Genel

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gidilir Mi? İzin Nasıl Alınır?

’Sokağa çıkma yasağında hastaneye gidilir mi?’’ sorusunun cevabı pandemi yasakları sürecinde çeşitli rahatsızlıkları sebebiyle sağlık kuruluşlarına gitmesi gereken vatandaşlarımız tarafından sıkça aranıyor. ‘’Sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek için izin nasıl alınır?’’ sorunuzun cevabını adım adım bu yazımızda yanıtladık. ‘’Sokağa çıkma yasağında hastaneye gidiş izni nereden alınır?’’ tüm detaylarıyla okuyabilirsiniz.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA HASTANEYE GİDİLİR Mİ?

Evet, sokağa çıkma yasağında hastaneye gidebilirsiniz. Covid-19 pandemi sürecinde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf olmak için belirlenen adımları uygulayarak hastaneye gitmeniz için izin alabilirsiniz. Hafta sonu için uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma yasaklarında acil olarak hastaneye gitmesi gerekenler için izin belgesi oluşturulmaktadır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA HASTANEYE GİTME İZNİ İÇİN HANGİ NUMARA ARANIR?

Sokağa çıkma yasağında hastaneye gitme izni almak için 112 Acil Servis aranmalıdır. Buradaki görüştüğünüz çağrı merkezi yetkilisi sizin için izin belgesi hazırlayacaktır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA HASTANEYE GİTME İZNİ NASIL ALINIR?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek için izin işlemleri 112 Acil Servis üzerinden yapılmaktadır. 112 Acil Servisi arayarak T.C. kimlik bilgilerinizi, rahatsızlığınızı ve gideceğiniz sağlık kuruluşunu bildirmelisiniz. Çağrı merkezi görevlisi sizin için hazırlanan izin belgesini belirttiğiniz telefon numarasına gönderir. Yetkililerin talep etmesi durumunda cep telefonunuza gelen adınıza düzenlenmiş sokağa çıkış izin mesajını göstermeniz yeterlidir.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN HASTANE RANDEVUSU OLANLAR MUAF MIDIR?

Evet, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede zorunlu sağlık randevusu olanların hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf oldukları açıkça belirtilmiştir. Bunun dışında, Kızılay’a kan veya plazma bağışı yapanlar da sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuşlardır.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAAT KAÇ İLE KAÇ ARASINDA?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı Cuma akşam saat 21.00’da başlar ve P.tesi sabah 05.00’da biter. Sokağa çıkma yasağı süresi toplamda 56 saattir. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle bu yasaklardan muaf olanlar hafta sonu da sokağa çıkabilirler.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan sokağa çıkma yasağı genelgesine BURAYA tıklayarak ulaşabilir, tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu