emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

HES Kodu Kullanıma Başladı! HES Kodunu Nasıl ve Kimler Kullanabilir ?

HES Kodu Kullanıma Başladı! HES Kodunu Nasıl ve Kimler Kullanabilir ?
21.05.2020

Son Dakika Haberi HES Kodu Kullanımına Başlandı! Şehirlerarası yapılacak olan seyahatlerde kullanılması planlanan HES kod uygulaması kullanıma açılmış bulunmaktadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan HES kod uygulaması için HES kod kullanım döneminin başladığını belirtmiş ve bu kodu temin etmeninde oldukça kolay ve basit olduğunu belirtmiş bulunmaktadır. Seyahat izni için kullanılacak olan HES kod uygulamasını almak için Hayat Eve Sığar mobil uygulaması işleminin kullanılması gerektiğini belirtmişti. Belirtilen haberin ardından kişiye özel olarak hazırlanan HES kod uygulaması bu güm itibarı ile kullanıma açılmış bulunmaktadır.

Son dakika haberi olarak belirtilen HES kod uygulaması, Seyahat izinlerinde kullanılmak üzere almak için Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabilecektir. Bakan Koca dün gerçekleştirdiği toplantı ardından seyahat için HES Kod kullanımlarının başladığını belirtmişti. HES Kod almak için Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabileceğini belirtmişti. HES kod kullanımları kişiye özel tekil kodlardan hazırlanacağını, T.C. kimlik numaraları gibi sabit olmayacağı belirtildi. HES kod mobil uygulamasının da önümüzdeki günlerden itibaren kullanılmasının mümkün olacağını da belirtmiş bulunmaktadır. Yapılacak olan uygulamanın uçağa binerken serbest giriş kartı uygulanacağını belirten Koca, hastalık ile mücadelede bu dönem seyahatlerinde kişilerden risk taşımadığını göstermesi istenecektir dedi.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır? Vatandaşların seyahat edebilmek için alması gereken HES kod alma işlemi için vatandaşlar eğer isterlerse Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alabileceklerdir. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulabilmektedir. Uygulama üzerinde kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması ve silinmesi gibi yöntemlerin tamamı vatandaşların kontrolünde sağlanacaktır. Vatandaşların Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği kadar HES kodu üretebileceği belirtilmektedir. Vatandaşlar ürettiği kod için hangi kodu hangi kurum ile paylaştığı gibi işlemleri görüntüleyebilmeleri sağlanacaktır. Ayrıca ürettikleri HES kodlarını dilerse iptal edebileceği gibi yetkilerini de kaldırabileceklerdir.

HES kodu almada etkili olan bir diğer yöntem ise kısa mesaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Vatandaşlar telefonlarından HES yazarak boşluk bırakarak T.C. kimlik numarasını, kimlik seri numarasının son dört hanesini ve paylaşım süresini gün ve sayısı olarak yazarak 2023’e kısa mesaj ile göndermeleri ile HES kod telefonlarına SMS ile gönderilecektir. İstenen paylaşım süresi belirtilmediği takdirde ise alınan HES kod kullanım süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

HES Kod Uygulaması İlk Şehirlerarası Ulaşımda Başlatılıyor!

HES Kod Uygulaması İlk Şehirlerarası Ulaşımda Başlatılıyor! Bakan Fahrettin Koca yaptığı açıklamasında HES kod uygulamasına ilk olarak şehirlerarası ulaşımda başlayacaklarını belirtmişti. Tüm ulaşım süreçleri kapsamında Hayat Eve Sığar Mobil uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulabileceğini belirtirken, kısa mesaj yöntemi ile HES kodu alınabileceğini belirtmişti. Mobil uygulama üzerinden alınan HES Kodu ile uçak ve tren seyahati yapılabileceğini belirtti. Yapılacak olan seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve bu duruma göre tedbirler alınacaktır. Yolculardan birisine virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk sırasında temas ettiği kişiler takibe alınacaktır. Bu şekilde tüm seyahatlerde tüm yolcuların üst düzey korunması sağlanılacak.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Kullanıma Açıldı! Hemen İndir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.