emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sanayi ve Teknoloji Bakanı M.Varank Koronavirüs İlacı İçin Açıklamada Bulundu!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı M.Varank Koronavirüs İlacı İçin Açıklamada Bulundu!
15.05.2020

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Koronavirüs İlacı İçin Açıklamada Bulundu! Bakan Varank, korona virüsü için tedavide kullanılan ilaç için yerli sentezinin Haziran ayında tamamlanacağını bildirdi. Bakan Varank, bir televizyon kanalında katıldığı programda korona virüsü için geliştirilmekte olan aşı, ilaç ve tanı kitleri ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi vermiş bulunmaktadır.

Bakan Varank, aşı konusunda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile salgın öncesinde ülke genelindeki üniversiteler, araştırma merkezleri ve özel firmalar ile birlikte 2 konsoryum oluşturduklarını hatırlatmış bulunmaktadır. Bakan Varan oluşturulan 2 konsoryum için Covid-19 Türkiye Platformu adı altında topladıklarını belirtti. Oluşturulan platforda şu ana kadar toplam olarak 17 adet projenim desteklendiğini belirtti. Varank desteklenen 17 projeden, 8 adedinin aşı çalışması olduğunu belirtti. An itibarı ile de 3 projede hayvan deneyimi aşamasında olduklarını belirtirken, bir tansei içerisinde hayvan deneylerine başladığını bildirdi. Yıl sonuna kadar insan deneylerine geçebileceğimiz aşı alternatiflerinin elimizde olmasını beklediklerini belirtti.

Yerli Kovid-19 İlacı Haziran Ayında Tamamlanacak!

Yerli Kovid-19 İlacı Haziran Ayında Tamamlanacak! Bakan Varank, aşı çalışmalarının devam ettiğini belirtirken bir yandan da ilaç projelerinin de devam ettiğini belirtti. Bakan Varank, Türk bilim insanlarının çalışmalarına başlamadan önce çeşitli taramalar yaptıklarını ve güzel gelişmeler ortaya çıktığını belirtti. Bakan Varank, korona virüsü hastalığı tedavisi için şu anda Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan ve Bakanımızın da bizzat tedavide işe yarıyor demiş olduğu bir ilacın yerli sentezinin Haziran ayı içerisinde tamamlanacağını belirtti. Bu şekilde şu an ithal ettiğimiz, dışarıya bağımlı olduğumuz ilacı yeri sentez ile üretmeye başlayacaklarını belirtti.

Bakan Varank, tanı kitleri ile ilgili olarak TUBİTAK Hızlı Destek Programı proje destek çağrısına çıktıklarını belirtirken, toplam 10 tane proje için destekleme kararı aldıklarını açıklamış bulunuyor. Bakan firmalar ile ilgili bilgi aktarımında bulunurken, 30 dakika içerisinde sonuç veren testler üzerinde çalıştıklarını ve Haziran ayı içerisinde prototiplerin çıkacağını aktardı. Türkiye genelinde polimeraz zincir reaksiyonu testi üreten 13 firmanın olduğunu ve bu firmaların da 50 ülke geneline ihracat yaptığı bilgisini paylaşmış bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.