emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TC No İle Tahlil Sonucu Sorgulama ve Öğrenme Nasıl Yapılır

TC No İle Tahlil Sonucu Sorgulama ve Öğrenme Nasıl Yapılır

Kimlik numarası ile tahlil sonucu görüntüleme işlemleri bizzat tahlilin yapıldığı kuruluş ve online platformlar üzerinden yapılabiliyor. Hayata geçirilen e-Nabız ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile birlikte internetten tahlil sonucu öğrenme yolu açıldı.

Devam eden pandemi döneminde bahsedilen hastalık riskinden korunmak isteyen herkes, online platformları kullanarak TC kimlik NO ile tahlil sonucu sorgulama yapabilir. Sorgulama için her platform özelinde şifre kullanılması gereklidir. İlgili işlemin anlatıldığı alt başlıklarımızı takip ederek, sorgulamayı nereden ve nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TC KİMLİK NO İLE TAHLİL SONUCU SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR?

TC kimlikle tahlil sonucu öğrenme işlemleri için fiziki ve dijital platformlar kullanılabilir. Farklı yollar izlenerek fiziki ve internetten tahlil sonucu sorgulama için kullanılabilecek yerler şunlardır:

 • Sağlık merkezleri (Hastane ve sağlık ocakları)
 • E-Devlet
 • E-Nabız Uygulaması
 • MHRS
 • Aile hekimi

Hastane ve Sağlık Ocaklarından Tahlil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hastane ve sağlık ocaklarından tahlil sonucu öğrenme işlemleri, bizzat merkeze gidilerek yapılır. Kan tahlili gibi işlemleri için tahlil yapılan günün ertesi iş gününde sonuçlar öğrenilebilir. Araya hafta sonu girdiğinde ise takip eden ilk iş gününde tahlil sonuçlarınızı almak için ilgili sağlık kuruluşuna müracaat edebilirsiniz.

E-Devlet’ten Tahlil Sonucu Öğrenme (Sorgulama) Nasıl Yapılır?

E-Devlet’te tahlil sonuçları Sağlık Bakanlığı sayfası altında yer alan “e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi” sekmesi altından yürütülür. İşlemlere başlamak için ilk olarak e-Devlet Kapısına giriş yapılması ve kimlik doğrulama aşamalarının tamamlanması gereklidir. Aşağıda gösterildiği şekilde ilgili alanlara “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” yazılır ve “Giriş Yap” butonuna tıklanarak e-Devlet Kapısına giriş işlemi tamamlanır.

Yapılan kimlik doğrulama ardından “Sağlık Bakanlığı” sayfasında yer alan “e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi” sekmesi açılarak, aşağıda gösterildiği şekilde “Uygulamaya Git” butonu üzerinden sisteme giriş yapılır.

Erişim sağlanan e-Nabız sayfası üzerinde, solda yer alan menüde “Tahlillerim” sekmesi üzerinden sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz. Tahlil sonuçlarının raporlarına ulaşmak için aşağıda kırmızı çerçeve ile gösterilen “Rapor” başlığı altında yer alan imgeye tıklamanız, Covid-19 dışında kalan tahlilleriniz için turuncu çerçeveye alınan “Tıklayınız” ibaresini seçmeniz sonuç sorgulama için yeterlidir.

E-Nabız Mobil Uygulaması Üzerinden Tahlil Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Nabız’dan tahlil sonucu öğrenme işlemlerini mobil cihazınızdan yapmak için ilk olarak, akıllı cihazınızın işletim sistemine uygun uygulama marketten e-Nabız uygulamasını indirmeniz gereklidir. Uygulamayı indirmenin ardından çalıştırarak, aşağıda gösterilen ekran üzerinde uygun giriş yöntemi seçilerek uygulamaya giriş yapılır:

E-Nabız şifresi ile yapılacak girişler için doğrudan yukarıdaki ekranda yer alan “T.C. Kimlik No” ve “e-Nabız şifresi” girişi ardından “Giriş” butonuna dokunulması yeterlidir. Diğer iki seçenekte her uygulamanın kendi kimlik doğrulama ekranına yönlendirme yapılarak giriş sağlanır.

Yapılan kimlik doğrulama sonrası uygulamada sayfa aşağı doğru kaydırılarak aşağıdaki ekrana ulaşılır. Aşağıdaki ekranda beyaz çerçeve içine alınan “Tahlillerim” menüsüne dokunularak sorgulama ekranına ulaşılır.

Açılan “Tahlillerim” ekranında, güncel tahlil bilginiz görüntülenir. Tahlil detayı için listede yazılı olan ilgili tahlilin üzerine tıklayarak, sonuçlara ulaşabilirsiniz. Tüm tahlillerinizi görüntülemek için aşağıda kırmızı çerçeve içerisine alınan “Tümü” sekmesine dokunmanız yeterlidir.

MHRS Üzerinden Tahlil Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

MHRS üzerinden tahlil sonucu öğrenmek için https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/ linki üzerinden ulaşılan adres üzerinden işlem yapılır. Randevu almak için kullanılan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden tahlil sonucu öğrenilebilmektedir.

TC Kimlik NO ile tahlil sonucu sorgulama için link üzerinden ulaşılan sayfada, “T.C. Kimlik No” ve “MHRS şifresi” ile sisteme giriş yapılması gereklidir. Dilerseniz “e-Devlet ile Giriş” butonunu kullanarak “e-Devlet şifresi” ve “T.C. Kimlik No” girişi ile MHRS menülerine ulaşabilirsiniz.

Açılan MHRS ana sayfasında tahlil sonucu öğrenmek için, randevu geçmişinize ulaşarak işlemini o menü altından yapmanız gereklidir.

Randevu geçmişine ulaşmak için sayfanın en üst kısmında yer alan ve aşağıda kırmızı ile gösterilen “Randevu Bilgileri” menüsü üzerine gelinir ve “Randevu Geçmişi” sekmesine tıklanarak ilgili sayfaya ulaşılır. Tahlil yapılan randevu üzerinden tahlil sonuçları öğrenme işlemi tamamlanır.

Aile Hekimi Tahlil Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile hekiminden tahlil sonucu öğrenme işlemleri Laboratuvar Bilgi Sistemi (LABİM) üzerinden yapılır. İl Sağlık Müdürlükleri desteği ile kurulan sistemde, Türkiye’nin hemen hemen tüm aile hekimlerinde yapılan tahlillerin sorgulaması yapılabilmektedir.

Sorgulama yapılabilmesi için gerekli sayfaya giriş http://95.0.144.96/labim/HastaTetkikSonucSorgulama.aspx linki üzerinden yapılır. Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde “TC Kimlik No” ve “Kayıt No” girişi yapılması ve “Sorgula” butonuna tıklanması gereklidir.

Yukarıda ekranda paylaşılan giriş bilgileri panelinde, “Kayıt No” ile gösterilen bölüme; teslim edilen barkodda yer alan numara girilmelidir. Tahlil sırasında kayıt ile birlikte verilen barkodu saklayarak LAMİM üzerinden tahlil sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. Yukarıda paylaşılan sorgulama ekranı, İstanbul ili için paylaşılmıştır. Sorgulama ekranına farklı illerden ulaşmak için illere ait kullanıma açılan sayfalardan işlem yapılması gereklidir.

Ankara için http://31.223.33.10/webgiris/sonuc.php linki kullanılarak aşağıda paylaşılan görselde yer alan sayfa üzerinden sorgulama yapılır.

Adana için http://01hsl.com/SonucOgren.aspx?SonucListe=DtarihYilBarkod linkini kullanarak sorgulama yapmak için ulaşacağınız sayfa aşağıdaki gibidir.

COVID-19 TEST SONUCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Covid-19 test sonucunu öğrenmek için tahlil sonucu sorgulama işlem basamaklarının tamamını kullanabilirsiniz. Yaptırılan koronavirüs test sonuçları için aşağıda sıralanan platformlar kullanılır. Yukarıda yer alan “Tahlil Sonucu Sorgulama” alt başlıklarında, aşağıdaki uygulamalara ait resimli anlatım bilgileri takip edilerek Covid-19 test sonuç bilgisine ulaşabilirsiniz:

 • E-Nabız Covid-19 test sonucu sorgulama
 • Covid-19 test sonucu E-Devlet
 • Koronavirüs test sonucu MHRS

T.C. KİMLİK NO İLE PATOLOJİ SONUCU ÖĞRENME (SORGULAMA) NASIL YAPILIR?

Kimlik numarası ile patoloji sonucu görüntüleme işlemleri e-Nabız ile birlikte http://194.27.140.127/PatolojiSonucCTF/Default.aspx linki üzerinden kullanılan “Patoloji Sonucu Sorgulama Sayfası” üzerinden yapılır. E-Nabız’dan yapılacak sorgulamada “Sonuçlarım” menüsü altından patoloji sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Link ile giriş yapılan “Patoloji Sonucu Sorgulama Sayfası” üzerinden yapılacak işlemde ise; TC kimlik numarası, baba adı, doğum yılı, biopsi yılı, biyopsi/numune numarası ve doğrulama kodu gereklidir. İlgili işlemlerin nasıl yapılacağını aşağıda paylaşılan görsel üzerinden takip edebilirsiniz:

Yukarıda paylaşılan görselde gösterildiği şekilde yapılan işlem sonrasında, patoloji sonucuna ulaşılabilir. Sonuçlanmayan raporlarla ilgili bilgi almak için 10:00 – 16:00 saatleri arasında patoloji kartınızla birlikte “Patoloji Anabilim Dalına” başvurmanız gereklidir.

İNTERNETTEN MR SONUCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Online MR sonucu öğrenme işlemleri e-Nabız uygulaması üzerinden yapılır. Uygulamaya “Tahlil Sonucu Sorgulama” alt başlığı altında anlatıldığı şekilde giriş yapılabilir. Yapılan giriş ardından sonuç belgesi ya da barkod numaranızı kullanarak, çektirdiğiniz MR sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

TC KİMLİK NO İLE BİYOPSİ SONUCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kimlik numarası ile biyopsi sonucu öğrenmek Sağlık Bakanlığı’na bağlı online uygulama ve sayfalar üzerinden yapılabilir. Biyopsi sonuçlarınıza ulaşmak için tahlil sonucu sorgulama başlıkları altında yer alan talimatlar takip edilmelidir. TC Kimlik No ile tahlil sonucu sorgulama yöntemlerini kullanarak biyopsi sonucu alabileceğiniz online platformlar şu şekildedir:

 • E-Devlet
 • E-Nabız
 • MHRS
Yorumlar

 1. emel dedi ki:

  ben saglik ocagindan aldigim tahlil sonucumu hastanede unuttum tekrardan saglik ocagindan ayni tahlil sonucunu alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet sistemden tekrar yazdırmaları mümkün ayrıca e nabızda da görebilirsiniz.

 2. selim dedi ki:

  sağlık ocağına verdiğim kan sonucunu nasıl öğrenebilirim