Emeklilik

Emekli Kök Maaş Nedir? E-Devlet Kök Maaş Sorgulama

Emekli kök maaşın anlamı, emekli olan kişilerin emekli olmaya hak kazandığı anda aldığı maaştır. E-Devlet kök maaş sorgulama işlemi ile kök maaşın ne kadar olduğu öğrenilebilir. Emekli kök maaşının anlamı, maaşa ek ödemeler eklenmemiş halidir.

Emeklilere zam yapıldığı dönemlerde bazen kök ücret üzerinden zam yapılır. Bazen zamlar, ilave olarak yapılır. Kök ücrette değişme olmaz. Zamlar, yılda iki defa yapılır. Ocak ve Temmuz ayında yapılan zamlarla maaşlar, ekonomik koşullara uygun hale gelir.

Emekli maaşlarına yapılacak zamlar, enflasyona göre belirlenir. Enflasyon farkının yanı sıra maaşlara refah payı da eklenir. Emekli kök maaşlarında yıllara göre artış olur. Emekli kök maaşını e-Devlet’ten sorgulamakta fayda vardır.

Kök maaş ve zamlar takip edilerek ödemelerde hata olup olmadığı anlaşılır. Emekli kök maaş sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet şifresi olanlar, sorgulama işlemi yapabilir. Mobil imza, e-imza kullanılarak da e-Devlet’e girilebilir.

Kök maaş bilgileri, SGK’dan da alınabilir. Ancak sıra beklememek ve işlemlerin kısa sürmesi için e-Devlet, daha pratik bir yoldur.

Emekli Kök Maaş Ne Demek?

Emekli kök maaş, emekli olmayı hak eden kişilere bağlanan aylık tutarıdır. Bağlanan aylık tutarı, kök maaş olarak adlandırılır. Kök maaşa zam yapılabilir. Bu zam sayesinde kök maaşta belirli oranda artış olur.

Emekli kök maaşlarının e-Devlet üzerinden öğrenilmesi mümkündür. E-Devlet mobil uygulaması ya da internet sitesinden kök aylık tutarı öğrenilebilir. Kök maaşın belirlenmesinde belli bir formül kullanılır.

Emekli maaşları hesaplanırken sigortalının çalışırken aldığı ücret dikkate alınır. Çalışırken alınan ücret, prim ödeme süresi ve sigortalılık süresine göre maaş hesaplanır.

Çalışırken yüksek maaş alan kişilerin emekli maaşı da yüksek olur. En yüksek alınabilecek maaş, prime esas kazanç tavan tutarına göre belirlenir. Emekliler, emekli olabilmek için gerekli kriterleri sağlamalıdır.

Emeklilik için gereken kriterleri sağlayanlar, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapar. Bu başvuru, kurum tarafından değerlendirilir. Kurum, başvuru sahibinin gerekli kriterleri taşıdığını onaylarsa emeklilik aylığı bağlanır. İlk bağlanan aylık, kök maaş olarak değerlendirilir.

Emekli Kök Maaş Nasıl Hesaplanır?

Emekli kök maaş hesaplanmasında, aylık tutar ve ek ödeme tutarı dikkate alınır. Emekli aylık toplam tutarın hesaplanması sırasında emekli kök aylığı hazine desteği ve kesintiler çıkarılır.

Toplam emekli maaşının hesaplanmasında:

“(Emekli Kök Maaş + 5510 EK 19 Hazine Desteği) – Kesintiler” formülü kullanılır. Bu formül ile toplam emekli maaşı bulunur. Toplam emekli maaşının belirlenmesinde maaş dikkate alınır.

Emekli maaşının hesaplanmasında sigorta statüsü önemlidir. Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR için hesaplama farklı şekilde yapılır.

Emekli kök maaşının ne kadar olduğu, e-Devlet üzerinden öğrenilebilir. Emekli aylığı sorgulama ya da emekli hizmet dökümü kısmından kök maaş hakkında bilgi alınabilir.

Emeklilere yapılan zamlar ile kök aylık tutarı artar. Emekli kök aylık tutarı arttıkça yapılan zamlar yeni kök maaş üzerinden hesaplanır.

Emekli kök maaşları, son yapılan zamla %25 oranında arttı. Zamlar, kök ücret üzerinden yapıldı. 6000 TL ve altında maaş alanlar için 7500 TL maaş verilmeye devam edilmesi kararı alındı. En az emekli maaşı yeni bir zam yapılana kadar 7500 TL olarak verilecek. Kök ücreti 6000 TL’nin üzerinde kök aylığı olanların yapılan zamla beraber kök aylığı 7500 TL’nin üzerine çıktı.

Emekli Kök Aylığı Nasıl Öğrenilir?

Emekli kök aylığını öğrenmek için e-Devlet sistemi kullanılır. Emekli kök maaşın anlamını ve maaş hesabına etkilerini, e-Devlet’ten öğrenmek mümkündür. Kök aylığı öğrenmek, maaş ödemelerini düzenli takip etmek açısından önemlidir.

Emekli kök aylığı, zam hesaplamalarında kullanılır. Kök aylık üzerinden eklenen zamlar neticesinde maaşlar son halini alır. Emekli maaşlarına yapılacak zamlar, her yıl yapılan görüşmeler neticesinde belirlenir.

Emeklilere, ekonomik koşulların elverdiği ölçülere göre belirlenir. Yıllara göre emeklilik maaşları değişmiştir. Son olarak en düşük emekli maaşı 7500 TL olarak ödenmeye başlanmıştır.

Emekli Maaşım Ne Kadar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşının miktarını sorgulamak için e-Devlet sistemi kullanılır. E-Devlet sistemi üzerinden maaş sorgulama yapılır. Aynı zamanda henüz emekli olmayanlar da tahmini maaşlarını öğrenebilir.

Örneğin BAĞ-KUR sigortalıları, e-Devlet üzerinden maaşlarını tahmini olarak hesaplayabilir. Bunun için “Emekli Aylığı Hesaplama” kısmına girmek gerekir. Ardından Esnaf ve Tarım seçeneklerinden uygun olan seçilir. Sonrasında sorgulama yapılır.

İlk olarak “4B emekli aylığı hesaplama” kısmına tıklamak gerekir. Ardından kurum seçimi yapılır. Sorgula yazan kısma tıklanır.

E-Devlet Kök Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet kök maaş sorgulama için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Bu adrese girmek yerine e-Devlet mobil uygulaması da indirilebilir. Sisteme girdikten sonra ekranın sağında yer alan “Giriş Yap” yazan yere tıklanmalıdır.

“Giriş Yap” yazan alana tıklandıktan sonra ekranda belirtilen yere kimlik numarası yazılmalıdır. Kimin kök ücreti öğrenilmek isteniyorsa onun kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapılmalıdır.

E-Devlet emekli maaşı sorgula : https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-emekli-maasi-sorgulama/

Kimlik numarasının arkasından “e-Devlet şifresi girilmelidir. E-Devlet şifresinin hatasız bir şekilde girilmesine dikkat edilmelidir. Şifresini hatırlamayanlar, “Şifremi Unuttum” yazan kısma tıklamalıdır. Şifre, telefon numarası üzerinden yenilenebilir.

E-Devlet şifresi de girildikten sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

4B yani BAĞ-KUR kapsamında olanlar, “4B emekli aylık bilgisi” seçeneğini tercih etmelidir.

4C kapsamında olanlar, “4C emekli aylık bilgisi” seçeneğini tercih etmelidir. Devamında ekranda yer alan yönergeler takip edilmelidir. Bu sayede kök aylık ve diğer eklentiler öğrenilebilir.

Emekli Maaş Zammı Kök Maaş Üzerinden mi Yapılır?

Emekli maaş zammının kök maaş üzerinden yapılması mümkündür. Maaş zammı, kök ücrete uygulanmadan da yapılır. En düşük emekli maaşının 7500 TL olması işlemi, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenir.

Maaş zamları kök ücret üzerinden eklenirse kök ücret tutarı artar. Bu sayede sonraki zamlar da kök ücret üzerinden hesaplanır.

Yıllara Göre En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Yıllara göre en düşük emekli maaşı miktarı artmıştır. Artış miktarının belirlenmesinde ekonomik koşullar dikkate alınır. Enflasyona göre emekli maaş zammının ne kadar olacağı belirlenir.

Yıllara göre en düşük emekli maaşları gibi asgari ücrette de artış olmuştur. Yıllara göre en düşük emekli maaşı ve asgari ücret tutarları şu şekildedir:

YILEN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI(TL)ASGARİ ÜCRET(TL)
2003332226
2004383311
2005437350
2006470380
2007514411
2008556492
2009603537
2010680588
2011767644
2012844720
2013905788
2014980869
20151065974
201612651301
201713881404
201815781603
201918612021
202020892325
202124252826
202245165500
202357818506
2023-2750011.402

Yıllara göre emekli maaşında ve asgari ücrette değişim yukarıdaki şekilde olmuştur. Emekli kök ücret tanımına göre emekli maaş zamları kök tutardan hesaplanır. Bazen zamlar, kök ücrette değişiklik olmadan da yapılabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir