmanız gereken “e-Devlet üzerinden giriş” seçeneğine tıklamaktır. Sisteme giriş için e-imza da kullanılabilir.

Burada geçmiş yıllara ait tahlilleri görmeniz mümkündür. İlk olarak başlangıç tarihi seçilir. Hangi yıllar arasındaki tahlilleri görmek istiyorsanız onları seçmelisiniz.

Sağlık Ocağı Kan Tahlili Sonucu Öğrenme

Sağlık ocağı kan tahlili sonucu öğrenmek için yapılması gereken e-Nabız sistemine girmektir. Sağlık ocağına giderek de sonuçlar alınabilir. Aile hekiminiz kendi sistemi üzerinden sonuçlara ulaşabilir.

Sağlık Ocağı Rapor Alma : https://www.ssk.biz.tr/is-icin-saglik-raporu-nasil-ve-nereden-alinir/

Kan tahlilleri için referans bir aralık vardır. Bu aralığın üzerindeki ve altındaki değerler, anormal olarak kabul edilir. Ancak doktorun da değerlendirme yapması gerekir. Normal dışı sonuçlar bazen problem yaratmayabilir.

Sağlık Ocağında Hangi Tahliller Yapılıyor?

Sağlık ocağında yapılan tahliller arasında kan tahlilleri vardır. Kan değerlerinin düşük ya da yüksek olması, sorun yaratabilir. Hormon ve vitamin değerleri de yapılacak tahliller ile değerlendirilebilir.

Tüm sağlık ocaklarında laboratuvar olmayabilir. Bu gibi durumlarda tahliller devlet hastanelerinde yapılabilir. Tahlil sonuçlarını aldıktan sonra doktor tarafından yapılacak değerlendirmelere göre hareket edilmelidir. Sonuçlara göre hekim tarafından ilaç verilmesi söz konusu olabilir.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri : https://www.ssk.biz.tr/saglik-ocagi-kacta-aciliyor/

Aile hekimleri, hastaya uzman bir doktora görünmesini de önerebilir. Sağlık ocağı tahlil sonucu sorgulama ile aile hekimleri ne yapacağına karar verir.

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Kaç Günde Çıkıyor?

Sağlık ocağı tahlil sonuçları genellikle bir gün içerisinde çıkar. Bazı durumlarda yoğunluğun fazla olduğu zamanlarda tahlil sonuçlarının çıkması gecikebilir. Sonuçlar çıkmış olsa da e-Nabız’a yansıması gecikebilir. Bu nedenle hekiminizi arayarak konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sağlık ocaklarında kan tahlili ücretli mi?

Sağlık ocaklarında kan tahlili için ücret alınmaz.

Sağlık ocağından kan tahlili için randevu alınmalı mı?

Sağlık ocağından kan tahlili için randevu alarak işlemlerinizi daha hızlı yaptırabilirsiniz.

Sağlık ocağında kan tahlili saat kaçta yapılır?

Sağlık ocaklarında kan tahlilleri sabahtan öğle saatlerine kadar yapılır.

Yorumlar

 1. Halide Şenkal dedi ki:

  Aile hekimi barkod numarası vermiyor.e-nabızda tahlilimi göremiyorum

  1. Halide Şenkal dedi ki:

   Tahlil sonuçlarım çıktığı halde 10 gündür e-nabızda gözükmüyor.Doktorum aile sağlık ocağında döküp verdi

 2. emel dedi ki:

  ben saglik ocagindan aldigim tahlil sonucumu hastanede unuttum tekrardan saglik ocagindan ayni tahlil sonucunu alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet sistemden tekrar yazdırmaları mümkün ayrıca e nabızda da görebilirsiniz.

 3. selim dedi ki:

  sağlık ocağına verdiğim kan sonucunu nasıl öğrenebilirim