emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İstanbul’da Ulaşıma Zam Geldi!

İstanbul’da Ulaşıma Zam Geldi!
07.02.2020

İstanbul’da Ulaşıma Zam Geldi! İstanbul’da ulaşım araçlarına zam geldi. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yapılan açıklama neticesinde İstanbul’da toplu taşıma da % 35 oranında zam yapılacağını ve bu yönde karar alındığını ilan etti. Yapılacak olan toplu taşıma seferlerindeki zam kararının, oy çokluğu elinde tutan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokrat’ların kararı ile alındığı belirtilmektedir.  Buna göre İETT, metrobüs ve metro seferlerinde en kısa mesafenin ücreti yeni ve eski tarifeleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • En kısa mesafe 2,60TL’den, 3,50TL’ye yükselmiş bulunmaktadır.
 • Öğrenci Kartı 40TL’den, 50TL’ye yükseldi.
 • Mavi Kart 205TL’den, 275TL’ye yükseldi.

İstanbul’da toplu taşıma ücretlerine, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararı ile zam yapılan kararı alınmış bulunmaktadır. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden gelen talep üzerine, AKOM’da gerçekleştirilen UKOME toplantısında alınan karar ile elektronik bilet ücret tarifelerine % 35 oranında zam yapılmasına karar alınmış bulunmaktadır.

İstanbul Toplu Taşımaya Ne Kadar Zam Yapıldı?

İstanbul Toplu Taşımaya Ne Kadar Zam Yapıldı? İstanbul’da toplu taşımalarda dair alınan zam kararının ardından, İSTESOB Başkanvekili Engin Türkmen zam ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu. Türkmen, 2017 yılından bu yana zam alamadıklarını, 3 otobüs esnafının enflasyon ve giderler sebebi ile zor durumda olduğunu belirtti. AKOM’da gerçekleştirilen UKOME toplantısında taleplerini ifade ettiklerini dile getiren Türkmen, “Biz toplantıda hazırladığımız 3 yıllık maliyeti bildirdik. Bu şekilde maliyet % 105’e tekabül etmektedir. Otobüs fiyatlarının da bu zaman zarfında 1 milyon TL’ye ulaştığını belirtti. Belediye’nin bizim adımıza % 35 oranında zam uygulaması getirdi. Bu oran oy çokluğu ile kabul edildi. % 35 oranında zam bakıldığında çok gelebilir fakat biz 3 yıldır zam alamadık. Yıllık % 10 bazında her yıl yapılsaydı, zam oranı bu gün yine aynı olacaktı” konuşmalarında bu şekilde kendilerini ifade etti.

Türkmen İstanbul toplu taşıma zammı ile ilgili oranları ile şöyle ifade etti. Yapılan zammın Marmaray dışında İstanbul Kart kullanılan özel halk otobüsü, metro, İETT ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçerli olacağını belirtti. Bu şekilde İstanbul’da en yakın mesafe için ödenen ücret 2,60TL’den, 3,50TL’ye, aylık öğrenci pasosunun ise 40TL’den, 50TL’ye çıkacağını bildirdi. Resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından ve İstanbul kart ile ilgili de teknik işlemlerden sonra yapılacak olan zammın 10 Şubat 2020 tarihinden itibaren uygulanacağı belirtildi.

İstanbul Toplu Taşımada Yeni Fiyatlar Ne Kadar?

İstanbul Toplu Taşımada Yeni Fiyatlar Ne Kadar? Alınan zam kararının ardından İstanbul için toplu taşıma ücretleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Tam Bilet, 3,50TL
 • Öğrenci Bileti, 1,75TL
 • Tam Mavi Kart, 275TL
 • Öğrenci Mavi Kart, 50TL

Buna göre aktarma ücretlerine şu şekilde belirlenmiş olmaktadır. Otobüs ve İBB’ye bağlı olan raylı sistemlerde Tam Aktarma Ücretleri aşağıdaki gibidir.

 1. Aktarma, 2,50TL
 2. Aktarma, 1,90TL
 3. ve 5. Aktarma işlemleri, 1,20TL

Öğrenci Aktarma Ücretleri de aşağıdaki gibi belirlenmiş olmaktadır.

 1. Aktarma, 0,75TL
 2. Aktarma, 0,70TL
 3. ve 5. Aktarma işlemleri, 0,60TL

İstanbul’da şehir hatları vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60TL olan hatlar 3,50TL, 2,70TL olan hatlar 3,65TL, 3TL olan hatlar 4TL olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Deniz yollarında da aktarma ücretleri aşağıdaki gibidir.

 1. Aktarma, 2,80TL
 2. Aktarma, 2,30TL
 3. ve 5. Aktarma işlemleri, 2TL
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.