emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüsüne Karşı FED’den Yeni Uygulama!

Koronavirüsüne Karşı FED’den Yeni Uygulama!
01.04.2020

Koronavirüsüne Karşı FED’den Yeni Uygulama! Dünya çağında yayılan korona virüsü kapsamında FED yeni bir uygulama işleme almış bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED, finansal piyasaların sorunsuz bir şekilde işlemlerine devam etmeleri için yabancı bankalara yeni bir kredi kolaylığı başlattığını duyurmuş bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, yabancı merkez bankaları ve uluslar arası finans kuruluşları için geçici repo kolaylığı tanımladığını bildirmiş olmaktadır.

FED Koronavirüsüne Karşı Hangi Tedbirleri Almış Bulunmaktadır?

FED Koronavirüsüne Karşı Hangi Tedbirleri Almış Bulunmaktadır? Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası olan Fed, almış olduğu yeni uygulama ve tedbirleri paylaşmış bulunmaktadır. Fed tarafından gelen açıklamaya göre, yabancı merkez bankaları ve uluslar arası finans kuruluşları için geçici olarak repo sağlanacağı haberi gelmiştir. Yapılan açıklamaya göre söz konusu olan repo kolaylığının, yabancı merkez bankaları ve New York’ta şubeleri içerisinde hesapları bulunmakta olan diğer uluslar arası finans otoriterlerine sağlayacağı belirtilmiş olmaktadır. Bu kapsamında diğer finans otoriterlerinden oluşmakta olan hesap sahiplerinin Fed ile geri alım anlaşmaları yapmalarına imkan tanınacağı belirtilmiştir.

Buna göre yabancı merkez bankaları ve uluslar arası finans kuruluşlarının Amerika Birleşik Devletleri Hazine menkul kıymetlerini, ABD doları ile geçici olarak takas sağlanabileceği belirtilen açıklamaya göre belirtilen işlemin ise 6 Nisan 2020 tarihinden itibaren başlayarak 6 ay boyunca uygulanacağı açıklanmış bulunulmaktadır. Yapılan açıklama çerçevesinde söz konusu olan repo işlem kolaylığının ise Fed merkez Bankası’nın, diğer merkez bankalar ile kurmuş olduğu ABD doları likitide takasının yanında küresel ABD doları fonlama işleminin piyasalarda bulunan gerilimi hafifletmeye yardımcı olacağı belirtilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.