• Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır


  İnsanlar belirli bir yaştan sonra maddi kazanç elde ederek ihtiyaçlarını karşılamak zorundalardır. Bir işte çalışmaya başladıklarında sigorta sistemine dâhil olunmaktadır. Sigorta sistemi, kişilerin belirli bir yaştan sonra çalışmayı bırakmaları gerekeceği gerçeğine göre düzenlenmiştir. Çalışmayı bırakan kişilerin maddi gelirleri ve sosyal güvenceleri bu sigorta sistemi tarafından sağlanacaktır. Bu durumun genel ismi emeklilik sistemi olarak adlandırılmaktadır. İnsanlar çalışırken, işverenleri tarafından bu sisteme prim ödemesi gerçekleştirilir. Bu durum yasal bir zorunluluktur. Biriken primler sayesinde kişi belirli bir yaşa ulaşınca sistem tarafından maddi gelir ve sosyal haklar sağlanmaktadır. Bu durumda olan kişiye emekli denilmektedir. Emekli olabilmek için belirli şartlar vardır. Bu şartların tamamı sağlanmadan emekli olmak mümkün değildir. Sigorta emeklilik hesaplama ile bu şartların ne kadarının sağlandığı ve ne zaman emekli olunabileceği kontrol edilmektedir.


  Sigorta Emeklilik Hesaplama Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Sigorta emeklilik hesaplama yaparken birçok unsurun ayrı yarı dikkate alınması gerekmektedir. Belirli bir yaşa gelen insanlar bir an önce emekli olarak işten ayrılmak istemekte ve bunun için emeklilik hesabı yapmaktadır. Bu hesabı yaparken bazı konuları atlamakta ve böylece hesabın yanlış olmasına sebep olmaktadır. Bu yanlışa düşülmemesi için emekliliği etkileyen faktörlerden kısaca bahsetmek gerekmektedir. Öncelikle insanlar çalışmaya başladıklarında bir sigorta sistemine bağlanmaktadır. Ülkemizde her çalışan aynı sigorta sistemine bağlanmamaktadır. Çalıştıkları işe göre farklı sigorta sistemlerine bağlanılmaktadır. Ülkemizde üç adet sigorta sistemi bulunmakta olup, bunlar; emekli sandığı ya da 4/c grubu, SSK ya da 4/a grubu, BAĞKUR ya da 4/b grubu şeklindedir. Bu üç sigorta birimine insanlar yaptıkları mesleklere göre kayıt olabilmektedir. Herhangi bir işte çalışan kişi istediği sigorta birimine kayıt yaptıramamaktadır.

  Sigorta emeklilik hesaplama, dâhil olunan sigorta sistemine göre yapılmaktadır. Memurlar emekli sandığı ya da yeni ismi ile 4/c sistemine kayıtlıdır. Primleri devlet tarafından bu sisteme yatırılmaktadır. İşçiler SSK ya da 4/a sistemine kayıtlıdır. İşçilerin prim ödemelerini ise işverenleri yapmaktadır. Esnaf ve çiftçiler ise BAĞKUR ya da 4/b olarak adlandırılan sisteme kayıtlıdır. Esnaf ve çiftçiler prim ödemelerini kendileri yatırmaktadır. Sigorta sistemlerine kayıt olabilecek meslekler genel olarak bu şekildedir. Bunun dışında serbest çalışan kişiler isteğe bağlı olarak SSK ya da BAĞKUR primi yatırabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta primi yatırmada herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sadece bazı özel durumlar hariç geçmişe yönelik bu prim ödemesi yapılamamaktadır. Yapılan bu ödemeler sigorta emeklilik hesaplama yapılırken dikkate alınmaktadır. Ayrıca ödenen prim miktarını isteğe bağlı olarak yatıran kişiler belirleyebilmektedir. Prim için ödenmesi gereken asgari tutarın üzerinde ödeme yapılabilmektedir.

  Sigorta Emeklilik Hesaplama ve Kişisel Farklılıklar

  Sigorta emeklilik hesaplama konusunu etkileyen faktörlerden bir diğeri ise kişilerin cinsiyetleridir. Ülkemizde bulunan emeklilik sistemi kadınların erkeklere göre daha önce emekli olmasını öngörmektedir. Bu durum 2008 yılında çıkarılan yasayla ortadan kaldırılmıştır. Fakat fark kademeli olarak kapanacaktır. Dolayısıyla yaklaşık 2042 yılına kadar bu fark devam edecek ve aynı yıl eşitlenecektir. Emeklilik sistemi geçmişte birçok defa değişikliğe uğramıştır. Çıkarılan kanunların geriye yürümezliği ilkesi nedeniyle çok farklı durumların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. İnsanlar ilk işe girdiklerinde hangi sistem geçerliyse ona göre emekli olmaktadır. Yeni çıkan emeklilikle ilgili kanunlar bu durumda olan kişileri etkilememektedir. Bu da sigorta emeklilik hesaplama için işe giriş tarihinin önemini ortaya koymaktadır. 2008’in mayıs ayından itibaren geçerli olan sistemden bir ay önce işe giren kişi ile mayıs ayında işe giren kişi farklı şartlara göre emekli olmaktadır.

  Sigorta emeklilik hesaplama konusunda ilk işe girildiğinde geçerli olan sisteme göre şartlar istenildiği için bu durum dikkate alınarak hesaplamaların yapılması gerekmektedir. İşçilik yapan birisinden emeklilik şartı olarak 25 hizmet yılı şartı 2008 yılına kadar olan bütün yasalarda istenmekteydi. 2008’den önce işe girenlerin bu şartı yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde emeklilik gerçekleşmeyecektir. 2008 Mayıs ayından sonra işe girenlerden bu şart istenmemektedir. Dolayısıyla emeklilik için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat bu defada farklı şartlar istenmektedir. Mesela 2008’den önce işe girenlerden 5000 ile 5975 arasında bir prim günü istenirken 2008’den sonra işe girenlerden 7200 gün prim ödenmesi istenmektedir. Bu ve bunun gibi birçok farklılığı sebebi ilk işe giriş tarihidir. İşe girilen tarihteki emeklilik şartları değişse dahi bu durum daha önceden işe girenleri etkilememektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sigorta emeklilik hesaplama yaparken yukarıda bahsedilen hususların dikkate alınması gerekmektedir. Bu hususlar dikkate alınmadan yapılacak olan hesaplamalar yanlış olacaktır. Yanlış bir hesap yaparak emeklilik günü bekleyenler bazen boşa umutlanmaktadır. Emekli olacağını düşünerek başvuru yaptığında, yanlış hesap yaptığı ortaya çıkmakta ve emeklilik için biraz daha beklemesi gerektiğini öğrenmektedir. Bu durum ciddi bir hayal kırıklığına sebep olmaktadır. Bu durum tam tersi de gerçekleşebilmektedir. Yanlış yapılan emeklilik hesabı ile olması gerekenden daha sonra emekli olma ihtimali de bulunmaktadır. Yanlış hesap yüzünden boşu boşuna fazladan gün beklenilmektedir. Bu tür durumlar yaşamak için emeklilik zamanının bütün hususların dikkate alınarak yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu hesaptan emin olabilmek için mutlaka ilgili kuruşa gidilerek bu konu hakkında bilgi alınması gerekmekte ve ona göre hareket edilmelidir.

  Emeklilik Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ  tıkla sorunu sor

  Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Vahdettin cil dedi ki:

   Ben 01/10/1985 baslangıcım var 04/03 /1971 dogumluyum 7012 gun ssk ve 1800gun bagkur pirimim mevcut ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  Sorunuzu Yazın