SGK

SGK Toptan Ödeme Nedir, Kimler Alabilir?

SGK toptan ödeme; emeklilik şartlarının hepsini yerine getirememiş olan kişilerin ödenmiş prim günlerini toplu para halinde geri alabilmesi durumudur. Emekli olamayan sigortalılar bu hizmetten yararlanmaktadır. 1 Ekim 2008 itibari ile uygulanmaya başlamış olan bir hizmettir. 4A, 4B ve 4C sigorta kolunda çalışmış olan kişiler bunun için başvuruda bulunabilmektedirler.

Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine dilekçe ile beraber başvuru yapılması gerekmektedir. Kurum başvuru sahibi ile ilgili gerekli incelemeleri yaptıktan sonra eğer bütün şartların karşılandığını görür ise toplu para ödemesi yapmaktadır.

SGK Emekli Toptan Ödemesi Nedir?

Emekli geri ödemesi; emeklilik için gerekli olan yaşı doldurmuş olan fakat prim ödeme gününü veya sigortalılık süresini dolduramamış olan sigortalıların faydalanabileceği bir hizmettir. Emeklilik için ilgili şartları yerine getiremedikleri için kendilerine aylık bağlanamamaktadır.

Fakat SGK’ya talepte bulunmaları durumunda; prim ödemesinin kendilerine iadesini isteyebilmektedirler. Bu talep üzerine de SGK toplu olarak sigortalıya prim ödemesi yapmaktadır. Memurların bu ödemeyi talep etmesi durumuna ise; kesenek iadesi adı verilmektedir.

SGK Toptan Ödeme Alma Şartları

SGK geri ödeme parasını alabilmek için gerekli koşullar aşağıda verilmiştir:

 • Hali hazırda sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olanların toptan ödeme parası alabilmesi mümkündür.
 • Bağ-Kurlu olarak kendi işini yürütüyor olanların toptan ödeme parasını alabilmek için yaptıkları başvurular kabul edilmemektedir.
 • Emekliliğin üç şartından ikisini sağlayan kişilerin toplu parayı alabilmesi mümkündür. Emekliliğin üç şartı; sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaştır. Erkekler 25 yıl ve kadınlar 20 yıl sigortalılık sürelerini doldurduktan sonra yaş şartını da tamamlar iseler; prim ödeme gün sayısını tamamlamamaları durumunda başvuru yapabilmektedirler.

Kimler SGK’dan Toplu Ödeme Alabilir

Toptan ödemeyi alabilecek kişiler ile ilgili detaylar aşağıda belirtilmiştir:

 • SSK’lılar yani 4A’ya mensup olanlar için yapılacak olan toptan ödeme sene bazında değerlendirilmektedir. 2008 yılından öncesi için kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi ve 2008 yılından sonrası için de sadece işçi priminin geri ödemesi yapılmaktadır.
 • 4B sigorta türüne mensup Bağ-Kurlular, ödedikleri primlerin geri ödemesini herhangi bir tarih ayrımı olmadan talep edebilmektedirler.
 • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olan primlerin geri ödemeleri kabul edilmektedir. Sağlık için ödenmiş olan, yapılan doğumlar ve askerlik görevleri için borçlanılmış olan prim günlerinin iadesi yapılmamaktadır.
 • Primleri eksik olan ve tamamlayabilmek için başka imkanı olmayan kişiler bu hizmetten yararlanabilmektedir. Ayrıca eğer bu toplu parayı aldıktan sonra tekrar çalışma hayatına geri döner iseler; ihya sistemi uygulanmaya başlamaktadır. İhya sistemi ile beraber geri alınan prim günlerinin ödenmesi ile beraber mevcut primlere ekleme yapılabilmektedir.

SGK Yaşlılık ve Ölüm Toptan Ödemesi Kimlere Yapılır?

Yaşlılık ve ölüm toptan ödemesini alabilecek olanlar; çalıştığı işten ayrılan veya hali hazırdaki iş yerini kapatan kişilerdir. Ayrıca kadınların 58 yaşını ve erkeklerin de 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

SGK Toptan Ödeme Kapsamında Olan Primler Hangileridir?

Kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primleri toptan ödeme kapsamında olan prim türleri değildir. Ancak hizmet borçlanmaları, isteğe bağlı ödenen sigorta primleri toptan ödeme kapsamında olan prim türlerindendir.

Hak Sahiplerinin Toptan Ödeme ve İhya İşlemleri Hangi Madde İle Açıklanmıştır?

5510 sayılı kanunun 36. maddesine bakıldığında; hak sahiplerinin toptan ödeme ve ihya işlemleri ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmıştır. İlgili maddeye göre; eğer ölen sigortalıdan doğru hak sahibi olanlara ölüm aylığı bağlanamaz ise, bu durumda tutar hesaplanarak hak sahiplerine toptan ödeme yapılmaktadır.

Tutar hesaplanırken sigortalının ölüm tarihi esas alınmaktadır. 31. maddenin birinci fıkrasında anlatılan kıstaslara göre hesaplama yapılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise; hak sahiplerinin alacağı toptan ödeme tutarının sigortalıya yapılacak olan toptan ödeme tutarından fazla olamayacak olmasıdır. Hesaplamalar ile bu sınırın aşılması durumunda, hak sahiplerinin hisselerinde orantılı olarak indirim yapılmaktadır. İlgili sigortalının ölümünden sonra doğan çocuğunun olması, soy bağının düzeltilmesi veya babalığının hükme bağlanması durumunda; bu çocuklara da sonradan toptan ödeme yapılabilmektedir.

SGK Toptan Ödeme Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

SGK toptan ödeme talep dilekçesinin en üstünde öncelikle Yaşlılık Toptan Ödeme Talep Formu yazmaktadır. Bulunulan ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yazılan bir dilekçedir. Kurumun hangi sigorta numarasına sahip sigortalısı olunduğunun belirtilmesi gereklidir. Ardından mecburi veya isteğe bağlı sigortalılığa son vermiş olunduğunun yazılması gereklidir.

Hali hazırda herhangi bir kuruma bağlı olarak sigortalı çalışmalarının bulunmadığını belirtmesi gereklidir. Yaşlılık veya malullük aylıklarından yararlanamadığını da belirttikten sonra 1479 sayılı kanunun 39. maddesine ve 2926 sayılı kanunun 21. maddesine göre ödenmiş olan sigorta primlerinin toplu bir şekilde kendisine geri ödenmesini talep etmelidir. Ardından formun alt kısmına kişisel bilgilerini yazmalıdır ve bazı belgeleri de forma ek olarak eklemelidir.

SGK Toptan Ödeme Talep Dilekçesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

SGK toptan ödeme talep dilekçesinde belirtilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Hangi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bağlı olunduğu yazılmalıdır.
 • Sigorta numarası yazılmalıdır.
 • Talep dilekçesinin yazıldığı tarihe yer verilmelidir.
 • Dilekçe sahibinin adı ve soyadı yazılmalıdır.
 • T.C. kimlik numarasına yer verilmelidir.
 • Talep dilekçesini yazanın imzası istenmektedir.
 • Açık adres yazılmalıdır.
 • Telefon numarası yazılmalıdır.
 • Toptan ödeme tutarının hangi şubeden alınmak istendiği yazılmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneğine ek kısmında yer verilmelidir.
 • Sigortalılık belgesine ikinci ekte yer verilmelidir.

SGK Toptan Ödeme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Toptan ödeme başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle bir talep dilekçesinin yazılması gereklidir. Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile beraber hangi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bağlı bulunuluyor ise o müdürlüğe giderek başvuruda bulunulması gerekmektedir.

SGK Toptan Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı için yatırılmış olan tutarın başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar geçen sürede; her yıl güncellenen kat sayı ile beraber bu tutar güncellenmektedir. Bu sayede gerçek ödeme miktarının hesaplanması yapılabilmektedir.

SGK Toptan Ödeme Hesaplama Örneği Nedir?

7000 prim gününü doldurması ile beraber 60 yaşında emekli olabilecek olan bir erkek sigortalı; eğer 60 yaşını doldurmuş ve sadece 1500 prim gününe sahip ise, bu durumda emekli aylığı alma hakkı bulunmamaktadır. Bu yüzden kendisine geri ödenecek olan toptan ödeme tutarı 1500 prim günü üzerinden hesaplanmaktadır.

Aynı şartlarda 58 yaşında emekli olacak olan bir kadının sadece 1750 prim gününü doldurmuş olması durumunda ise; kendisine 1750 prim günü tutarı toplu para olarak verilmektedir.

SGK Toptan Ödeme Vefat Durumunda Alınabilir Mi?

SGK toptan ödemeden vefat durumunda faydalanabilmek de mümkündür. Bir sigortalı çalıştığı esnada herhangi bir nedenden dolayı vefat etmiş ise; dul veya yetim maaşı almayan yakınlarının kendisi üzerinden toptan ödeme alabilmesi mümkündür. Ancak ilgili sigortalının doğum veya askerlik borçlanması yapmış olması durumunda; borçlanma yaptığı prim günlerinin iadesi mümkün olmamaktadır.

SGK, SSK, Bağ-Kur Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Rapor Parası Nereden ve Nasıl Alınır ?

Fazla Yatan Primlerin İadesi Yapılır mı?

Shares:

32 Yorumlar

 • Bozan ozturk
  28.11.2023

  Selam 2008 den sonra yaklaşık 2500 günüm var 1984 doğumluyum. Toptan paramı alabilirmiyim

  Cevapla
 • Ayşenur
  04.10.2023

  Merhaba ya 21 yaşındayım yanlışıkla başvurdum buna ben bana ödeme yapılmasını istemiyorum geri iade başvuru iptali var mı lütfen yardım edin

  Cevapla
 • behice yürekli
  01.09.2023

  merhaba, ben 58 yaşımı doldurdum. eskiden ödenmiş bağkur primlerim var ancak çok az. 955 gün. emekli olmaya yetmeyecek. emekli olamayacağım için yatırdığım primlerin iadesi için bandırma sgk’ya dilekçe verdim. 3 ay oldu. hala dönüş yok. dilekçem işleme alındı mı? son durumunu öğrenebilir iyim? teşekkürler.

  Cevapla
 • Rüştü koç
  05.07.2023

  Ben Rüştü koç 2650 günüm var malulen emekli olamadım istenen bütün hastalıklar ve hatta şeker bile var yaşım 60 ben toptan iade alabilirmiyim kaç lira alırım

  Cevapla
 • Cemile Özyurt
  04.07.2023

  Iyı günler.Sigorta başlangıcım 1993.Prim gun sayım 1778.Yaşım 52.Esimden ayrildığim için babamdan yetim maaşı alıyorum.Toptan odeme alabilirmiyim.

  Cevapla
 • Abdullah
  31.12.2022

  Merhabalar kolay gelsin benim 2000 de bağkur girişim var ve şuan 1060 prim gün sayısı mevcut.askerlik borçlanmasi ile 540 gün var onu yatiracam ve 53 yaşındayım nasıl emekli olabilirim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.01.2023

   Merhaba,

   Askerliğinizi borçlandıktan sonra kalan günleri isteğe bağlı sigorta ile ödemeniz gerekecek. Prim günlerini tamamladığınızda ancak emekli olabilirsiniz.

 • Hanife fındık
  29.01.2022

  Mrb iyi günler Yetim aylığı aliyorum Babamdan Evlendigim zaman ceyiz parası Almamıştım Şuan ayriyim eşimden ayligimi düzenli olarak her ay alıyorum zaten sgk toplu ödeme alabilirmiyim çeyiz parası almadigim için

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.01.2022

   Merhaba,

   Evlilik ve boşanma tarihleriniz nedir ?

  • Berat Yılmaz
   07.06.2022

   4a kolunda 3200 gün prim ödemiş Annem vefat etti sgk’dan ölüm toplu ödemesi başvuru için görevlilerin vermiş olduğu kağıdı eksiksiz doldurdum fakat 2 senedir tarafıma hiçbir haber gelmedi yaşım şuan 24 bana üniversite öğrenimi görmüş olmalısın denildi böyle bir şey varmı? 2.ci sorum şuan bidaha başvuru yapmayı düşünüyorum yaşım 24 bir işte çalışmıyorum gelirim yok sigortasızım bekarım üniversite öğrenimi görmedim ölüm toptan ödemesi alabilirmiyim, Teşekkürler.

 • Barış
  27.01.2022

  Annem 58 yaşını tamamladı yoptan geri ödeme için 2008 öncesi 1800 hün primi var tahmini nekadar geri ödeme olur

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.01.2022

   Merhaba,

   Geri ödeme ile ilgili hesaplama yapamıyoruz.

 • semra
  29.09.2021

  Merhaba 12.07.2021 tarihinde egs ya emeklilik dilekçemi verdim. bir şirket ortaklığım vardı resssen kapatılmıştı.
  2008 ila 2011 yılları arasında ssk lı bir firmada çalıştığım günlerim iptal edilmiş. bağ kur borcu çıkmış. Bu bağkur günlerimi iptal edince ssk lı çalıştığım günleri geri alabilirmiyim.bağ kur borcunu da sildirmek istiyorum. Bilgi verirseniz memnun olurum.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.09.2021

   Merhaba

   Bağkur borcunuzu sildirirseniz ssk borçlaması yapamazsınız. Şüpheli ssk diye bir durum var primlerinin ödenmemesi yanında usulsüz sgk işlemleri mevcut olmuştur. Maalesef burada gerçek çalışan sgklılar da mağdur olabilmektedir.

 • mehmet kemal selçuk
  04.07.2019

  Merhaba ben 67 yaşındayım ve 1979 tarihli sigortalıyım ve 3000 iş günü primim var
  yukarıda verdiğiniz örneğe göre yıllık kazanç oranları toplamı 365.165 tl ve 520 myö primi 73.000 Tl bu faizsiz rakam bu sonuç doğrumudur .
  bu konuda dilekçe vererek para iade alınabilirse bu rakamı teyit etmek için ne tür bir müracaat gerekir teşekkürler.

  Cevapla
 • cevat
  17.06.2019

  Merhaba , babamın 1200 gün primi var ve 65 yaş aylığı bağlandı,toptan geri ödemeye başvurdu, 1200 gün prime karşılık 174 lira yatırıldı banka hesabına sizce bunun sebebi nedir? Teşekkürler…

  Cevapla
 • Hakan S.
  09.05.2019

  Babam 1986 yılında vefat etmişti ve emekli sandığına bağlı olarak çalışıyordu. Annem ve kız kardeşime babamdan intikal eden maaşları halen bağlı. Ben ise o sırada üniversite öğrencisi olduğum için 25 yaşıma kadar faydalandım. Benim de emekliliğim için 25 yılımın dolmasına 10 ay kadar var. prim günüm ve yaş şartımda da sorun yok. İki buçuk senedir çalışmıyorum ve ssk emeklisi olacağım. 2019 yasasına göre babamdan bana intikal bir hak var mıdır? (Babamın TC kimlik numarasını bilmiyorum ve ilk olarak nereden araştırabileceğim konusunda kesin bir fikrim yok.)

  Cevapla
  • Mehmet kartay
   04.11.2019

   Nüfus kayıt örneğinden babanızın tc sine ulaşabilir siniz.

 • Ayşe Bayal
  04.02.2019

  Merhaba ,
  annem babasından maaş almak için başvuruda bulunacak.Gelir/Aylık Ödenek Talep Belgesi adı altında matbu bir evrak doldurmamız istendi. Bu evrakta Ödenek Talep Türü başlıklı bir bölüm var .üç şıktan birini seçmemiz gerekiyor cenaze ödeneği,evlenme ödeneği ve toptan ödeme.Biz hangisini seçeçeğiz bilemedik.Yardımınız rica teşekkürler.

  Cevapla
 • Firat oz
  29.01.2019

  Yapilandirma uzatildimi yapilandirma hic yapmadim ssk memuru 5yilsilinmis 20 binde silindi deyince yapilandirma yapmadim

  Cevapla
 • Murat Doğan
  19.01.2019

  Merhabalar annem 1960 doğumlu. 87-95 yılları arasında yaklaşık 7 yıllık bağkur prim ödemesi var. Bu yatırılan tutarı iade almak istiyoruz. Bu talebi E devletteki yaşlılık toptan ödeme kısmından yapmamız yeterli mi? Bir de e devlette gözüken yatırılan prim tutarları (internette yaklaşık 1/5inin iade alınabileceği yazıyor) güncellenme katsayısı, enflasyon oranı vs hesaba katılarak hesaplanmış tutarlar mı yoksa farklı bir miktarla karşılaşır mıyız?

  Cevapla
 • Muray Doğan
  19.01.2019

  Merhabalar annem 1960 doğumlu. 87-95 yılları arasında yaklaşık 7 yıllık bağkur prim ödemesi var. Bu yatırılan tutarı iade almak istiyoruz. Bu talebi E devletteki yaşlılık toptan ödeme kısmından yapmamız yeterli mi? Bir de e devlette gözüken yatırılan prim tutarları (internette yaklaşık 1/5inin iade alınabileceği yazıyor) güncellenme katsayısı, enflasyon oranı vs hesaba katılarak hesaplanmış tutarlar mı yoksa farklı bir miktarla karşılaşır mıyız?

  Cevapla
 • Kenan Yeşilyurt
  10.12.2018

  Merhaba yaşlılık toptan ödeme kaç yaşında alınıyor?

  Cevapla
 • Kenan Yeşilyurt
  10.12.2018

  Merhaba ben 05.07.1968 doğumluyum 01.06.1987 sgk girişim.1782 gün primim var 25 yıl sigortalılık süresi 50 yaş şartlarını doldurdum ama bayağıbir primim noksan ve artık beden İşçisi olarak çalışamayacak durumdayım. Benim sorum şu bu şartlarda ödenmiş primlerimi geri alabilirmiyim ve ne kadar para alırım prim ödemelerim 2011 den sonra ilerde geri ihya edilmesini istiyorum sorumu cevap larsanız çok memnun olurum. K. Yeşilyurt

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   11.12.2018

   Merhaba,

   emeklilik yaş ve süresini doldurmuşsunuz ancak prim emeklilik için yeterli değil. Emeklilik için ödenen kısmını iade alabilirsiniz.

 • Hasan sezgin
  23.07.2018

  Annem babasından maaş alıyor 15 01 1985 sigorta giriş tarihi 2372 gün n sigorta primi ödenmiş 1934 dogumlu primlerini geri alabilirmi alirsa babasindan aldigi maaş kesilirmi teşekkürler

  Cevapla
  • Snm
   14.10.2021

   Babam yurtdışında kısa surelik çalışmıştı. Vefat ettikten sonra . Anneme babamin aylık bağlandı. Bu maaşını toptan isteme , alma hakkı varmı.

 • ruziye
  21.07.2018

  annemin;
  1984 yılında 220 gün 203486 TL
  1985 yılında 181 gün 185961 TL
  1993 yılında 90 gün 7500000 TL
  1994 yılında 72 gün 8966578 TL ssk primi yatırılmış şu anda 61 yaşını bitirmek üzere toptan geri iade talep ettiğinde sizin hesaplamanıza göre sadece 16 TL gibi bir paramı alacak anlayamadım çok komik bir para değil mi bu. Şimdiden tşk ederim cevabınız için

  Cevapla
  • Semra
   23.07.2019

   1984-1987 yıllarında toplam 1300 gün SSK ya prim ödenmiş yaşlılık toptan ödemesi için iki sefer dilekçe gönderdim gelen cevap tutarın pul parasını bile karşılamadığı ödenecek tutar olmadığı ve SGK ya gittim ne demek bu 2000 öncesiler için güncelleme yapulamıyormuş yorumu cevabı bekliyorum

 • F yavuz
  09.07.2018

  İyi akşamlr iş yerimiz kapandı.ücretsiz izine gönderiyorlar.kendi isteğimle işten ayrılsam.veya 3600den.işsilik maaşı alabilirmiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.07.2018

   Merhaba,

   SSK başlangıç tarihiniz eğer 08/09/1999 tarihinden önce ise 3600 günden tazminat alabilirsiniz ancak işsizlik maaşı alamazsınız. Ücretsiz izne ayrılmayı kabul etmeyip çıkışınızın yapılmasını isteyebilirsiniz. Ücretsiz izne çıkmayı kabul etmemek sizin hakkınızdır.

 • RECEP ARSLAN
  06.07.2018

  mrb sizden bir ricam var konuyla alakalı deyil ama bilgi almak amaçlı yazıyorum eşim 1970 doğumlu 1988 yılında ssk lı olmuş başlangıcı var 1996 yılına kadar hiç çalışmamış 1997 yılında evlendik ve bu evlilikten 29 ekim 1997 de bir 2000 yılındada bir toplamda 2 çocuğumuz oldu eşim 2006 ssk lı olarak 1 yıl kadar çalıştı ve işi bıraktı 2012 yılında eşime ev hanımı sigortası yaptık halen ödüyoruz öğrenmek istediğim şu eşimin tahminen 5300 günü doldurmasına 6 yılı var eşim şimdi ssk lı bir işe girse ve ssk lı iken 2 çocuk parasını borçlanıp ödesem eşim ssk dan emekli olabilirmi eşim şu an 48 yaşında sanırım yaş sorunumuz olmaz bilgilendirirseniz çok memnun olurum saygılar

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir