Memur Haberleri

Memurlarda Mazaret İzni İle İlgili Merak Edilenler

657 sayılı devlet memurları kanununun memurlara tanıdığı haklar arasında yer alan mazeret izni hakkında çoğu memur yeterli bilgiye sahip değildir. Peki, nedir bu mazeret izni? 657 mazeret izni hakkında ne söyler? Hangi şartlarda bu izinden faydalanabilirsiniz?


Mazeret izni 657’nin 104. Maddesinde açıklanmıştır. Bu kanun maddelerine göre memur doğum, ölüm, çocuk, evlenme sebepleri ile memur tarafından talep edilen izinlerin verilmesi zaruridir. Ayrıca memur bu sebepler hariç başka bir sebeple izin istemesi halinde bu idarenin inisiyatifine bırakılmıştır.

1-Doğum İzni: Kadın memura doğum tarihinden sekiz hafta önce ve sekiz hafta sonra doğum izni verilir. Eğer ikiz üçüz gibi çoğul gebelik söz konusu ise ilaveten iki hafta daha izin verilir. Eğer kadın memur çalışmaya devam etmek istiyorsa bunu doktor raporuyla belgelediği takdirde 3 hafta kalana kadar çalışmaya devam edebilir. Eşi (karısı) doğum yapan memura 10 günlük izin verilir.

2-Ölüm Mazereti İzni: Eşi ya da çocuğu ölen, kendisinin ya da eşinin kardeş, ana ve babanın ölümü durumlarında memurun istemesi halinde 7 gün izin verilir. Mazeret izni memur tarafından istenmedikçe idare tarafından resen verilmez.

3-Evlenme Mazereti İzni: Memurun çocuğunun ya da kendisinin evlenmesi durumun da talep etmesi üzerine kendisine 7 gün mazeret izni verilir.

4-Çocuk Mazeret İzni: Çocuğu olan bayan memura analık izni bitim tarihinden başlayarak ilk altı aylık süreçte günlük 3 saat olmak üzere, devam eden altı aylık süreçte de bir buçuk saat olmak üzere süt izni verilir. Eğer doğum ve ya sonrasında anne vefat ederse analık iznini kapsayan süre isteği üzerine babaya verilir.

Yukarı da belirtilen mazeretler dışında başka bir mazeret ile mazeret izni isteyen memurun isteği idarenin kararına bağlıdır. İzni vermeye yetkili merciler illerde vali, ilçelerde kaymakam, merkezde atamaya yetkili amir ve yurt dışında ise diplomatik misyon şefinin onayı ile verilir. Bu izinler de birim amirinin görüşü alınarak karar verilir. Eğer memurun talebi uygun görülürse 10 güne kadar mazeret izni verilebilir. Memur bu 10 günlük izinden sonra yine izin talep ederse uygun görülmesi halinde öğretmenler hariç verilebilir. Öğretmen mazeret izni bura da diğer memurlardan farklı işlem görmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu