Genel

Müteahhitlik Belgesi Nedir Nasıl ve Nereden Alınır

Günümüzün en gözde mesleklerinden olan müteahhitlik yapmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Yani isteyen herkes bu mesleği yapamamaktadır. Yazımızda müteahhitlik ile ilgili hususlar ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır gibi soruların cevabını bulabileceksiniz. Bilindiği gibi müteahhitlik normal mesleklerden biraz daha farklıdır. En basit ifade ile bu mesleğe sahip olan kişiler bina inşa etmektedir. İnşa edilen yer bazen bir apartman bazen bir alışveriş merkezi bazen ise bir köprü olabilmektedir. Genel olarak bu işi yapmak istediğinizde almanız gereken belgeler ve izinler bulunmaktadır. Bunlar olmadan bu mesleği resmi olarak yapmanız mümkün değildir ki bu da yasalarla sorun yaşamanıza neden olacaktır.


Müteahhitlik Belgesi Nedir Nasıl ve Nereden Alınır ve İstenen Belgeler

Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır sorusuna cevap vermeden önce bazı bilgilerden bahsedilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilgilerden bir tanesi müteahhitlik belgesinin ne olduğudur. Bu belgenin ne olduğunu bilmeden bu konunun tam anlaşılması mümkün değildir. 2012 yılında yayımlanan yönetmelik ile müteahhitlik yapmak isteyenlere bu belgeyi zorunlu hale getirmiştir. Söz konusu yönetmeliğin ilgili bölümünde bu husus net olarak ifade edilmiş ve bundan dolayı da insanların belgeyi almaktan başka çareleri bulunmamaktadır. Eğer müteahhitlik yapmak istiyor iseniz öncelikle bu belgeyi alacaksınız. Peki bu belge nereden alınır ve ne gibi şartları vardır?

Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır konusunda yukarıda bahsedilen belgenin nasıl alınacağına dair bilgileri paylaşacağız. Yapı müteahhitliği belgesi alabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İl müdürlüklerine bu belge ile ilgili başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuruyu bizzat yapabileceğiniz gibi internet üzerinden de yapabilirsiniz. Her iki başvuru yoluyla yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır. Bu başvuru için istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Söz konusu belgeler şunlardır:
  • Dilekçe
  • Yapı müteahhidi yetki belgesi başvuru formu
  • Daha önceden kayıtlı bulunan sanayi ya da ticari odadan müracaat yapılan seneye ait olan sicil kaydı
  • Vergi levhasının bir kopyası (fotokopisi)
  • İstenen harç ve diğer masraflar için ücretin yatırıldığını gösteren banka dekontu

Yukarıda belirtilen adımlar ve evrakların hazır edilmesi ile yapılacak başvuru sonucunda müteahhitlik belgesi başvurusu yapılabilmektedir. Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır sorusunun ilk kısmı böylece cevaplanmış olmaktadır. Yapılan başvurudan sonra ise belgeyi alacağınız kesin değildir. Yani il müdürlükleri başvuru yapan herkesin başvurusunu kabul etmemektedir. Öncelikle bazı incelemeler yapılmakta ve bunun neticesinde başvurunun sonucu belli olmaktadır. Yapılan başvurularda önemli oranda kabul verilse de istenen şartların sağlanmaması ya da sizin bu mesleği yapmanızın önünde bir engel bulunduğunun tespit edilmesi gibi sebeplerden dolayı ret verilmektedir. Dolayısıyla da buradan gelecek her türlü cevaba hazır olunması gerekmektedir.

Geçici Müteahhitlik Belgesi Nedir Nasıl ve Nereden Alınır?

Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır konusundaki bir sonraki aşama ise alınan belgenin özellikleri ile ilgilidir. Yazımızın başlarında yapı müteahhitlik belgesinin ne işe yaradığını ve kimlerin nasıl alabileceğine dair bilgiler vermiştik. Söz konusu belge bu mesleği yapmak isteyen kişilerin alması gereken bir belgedir ve zorunludur. Bu belge alındığında müteahhitlik yapılmasının önünde herhangi bir engel kalmamaktadır. Fakat bunun dışında da bir belge bulunmakta ve onun özellikleri ise biraz daha farklıdır. Geçici müteahhitlik belgesi adı verilen bu belge adından da anlaşılacağı gibi sürekli bir müteahhitlik imkanı vermemektedir. Söz konusu belge ile sadece bir defa yapı inşa etmeniz mümkündür. Yani birden fazla yapı inşa edecek ya da sürekli bu işi yapacak iseniz bu belge sizin işinize yaramaz. Geçici olan bu belgenin üzerinde yetki numarası bulunmakta ve daha önce müteahhitlik yapmamış kişilere verilmektedir. Bu belge ile 500 m2’yi geçmeyen yapılar inşa edilebilmektedir.

Geçici Müteahhitlik Belgesi Nedir Nasıl ve Nereden Alınır ve İstenen Belgeler

Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır konusundaki bu bölüm yine geçici müteahhitlik belgesi ile ilgilidir. Bu belge tek bir yapı için geçerlidir. Ayrıca geçerlilik süresi de bulunmakta olup o da 5 yıl gibi bir süredir. Yani kişiler bu belgeyi aldıklarında tek bir yapı için o belgeyi 5 yıllığına kullanabilmektedir. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin de izlemesi gereken yollar bulunmaktadır. Bunun için de aynı şekilde il müdürlüklerine başvuru yapılmakta olup daha sonra da istenen belgelerin verilmesi gerekmektedir. İl müdürlükleri tarafından istenen belgeler ise şunlardır:

 • Genel tapu kaydı
 • İkametgah
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Belge ücretinin dekontu
 • İlgili belediyeden onaylanmış proje

Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır konusu genel hatlarıyla bu şekilde olup eğer müteahhit olmak istiyor iseniz bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ülkemizde hemen her kentte inşaatların hızla yükseldiği bir dönemde müteahhitler ciddi paralar kazanmaktadır. Gerekli sermayesi ve bu konuda tecrübesi olan kişiler bu mesleğe yönelmektedir. Türkiye ortalamasına göre daha fazla paralar kazanan kişileri görenler de bu mesleğe ilgi duymaktadır. Fakat yazımızın içerisinde bulunan belge olmadan bu mesleğin yapılması mümkün değildir. Müteahhitlik belgesi nedir nasıl ve nereden alınır konusu bu mesleği yapmayı düşünen kişiler için oldukça faydalı olacaktır.

Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı