Emeklilik

Emekliye Evde Para Kazandıran Yöntemler

Emekli vatandaşlarımız, yıllar boyunca çalışıp emekli olduklarında rahat edeceklerini düşünseler de, ilk olarak maddi konuda ortaya çıkan yetersizlikler ile karşılaşmaktadırlar. Çünkü, bireylerin çalıştıkları dönemde almış oldukları maaşlar, emekli olunduktan sonra daha düşük seviyelere gelmektedir. Bundan dolayı da harcamalarını kontrol altına almaları gerekmektedir. Emeklilik sürecinde yeni bir tatil planı yapmak, evini yenilemek ya da giderlerini kontrol altına almak için çalışmalar yapan kişiler ise, mevcut maaşları ile istediklerini her zaman yapamayacaktır. Bundan dolayı, emekliye evde iş fırsatı konusunda araştırma yapılması gerekmektedir.

Emekliye evde iş fırsatı konusunda, onlarca farklı yöntemden söz edebiliriz. Ancak, kişilerin daha fazla yorulmadan ve sadece evlerinde para kazanmalarını sağlayacak yöntemleri, aralarından seçtiğimizde, şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Özel dersler
 2. Evde ek iş fırsatları
 3. Danışmanlık
 4. Yatırım

Bahsettiğimiz dört ayrı iş alanında, farklı kazanç yollarından da söz etmemiz mümkündür. İlk olarak, özel ders fırsatlarından söz edebiliriz. Eğer mesleğinizden dolayı bazı alanlarda kendinizi yetiştirmişseniz, orta okuli lise ve üniversitede eğitim gören kişilere yönelik özel dersler verebilirsiniz. Bu özel derslerin beraberinde, tamamen internet üzerinden online yayın yapabileceğiniz karşılığında da derslere katılan kişilerden ücret alabileceğiniz siteler kurabilirsiniz. Şuan özellikle emekli öğretmenlerin bu sektörde faaliyet gösterdiklerini belirtebiliriz. Bu bireylerin, özel ders vererek elde ettikleri kazançlar ise, neredeyse çalıştıkları dönemde elde ettikleri gelirden daha fazla olmaktadır.

Emekliler ve özellikle de çalışmayan ev hanımları tarafından tercih edilen evde ek işlerde ise, para kazanma yöntemi biraz daha farklıdır. Çünkü, bu yolla para kazanacak kişiler, iş başvurularını yaptıktan sonra becerilerine ya da tecrübelerine bakılmaksızın çalışmaya başlayabilecektir. Bu doğrultuda, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi şehirlerde yaşayan emeklilerin yaptıkları işlere baktığımız zaman, tercümanlık, paketleme, parça başı işler, montaj işleri ve sayım işlerini örnek gösterebiliriz. Biraz daha açacak olursak, fabrikaların üretimini gerçekleştirdiği ürünlerin bayilere ve tüketicisine doğrudan sunulabilmesi için, onların ambalajlı bir şekilde paketlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. İşletmelerin her zaman için düşük maliyetle üretim yapmak istemelerinden dolayı da fabrikalar tarafından evlere bu işler gönderilmektedir.

Yapılan işler sonucunda ise hiçbir şekilde yorulmadan ve sadece istenilen zamanlarda çalışarak çok güzel miktarlarda para kazanılabilecektir. Son olarak danışmanlık ve yatırım konularını ele alacak olursak, bu alanda özellikle meslek kariyeri yapmak isteyen kişilere yardımcı olabileceğinizden söz edebiliriz. Eğer emeklilik öncesinde bir bankada çalışmışsanız, üniversite eğitimi alan ya da üniversiteden mezun olan kişilerin bankacılık alanında nasıl kariyer yapabilecekleri, hangi aralıklar ile terfi alacakları ve bankalardaki çalışma koşulları hakkında onlara danışmanlık yapabilirsiniz. Şuan kişisel gelişim uzmanlarına yönelik taleplerin büyük bir kısmı, üniversite öğrencilerinin iş bulma konusunda aldığı desteklerden oluşmaktadır. Bundan dolayı, yıllarca sürmüş çalışma hayatı tecrübelerinizden farklı kişilerin de faydalanması, karşılığında da size para ödemesi konusunda çalışma yapabilirsiniz.

Yatırım konusundaki para kazanma fırsatlarında ise, iki farklı durumdan bahsedebiliriz. Yine bankacılık ve finans alanında çalıştıktan sonra emekli olmuş kişilerin, yatırımcılara destek olması ve yatırım piyasaları hakkında onlara yardımcı olmalarından söz edebiliriz. Diğeri ise, bütçesine uygun bir şekilde yatırım yapmak isteyen kişilerden bahsedebiliriz. Emekliye evde iş fırsatı konusunda yatırımlar tercih edilirse, birçok farklı aracı kurumdan da deste alınabilmektedir. Forex piyasalarından, bankaların borsa kanallarından ya da vadeli mevduat hesapları üzerinden bu şekilde yatırım yapılabilecektir. Sizler de meslek gruplarınıza göre, hem özel firmalarda yeni işlere girebilir hem de evlerde yorulmadan para kazanabileceğiniz bu yöntemlere başvurabilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

 • Ayten karaman
  16.08.2019

  Emekli beylere evde ek is hemde oyalanacak ama şartlamadan serbest zamanlarinda yapabilecegi is olarak öneriniz nedir

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir