Genel

Yeşil Kart Ne Zaman Sağlıktan Faydalanır?

Ülkemizde herhangi bir sosyal sağlık güvencesi bulunmayan ve maddi geliri oldukça düşük olan pek çok insan bulunmaktadır. Bu duruma çözüm olarak ortaya çıkan yeşil kart uygulaması, sosyal güvencesi olmayan ve aylık geliri askeri ücretin üçte birinin altında olan insanlara sağlanan bir imkandır. Yeşil kart sahipleri tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Diğer iyi tarafı ise bir hanede birden çok birey gerekli şartları sağlamak koşulu ile yeşil kartlı olabilmektedir. Biz de bu yazımızda yeşil kart ne zaman sağlıktan faydalanır sorusunu inceleyeceğiz.

Sağladığı avantajlar sayesinde ülkemizde ihtiyaç sahibi olan milyonlarca insanın yardımına koşan yeşil kart uygulaması ile ilgili aşağıdaki başlıklar altında verilen bilgiler doğrultusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Yeşil Kart Sahibi Olabilmek İçin Sağlanması Gereken Koşullar

Yeşil kart başvurusunda bulunacak kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmamalıdır. Kişi başına düşen aylık geliri askeri ücretin üçte birinden az olmalıdır ve Türkiye’de ikamet edilmeli, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Herhangi bir sağlık güvencesi bulunanlar veya silah altında bulunan bireyler yeşil kart sisteminden yararlanamaz.

Yapılan başvuru üzerine çeşitli birimler tarafından durum araştırmalar yapılabilir. Örneğin, il veya ilçe idare kurulu, nüfus müdürlüğü, mal müdürlüğü veya defterdarlık, tapu sicil müdürlüğü, belediye nezdinde başvuran birey hakkında araştırma yapabilir. İhtiyaç duyulan durumlarda jandarma ve emniyet teşkilatı başvuru yapan bireyin sosyal ve mali durumu hakkında tespitte bulunabilir gerekli makamlara bildirebilir. Tüm araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler bir kurula teslim edilir ve kurul tarafından verilen karara göre yeşil kart sahibi olmak için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınız konusunda bir karara varılır. Eğer bu karar sonucu olumsuz olur ise unutmayınız ki itiraz hakkınız bulunmaktadır ve itiraz dilekçesi doldurarak yine aynı kurum ve kuruluşlara itirazınızı beyan eden dilekçeyi vermeniz ile başlayan on beş günlük itiraz sürenizin sonucunda yeniden bir değerlendirme yapılır. Bu değerlenme sonucunda itirazınız haklı bulunabilir veya bulunmayabilir.

Koşul Aranmayan Kişiler Kimler ?

Yeşil kart veya herhangi bir devlet sağlık sigortası için koşul aranmayan kişilerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

 • Tıbben başka bir bireyin (kız evlat, erkek evlat, anne, baba, kardeş, akrabalar…) bakımına muhtaç olan kimseler
 • 18 yaşını henüz doldurmamış olan bireyler
 • Trafik kazası durumları
 • Meslek hastalığı veya iş kazası halleri
 • Acil durumlar
 • Bildirimi zorunlu kılınan bulaşıcı hastalığı olan kişiler
 • Kişilerin durumuna bakılmaksızın insan sağlığına zararlı madde bağımlılığını önlemek amacı ile verilen sağlık hizmetlerinde koşul aranmamaktadır.
 • Acil sağlık hizmetleri içerisine dahil olan sağlık hizmetleri için de koşul aranmaz.

Yeşil Kart Sahipleri Hangi Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabiliyor?

Yeşil kart sahibi vatandaşlarımız herhangi bir sağlık problemi ile karşılaştıkları zaman,

 • Devlet hastanelerine aile hekimi veya sağlık ocağından sevk ile hatta doğrudan olmak üzere yararlanabilmektedir.
 • Aile hekimi, sağlık ocağı hatta özel hastanelerden faydalanabilmektedir.
 • Devlete ait eğitim ve araştırma hastanelerinde tedavi görebilmektedir.
 • Acil durumlarda, devlet hastanelerinde gerekli ve yeterli imkanların bulunmaması sebebiyle özel veya vakıf üniversitesi hastanelerinden yararlanabilmektedir.

Yeşil Kart Sahibi Olan Bireylerin Yeşil Karttan Faydalanmaları

Yeşil kartlı bireylerin sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için herhangi bir şart aranmamakla birlikte belli bir gün koşulu da bulunmamaktadır. Gelir seviyesi belirlendiği gün itibari ile yeşil kartlı olma talepleri onaylanmakta olup tescil tarihinden itibaren geçerliliği başlatılmaktadır.

Özet ile yeşil kart başvurunuz ve gelir seviyesi tespit testi sonucunuz onaylandığı günden itibaren yeşil kart sahibi sayılırsınız ve kullanıma uygun duruma gelmesi için herhangi bir günü beklemeniz gerekmeden ihtiyacınız olduğu anda tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir