• SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları


  Ülkemizde işverenlerin emri altında çalışan birçok sigortalı çalışan bulunmaktadır. Çalışanlar ve işverenler bazı belgelerini gereken kurumlara belirlenen süreleri içerisinde teslim etmeleri gerekmektedir. Bunlardan birisi de SGK Hizmet Belgesidir. SGK hizmet belgesi vermeme cezalarını bu yazımızda işleyeceğiz.


  Bilindiği üzere belirli dönemlerde işverenler aylık prim ve hizmet belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumuna telsim etmeleri gerekmektedir. Fakat bazen iş yoğunluğuna denk geldiği zamanlarda bu belgenin gönderimi unutulabiliyor. İşte bu durumlarda da maalesef işverenler idari para cezasıyla karşı karşıya kalmaktadır.

  Hizmet belgesi özel sektör işverenlerince düzenlenmektedir. Aylık prim ve hizmet belgelerinin en geç verilme tarihi, belgenin ilişkin olduğu ayı takip eden ayın 23’üne kadar internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Söz konusu olan ayın 23’ünün resmi tatile denk gelmesi durumunda ise aylık prim ve hizmet belgeleri resmi tatili izleyen ilk iş günü içerisinde teslim edilmelidir.

  Aylık prim ve hizmet belgelerinin belirlenen yasal süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmemesi durumu da yaşanabilmektedir. Süre geçtikten sonra SGK’ya hizmet belgesini internet üzerinden gönderme imkanı yoktur. Bu yüzden de Sosyal Güvenlik Kurumuna geç teslim edilecek olan hizmet belgeleri kâğıt olarak düzenlenmeli ve iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna elden verilmelidir. Ayrıca bu hizmet belgesi posta yoluyla da teslim edilebilir.

  Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmesi gereken hizmet belgesinin geç verilmesi durumunda ya da kuruma hiç verilmemesi durumunda kişilere cezalar verilmektedir. Bu cezaları şöyle sıralayabiliriz:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Hizmet belgesi asıl nitelikte ise bir aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı çalışan sayısı başına aylık asgari ücretin beşte biri tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.
  • Hizmet belgesi ek nitelikte ise, bir aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla ek belgede kayıtlı sigortalı çalışan sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında bir idari para cezası uygulanmaktadır.

  Hizmet belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna geç teslim edilmesiyle uygulanan bu para cezası, cezanın tebliğ tarihinden itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenirse tutarın sadece dörtte üçü tahsil edilmektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumuna hizmet belgesinin geç verilmesi gibi hiç verilmemesi durumunda da idari para cezaları uygulanmaktadır. Eğer söz konusu olan kişi hizmet belgesini vermemişse bu durumu sigortalı şikâyet edebilir ya da Sosyal Güvenlik Kurumu yapacağı incelemeler sonucunda bu durumu fark edebilir. Aylık prim ve hizmet belgesinin verilmediği tespit edilirse, bu defa idari para cezası türünü belirlemek için belgenin asıl ya da ek niteliğinde olup olmamasına ya da işveren tarafından düzenlenip düzenlenmediğine bakılmaz. İdari para cezası aylık asgari ücretin iki katı tutarı olarak hesaplanır ve söz konusu olan kişiye kesilir.

  Görüldüğü üzere bir sigortalı çalıştırmakta olan işverenin aylık prim ve hizmet belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna vermediği tespit edildiğinde uygulanacak idari para cezası tutarı, yetkili kişiler tarafından verilecek olan cezaya göre 10 kat daha fazladır. Bu yüzden aylık prim ve hizmet belgesini vermeyi unutmuş olan işveren, Sosyal Güvenlik Kurumunun tespitine kalmadan bu belgelerini teslime ederse onun için daha avantajlı olacaktır.

   
  tıkla sorunu sor

  SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın