emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ramazan Bayramı Kısıtlamasında Açık ve Kapalı Olacak Yerler

Ramazan Bayramı Kısıtlamasında Açık ve Kapalı Olacak Yerler
20.05.2020

Ramazan Bayramı Kısıtlamasında Açık ve Kapalı Olacak Yerler, yurt genelinde dört günlük sokağa çıkma yasağı sona ermiş bulunuyor. Fakat yeni bir sokağa çıkma kısıtlaması ile karşı karşıyayız. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen yeni genelge kapsamında Ramazan Bayramı esnasında dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirtilmiştir. 81 ilin valiliğine gönderilen genelge kapsamında 23 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan sokağa çıkma kısıtlamasında açık ve kapalı olacak yerler ise şu şekilde belirlenmiş bulunmaktadır.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelge kapsamında, uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında korona virüsü nedeni ile pek çok tedbir kararının alınarak uygulamaya geçildiği görülmüş bulunmaktadır. Ramazan Bayramı süresince korona virüsü salgınının insan sağlığı üzerindeki etkileri açısından, oluşturabilecek riskleri en aza indirgemek adına sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaktadır. Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan kabine toplantısının ardından yağılan açıklama sonrasında “Bilim Kurulu’nun önerileri ve korona virüs ile mücadele kapsamında edinilen tecrübeler doğrultusunda 81 İl genelinde Ramazan Bayramı arifesi ve yani 23, 24, 25 ve 26 Mayıs 2020 tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verilmiş” bulunuluyor.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Açık Olacak Yerler

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Açık Olacak Yerler, 81 ilin valiliğine gönderilen genelge kapsamında 22 Mayıs saat:00.00’dan başlamak üzere 26 Mayıs saat:00.00’a kadar geçeri olacak sokağa çıkma kısıtlaması genelinde açık olacak yerleş şu şekilde belirtilmiş bulunuyor. Uygulanacak olan sokağa çıkma yasağının günlük hayata etkisini en aza indirgemek adına, marker, bakkal, kuruyemişçiler, manav ve kasaplar uygulama öncesinde 21 ve 22 Mayıs tarihlerinde saat:23.00’a kadar açık olacaklardır. Kısıtlamanın uygulanacağı 23 Mayıs Cumartesi günü ise market, bakkal, kasap ve manavlar ve kuruyemişler saat:10.00 – 17.00 arasında açık olacaktır.

65 yaş ve üstü, 20 yaş ve altı bulunan vatandaşlar haricinde, zorunlu ihtiyaçların karşılanması adına sınırlı olarak ve araç kullanmamak şartı ile bu birimler kullanılabilecektir. Belirtilen saatler arasında bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere servis uygulaması da yapabileceklerdir. 24 ve 26 Mayıs tarihlerinde ise bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ve online satış yapan işletmeler kapalı olacaktır. Diğer yandan 23 Mayıs ve 26 Mayıs tarihleri arasında ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamül ruhsatlı iş yerleri açık olacaktır. Belirtilen iş yerlerinde ekmek ve unlu mamül satışı yapılabilecek.

Nöbetçi Akaryakıt İstasyonlarının Marketleri Açık Olacak!

Nöbetçi Akaryakıt İstasyonlarının Marketleri Açık Olacak! Ramazan Bayramı nedeni ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı 23 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde evlere paket servisi şeklinde hizmet sunmak amacıyla açık olacak yerler şu şekilde olmaktadır.

  • Lokanta ve restoran tarzı iş yerleri,
  • İlaç,
  • Tıbbi cihaz,
  • Tıbbi maske ve dezenfektan üretimi,
  • Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları,
  • Eczaneler,
  • Veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,
  • Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler
  • 50 kilometre için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi

81 İle Yeni Ek Seyahat Kısıtlama Genelgesi Gönderildi!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.