ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Değişen Mesai Saatleri Ücret ya da Primi Etkiler mi?

Değişen Mesai Saatleri Ücret ya da Primi Etkiler mi?
22.09.2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının şiddetini arttırması ve özellikle artık havaların soğuması ile birlikte araç kullanımı daha zorunlu hale geldi. Fakat özellikle büyükşehirlerde şahsi araç yerine toplu taşımanın tercih ediliyor olması kalabalıkların oluşmaması için İstanbul’da mesai saatlerinde değişikliğe gidildi. Mesai saatlerinin kısalması ücret ya da primlere ise herhangi bir etkisi olmayacak.

Mesai Saatleri Değişti

Yeterli olmayan önlemler ve gösterilmeyen dikkatler sonucunda resmi rakamlara göre Haziran ayının başında azalmaya başlayan koronavirüs vakalarında Ağustos ayı itibariyle tekrar yükselme görülüyor. Özellikle havaların soğumaya başlaması neticesinde işe gidip gelmekte toplu taşıma kullanımın arttığı görüldüğü için çalışanların risk taşımamaları için İstanbul gibi büyükşehirlerde yeni çalışma saatleri düzenleniyor.

26 Ağustos tarihinde yayınlanan genelge ile birlikte çalıştırılma biçimine bakılmadan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma türünden esnek çalışma yöntemlerinin uygulanması esası getirilmişti. Bu bakımdan İstanbul kentinde işyerleri ve çalışanlar için işe gidiş esnasında toplu taşımadaki araçlardaki yoğunluğu ve işyerlerindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla kademeli mesai uygulamasına geçildi. İnsan kalabalığının azaltılması ve böylece salgının bulaşma hızını azaltmak amacıyla alınan bu karara göre kurumlarda farklı mesai saatleri uygulanacak.

İstanbul Valiliği’nin açıklamalarına göre İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karara göre 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren kamu ve özel sektör çalışanlarında kademeli mesai uygulaması görülecek. Buna göre kamu kurumları mesai saatleri 28 Eylül’de değişecek ve özel sektörün de kendi mesai saatlerini buna göre ayarlanması gerekecek.

Özel Sektör Çalışma Saatleri Ne Zaman Değişiyor?

Özel sektör kademeli mesai için henüz net bir tarih bulunmamaktadır. Özel sektördeki işyerleri için sosyal tarafların anlaşması dahilinde kademeli mesai mümkün olacaktır. Fakat çalışma başlangıç ve bitiş saatleri konusunda henüz bir uzlaşı sağlanmaktadır. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada özek sektörün kademeli mesai saatleri için de çalışmaların devam ettiği beyan edilmiştir.

Özellikle özel sektör çalışanları için kademeli mesai uygulaması gerekmektedir. Çünkü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların çoğu şahsi araçlarını kullanmakta, buna karşılık özel sektörde çalışanların en az yüzde 60’ı toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır. Bu yüzden kademeli mesai uygulamasının temel olarak özel sektör çalışanlarına uygulanması gerekmektedir.

Eylül ayı itibariyle İstanbul’da toplu taşıma kullanan sayısı ise toplamda 4 milyon 200 bin civarındadır. Bu yüzden sabah ve akşam saatlerinde büyük bir yoğunluk oluşmaktadır. Özel sektör için de kademeli mesai uygulamasının şartları ilerleyen haftalarda belli olacak olsa da gerek özel sektör gerekse de kamu çalışanları için SGK haklarında ya da ücretlerinde herhangi bir kesinti ya da ihlal yaşanmayacaktır. Ayrıca isteyenlere yönelik değil, tüm çalışanlar için kademeli mesai geçerli olacaktır.

Memurlar İçin Kademeli Mesai Saatleri Nedir?

Memurlar için kademeli mesai saatleri İstanbul ili için belirlendi. Buna göre İstanbul’da uygulanacak yeni mesai saatleri İl Jandarma, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri, Sağlık Kuruluşları başta olmak üzere ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları için mesai saatleri belirlendi.

Buna göre Büyükşehir ve İlçe Belediye çalışanları mesailerine saat 08.00’de başlayacak ve mesaiyi 16.30’da bitirecek. Kamu kurumlarındaki sağlık çalışanları ise mesaiye 08.30’da başlayacak ve 16.30’da mesaiyi sonlandıracaklar. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları için geçerli olacak çalışma saatleri için ise mesaiye başlangıç saati 09.00 olarak belirlendi ve mesaiyi bitirme saati de 16.30 olarak geçerlilik kazanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.