Genel

Türkiye’de Koronavirüs Tedavisi Başlıyor!

Türkiye’de Koronavirüs Tedavisi Başlıyor! İyileşmiş korona virüsü hastasının kanı ile tedavi yöntemi başlıyor. Dünya genelinde mücadele edilen korona virüsü salgını için Türkiye olarak bir ilk denenmesine karar verilerek, iyileşen korona virüsü hastasının kanı ile kritik vakalarda tedavi yöntemi denenecek. Korona virüsüne karşı pek çok tedavi yöntemleri üzerinde çalışılmaya devam edilmektedir. Korona virüsü aşısı ve terapi yöntemleri üzerinde oldukça yoğun çalışmalar devam etmektedir. Alınan karar neticesinde ise iyileşen korona virüsü hastasının kanı ile tedavi yöntemi gündeme gelmiş bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Kızılay bu konu ile ilgili olarak harekete geçmiş bulunmaktadır. Belirtilen tedavi yöntemine üniversiteler tarafından da destek gelmiş bulunmaktadır. Tedaviye kritik olan vakalar üzerinden başlanacaktır.

Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ın harekete geçtiği diğer yandan da üniversitelerin destek verdiği tedavi yöntemi olan iyileşen korona virüsü hastasının kanı ile tedavi yöntemine başlanacaktır. İyileşen korona virüsü hastasından alınacak olan plazma kan türü ile kritik durumda olan korona virüsü hastalarının tedavisine başlanacaktır. Korona virüsü nedeniyle ağır durumda bulunan hastalar için çözüm olduğu düşünülen pasif ankor tedavisine Türkiye’de de başlanması kararlaştırılmış bulunulmaktadır.

Tedavi Sağlık Bakanlığı koordinasyonu ile Kızılay ve Hacettepe Tıp Fakültesi başta olarak pek çok üniversitenin daha desteği ile başlanması planlanmaktadır. Oldukça yakın bir süreçte başlanılacak olan tedavi yöntemine korona virüsüne yakalanmış ve iyileşmiş hastalardan alınacak olan kan ile tedavi sürecine başlanacaktır. Korona virüsü test sonucu negatif sonuç vermiş olan gönüllü olacak olan kişilerden alınan kan ile hastalığa karşı gelişen antikorlardan bolca bulunan plazma ayrılarak durumu ağır olan hastalara nakledilecektir.

Plazma Tedavi Yöntemi İkinci Salgında da Kullanıla bilir!

Plazma Tedavi Yöntemi İkinci Salgında da Kullanıla bilir! Belirtilen tedavi yönteminin uygulanmaya başlanmasının ardından, ihtiyaçtan fazla plazma toplanması durumunda ise olası bir ikinci korona virüsü salgını için kullanılabileceği belirtildi. Uzmanlar fazla olan plazmaların uygun gelen bir şekilde saklanması halinde ilerleyen zamanda gerekli görülmesi durumunda kullanılması muhtemel olarak açıklama yapmaktadırlar. Uzmanlar sanayi tip ilaç ve kan ürünü üretmekte olan firmalarda, bu plazmaların işlenerek konsantre hale getirilmesi sonucu, hazır ticari preparatlar haline de dönüştürülmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu