Engelli

Malulen ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları ?

Vergi indirimi ile malulen emekli olmak ve vergi indirimi devlet tarafından çalışma gücü kaybı yaşayan kişilere sağlanan haktır. Bağımsız olarak çalışmakta olan 4B kapsamında sigortalı esnaflara ve 4A kapsamında iş sözleşmesine göre çalışmakta olan sigortalı kişilere, işçi ve memurlara iş güçlerini kaybetmeleri sonucunda uygulanmaktadır.


Malulen emeklilik şartlarına uyum sağlayan kişiler sağlık problemleri yaşamaları halinde devlet tarafından emeklilik yaşları geri çekilerek daha erken emekliye ayrılma hakkına sahip olmaktadır. Tam teşekküllü devlet hastaneleri tarafından verilen sağlık heyet raporu alarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunan hak sahipleri malulen emekliye ayrılmaya hak kazanmaktadır. Malulen ve vergi indirimi ile erken emeklilik şartları nelerdir konuları hakkında detaylar yazının devamında paylaşılmıştır.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik zamanından önce emekliye ayrılmak için olanak sağlayan bir emeklilik çeşididir. Malulen emekli olmaya hak kazanmak isteyen kişilerin sigorta kurumlarına başvuruda bulunmaları ve başvurunun ardından kurum tarafından yönlendirilerek sağlık heyet raporu almaları gerekmektedir.

Çalışma gücünün belirli oranda yitirdikleri rapor ile beyan edilen kişilerin en az 10 yıllık sigorta süreleri olması gerekmektedir. Malulen emeklilikte başvurular kişilerin bağlı bulundukları sigorta birimlerine istenen belgeler ile gitmeleri sonucunda gerçekleşmektedir. Malulen emeklilikte başvuruda bulunan kişiler şartlara uyum sağlamaları sonucunda erken emekliye ayrılmaya hak kazanırlar.

Vergi İndirimi İle Emeklilik Nedir?

Vergi indirimi ile emeklilik malulen emeklilikte olduğu gibi zamanından önce emekliye ayrılmak için olanak sağlamaktadır. Malulen emeklilik ve vergi indiriminden yararlanarak gerçekleşen emeklilik için aranan şartlar farklı olmaktadır. Vergi indirimi ile emeklilik için başvuruda bulunulması gereken yer vergi daireleri olmaktadır. Vergi dairelerine başvuruda bulunan kişiler vergi dairesi tarafından yapılan yönlendirmeler ile sağlık raporu almaktadır.

Vergi indirim başvurularını yapacak olan kişilerin çalışmakta oldukları işverenlerden çalıştıklarına dair belge ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet dökümü almaları gerekmektedir. Rapor sonucunda %40 ve üzerinde engel durumu olduğu beyan edilen kişilerin raporları vergi daireleri tarafından Maliye Bakanlığının sağlık kuruluna gönderilmektedir. Rapor hakkında son onay Merkez Sağlık Kurulu tarafından verilerek onaylanan rapor sahiplerine vergi indirimi vergi daireleri tarafından uygulanmaktadır.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Malulen emekliye ayrılma şartlarına uyum sağlayan kişiler erken emekliye ayrılmaya hak kazanmaktadır. Malulen erken emekliye ayrılmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • 4A, 4B ve 4C sigorta kollarında sigortalı olarak en az 10 yıl çalışmış olunması gerekmektedir.
 • 10 yıllık sigortalılık süresinde en az 1800 prim günü ödemesi bulunması gerekmektedir.
 • 4A Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında hizmet veren sigortalıların işten ayrılmış olması gerekmektedir.
 • 4B Bağ kur kapsamında çalışmış olan kişilerin faaliyetlerine son vermiş olmaları ve geçmişe yönelik prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.
 • 4C kapsamında çalışan kişilerin malulen emekli olmak için görevlerinden ayrılmış olmaları gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Sağlık Raporu Şartları

Malulen emekliye ayrılmak için heyet raporu ile belirlenen oranlarda fiziksel ve ruhsal olarak çalışma gücünü kaybetmiş olmak gerekerek bu durum rapor ile belgelenmelidir. Kişinin sahip olduğu farklı rahatsızlıklara göre emeklilik şartları değişiklik göstermektedir. Sağlık heyet raporu alan bir kişinin malulen emekliye ayrılması için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Sağlık heyet raporunda %80 ve üzerinde engel durumunun belirtilmiş olan kişiler birinci derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.
 • Sağlık heyet raporunda %60 ile %79 arasında engel durumu belirtilmiş olan kişiler ikinci derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.
 • Sağlık heyet raporunda %40 ile %59 arasında engel durumu belirtilmiş olan kişiler üçüncü derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.

Vergi İndirimi Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Vergi indirimi ile emeklilik kişilerin belirlenmiş olan şartlara uyum sağlaması ile gerçekleşmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna vergi indirimi alarak başvuruda bulunan kişilerde aranan şartlar şunlardır;

 • Sigortalı olarak çalışmak,
 • En az %40 oranında engelli olunduğunu beyan eden sağlık heyet raporunun tam teşekküllü hastanelerden temin edilmesi ve
 • Vergi daireleri ile vergi muafiyetine hak kazanmış olunması gerekmektedir.

Tam teşekküllü sağlık kurumlarından %40 oranında engelli olunduğunu gösteren heyet raporu alım işlemini tamamlayan kişilerin onaylanmış olan raporu Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesine iletmeleri gerekmektedir.

Vergi İndiriminden Kimler Yararlanır

Vergi indiriminden yararlanarak erken emekliye ayrılmaya hak kazanan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Faaliyet gösterdikleri alanlarda gelir vergisi mükellefi olanlar,
 • Finans ve bankacılık sektörlerinde çalışan kişiler,
 • Sigorta şirketleri,
 • Yatırım fonları hariç emekli olanlar vergi indiriminden yararlanmaktadır.

Vergi indiriminden yararlanacak kişilerin;

 • Kanun süresinden sonra pişmanlık ya da düzeltmek amacı ile verilmiş olan beyanları vergi indiriminden yararlanmalarına engel olmamaktadır.
 • Vergi indiriminin hesaplanması yapılacak yıl itibarı ile belirlenen rakam üzerinde vergi ceza ve borcu bulunmaması gerekir.
 • Beyanda bulunan kişinin Vergi indirim beyanı yaptığı yıl ve öncesini kapsayan 4 yıllık süre içerisinde kaçakçılık suçlarının bulunulmaması gerekir.

Erken Emeklilik Detayları Nelerdir ?

Engelliler adına uygulanan erken emeklilik ile ilgili detaylar kanunlarla belirlenmekte ve engelli seviyesine göre değişiklik göstermektedir. T.C. vatandaşı olan kişilerin çalışmasına engel olan durumlara göre belirlenen emeklilik şartlarının detayları şu şekildedir;

 • %80 ve üzerinde engel durumu raporu olan kişiler 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim günü şartı ile emekliye ayrılabilmektedir.
 • %60 ile %79 arasında engel durumu raporu olan kişiler 18 yıl sigorta süresi ve 4000 prim günü şartı ile emekliye ayrılabilmektedir.
 • %40 ile %59 arasında engel durumu raporu olan kişiler 20 yıl sigorta süresi ve 4400 prim günü şartı ile emekliye ayrışabilmektedir.

Kanser hastaları malulen emeklilik hakkına sahip olmakta ve kanser teşhisi konulan tarihten sonraki 18 aylık süre içerisinde malulen emekli maaşlarını almaya başlamaktadır. Kanser hastalarına avantajlar sağlayarak emeklilik fırsatı sunan devletimiz hastalığın derecesi ve türüne göre prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarını sağlayarak kanser hastası olan kişilerin erken emeklilikten yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

Kanser hastalıklarından başka malulen emeklilik gerektirecek ve maluliyet verilmiş olan önemli hastalıklar şunlardır;

 • Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilleri
 • Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına engel genetik sinir hastalıkları
 • Kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları ve şeker hastalıkları
 • Solunum cihazına bağlı olan hastalar ve verem hastalıkları
 • Astım ve koah gibi solunum sistemi hastalıkları gibi hastalıkları bulunan kişiler malul kabul edilmektedir.

Vergi İndirimi Sorgulama

Vergi indirimi sorgulama işlemi için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının https://eviss.ivdb.gov.tr/ internet sitesine tıklanması gerekmektedir. Eviss engelli vergi indirimi sorgulama sitesi üzerinden yapılan sorgulamalarda ulaşılabilecek bilgiler şunlardır;

Vergi İndirimi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Başvuruda bulunulmuş olan tarih
 • Evrak durumu hakkında bilgiler ve
 • Vergi indirimine ait olan bütün bilgiler sorgulanmaktadır.

Vergi indirimi sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Belirtilen internet adresine tıklanarak sistem ana sayfası açılmalıdır.
 • Ana sayfa üzerinde istenen bilgiler T.C.kimlik numarası ve soyadı olacaktır.
 • İstene bilgilerin girilmesi ardından sorgulama ekranına giriş butonuna tıklanarak girilebilmektedir.

Erken Emeklilik Şartları

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. Malülen veya vergi indirimi arasındaki fark nedir vergi indirimi emeklilik mi iyi yoksa malülen emeklilik daha çok maaş alır.

  1. Merhaba,

   Maaş bağlanma oranı ile ilgili ikisi arasında bir fark yok. Vergi indirimiyle emeklilikte tekrar çalışabilme durumunda maaşınız kesilmezken malulen emeklilikte emekli maaşınız kesilir.

 2. Ben 2003ssk girişim var 4178 gunum var 100/68 engelli raporum var tam olarak ne zaman emekli olurum lütfen yazarmisiniz

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 3920 gün ve 17 yıllık hizmet süresine tabisiniz. 2003 yılında sigorta başlangıcı yaptığınız gün ve ayda 2020 yılında emekli olabilirsiniz.

  2. S a boyun bölgemden gecirdigim rahatsızlıktan dolayı boynuma servikal disk protezi işlemi yapildi sag tarafim felç baslangiciydi meslegim vinç operatörlügü ama artik yapamiyorum şöförlük yapiyordum kullandigim tüm ilaclar uyuşturucu madde icerikli agir işte yapamiyorum prf doktorumun verdigi ilaclardan dolayi uyusturucu madde kullanmaktan ehliyetime 5 yıl el kondu sizden ricam bana bir yol gösterirmisiniz

 3. merhaba.
  08/08/2003 sigorta giriş tarihim. 2017 temmuz ayından beri 4 C Statüsünde devlet memuruyum. hizmet birleştirme yapmadım. toplam prim gün sayım 2700 . engelli emeklilik için vergi indirimi almalımıyım . birde ne zaman emekli olabilirim . teşekkürler

  1. Merhaba,

   Erken emeklilik için vergi indirimi almanız şart. Engel oranınız nedir ?

 4. kalp krizi sonucu anjio oldum .nefes darlıgım ayrıca kalp te ölü doku olustu vergi indirimli emeklisi olabilirmiyim olsam emekli maaşım düşermi 1994 giriş 8100 gün

 5. İyi günler. 24.12.1977doğumluyum.13.Ekim1999 den itibaren Milli eğitim bakanlığı öğretmeni olarak çalışmaktayım.. 18. 09.2018 tarihinde kalp rahatsızlığım nedeniyle kalp pili takıldı ilave olarak tansiyon ve koroner arter ve hiperlipidemi ile birlikte toplam 18.09.2018 tarihli üç yıl süreli %42engel raporum var. Vergi indirimi de alıyorum. Engelli erken emeklilik için nasıl yol izlemeliyim teşekkür ederim

 6. merhaba benim anlamadigim sey şudur.Malulen emekli olmak mi daha iyidir yoksa vergi indirimiyle emekli olmak mi daha iyidir.aralarindaki fark nedir.emeklilik sonrasi icin hangisi daha iyi olur

 7. Selamın aleyküm ben hastalıklarımdan dolayı vergi indiriminden yararlanarak 2.senelik emekli olmuştum.Şimdi yeniden sağlık kuruluna baş vurdum .malünen dediler. Peki vergi indiriminden faydalanamayacakmıyım.Beni aydınlatırsanız memnun olurum

 8. Merhaba, çalışma başlangıcım 2000 özel bir bankada çalışıyorum. Geçen sene ön çapraz bağ ameliyatı oldum. Boyun fıtığı ve hasimato troidi rahatsızlığım var. Vergi indiriminden yararlanarak erken emekli olabilir miyim?

 9. Merhaba benim eşim 39 yaşında 2 kez beyin tümörü ameliyatı oldu sürekli olarak epilepsi ilacı kullanmak zorunda hastahaneden ilk olarak verdikleri rapor %80 idi bu raporla biz ilk malulen emeklilik için başvuru yaptık kabul edildi ve daha sonra iki kez kontrol muayenesi istendi ve oran hastahaneden %64 düşürüldü ve maluliyet iptal edildi.Sonra engelli olarak emeklilik için başvuru yaptık Şu an 3.kez kontrol muayenesi isteniyor aynı oran için hastalığı ve kullandığı ilaç yüzünden iş bulması bile güçken neden bu şekilde uzatıp bizi mağdur ettiklerini anlamıyoruz.Eşimin sigorta başlangıç 1997 toplamda 4009 prim sayısı var.

 10. İyi gunler bende iltihaplı romatizma var astım var bel fıtıgı var 20 yıldır bir özel emekli sandıgı olan şirkette çalışıyorum 1991 yılından sigortam var ben malulen emekli olursam maaştan kaybım ne olur birde malulen emekli olabilirmiyim saolun

 11. Merhaba 1977 doğumluyum. Sgk başlangıcım1996 6830 prim günüm var. Reynauld hastalığı ,göz ve boyun fıtığından engelli raporu alacağım. Oran %50 üzeri olur diye düşünüyorum. Malülen mi emekli olurum vergi indiriminden mi emekli olurum. Malülen emeklilikte ve vergi indirimden emekli olmak emekli maaşını nasıl etkiler? Teşekkür ederim.

 12. Merhabalar ben şeker ve hipertansiyon ayrıca şimdide anjiyo olacak bu hastalıklardan vergi indirimi alabilirmiyim alabilirsem yüzde kaç oranında alabilirim

 13. Merhaba, ben 9 yıl diyalize girdim ve 2011 de staj girişim var daha sonra 2013 böbrek nakli oldum şu an nakilliyim ve 5 yıldır özel bi hastanede çalışıyorum.. Malulen emekli olabileceğimi söylediler olabilir miyim 10 çalışmak zorunda mıyım .. Ve 2011 ilk sigortalı staj girisim geçerli olmuyor mu acaba yardımcı olur musunuz ..

 14. merhaba,
  Emekli Sandığı yani 4/C kapsamındayım. %49 engelli raporum var.2001 ‘de göreve başladım…engelli vergi indiriminden emekli olabilir miyim? Teşekkür ederim.

 15. 22.06.2002 sigorta girişliyim 2012 yılında multıple skleroz hastalığına yakalandım %44 engelli raporum var vergi indirimim var nezaman emekli olabilirim.

 16. Merhaba benim bel fıtıgı boyun fıtigı,hiper tansiyon.şeker.raporlu astim. Hasimato tiroit.ve kadin hastaliklarindan ameliyat oldum. 01.08.1994 sgk girisliyim.3776 gunum var. Vergi indiriminden yararlamnip emekli olabilirmiyim.tesekkur ederim.Not.. Suan fizik tedavi oluyorum..

 17. Sigorta girişim 2006 12.ay ve 2014 yılından bu yana bağkurluyum.toplamda 4400 gün prim günüm var.ltd.şti.müdürü ve sahibiyim.2015 yılında yüksekten düşme sonucu c5 boyun kırığıyım.boyundan aşağı felçliyim.engel oranım %98.vergi indiriminden emekli olabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim.yardımcı olursanız çok sevinirim.kolay gelsin

 18. Merhaba ben Tc ziraat bankasından 22.11.2018 itibarıyla emekli oldum.%40 raporum var malulen emeklilik dilekçesi yazdım .Kurum SGK gönderdi emekli oldum.Malulen mi oldum engelli mi 21 sene emekli sandığı hizmetim var Sicil 755300440. İyi günler

 19. Merhaba ben 46 yaşında şeker ve hipertansiyon hastasıyım ilaç kullanıyorum şimdide kalp hastalığı çıktı anjiyo olacak benim sigortam yaklaşık 3000 gün şimdi ben vergi indirimi nden yararlanabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Her ikisinde de emeklilik prim tutarlarına göre aynı sistemle hesaplanmaktadır. Maaşınız aynı bağlanır.

  2. Merhabalar süreç okadar karmaşıkki malülen emekliliğemi yoksa vergi indirimine başvurulmalı 1981 doğumluyum 1996 yılında sigorta girişim var 6700 gün primim var 2001 yılında tüberküloz geçirdim askerlikten muaf oldum ayrıca sağ gözümde ileri derecede göz tembelliği var yardımcı olursanız sevinirim

 20. Askeri personelim. Kilom fazla olduğu için malülen emekli olabilmektedir 41 kg fazla 2/3 derecede yım 22 yılı doldurdum. Buna göre maaş ne alırım. 0507 7552874

 21. Merhaba lar 1996 sgk girişim var şu anda gün sayım 5760 ve iş kur dan belediye çalışıyor um astım ve hipertansiyon hastalığım var vergi indirimli emekli olabilir miyim teşekkür

  1. Merhaba,

   60 yaş üzeri değilseniz astım bronşitten engel oranı çıkmaz. bu nedenle vergi indirimli emekli olamazsınız.

 22. Slm kalp yetmezligim var 3 kere anjio olup 3 tane stemp im var EF 40 cikiyor hipertansiyon hastasiyim 3600 e yakin is gunum var yasim 39 malulen emekli olabilirmiyim

  1. Merhaba, 7900 sigorta prim günüm var ve 25 yıl sigorta yılım da dolu. Böbreklerimin süzme oranı %80 olması gerekirken şuan %56 da. Bobrek yetmezligi baslangici teshisi kondu. Üniversite hastanesinde 1 yıldan beri 3 ayda bir düzenli kontrollerim yapılmakta. Doktorumun verdiği bilgiye göre şu şartlarda heyete girsem bana verecekleri oran %50 imiş. Bu durumda vergi indirimli emeklilikten faydalanabilirmiyim.

 23. Slm Ben 40 yasindayim 21.02.1998 ssk girisim bende astim koah troit uyku apnesi aort damarinda genisleme gizli seker var vergi indirimine muracat edebilirmiyim acaba tesekurler

 24. Merhaba. Kronik bobrek yetmezligi hastasiyim kiriatinin oranim 4.50 altina düşmemektedir ve yetmezlik raporim vardır. Sgk ya Malulen emeklilik icin basvuruda bulundum maluliyetim onaylanir ise daha sonra vergi indirimi ile engelli maaşı alabilirmiyim

 25. ben konuşma engelliyim yüzde 80 raporum var
  vergiden yüzde 40 faydalanıyorum
  sigorta girisim 25.10.2002
  5100 gün felanprimim var
  ben kaç yılda ve nezaman malulen emekli olurum
  malulen emekli olmam için kac yıl ve nekadarprim olması gerekiyor nezaman emekli olurum

  ayrıca 3600 le işyerinden tazminatımi alabilirmiyim
  engelliler tazminat almak 3600 den yararlanamıyorlar diyorlar doğrumu tamolarak bilgi alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 26. 20.05.1996 yılında memuriyet başlangıç 19 Ay Askerlik hizmetim askerlik borçlanmamı 19 ay olarak ödedim %47 engel raporum var vergi indiriminden yararlanıyorum emekli olabilirmiyim

  1. Merhaba seker hastalığı ve ülseratif kolitten %40 vergi indirimim var 2004 yılında ilk sigorta yatirilis var 5200 gün erken emeklilikten faydalanabilir miyim

  2. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 4240 prim günü ve 20 yıl hizmet süresine tabisiniz. 5 yıl dah hizmet süresinin dolmasını beklemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu