emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Pazar Alanlarına Koronavirüsü Düzenlemesi Yapıldı!

Pazar Alanlarına Koronavirüsü Düzenlemesi Yapıldı!
01.04.2020

Pazar Alanlarına Koronavirüsü Düzenlemesi Yapıldı! Son dakika haberi olarak paylaşılan ve pazar yerleri ile ilgili yeni düzenlemeye gidilen bir karar alınmış bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından Pazar yerlerinde korona virüsü salgını için alınacak olan tedbirler adlı yazı valiliklere gönderilmiş bulunmaktadır. Gönderilen yazıya göre pazar alanları için pazarın kurulu olduğu zamanlarda belirli düzenlemelere gidilmiştir. Pazar alanlarına giriş ve çıkışlar kontrollü olarak sağlanacaktır. Pazar alanına giriş ve çıkışlar aynı birimden sağlanmayacak. Pazar tezgahlarının araları en az 3 metre olarak mesafe korunacak. Pazar alanına, pazar esnafının en fazla iki katı insan alımı yapılabilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen ve korona virüsü kapsamında ek tedbirler içeren genelgeye göre il, ilçe ve beldelerde kurulan semt pazarları için geliştirilmiş olan tedbirlerin uygulanmasını istemektedir. İçişleri Bakanlığı korona virüsü salgınının Türkiye geneline yayılmasını engellemek adına salgında en etkili yöntemin sosyal mesafeyi korumak olduğunu belirtmektedir. Bu kapsam için il ve ilçelerde kurulan semt pazarlarına yönelik olarak korona virüsüne karşı tedbir alarak bu tedbirlerin uygulanmasını istemektedir. Belirtilen yazı neticesinde, belirtilmiş olan talimatların eksiksiz bir biçimde uygulanmasının ve pazar alanlarında kurulacak olan pazarın, belirtilen talimatlar ve esaslar doğrultusunda faaliyetlerin yürütülmesini istemektedir.

Pazar Alanları İçin Yayınlanan Genelgede Alınan Ek Önlemler Nelerdir?

Pazar Alanları İçin Yayınlanan Genelgede Alınan Ek Önlemler Nelerdir? Korona virüsü kapsamında Türkiye olarak mümkün olan en az kayıp ve risk ile bu durumdan kurtulmak adına alınan tedbirlere bir yenisi daha eklenmiş bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak valiliklere gönderilen genelgeye göre korona virüsüne karşı pazar alanlarında da ekstra olarak alınması istenen tedbirler aşağıdaki gibi olmaktadır.

Pazar alanı için pazarın kurulacağı gün, alana giriş ve çıkışları kontrollü bir biçimde sağlamak adına belirlenen giriş ve çıkışlar haricinde tüm diğer alanlar kapatılmalıdır. Pazar alanına kontrolsüz giriş ve çıkışlar engellenmelidir.

Pazar alanına mümkün ise giriş ve çıkışlar aynı yerden yapılmamalıdır. Aynı yerden yapılacak ise vatandaşların karşı karşıya gelmemeleri ve yoğunluk oluşmaması için koridorlar oluşturulmalıdır.

Pazar alanındaki tezgahların mesafesi en az 3 metre olmalıdır.

Pazar alanına, alanda bulunan esnafın en fazla iki katı müşteri alınmalıdır.

Pazar alanına gelen müşterilerin çıkmasının ardından, içeriye tekrar müşteri alınarak içerideki müşteri ve çalışan sayısı sürekli olarak koordine edilmelidir.

Bu amaçla Pazar alanına giriş noktalarında koridorlar oluşturulmalı ve pazar alanına girmek için bekleyen vatandaşlar bu koridorlarda, aralarında ikişer metre mesafeli olarak beklemelidirler.

Pazarlarda akşamüstü yoğunluğunun oluşmaması için vatandaşlarımızın akşam saatini beklemeden alışverişlerini tamamlamaları gerekmektedir. Belirtilen durum sadece korona virüsü mücadelesi kapsamında geçerli olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.