emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sanatçılar Sigortası Nedir, Kimler Yaptırabilir?

Sanatçılar Sigortası Nedir, Kimler Yaptırabilir?
SGK
07.08.2017

SGK tarafından yapılan bu sağlık sigortası Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenmektedir. Sanatçı sigortası iş sözleşmeli filmlerde tiyatrolarda oynayan, sahnelere gösterilere çıkanlar, ses ve müzik, resim ve heykel ile uğraşan sanatçıları kapsamaktadır.

Sigorta, bu çalışanların çalışma saatlerini hesaplar ve saatlere göre prim öder. Sanatçı sigortasından yararlanmak için kendi işinde değil, birinin bünyesi altında çalışmanız gerekmektedir. Sanatçı sigortası için isteğe bağlı herhangi bir sigortanız bulunmamalıdır. Ayrıca herhangi bir sandığa da bağlı olmamanız gerekir. Gelir ve aylık durumunuz kesin ve net değerler de olmamalıdır. Net bir gelir belgeniz bulunmamalıdır. Diğer şartlardan biri de 18 yaşında veya 18 yaşından büyük olmalıdır.

Bu şartlara uyan sanatçılar, sanatçı sigortasını kullanabilecektir. Bu sigorta Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Sanatçıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için SGK tarafından yapılan sigortadır. Bu sigortadan yararlanmak için gelir durumunuzun net olmaması gerekmektedir. Gelir durumunuzu öğrenmek için gelir testi yaptırmalısınız.

Gelir Testi Nedir?

Sanatçı sigortası yaptırmak isteyenler gelir testi nedir, 2017 yılında değişen şeyler var mıdır, merak konusu oldu. Gelir testi, herhangi bir sigortası bulunmayan vatandaşların yaptırması gereken bir testtir. SGK’nın kuralları dahilinde gerçekleştirilir. Gelir testine göre sigorta priminiz belirlenmektedir. Genel Sağlık Sigortası, bu testi vereceği sağlık sigortasını belirlemek için gerçekleştirmektedir.

Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar, Sosyal ve Yardımlaşma Müdürlüklerine gitmelidir. Bu müdürlüklere giderek gelir testi yaptırabilirsiniz. Gelir testi bize yaşadığınız evde bulunan yani ailenin gelirinin kişi başına düşen milli geliri gösterir. Eğer milli gelir, asgari ücretin üçte birinden az ise bu durumda sigortanızı devlet karşılamaktadır.

Gelir testinin düşük çıkması durumunda sigortayı devlet karşılamaktadır. Eğer durumunuz uygunsa ve henüz sigortanız yoksa bu durumda ödemeniz gereken primler bulunur. Bu primleri de ödemezseniz borcunuz oluşur ve bu borç 12.000 TL’ye kadar çıkar. Daha sonra af ile bu borç silinebilir veya yapılandırılabilir. Sigorta borcunuzu yapılandırarak 12 ay taksitle bu borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Sanatçı sigortası veya herhangi bir özel sigorta içinde gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

Yorumlar

  1. Nejat yiğitarslan dedi ki:

    Sanaçı sigortası olanlar kaç pirim gunu ve kaç yaşında emekli olur