Banka Kredileri

Garanti Bankası IBAN Sorgulama

IBAN, bankalardaki mevcut üye hesaplarının yerine kullanılacak ve para transferlerinin daha hızlı, hatasız ve çok daha az bir maliyetle uygulanması amacıyla belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır. IBAN’ın açılımı “International Bank Account Number” yani Uluslararası Banka Hesap Numarası’dır. IBAN günümüzden 33’ten fazla Avrupa Ülkesinde kullanılmaktadır. IBAN’ın asıl amacı bankalar arasındaki ya da kendi hesaplarınız arasındaki para transferindeki hataları ve gecikmeleri engellemektir. IBAN sayesinde gönderenin hesabından alıcının hesabına para çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde transfer edilebiliyor. Böylelikle kaybedilen bir vakit ya da maliyet minimuma indirgenmiş oluyor.

Günümüzde her bankanın hesap numarası ve uzunluğu farklıdır. Bir başka ülkeye ya da bir başka bankaya para transferi yapacak olan kişiler,hesap numaraları belli bir standarda uymadığı için para transferi yapacakları kişiden aldığı hesap numaralarının doğruluğundan emin olamamaktadırlar. Bu yüzden para transferlerinde çoğu zaman bir yanlışlık olmaktadır. Bu yanlışlığı düzeltmek ise yüksek maliyete ve büyük bir zaman kaybına sebep olmaktadır. Fakat IBAN hizmetinin kullanıldığı ülkelerde, bankalar hesap sahiplerine bir IBAN verilir. Her IBAN’ın içinde bulunan özel ve güvenli bir şifreleme algoritması ile elde edilen iki basamaklı “kontrol rakamı” bulunmaktadır. Böylelikle daha önceden yapılan yanlış para transferlerinin olmasına izin vermez. Bilgiler yanlış girildiği takdirde paranız size iade edilir. Buda sizi maliyetten ve zaman kaybından kurtarır. Bu yazımızda Garanti Bankası IBAN sorgulama işlemini sizlerle paylaşacağız.

Garanti Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Garanti Bankasında hesabı bulunan her müşterinin bir IBAN’ı bulunmaktadır. Bu yazımızda Garanti Bankası IBAN sorgulama nasıl ve hangi yollarla yapılır adım adım onları anlatacağız. İlk olarak en hızlı yollardan biri Garanti Bankasının kendi web sitesinden IBAN sorgulama bölümünden yapılan sorgulamadır. Bu sayfaya aşağıda verilen linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Garanti Bankası IBAN sorgulama için TIKLAYINIZ!

Linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada aşağıdaki fotoğrafta okla gösterilmiş sırasıyla “Şube Kodu” ve “Hesap Numarası” alanlarını eksiksiz ve hatasız bir biçimde doldurmanız gerekmektedir.

Hatalı giriş yaptığınız takdirde (Hesap numarasını yazarken farklı rakamlar girmek ya da şube kodunu yanlış girmek) karşınıza başka bir kişinin IBAN’ı çıkabilir. Bu yüzden bilgileri eksiksiz girdiğinize emin olunuz. Bilgileri eksiksiz ve hatasız girdikten sonra sağ altta bulunan ve aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiş “Tamam” butonuna tıklayınız.

Bilgileri eksiksiz ve hatasız girmişseniz “Tamam” butonuna bastıktan sonra karşınıza aradığınız IBAN çıkacaktır. Şube Kodunu bilmiyorsanız aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiş yere tıklayarak aradığınız şube kodunu bulabilirsiniz.

Bir diğer yolu ise 444 0 333 numaralı Alo Garanti’yi arayarak ya da en yakın Garanti Bankası Şubesine giderek IBAN sorgulamasını yaptırabilirsiniz. Alo Garanti’den öğrenmek için sizi bayağı bekleteceklerinden dolayı ve yakın bir şubeye gitmek yorucu ve uzun süreceği için bizim tavsiyemiz, en hızlı ve kolay yol olan Garanti Bankasının resmi web sitesinden öğrenmeniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir