Genel

2020 Güncel Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar ?

2020 yılında nikah memuru maaşları ne kadar oldu ? Türk Medeni Kanun kabul edilmesi ile birlikte resmi nikah ve resmi nikah işlemleri ortaya çıkmıştır. 1926 Türk Medeni Kanunun kabulüne kadar sadece dini nikah yapılır iken evlenen çiftlerin haklarının korunması için dini nikahın yanına resmi nikah şartı getirilmiştir.


Resmi nikah evlenmeyi düşünen bayan ve erkeğin kanunların belirlediği şartları taşıyan en az iki şahit önünde beraber yaşamak istediklerini beyan etmeleri ve beyanın ve serilen sözün resmi kayıt altına alınmasıdır. Resmi nikahın kıyılabilmesi için olmaz ise olmaz kişiler gelin ve damat adayıdır. Fakat en az onlar kadar önemli bir kişi de olmazsa nikah kıyılamaz ki o da nikah memurudur.  Evlenmeyi düşünenleri nikah memurlarının kıyacağı nikah ilgilendirirken memur olmayı düşünenleri de nikah memuru maaşları ne kadardır sorusu ilgilendirmektedir.

Nikah memuru Kimdir ve Nikah Memuru Maaşları ne kadardır?

Resmi nikahı kıyma yetkisi;

 • Şehirlerde belediye başkanlarında
 • Köyde muhtarlarda
 • Yurt dışında ise ülkenin resmi makamlarında veya konsolosluklardadır. Yurt dışında evlenmeye niyet eden tarafların her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise talep doğrultusunda durum böyledir. Şayet taraflardan biri yabancı uyruklu ise bu durumda o ülkenin resmi makamlarını şartları geçerli olmaktadır. Ayrıca ülkemizde bir Türk yabancı biri ile evlenecek ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurallarına göre nikah işlemleri gerçekleştirilir.

Belediye başkanları şehirlerde nikah kıyma yetkisini evlendirme dairelerinde görev yapan memurlara vermektedir İşte bu nikah kıyma yetkisini alan memurlara nikah memuru denir.  Belediyelere evlenmek için başvuran kişilerin şartları araştırılır şayet evlenmelerine bir engel yoksa Evlendirme Dairesi tarafından gün verilir. İşte o gün memur olmayı planlayanların nikah memuru maaşları ne kadar ve ne iş yapar diye merak ettikleri nikah memuru şahitler huzurunda resmi nikahı kıyar.

Nikah Memuru Maaşları ne kadar ve Görevleri Nelerdir?

Nikah memuru maaşları ne kadar sorusundan önce bizim gördüğümüz nikahı kıyma işinden başka memurların ne iş yaptıklarını yani görevlerinin neler olduğunu öğrenmede fayda vardır.

Nikah memurunun görevleri Evlendirme Yönetmeliğine göre şunlardır:

 1. Evlenmek isteyen adayların başvurularını kabul etmek ve evlenme dosyalarının hazırlanmasını koordine etmek
 2. Belediye başkanının vekaleti ile nikahları kıymak
 3. Nikah memuru maaşları ne kadar diye merak edilen memurlar aile kütüklerini inceleyerek adayların evlenmelerine engel bir durum olup olmadığını araştırıldığı faaliyetleri yürütürler
 4. Verilen günde çiftlerin resmi akitlerini gerçekleştirmek
 5. Evlenme akdinin Nüfus Müdürlüklerine bildirilmesi ve aile kütüklerine işlenmesinin sağlanması
 6. Evlenme cüzdanlarının hazırlanmasını sağlamak
 7. İlçe dışında nikah kıyacak olanlara izinname sağlamak
 8. Evlilik akdi ile ilgili kayıtların tutulmasını ve saklanmasını sağlamak

Nikah Memuru Nasıl Olunur ve Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar?

Nikah memurlarının görevlerini öğrendikten sonra nikah memuru maaşları ne kadar aşamasından önce nasıl nikah memuru olunduğunu öğrenmek gerekmektedir. Belediye başkanları nikah kıyma yetkilerini devlet memuruna devredebilir. Fakat muhtarların nikah görevlerini devretme hakları yoktur bundan dolayı muhtarların kendileri kıymak zorundadır.

Nikah memuru olup belediye başkanının bu devrini almak için belediyede çalışma şartı bulunmaktadır. Hatta bu devri alabilmek için üniversite okumak gibi bir şartta bulunmayıp günümüzde lise mezunu devlet memurları da nikah memuru olabilmektedir.

Nikah Memuru Olmak İçin Aranan Şartlar ve Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar?

Nikah memuru maaşları ne kadar acaba ve olmak için hangi şartlar gereklidir aşamasında bir önceki paragrafta ifade edildiği gibi aranan en önemli şart devlet memuru olmaktır. Nikah memuru kadrosunu sadece belediyeler açmaktadır. Aşağıdaki özelliklere sahip olanlar belediyelerin açtığı bu kadrolara başvuru yapabilirler.

Nikah memuru olmak için aranan şartlar şunlardır:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. KPSS sınavına girmiş olmak ki bu sınavdan alınacak puanlar her yıl değişse de nikah memuru olmak için ortalama 80 civarlarında almak gerekmektedir. Memurluk için sınavdan alınan puanlara göre KPSS sıralaması yapılır ve en yüksekten atamaya başlanır.
 3. 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak
 4. 667 sayılı devlet memuru olabilme statüsüne sahip olmak

Nikah Memurunda Aranan Kişisel Özellikler nelerdir Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar?

Nikah memuru olmak için şartlar çok zor gözükmese de nikah memuru maaşları ne kadar öğrenip başvuru için karar vermeden önce kişisel özelliklerin neler olduğunu öğrenmede fayda vardır.

Nikah memuru olmayı düşünenlerin:

 • Toplum önünde rahat konuşabilmek
 • Diksiyonu düzgün olmak
 • Özgüven sahibi olmak
 • Giyimine, kuşamına ve temizliğine dikkat etmek
 • Hoşgörülü olmak

gerekmektedir ve ayrıca tatillerinin de az olduğunu unutmamak gerekecektir.

2020 Yılında Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar?

İnsanların hayatlarında çok önemli bir yeri bulunan nikah törenlerinin en önemli unsuru olan nikah memurları ne kadar kazanıyor, nikah memuru maaşları ne kadar sorusu merak konusu olmuştur. Önceleri nikah memurları mesai saatlerinin dışında kıydıkları nikahlardan pay almakta idiler. Ancak kısa bir süre önce bu pay, ekstra ödemeler kaldırıldı. Memurlar mesai saatleri dışında kıydıkları nikahlardan para alıyorlar fakat aldıkları bu parayı belediyeye vermeleri gerekmektedir.

Nikah memurları normal memur kadrolarında seçildiği için onlarda memur statüsünde maaş almaktadırlar. Eskiden bu ekstralar ile daha arttığı için merak konusu olan maaşları şimdilerde standart bir hale getirilmiştir. Nikah memurları devlet kadrolarında çalışan memurlar arasından seçildikleri için normal memur maaşı almaktadırlar ki bu da ortalama 3500 ile 4800 arasında değişmektedir. Nikah memurları Ocak ve Temmuz aylarında artış almaktadırlar ve kıdemine göre de nikah memurlarının maaşları ortalamanın üstüne çıkmaktadır.

Bimer Şikayet Formu ve Dilekçe Nasıl Yazılır

Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu