Genel

Tahlil Sonuçları Sorgulama (E-Nabız ve Devlet Hastanesi)

Devlet hastanesinin ve sağlık ocağının tahlil sonucu öğrenmek için, e-nabız sistemi, e-devlet ya da laboratuar tahlil sonucu sayfası kullanılabilir. Sağlık ocaklarında yapılan tahlil sonuçlarının öğrenilmesi için sağlık ocağının direkt olarak ziyaret edilmesi de sağlanabilir. Eski adıysa sağlık ocağı, yeni adıyla Aile Sağlığı Merkezi olarak bilinen birinci basamak sağlık hizmetleri, bağlı bulunan hastaların tüm tahlillerini görüntüleme yetkisine sahiptir. Bu merkezlerde, her aile hekimine yaklaşık 4000 kişilik bir hasta portföyü verilir. Aile hekimleri tarafından bu hastaların takipleri ve tahlilleri yapılır. Tahlil sonuçları öğrenme işlemleri için bu nedenle Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan aile hekimleri danışmanlık verebilir.

Sağlık Ocağından Yapılan Tahlil Nasıl Öğrenilir?

Sağlık ocağından tahlil öğrenmek için yapılması gereken, numunelerin hastaneye sevk edilmesini beklemek olmalıdır. Birinci basamak sağlık hizmetleri arasında yer alan sağlık ocakları, aldıkları numuneleri, kendi laboratuarları olmadığından hastanelere sevk eder. Sabah9, akşam 5 arasındaki bir çalışma döngüsünde, tahlilin çıkması bu nedenle birkaç gün sürebilir. Sağlık ocaklarında numunelerin analizinde kullanılacak tıbbi cihazlar bulunmadığından, her sağlık ocağı bir hastane ile anlaşmalı olarak çalışır.

Hastanede, birkaç saat içinde verilen örneğin tahlil analizinin çıkması sağlanır. Ancak sağlık ocağında bu durum günler sürebilir. Bunun nedeni yoğun sağlık ocaklarında alınan tahlil örneklerinin toplu olarak hastaneye aktarılmasıdır. Bazı sağlık ocaklarında örnekler, hastaneye toplu şekilde gönderilmesi için iki gün bekletilebilir ya da sadece gün sonunda hastaneye sevk gerçekleşir. Bu durumlarda sağlık ocağından tahlil çıkışı 2 gün sürebilir.

Sağlık ocaklarından alınan örnekler, sonuçları ile birlikte online ortama aktarılır. Bu sayede uzun süre beklemeye gerek kalmadan ve her tahlilin sonucunu görmek için Aile Sağlığı Merkezi’ne gidilmesi gerekmeden, web siteleri üzerinden tahlil sonuçlarının öğrenilmesi imkanı tanınır.

İnternet Ortamından Tahlil Sonuçları Öğrenmenin Avantajları

Web adresi üzerinden tahlil sonucu öğrenmek , görüntü üzerinde bulunan yazdırma seçeneği sayesinde hastalara kolaylık sağlamaktadır. Yazdırılan tahlil sonucunun farklı bir doktora gösterilmesi mümkündür. Aynı zamanda yazdırma seçeneği sayesinde kan değerleri ya da gebelik için kan testi işlemlerinde tekrar sağlık ocağına gitmek gerekmez. Kolay bir şekilde tahlil sonuçlarının öğrenilmesi ve doktorlara gönderilmesi böylece sağlanır.

İnternet Üzerinden Alınacak Tahlillerde Yorumlama

İnternet üzerinden alınan tahlil sonuçlarında yorum bulunmaz. Sadece laboratuar sonuçlarına yer verilir. Bu nedenle hastaların tahlil sonuçlarını doğru bir şekilde öğrenmeleri için çıktı alarak bir doktora göstermeleri gerekmektedir. Bu şekilde kurulan sistem sayesinde gereğinden fazla sıra bekleme ya da zaman geçirme gibi istenmeyen durumlar meydana gelmez. Kolay ve etkili bir şekilde tahlil sonuçları hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olacaktır.

İnternetten Tahlil Sonucu Nasıl Öğrenilir?

İnternet üzerinden tahlil sonucu öğrenme yolları şu şekilde sıralanabilir:

Bu iki yol kullanılarak internet üzerinden tahlil sonucu öğrenilebilir.

İnternet Olmadan Tahlil Sonucu Öğrenme

İnternet bağlantısının olmaması durumunda sonuç öğrenmek için yapılacak işlemler ise şu şekildedir:

 • Sağlık ocağını ziyaret ederek sonuç öğrenme
 • En yakın eczane ziyareti ile sonuç öğrenme

Bu şekilde hem uzman görüşü alarak, hem de tahlil çıktısı edinerek sonuçları öğrenmek mümkün hale gelmektedir. Sağlık ocağını ziyaret etmeniz durumunda tahlil sonuçlarının değerlendirmesini yaptırabilir, böylece daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tahlil Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Laboratuar Bilgi Sistemi ile tahlil sonuçları inceleme işlemi için http://95.0.144.96/labim/HastaTetkikSonucSorgulama adresi kullanılır. LABİM olarak da bilinen bu adres sayesinde laboratuardan çıkan tahlillere ulaşmak mümkün hala gelir. Bu işlemin yapılabilmesi için atılacak adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tahlil kayıt numarasının bilinmesi gerekmektedir.
 • Sağlık ocağı tahlil sonucu, kayıt numarasına göre çıkarılır. Kayıt numarası, alınan örneğin konduğu kutunun üzerinde yazmaktadır. Bu numaranın sonradan sorgulama için alınması gerekmektedir.
 • Kayıt numarasının bulunduğu barkot, kan tahlili yapılması durumunda kan tüplerinin üzerinde, idrar tahlili durumunda idrar kutularının üzerinde yazar. Kişiye ve alınan örneğe özel bir numaradır.
 • Kayıt numaralarının kutuların üzerinden fotoğrafının çekilmesi şeklinde öğrenilmesi, yasal bir işlemdir. Sadece kutu üzerinde bulunan barkoda zarar verilmemesi gerekir.
 • Laboratuar Bilgi Sistemi’ne giriş yapılmasının ardından ekranda direkt olarak sorgulama formu ile karşılaşırsınız. Burada T.C. kimlik numarası ve kayıt numarasının girilmesi gerekir.
 • Ekranın altında, Sorgula düğmesi yer almaktadır. Bu düğmeyi kullanarak adınıza yapılmış tüm tahlilleri görebilirsiniz.
 • Buradan tahlil seçerek tahlil sonuç sayfasına erişim sağlayabilirsiniz.
 • Sayfada sadece yeni yapılan tahlil değil, geçmiş tahliller de listelenmektedir. Bu liste üzerinden istediğiniz tahlili seçerek sonucunu alabilirsiniz.

Tahlil Sonucu Sorgula

E-Nabız Sistemini Kullanarak Tahlil Sonucu Öğrenme İşlemi

E-nabız üzerinden tahlil sonucu sorgulamak için yapmanız gereken, e-nabız profili oluşturmak olmalıdır. E-devlet şifresi ile de giriş yapılabilecek sistemde, isteğe bağlı olarak e- nabız profili oluşturulur. Özellikle e- nabız uygulamasını mobil olarak indirmek istiyorsanız, profil oluşturmanız, tüm tahlil ve tetkiklerin sisteme kaydedilmesi ve sizin erişiminize açılması için önem taşır.

E-Nabız Profil Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

E- nabız üzerinde profil oluşturmak için yapılması gereken, www.enabiz.gov adresine giriş yapmak olmalıdır. Bunun yanında e-nabız sistemi için aile hekimlerinden geçici şifre almak da mümkündür. Sistemde daha iyi bir profil oluşturmak ve düzenli kayıtları tutmak için www.turkiye.gov adresinden giriş yapılması gerekir. E-devlet sayfası üzerinden e-nabız sistemine giriş yapılması gerekir. Ardından ekrana gelecek formun kullanılması ile gerekli bilgilerin verilmesi sağlanır. Bu şekilde yapılacak profil açılışından sonra ekranda tüm tahlil ve tetkiklerin görüntülenmesi mümkün hale gelir.

E-Nabız Sistemi Şifresi Nereden Alınır?

E- devlet üzerinden e-nabız şifresi almak ve giriş yapmak mümkündür.E- nabız sistemi, kişisel bir sağlık merkezidir. Online şekilde hastaların kendi sağlık geçmişlerini takip etmeleri ve tahlillerinden haberdar olmaları sağlanır. Bu sayede kullanımı sırasında kişilerin tüm sağlık bilgisine ulaşması hedeflenir.

Sistem Girişinden Sonra Tahlil Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Sisteme giriş yapılmasının ardından tahlil bilgisi için, alt kısımda bulunan ‘sağlık profilim’ kısmına gidilmesi gerekir. Buradan daha önce alınan randevuları, yapılan tetkikleri görmek mümkündür. Aynı zamanda ekranda çıktı alma seçeneği de bulunmaktadır.

E-Nabız Tahlil Sonuçları Anlaşılır Mıdır?

E- nabız tahlil sonuçlarının hastalarca anlaşılması zordur. Burada görüntülenen tahlil sonuçları da tamamen yorumsuzdur. Sadece laboratuar tarafından verilen tahlil sonuçları ekranda yer alır. Aile hekimlerinin, hastaneye gidilmesi durumunda hastane doktorlarının ve eczanelerin bu siteye ulaşarak tahlilleri görüntüleme yetkisi bulunmaktadır.

Eczanelerden Tahlil Sonucu Öğrenilir Mi?

Eczanelerin yardımıyla tahlil sonuçlarını öğrenmek internet erişiminin olmadığı durumlarda mümkündür. Aynı zamanda eczanelerden tahlil sonucu yazdırma işlemleri de yapılmaktadır. Eczane ile tahlil sonucu öğrenme işlemi için, tahlil kayıt numarasının öğrenilmesi gerekmektedir. Bu şekilde eczanede bulunan görevlinin sisteme giriş yapması mümkün olur. görevli tarafından kimlik bilgileriniz öğrenilir. T.C. kimlik numarası ile giriş işlemleri yapılarak kayıt numarası ile birlikte tahlil sonucuna ulaşmak mümkün hale gelir. Ancak eczane tarafından bilgilerin yorumlanması işlemleri yapılamaz. Sadece tahlilin açık bir şekilde paylaşılması sağlanır.

Sağlık Ocağına Giderek Tahlil Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Sağlık ocağından tahlil sonucu öğrenmek   için, tahlilin yapılmasından sonra 2 gün beklenmesi gerekir. 2 gün içinde tahlil sonuçları otomatik olarak aile hekiminin ekranına düşer. Bu sayede direkt olarak aile  hekiminden randevu alarak tahlil sonuçlarını öğrenebilir, aynı zamanda yorum yoluyla detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Sonuç Çıktısı Hangi Durumlarda Alınır?

Tahlil sonuçlarının çıktısını almak başka bir hekime gösterecek olmanız durumunda mantıklı olacaktır. Bu durumda çıktı alma işlemi sayesinde elinizde etkin bir belge tutabilirsiniz. Bunun yanında başka bir hastaneye gidecek olmanız durumunda elinizde çıktı olmasına gerek yoktur. Tüm doktorlar, kendilerinden randevu almanız durumunda laboratuar işlemleri sayesinde tahlil sonuçlarınızı görüntüleyebilir. Ancak daha sağlıklı yorumlar almak için tıbbi geçmişinizi bilen aile hekimini ziyaret etmeniz, sizin için doğru olacaktır.

Aile Hekiminden Tahlil Sonuç Çıktısı  Alınır Mı?

Aile hekiminden tahlil sonuçlarını çıktı olarak almak mümkündür. İnternet ortamında ağırlıklı olarak işlem yapılması sebebiyle, tüm tahlil sonuçlarının internette bulunan hasta profiline düşmesi sağlanır. Bu nedenle çıktı almaya gerek kalmadan doktor tarafından değerlendirme ve sevk işlemleri yapılabilir. Ancak başka bir doktora tahlil göstereceğinizi söylerseniz, yapılan tahlillerin bir örneğini almanıza izin verilecektir.

Sağlık Ocağına Verilen Tahlil Sonucu Ne Zaman Öğrenilir?

Sağlık ocağı tahlil sonucu çıkış zamanı en geç 2 gündür. Ancak yoğun olmayan sağlık ocaklarında tahliller, sabah verilmesi durumunda öğleden sonra çıkacaktır. Öğleden sonra verilen tahlil örnekleri ise ertesi gün sabah hastaya beyan edilebilir. Ancak yoğunluk durumlarında tahlil sonuçlarının alınması 2 iş gününe kadar uzayabilir. Aynı zamanda Cuma öğleden sonra verilen tahlil, pazartesi sabahtan çıkacaktır. Kişiler, bu tahlillerin kontrolünü sağlık ocaklarını arayarak ya da e- nabız sistemini takip ederek yapabilmektedir. Sonucu çıkan tahliller için aile hekimleri, yaklaşık tahlil sonuç çıkışı gününe randevu verecektir. Hızlı tahlil çıkaran, yoğunluğun az olduğu sağlık ocaklarında, aile hekimleri tarafından birkaç saat sonrasına bile randevu verilebilir.

Tahlil Sonucuna Göre Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Tahlil sonucuna göre hastanın yönlendirilmesi işlemi tahlili isteyen doktor tarafından yapılmaktadır. Aile hekimi tarafından istenen tahlillerde yönlendirme, genellikle devlet hastanelerine yapılır. Bunun için aile hekimi tarafından sevk kağıdı doldurulması sağlanır. Bu sevk kağıdı kullanılarak tahlil sonuçları ve hastanın tıbbi geçmişi ile ilgili belgelerin kullanılması ile diğer hastane ya da doktora sevk edilmesi sağlanır. Tıbbi geçmiş ile birlikte gerçekleşen sevk işlemleri sayesinde diğer doktor ya da hastane de hastaya ait temel özellikleri, yapılan tetkikleri ve tedavi denemelerini görmüş olur. Aynı zamanda şu anki ana hastalığa eşlik eden farklı hastalıkların varlığı durumunun sorgulanması, hastalıkların birbirini tetiklemesi ihtimali gibi bakış açıları ile uygun şekilde değerlendirme yapılması sağlanır.

Hangi Tahlillerin E- Nabızdan Görüntülenmesi Mümkündür?

E- nabız ile görüntülenebilecek tahliller şu şekildedir:

 • İdrar tahlili sonucu
 • Kan tahlili sonucu
 • Patoloji sonucu
 • Örnek mukus sonucu
 • Covid 19 testi sonucu
 • Yapılan tedavi denemeleri ve tedavi süreleri

Bu tahlil bilgilerinin e- nabız üzerinden alınması sağlanır. Bu sistemden sadece son yapılan tahlil sonucu öğrenme işlemi değil, eski tahlillerin de gözden geçirilmesi mümkündür. Bu sayede özellikle kan tahlillerinde değerlerin birbiri ile kıyaslanması mümkün hale gelir.

Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma
Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?
Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. ben saglik ocagindan aldigim tahlil sonucumu hastanede unuttum tekrardan saglik ocagindan ayni tahlil sonucunu alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Evet sistemden tekrar yazdırmaları mümkün ayrıca e nabızda da görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu