emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kağıt Para Döneminin Sonuna Geldik!

Kağıt Para Döneminin Sonuna Geldik!

Kağıt Para Döneminin Sonuna Geldik! Tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam eden koronavirüs kağıt parayı da vurdu. Koronavirüs nedeni ile birçok ülke kripto paraya yönelmeye başlamış bulunmaktadır. İsveç dijital para e-Krona için pilot uygulamaya geçerken, Japonya, Çin, Hindistan ve Rusya ülkeleri bu alanda çalışmalarını hızla sürdürmeye devam etmektedir. Diğer yandan Nisan 2020 tarihinde yapılacak olan IMF toplantısında kripto paranın tüm dikkatleri üzerinde toplaması beklenmektedir.

Uygulamasına Bitcoin ile başlayan kripto para biriminde yeni döneme geçiliyor. Bitcoin paranın güvensiz olduğu gerekçesi ile birlikte devletlerin uzun zamandan beri mesafelerini koruduğu duruma merkez bankaları el koymuş bulunmaktadır. Koronavirüs, ticaret savaşları ve ADB ile İran gerilimlerinin de etkisinin de ulusal kripto para için harekete geçmiş olan ülkeler bu yıl itibarı ile pilot uygulamaları başlatmış durumda.

Kripto para uygulamasını henüz geçen yıl uygulamaya başlayan Bahamalar’ın ardından İsveç Merkez Bankası Riksbank Kronayı test işlemlerine başladığını duyurdu. Ülke genelinde nakit para kullanımı oranı % 1’e kadar düşürülmüş ve bu oran 2025 yılından itibaren % 100 olarak dijital para uygulamasına geçilmesi hedeflenmektedir. Yapılan çalışmaların genel olarak 1 yıl olarak takip edilerek, halkın tepkisinin ölçülmesi planlanmaktadır. Yapılacak olan test uygulama esnasında kullanıcılar e-Kronayı dijital cüzdanında taşıyarak ödeme işlemlerinin gerçekleştirebileceklerdir. Mobil uygulama ile hesaplarına para yatırıp, para çekebileceklerdir. E-Krona kullanıcıları ayrıca akıllı saatler gibi giyilebilen cihazlar ve kart uygulamalarıyla ödeme yapabileceklerdir.

Dijital Para IMF’nin Gündeminde İlk Sırada Yer Alıyor!

Dijital Para IMF’nin Gündeminde İlk Sırada Yer Alıyor! İsveç yakın gelecekte merkez bankası tarafından desteklenmekte olan dijital para uygulamasını piyasalara sürmeye çalışan tek ülke olmamaktadır. Dijital para çalışmalarına katılan ve çalışmalarını sürdüren ülkeler arasına Japonya’da bende varım diyen ülkeler arasında yerini almış bulunmaktadır. Japonya Merkez Bankası – Dijital Yen için Uluslar arası İskan Bankası, Kanada, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Avrupa Birliği Merkez Bankalarıyla görüşmelerine hızla devam etmektedir.

Japonya’nın dışında Çin, Rusya, Hindistan’ın da çalışmalarının devam ettiği bilinmektedir. Uluslar arası Para Fonunun Nisan 2020 ayı içerisinde Washington’da gerçekleştirilmesi planlanan toplantıda, toplantı gündeminin kripto paranın olacağı tahmin edilmektedir. Gelen haberlere göre birçok ülke bir araya gelerek kripto parasını gündeme getirecekleri tahmin ediliyor. Diğer yandan Dünya Ekonomik Formu dijital para yönetiminde konsoryum oluşturduğunu açıklamış bulunmaktadır.

Dünya çapında Merkez Bankaları kripto para birimine geçiş işlemi için çalışmalarını hızla sürdürmeye devam ederken, altyapı konusunda çalışmalar da ciddi şekilde devam etmektedir. Bitcoin ATM Market Dynamics’in 2020 Ocak ayı raporunda belirttiği üzere, Bitcoin tarzı dijital paraları desteklediği bilinen ATM’ler her geçen gün kripto para piyasalarındaki eğilime paralele olarak artmaktadır. 2020 Ocak ayından bu yana 400 adetten fazla cihaz piyasaya sürüldüğü bilinmektedir. Son 400 adet yeni ATM’ninde piyasaya sürülmesi ile birlikte dünya çapında bu şekilde ATM sayısının 7 bin adede ulaştığı bildirilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.