emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sigorta ve BES Bir Çatı Altına Geliyor

Sigorta ve BES Bir Çatı Altına Geliyor
07.09.2020

Uzun zamandır tamamlanması beklenen kamu sigorta şirketlerinin Varlık Fonu altında birleşmesi sonunda tamamlandı ve Eylül ayından itibaren, sigorta şirketleri Türkiye Sigorta Anonim Şirketi adı altında, hayat ve emeklilik şirketleri ise Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi olarak faaliyet gösterecek.

Tek Çatı Altına Giriyorlar

2019 yılının çok göze çarpmayan ancak sonuçları bakımından önemli değişiklikler yaratacak olan değişikliklerinden birisi kamu bankalarının sahibi oldukları sigorta şirketlerinin Türkiye Varlık Fonu altında birleştirilmesiydi. Bu konuda yapılan çalışmalar kapsamında Güneş Sigorta, Halk Sigorta, Ziraat Sigorta ve Vakıf Emeklilik, Halk Hayat ve Ziraat Hayat ve Emeklilik Türkiye Varlık Fonu altında bir araya geliyorlar. Geçen Nisan ayında Varlık Fonu, kamuya ait altı şirketi 6,54 milyar lira gibi yüksek bir rakam ile satın almıştı.

Öncelikle Ziraat Sigorta ve Halk Sigorta, tek çatı altına Güneş Sigorta adı altında gelmişti. Güneş Sigorta’nın da ismi Türkiye Anonim Şirketi olarak değiştirilmişti. Daha sonra kamuya ait olan hayat ve emeklilik şirketlerinin birleştirilmesi istendi ve 24 Ağustos 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Halk Hayat ve Emeklilik, Ziraat Hayat ve Emeklilik ve Vakıf Emeklilik ve Hayat tek bir çatı altına gelerek; Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi olarak birleştiler. Bu durumda kamuya ait sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesi tamamlanmış oldu. Varlık Fonu kapsamında Türkiye Sigorta Anonim Şirketi ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi olmak üzere iki ayrı şirket bulunuyor. Birleşmenin en önemli yanının ise bireysel emeklilik ve hayat emeklilik sisteminde önemli değişikliklerin yaşanmasının beklenmesi. Birleşme sonrasında kamu sigortaları, pazarın en güçlüsü haline geldiler.

Lider Konuma Yükseldi

Birleşme sonrasında doğan Türkiye Sigorta Anonim Şirketi böylece sigorta pazarında en yüksek paya sahip olarak dengelerin de değişmesine etki etti ve bundan sonra da önemli değişikliklerin yaşanacağı tahmin ediliyor. Türkiye Sigorta Birliği tarafından yeni açıklanan Temmuz 2020’ye kadar olan dönem verileri kapsamında Güneş Sigorta 2,2 milyar lira prim oranı ve 5,77 Pazar payı ile 62 şirket arasında 5’inci sırada, Ziraat Sigorta ise 1,9 milyar lira prim üretimi ile 5,14 pazar payı ile 6’ncı sırada, Halk Sigorta ise bir milyar lira prim üretim ile yüzde 2,18  pazar payı ile 12’nci sırada bulunuyordu. Ancak bu üç şirketin birleşmesi ile kurulmuş olan Türkiye Sigorta Anonim Şirketi, Temmuz ayı verileri temel alındığında 5,2 milyar lira prim üreterek ve yüzde 13,72 pay ile birlikte sigorta pazarında ilk sırada kendisine yer buluyor. Böylelikle alandaki rakiplerine önemli bir fark yaratarak, sigorta pazarının hakimi konumuna geliyor.

Emeklilik Fonlarında da Lider

Türkiye Hayat ve Emeklilik ise BES ve hayat sigortalarındaki pazar paylarının değişmesine neden oluyor. Buna göre Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından Ağustos 2020’ye kadar olan açıklanan verilerde pazarda faaliyet gösteren 18 emeklilik şirketi bulunuyor ve fon büyüklüğü açısından Vakıf Emeklilik 5’inci sırada, Ziraat Emeklilik 6’ncı sırada, Halk Emeklilik ise 7’nci sırada bulunuyor. Yapılan birleşme sonrasında ise yeni ismiyle Türkiye Hayat ve Emeklilik 1,8 milyon katılımcı sayısına ulaşarak 22,8 milyar lira fon büyüklüğüne ulaştı ve böylece pazarda ilk sıraya yerleşti. Böylece bireysel emeklilik sistemi içinde katılımcıların yüzde 28’i bu şirketi tercih etmiş oldu. Otomatik katılımda da yine fon büyüklüğünün yüzde 56,70’ine sahip olunuyor. Diğer firmaların bu açığı kapatmak için ise yapacakları kampanyalar ya da daha cazip imkânlar sunup sunmayacakları zamanla öğrenilecek.

Emeklilik Fonlarına Yatırım Kazandırmaya Devam Ediyor

EYT’liler İçin Yeni Çözümler Aranıyor

Sigorta Olmadan Çalışan Çalışanın Hakları Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.