Genel

Sağlık Çalışanları Ücretsiz Toplu Taşıma Kartı Nasıl Çıkarır?

Koronavirüs salgını yüzünden, salgın ile mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanları için haklar sunuluyor. Bu haklardan en önemlisi de toplu taşıma araçlarına ücretsiz binmelerini sağlayan düzenleme oluyor.

Sağlık Çalışanlarına Sağlanan Sosyal Haklar

Koronavirüs salgının artış göstermesi ve salgın ile mücadelede kritik bir görevi yerine getiren sağlık çalışanları için çeşitli haklar sağlanıyor. Sağlık Bakanlığı ve belediyeler ile yürütülen haklar kapsamında atamalardan toplu taşıma kullanımına kadar geniş bir yelpazede çalışanlar çeşitli haklara sahipler. İlk düzenleme Sağlık Bakanlığı başvurusu üzerine açıktan istifa sonrasında kamuya dönüş olanakları üzerinde yapıldı. Bu yeni düzenleme kapsamında Sağlık Bakanlığı atamaları, sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına yapılacak olan atamalar kapsamında istisna olarak tutuluyor. Böylece sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dahil olan kadroların 3 – 4 yıldır yapılmayan istifa sonrası açıktan atama imkânları mümkün hale getirildi.

Bunun yanında sağlık çalışanlarına toplu taşıma konusunda da ücretsiz ulaşım sağlanıyor. Belediyelere bağlı olan otobüs, metro, tramvay, vapur, metrobüs gibi ulaşım araçlarını sağlık çalışanları ücretsiz olarak kullanabiliyorlar. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen uygulama kısa sürede tüm illerde uygulanmaya başlandı. Ancak bazı illerde daha sonra sağlık çalışanları için ücretsiz ulaşım hakkı kaldırılmasına rağmen pek çok büyükşehirde ücretsiz ulaşım imkânları devam ediyor.

Ücretsiz Ulaşım Süresi Ne Kadar?

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım süresi bakanlık kararı ile değil, belediyelerin aldıkları kararlar ile devam ediyor. Bu yüzden sağlık çalışanlarına sunulan ücretsiz ulaşım hakkının ne zaman biteceğine dair herhangi bir karar bulunmuyor. Ancak salgın tüm hızıyla devam ederken belediyelerin çoğunun en azından yıl sonuna kadar bu uygulamayı devam ettirecekleri ön görülüyor. Bu kapsamda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere uygulama devam ediyor.

Ücretsiz ulaşım hakkından yararlanmak için ise sağlık çalışanı kapsamında olmak yeterli oluyor. Bu bakımdan doktor, diş hekimi, hemşire, ebe, hastabakıcı, sağlık memuru, paramedik, hastane güvenlik görevlisi, hastane personeli tamamı ücretsiz ulaşım haklarından yararlanabiliyor. Bunun yanında koronavirüs ile ilgilenen kadrolara bakılmıyor ve tüm hastane görevlilerine ücretsiz ulaşım sunuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Kart Nasıl Çıkarılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ücretsiz kart sayesinde İstanbul’da hizmet veren toplu taşıma araçlarını sağlık çalışanları ücretsiz şekilde kullanabiliyorlar. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev yapan herkesin yararlandığı bu imkân ulaşımın yanında İSPARK’a bağlı otoparklarda da kendi araçlarını ücretsiz olarak park edebiliyorlar.

Kart başvuruları ise şu şekilde yapılıyor;

 • Ücretsiz otopark ve toplu taşımadan yararlanmak isteyen sağlık çalışanları başvurularını İstanbulkart internet sitesi üzerinden yapacaklardır. Bunun için sisteme kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt esnasında adaylardan istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekiyor.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra İstanbulkart almak istiyorum seçeneği seçilmeli ve ardından açılan sayfada Sağlık Çalışanı Kartı seçilmelidir.
 • Daha sonra ise sayfada çıkacak olan başvuru formunda istenen bilgilerin girilmesi ve fotoğrafın yüklenmesi gerekmektedir. Yüklenecek olan fotoğrafın vesikalık şeklinde görülmesi gerekmektedir, boydan, profilden vb. açılardan çekilen fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Tek seferlik olacak şekilde kart ücretinin yatırılması online olarak yapılmalıdır. Kart tahsis bedeli olarak alınan bu ücret 10 TL’dir. Ücretin ödenmesi için banka kartı ya da kredi kartı kullanılması gerekiyor. Havale ya da EFT ile yapılan ödemeler kabul edilmiyor.
 • Başvuru yaptıktan sonra başvuru durumu kontrol edilebilir ve başvurular güncellenmektedir. 2 iş günü sonrasında ise kart belirtilen adrese PTT aracılığıyla teslim edilecektir.
Shares:

2 Yorumlar

 • Tetyana Deyneka
  10.01.2022

  Ben hemşireyim. İstanbul kartım sağlıkçi olarak çikartmak istiyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   11.01.2022

   Merhaba,

   İstanbul kartın sağlık çalışanlarına özel kartı basılmaktadır bunun için de https://www.istanbulkart.istanbul/ adresine giriş yapıp başvuru yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir