SGK

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ?

İnsanlar farklı hastalıklara yakalanmakta ve bunların da etkileri insanları üzerinde farklı olabilmektedir. Bu tür hastalıklardan bazılarında ya da yaştan kaynaklanan sebeplerden dolayı hastaların bez kullanması gerekmektedir. Sürekli olarak kullanılan beze ödenecek para ciddi miktarlara ulaşabileceği için devlet tarafından bu tür hastalar desteklenmektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusunda devlet tarafından verilen maddi desteğin alınabilmesi için uzman doktor tarafından hastaların bez kullanması gerektiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Aksi durumda böyle bir destekleme verilmemektedir. Yukarıda belirtilen durumun sağlanması halinde bezler için verilecek olan paralar Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimi tarafından karşılanmakta ve insanlar böylece maddi olarak rahat etmektedir.


Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır sorusunun cevabı zaman içinde değişikliğe uğramıştır. Daha önceki dönemlerde insanlar bu bezlere olan maddi desteği daha sonradan almaktaydı. Şöyle ki; insanlar bu bezler anlaşmalı eczaneler ve diğer merkezlerden bezler alınırken kişiler ücret ödemekteydi. Daha sonra ise ödeme yapılan belge SGK’ya sunularak bezlerin paraları alınmaktaydı. Fakat bu durum daha sonra değişmiş ve insanlar artık daha rahat bir şekilde bezlere ulaşabilmektedir. Bunun için uzman doktorun raporuyla birlikte eczanelere ya da anlaşmalı finans kuruluşlarına gidilmesi gerekmektedir. Söz konusu rapor sayesinde hasta bezleri ücret ödenmeden alınabilmektedir. Böylece daha sonra ücret iadesi almak için ekstra çaba göstermeye gerek kalmamıştır.

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ve Şartlar

Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır sorusunun cevapları arasında bazı şartlar bulunmaktadır. Söz konusu şartların tam olarak sağlanmaması durumunda yapılan yardım alınamamaktadır. Yapılan son düzenleme ile birlikte bez alacak olan kişilere para verilmemektedir. İlgili kişiler tıpkı ilaç alıyor gibi eczaneye gitmekte ve ücret ödemeden bezlerini alabilmektedir. Fakat SGK tarafından kişilerin alabilecekleri bezlere sınır getirilmemektedir. Hasta olan kişilere iki ay için 240 adet bez verilmektedir. Bu da günlük 4 adet hasta bezi anlamına gelmektedir. Söz konusu miktar yeterli olarak görülmektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır sorusunun cevapları için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şunlar:

  • Uzman doktor tarafından verilen rapor ile hastalarda mesane ya da rektum kontrolünün olmaması durumunda günlük 4 adet hasta bezi ya da çocuk alt bezi verilmektedir. Verilen miktar tek seferde iki aylığa kadar olabilmektedir. Ayrıca raporda gaita ya da idrar inkontinansına sebep olan primer tanının mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta çocukların yaşlarının da en az 2 olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması ve bezlerin reçetelendirilmesi durumunda ücretsiz olarak alınabilmektedir.
  • Hasta bezi ya da çocuk alt bezlerinin ücretleri kurumca belirtilen fiyat üzerinden karşılanmakta ve bunun için de kurum TİTUBB kayıt/bildirim tamamlama şartı aranmamaktadır.
  • İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastaların kullanmış olduğu hasta bezleri de kurumca karşılanmaktadır. Sonda fatura edilen hidrofilik kayganlaştırıcı da kurum tarafından karşılanmaktadır.
  • Hastalarda sadece idrar inkontinası olması durumunda ise hasta bezi kullanan kişilere hidrofilik kayganlaştırıcı sonda faturada belirtilmesi durumunda ise kurum tarafından ödeme yapılmamaktadır.
  • Hastalara ait sağlık raporunun ilgili bölümlerinde kolostomoli rahatsızlığı bulunan kişilerde idrar inkontinası olması durumunda, ürostomoli hastalarında ise gaita inkontinası bulunması halinde alınacak olan hasta bezleri kurum tarafından karşılanmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanması sadece uzman tarafından verilen raporda yazılı olması halinde geçerlidir. Bunlar dışındaki belgelerin geçerliliği bulunmamakta ve bundan dolayı da hasta bezleri için ekstra ücret talep edilmektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusunda hastaneye gidemeyecek olan kişiler için de yöntem bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen evde hizmetler sayesinde bu tür hastalar evlerinde muayene olabilmekte ve böylece rapor alabilmektedir. Söz konusu durum hastalar açısından çok büyük bir kolaylık sağlamakta ve insanlara hasta bezlerini ücretsiz alabilme fırsatı sunmaktadır.

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ve İstenen Belgeler

Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusunda kişilerin mutlaka uzman tarafından verilen raporlara sahip olması gerekmektedir. Bunun için ise bazı belgelere ihtiyaç duyulmakta ve bunlar sayesinde raporlar kısa sürede alınabilmektedir. Söz konusu belgeler şunlardır:

  • İlgili sağlık kuruluşunda bulunan uzman hekim tarafından hastalığın teşhisinin açık olarak belirtildiği hasta bezi raporu
  • Kaç adet hasta bezi alınacağını gösteren açık reçete (burada sayının net olarak belirtilmesi gerekmektedir)
  • Hastanın nüfus cüzdanı fotokopisi

Yukarıda belirtilen belgeler sayesinde hasta bezi ücretsiz olarak alınabilmektedir. Alınan hasta bezlerinin ücreti SGK tarafından karşılanmakta ve insanlar bir nebze olsun maddi olarak rahat etmektedir.

Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusunda kurum tarafından ödenecek miktar da bulunmaktadır. Hastaların kullanmış oldukları bezler için kurum iki aylık 255 TL ödeme yapmaktadır. Söz konusu miktar 240 bez için geçerlidir. Daha fazla bez alınması durumunda hastalar kendisi ödeme yapmak zorundadır. Burada bilinmesi gereken farklı bir husus daha bulunmaktadır. Kurum tarafından verilen para doğrudan anlaşmalı eczanelere ya da merkezlere verilmektedir. Kişilere ödeme yapılmamaktadır. Daha pahalı bez alacak olan kişiler aradaki farkı ödemektedir. Hasta bezi SGK karşılama şartları, hasta bezi nereden alınır konusu genel olarak bu şekildedir.

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ?

2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. daha ucuz bez aldığımız zamanda medikaller yine devletin verdiği parayimi alır mesela şu anda 200 tl ödeniyor. benim aldığım bez 170 tl. normalde 170 tl fatura etmesi lazım değilmi. yoksa 200tl lik bez gibi gosterebilirmi.faturaya marka yazan zorunlulugu yokmu. bu haksız kazancı değilmi.benim aldığım marka bimde satılan 22 tl lik jenny &willy 4 Maxi 6 paket tutarı 200 tl deniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu