Genel

MEB’den Son Dakika Açıklaması! Formasyon Eğitimi Kaldırıldı!

Son Dakika MEB Açıklama Formasyon Kaldırıldı! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı Pedagojik Formasyon uygulaması ile ilgili son derece önem taşıyan açıklamalarda bulundu. Kapsam çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu aldığı karar doğrultusunda 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı Kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğinin yitirilmesine karar verilmiş bulunuyor. Pedagojik formasyon eğitimi, öğretmen olmak isteyen, fakat eğitim aldı bölümü öğretmenlik alanlarından biri olmayan eğitim fakültesi dışında okuyan öğrencilere verilen bir eğitim programı olmaktadır.

Formasyon Eğitimi Kaldırıldı mı? MEB Tarafından Yapılan Son Dakika Açıklaması!

Formasyon Eğitimi Kaldırıldı mı? MEB Tarafından Yapılan Son Dakika Açıklaması! Gelen bilgilere göre, 2023 eğitim vizyon belgesinde sertifikaya dayalı “Pedagojik Formasyon” uygulamasının kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde program açılmasına karar verilmiş bulunuyordu. Fakat alınan bu karar uygulamaya geçmemesi nedeni ile belirtilen durum bir süredir belirsizliğini koruyordu. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika eğitiminin geçerliliğinin yitirilmesine karar verilmiş bulunulmaktadır. Alınan söz konusu karar, Yükseköğretim Kurulu aracılığı ile tüm üniversitelere bildirilmiş bulunmaktadır.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Kimlere Verilir?

Pedagojik Formasyon Eğitimi Kimlere Verilir? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pedagojik formasyon ile ilgili olarak son dakika açıklaması geldi. Milli Eğitim Bakanlığı yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi ile ilgili alınan yeni kararı açıklamış bulunuyor. Açıklanan kararı binlerce öğretmen adayı oldukça yakından takip etmekteydi. Formasyon alabilmek için ilk olarak Milli Eğitim bakanlığı tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimi alabilen bölümlerden birinde eğitim almanız gerekmektedir. Hala eğitim almaya devam ediyorsanız dahi en az 2 yarıyıl bitirmiş olmanız gerekmektedir.

Buna göre formasyon eğitimi alınabilen bölümlerde okuyup okumadığınızı MEB sayfasından bakabilirsiniz. Diğer yandan da akademik ortalama, üniversiteye giriş puanı, disiplin geçmişi gibi oldukça önemli olan birtakım koşullara uyum sağlamanız gerekmektedir. Lisans mezunu iseniz, mezuniyet ortalamanızın en az 2,5 / 4 olması gerekmektedir. Formasyon eğitimi alabilmeniz için aranan bir diğer şart ise YÖK tarafından belirlenen üniversitelerde eğitim almanız gerekmektedir. Her yıl YÖK tarafından belirlenen bu üniversitelere listeler gönderilmektedir. Ayrıca gönderilen listelerde hangi bölümden kaç kişi alınacağı da belirtilmektedir.

Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik Formasyon Nedir? Pedagojik formasyon öğretmen olmak isteyen, fakat eğitim aldığı bölümü öğretmenlik alanlarından biri olmayan, eğitim fakültesi dışında okuyan öğrencilere yönelik olan bir eğitim programı olmaktadır. Diğer bölümlerde okuyan her öğrencinin formasyon alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kariyerinizde öğretmenlik gibi bir hedefi bulunan var ise formasyon almak zorunlu hale gelmektedir. Eğitim almakta olduğunuz fakülte Eğitim Fakültesi ise ve edebiyat Öğretmenliği alanını okuyorsanız formasyon almanıza gerek bulunmamaktadır. Eğitim aldığınız bölümde de formasyon eğitimi alacağınız aynı durumda olmaktadır. Formasyon eğitimi öğrencilerin eğitim durumuna bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Lisans mezunları olalar için iki yarıyıl, birinci sınıf öğrencileri için altı yarıyıl, ikinci sınıf öğrencileri için dört yarıyıl ve üçüncü sınıf ile dördüncü sınıf öğrencileri için de iki yarıyıl olmaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu