SGK

Yüksek Maaşla Çalışanların Kıdemleri Arttı

Geçen ayla birlikte kıdem tazminatının tavanı yüzde 5,75 oranında artış gösterdi ve bu sayede ücret 7 bin 117 liraya yükseldi. Böylelikle brüt maaşı 7 bin 117 liranın üzerinde olanlar için kıdem tazminatının tutarı da artmış oldu.

Kıdem Tazminatı Arttı

Geçtiğimiz ay ile birlikte kıdem tazminatı tavanı 5,75 oranında artış göstererek 7 bin 117 liraya yükseldi. Bu bakımdan yüksek maaş alanların, alacakları kıdem tazminatı tutarlarında da önemli bir yükseliş yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Temmuz – Aralık dönemini kapsayacak olan Mali ve Sosyal Haklara yönelik genelde yayınlandı. Yayınlanan genelgeye göre, 2020 yılının ikinci yarısında işçilere ödenmesi planlanan kıdem tazminatı tavan ücreti 7 bin 117 lira olarak belirlendi. Bu bakımdan çalışan ne kadar çok yüksek maaş alıyor olursa, işveren de bu rakamın üzerinde kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacak. 2020 yılının Ocak ve Haziran döneminde kıdem tazminatı tavan ücreti 6 bin 730 lira olarak belirlenmişti. Yılın ikinci yarısında böylece kıdem tazminatı ilk altı aylık enflasyon oranı ile temel alınarak yüzde 5,75 oranında artış gösterdi.

Bu sayede 2020’nin ikinci yarısında kıdem tazminatı almaya hak kazanacak asgari ücret ile çalışan şayet 5 yıl aynı işyerinde çalışmış bulunuyorsa damga vergisi hariç tutulmak üzere 14 bin 715 lira kıdem tazminatı almaya hak kazanacak. Fakat brüt ücreti 8 bin lira olan yüksek maaşlı bir çalışan 5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorsa bu durumda 40 bin lira alması gerekiyorken, kıdem tazminatı tavanına takılacağı için 35 bin lira almak durumunda kalacak.

Kıdem Tazminatındaki Oran

Kıdem tazminatı son zamanların en gözde konularının başında olmayı sürdürüyor. Özellikle kıdem tazminatında yapılacak reform çalışmaları 2022 yılında tamamlayıcı emeklilik sistemine geçileceği için bu konu çok daha fazla önem taşıyor. Çünkü çalışanlar yeni sistem ile birlikte kıdem tazminatı haklarını kaybetmek istemiyorlar. Bu durumda çalışanların hakkı için yüzde 8,33 formülü ortaya çıkıyor.

Kıdem tazminatı için, çalışanlar için her yıl 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. Bu kapsamda işverenler her ay olmak üzere çalışanların brüt ücretlerinin üzerinden yüzde 8,33 oranını şirket bilançolarına karşılık ayırıyorlar ya da ayırmaları gerekiyor. 2020 yılında uygulanmakta olan asgari ücret brüt 2 bin 934 lira olduğu göz önünde tutulduğunda, buna göre işverenlerin asgari ücretli her çalışan için her ay 245,15 TL’yi yıllık bazda da 2 bin 943 TL’yi kıdem tazminatı adı altında ayırmak durumundalar. Bu hesaba göre çalışan asgari ücretin daha üstünde maaş alıyorsa, örneğin brüt aylık 3 bin 500 TL alıyorsa, bu durumda işverenlerin aylık 291,5 lira ve yıllık bazda da 3 bin 500 lira kıdem tazminatı ayırmaları gerekiyor. Kıdem tazminatını elde etmek için gereken yüzde 8,33 formül hesabı budur.

Kıdem Tazminatını Hesaplama Yöntemi

Kıdem tazminatı hesaplama için çalışanlara her tam yıl için 30 günlük giydirilmiş ücret kapsamında kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır. Ücretin içine çalışanın almış olduğu ikramiye, prim, yol ve benzeri ödemeler de dahil ediliyor. Brüt ücret ile çalışılan yılların çarpımı sonucunda ise toplam kıdem tazminatı tutarı hesaplanıyor. Bu bakımdan asgari ücretli çalışan şayet 10 yıldır çalışıyorsa, buna göre 29 bin 430 lira kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. Yeni açıklanmış olan kıdem tazminat tavanı kapsamında ise yüksek maaşlı çalışanlar için ise ne kadar yüksek maaş alırlarsa alsınlar 2020 sonuna kadar 7 bin 117 liranın üzerine çıkacak tazminat alamıyorlar.

SGK Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Çalışma Koşulu Değişen İşçi Tazminat Hakkı Elde Eder mi?

TC İle SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir