emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Giriş Çıkış Kısıtlaması Getirilen İl Sayısı 10’a Yükseldi!

Giriş Çıkış Kısıtlaması Getirilen İl Sayısı 10’a Yükseldi!
15.06.2020

Kısıtlama Getirilen İl Sayısı 10’a Yükseldi! Bir ilimizde daha giriş ve çıkışlara kısıtlama getirilmiş bulunuyor. HDP tarafından yapılan yürüyüş çağrısı üzerine bazı illere giriş ve çıkışlarda kısıtlama getirilmesine başlanmış bulunuyor. Getirilen kısıtlama işlemi ile birlikte kısıtlama getirilen il sayısı 10’a yükselmiş bulunuyor.

HDP tarafından yapılan yürüyüş çağrısının ardından İl Valilikleri önemli kararlar alma yönünde adımlar atmış bulunuyor. İl Valilikleri tarafından alınan kararlar doğrultusunda İllere giriş ve çıkışlarında kısıtlama getirilen il sayısı 10’a yükselmiş bulunuyor. HDP’li isimler tarafından vekilliliklerini düşürülmesini protesto etmek adına parti tarafından gerçekleştirilen yürüyüşler nedeni ile 9 il genelinde giriş ve çıkışlara kısıtlama getirilmişti. Alınan kararlar doğrultusunda Bursa İl Valiliği tarafından yapılan son dakika gelişmesi kapsamında burada da il giriş ve çıkışlarında kısıtlama başlatılmış bulunuyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bursa’da 14 Haziran 2020 tarihinden başlamak üzere, 20 Haziran 2020 tarihine kadar giriş ve çıkışlara kısıtlama getirilmiş bulunuyor. Daha öncede kısıtlama getirilen iller ile birlikte, kısıtlama uygulanan il sayısı 10’a yükselmiş bulunuyor. Kısıtlama getirilen iller sırası ile aşağıdaki gibidir.

  • Adana,
  • Bitlis,
  • Hakkari,
  • Kırklareli,
  • Edirne,
  • Kocaeli,
  • Sakarya,
  • Van,
  • Tekirdağ,
  • Bursa

Bursa Valisi Tarafından Yapılan Açıklama

Bursa Valisi Tarafından Yapılan Açıklama, Konu ile ilgili olarak Bursa Valiliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde olmaktadır. Demokratik Mücadele Programı, altında planlanan eylem ve etkinlikler ile ilgili olaraktan, planlanan bu eylem ve etkinliklerin provoke edilerek toplumsal olaylara dönüşme riskinin yüksek olduğundan il geneline giriş ve çıkışlara kısıtlama getirilmiş bulunuyor. Ayrıca dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkisi altına alan ve ülkemiz sınırları içerisinde de yaklaşık olarak 180.000 bin vatandaşımızın etkileyen ve yaklaşık olarak da 5000 bine yakın vatandaşımızın ölümüne sebebiyet veren korona virüsü kapsamında bulaşma riski nedeni ile Anayasamızın 34. Maddesinde yer alan madde de değişikliğe gidilmiş bulunulmaktadır.

Buna göre “Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın ya da başkalarının hak ve özgürlüklerini korunması adına kanunda sınırlandırılabilir” hükmü gereğince 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17.maddesi dikkate alınmış ve mevcut kamu düzeninin korunması ve kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve ayrıca salgının yayılmasını önlemek amacıyla belirtilen şehirlerde giriş ve çıkışlarda kısıtlamalara gidilmiş bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.