• Malulen ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları ?

  Malulen emekli olmak ve vergi indirimi devlet tarafından çalışma gücü kaybı yaşayan kişilere sağlanan haktır. Bağımsız olarak çalışmakta olan 4B kapsamında sigortalı esnaflara ve 4A kapsamında iş sözleşmesine göre çalışmakta olan sigortalı kişilere, işçi ve memurlara iş güçlerini kaybetmeleri sonucunda uygulanmaktadır.


  Malulen emeklilik şartlarına uyum sağlayan kişiler sağlık problemleri yaşamaları halinde devlet tarafından emeklilik yaşları geri çekilerek daha erken emekliye ayrılma hakkına sahip olmaktadır. Tam teşekküllü devlet hastaneleri tarafından verilen sağlık heyet raporu alarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunan hak sahipleri malulen emekliye ayrılmaya hak kazanmaktadır. Malulen ve vergi indirimi ile erken emeklilik şartları nelerdir konuları hakkında detaylar yazının devamında paylaşılmıştır.

  Malulen Emeklilik Nedir?

  Malulen emeklilik zamanından önce emekliye ayrılmak için olanak sağlayan bir emeklilik çeşididir. Malulen emekli olmaya hak kazanmak isteyen kişilerin sigorta kurumlarına başvuruda bulunmaları ve başvurunun ardından kurum tarafından yönlendirilerek sağlık heyet raporu almaları gerekmektedir. Çalışma gücünün belirli oranda yitirdikleri rapor ile beyan edilen kişilerin en az 10 yıllık sigorta süreleri olması gerekmektedir. Malulen emeklilikte başvurular kişilerin bağlı bulundukları sigorta birimlerine istenen belgeler ile gitmeleri sonucunda gerçekleşmektedir. Malulen emeklilikte başvuruda bulunan kişiler şartlara uyum sağlamaları sonucunda erken emekliye ayrılmaya hak kazanırlar.

  Vergi İndirimi İle Emeklilik Nedir?

  Vergi indirimi ile emeklilik malulen emeklilikte olduğu gibi zamanından önce emekliye ayrılmak için olanak sağlamaktadır. Malulen emeklilik ve vergi indiriminden yararlanarak gerçekleşen emeklilik için aranan şartlar farklı olmaktadır. Vergi indirimi ile emeklilik için başvuruda bulunulması gereken yer vergi daireleri olmaktadır. Vergi dairelerine başvuruda bulunan kişiler vergi dairesi tarafından yapılan yönlendirmeler ile sağlık raporu almaktadır. Vergi indirim başvurularını yapacak olan kişilerin çalışmakta oldukları işverenlerden çalıştıklarına dair belge ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet dökümü almaları gerekmektedir. Rapor sonucunda %40 ve üzerinde engel durumu olduğu beyan edilen kişilerin raporları vergi daireleri tarafından Maliye Bakanlığının sağlık kuruluna gönderilmektedir. Rapor hakkında son onay Merkez Sağlık Kurulu tarafından verilerek onaylanan rapor sahiplerine vergi indirimi vergi daireleri tarafından uygulanmaktadır.

  Malulen Emeklilik Şartları

  Malulen emekliye ayrılma şartlarına uyum sağlayan kişiler erken emekliye ayrılmaya hak kazanmaktadır. Malulen erken emekliye ayrılmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 4A, 4B ve 4C sigorta kollarında sigortalı olarak en az 10 yıl çalışmış olunması gerekmektedir.
  • 10 yıllık sigortalılık süresinde en az 1800 prim günü ödemesi bulunması gerekmektedir.
  • 4A Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında hizmet veren sigortalıların işten ayrılmış olması gerekmektedir.
  • 4B Bağ kur kapsamında çalışmış olan kişilerin faaliyetlerine son vermiş olmaları ve geçmişe yönelik prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.
  • 4C kapsamında çalışan kişilerin malulen emekli olmak için görevlerinden ayrılmış olmaları gerekmektedir.

  Malulen Emeklilik Sağlık Raporu Şartları

  Malulen emekliye ayrılmak için heyet raporu ile belirlenen oranlarda fiziksel ve ruhsal olarak çalışma gücünü kaybetmiş olmak gerekerek bu durum rapor ile belgelenmelidir. Kişinin sahip olduğu farklı rahatsızlıklara göre emeklilik şartları değişiklik göstermektedir.  Sağlık heyet raporu alan bir kişinin malulen emekliye ayrılması için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • Sağlık heyet raporunda %80 ve üzerinde engel durumunun belirtilmiş olan kişiler birinci derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.
  • Sağlık heyet raporunda %60 ile %79 arasında engel durumu belirtilmiş olan kişiler ikinci derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.
  • Sağlık heyet raporunda %40 ile %59 arasında engel durumu belirtilmiş olan kişiler üçüncü derecede engelli sayılmakta ve erken emekliliğe hak kazanmaktadır.

  Vergi İndirimi Emeklilik Şartları

  Vergi indirimi ile emeklilik kişilerin belirlenmiş olan şartlara uyum sağlaması ile gerçekleşmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna vergi indirimi alarak başvuruda bulunan kişilerde aranan şartlar şunlardır;

  • Sigortalı olarak çalışmak,
  • En az %40 oranında engelli olunduğunu beyan eden sağlık heyet raporunun tam teşekküllü hastanelerden temin edilmesi ve
  • Vergi daireleri ile vergi muafiyetine hak kazanmış olunması gerekmektedir.

  Tam teşekküllü sağlık kurumlarından %40 oranında engelli olunduğunu gösteren heyet raporu alım işlemini tamamlayan kişilerin onaylanmış olan raporu Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesine iletmeleri gerekmektedir.

  Vergi İndiriminden Kimler Yararlanır

  Vergi indiriminden yararlanarak erken emekliye ayrılmaya hak kazanan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Faaliyet gösterdikleri alanlarda gelir vergisi mükellefi olanlar,
  • Finans ve bankacılık sektörlerinde çalışan kişiler,
  • Sigorta şirketleri,
  • Yatırım fonları hariç emekli olanlar vergi indiriminden yararlanmaktadır.

  Vergi indiriminden yararlanacak kişilerin;

  • Kanun süresinden sonra pişmanlık ya da düzeltmek amacı ile verilmiş olan beyanları vergi indiriminden yararlanmalarına engel olmamaktadır.
  • Vergi indiriminin hesaplanması yapılacak yıl itibarı ile belirlenen rakam üzerinde vergi ceza ve borcu bulunmaması gerekir.
  • Beyanda bulunan kişinin Vergi indirim beyanı yaptığı yıl ve öncesini kapsayan 4 yıllık süre içerisinde kaçakçılık suçlarının bulunulmaması gerekir.

  Erken Emeklilik Detayları

  Engelliler adına uygulanan erken emeklilik ile ilgili detaylar kanunlarla belirlenmekte ve engelli seviyesine göre değişiklik göstermektedir. T.C. vatandaşı olan kişilerin çalışmasına engel olan durumlara göre belirlenen emeklilik şartlarının detayları şu şekildedir;

  • %80 ve üzerinde engel durumu raporu olan kişiler 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim günü şartı ile emekliye ayrılabilmektedir.
  • %60 ile %79 arasında engel durumu raporu olan kişiler 18 yıl sigorta süresi ve 4000 prim günü şartı ile emekliye ayrılabilmektedir.
  • %40 ile %59 arasında engel durumu raporu olan kişiler 20 yıl sigorta süresi ve 4400 prim günü şartı ile emekliye ayrışabilmektedir.

  Kanser hastaları malulen emeklilik hakkına sahip olmakta ve kanser teşhisi konulan tarihten sonraki 18 aylık süre içerisinde malulen emekli maaşlarını almaya başlamaktadır. Kanser hastalarına avantajlar sağlayarak emeklilik fırsatı sunan devletimiz hastalığın derecesi ve türüne göre prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarını sağlayarak kanser hastası olan kişilerin erken emeklilikten yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

  Kanser hastalıklarından başka malulen emeklilik gerektirecek ve maluliyet verilmiş olan önemli hastalıklar şunlardır;

  • Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilleri
  • Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına engel genetik sinir hastalıkları
  • Kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları ve şeker hastalıkları
  • Solunum cihazına bağlı olan hastalar ve verem hastalıkları
  • Astım ve koah gibi solunum sistemi hastalıkları gibi hastalıkları bulunan kişiler malul kabul edilmektedir.

  Vergi İndirimi Sorgulama

  Vergi indirimi sorgulama işlemi için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının https://eviss.ivdb.gov.tr/ internet sitesine tıklanması gerekmektedir. Eviss engelli vergi indirimi sorgulama sitesi üzerinden yapılan sorgulamalarda ulaşılabilecek bilgiler şunlardır;

  • Başvuruda bulunulmuş olan tarih
  • Evrak durumu hakkında bilgiler ve
  • Vergi indirimine ait olan bütün bilgiler sorgulanmaktadır.

  Vergi indirimi sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Belirtilen internet adresine tıklanarak sistem ana sayfası açılmalıdır.
  • Ana sayfa üzerinde istenen bilgiler T.C.kimlik numarası ve soyadı olacaktır.
  • İstene bilgilerin girilmesi ardından sorgulama ekranına giriş butonuna tıklanarak girilebilmektedir.

  Erken Emeklilik Şartları

  Malulen Emeklilik Şartları

  Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?  tıkla sorunu sor

  Malulen ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Selim dedi ki:

   Merhabalar ben şeker ve hipertansiyon ayrıca şimdide anjiyo olacak bu hastalıklardan vergi indirimi alabilirmiyim alabilirsem yüzde kaç oranında alabilirim

  2. Zehra dedi ki:

   Merhaba, ben 9 yıl diyalize girdim ve 2011 de staj girişim var daha sonra 2013 böbrek nakli oldum şu an nakilliyim ve 5 yıldır özel bi hastanede çalışıyorum.. Malulen emekli olabileceğimi söylediler olabilir miyim 10 çalışmak zorunda mıyım .. Ve 2011 ilk sigortalı staj girisim geçerli olmuyor mu acaba yardımcı olur musunuz ..

  3. MUTLU dedi ki:

   merhaba,
   Emekli Sandığı yani 4/C kapsamındayım. %49 engelli raporum var.2001 ‘de göreve başladım…engelli vergi indiriminden emekli olabilir miyim? Teşekkür ederim.

  4. Mete dedi ki:

   %56 engelli raporu var esimin beyin damar tikanikligi felcli ne kadar maas bagalanir.tesekurler

  5. alp dedi ki:

   22.06.2002 sigorta girişliyim 2012 yılında multıple skleroz hastalığına yakalandım %44 engelli raporum var vergi indirimim var nezaman emekli olabilirim.

  6. Cennet dedi ki:

   Merhaba benim bel fıtıgı boyun fıtigı,hiper tansiyon.şeker.raporlu astim. Hasimato tiroit.ve kadin hastaliklarindan ameliyat oldum. 01.08.1994 sgk girisliyim.3776 gunum var. Vergi indiriminden yararlamnip emekli olabilirmiyim.tesekkur ederim.Not.. Suan fizik tedavi oluyorum..

  7. Dilek dedi ki:

   Sigorta girişim 2006 12.ay ve 2014 yılından bu yana bağkurluyum.toplamda 4400 gün prim günüm var.ltd.şti.müdürü ve sahibiyim.2015 yılında yüksekten düşme sonucu c5 boyun kırığıyım.boyundan aşağı felçliyim.engel oranım %98.vergi indiriminden emekli olabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim.yardımcı olursanız çok sevinirim.kolay gelsin

  8. Ramazan dedi ki:

   Merhaba ben Tc ziraat bankasından 22.11.2018 itibarıyla emekli oldum.%40 raporum var malulen emeklilik dilekçesi yazdım .Kurum SGK gönderdi emekli oldum.Malulen mi oldum engelli mi 21 sene emekli sandığı hizmetim var Sicil 755300440. İyi günler

  9. Selim dedi ki:

   Merhaba ben 46 yaşında şeker ve hipertansiyon hastasıyım ilaç kullanıyorum şimdide kalp hastalığı çıktı anjiyo olacak benim sigortam yaklaşık 3000 gün şimdi ben vergi indirimi nden yararlanabilirmiyim

  10. Selçuk arslan dedi ki:

   Malulen emeklilik le vergi indiriminden emeklilikte maaş farkı oluyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisinde de emeklilik prim tutarlarına göre aynı sistemle hesaplanmaktadır. Maaşınız aynı bağlanır.

   2. Şaban dedi ki:

    Merhabalar süreç okadar karmaşıkki malülen emekliliğemi yoksa vergi indirimine başvurulmalı 1981 doğumluyum 1996 yılında sigorta girişim var 6700 gün primim var 2001 yılında tüberküloz geçirdim askerlikten muaf oldum ayrıca sağ gözümde ileri derecede göz tembelliği var yardımcı olursanız sevinirim

  11. Rasim dağhan dedi ki:

   Askeri personelim. Kilom fazla olduğu için malülen emekli olabilmektedir 41 kg fazla 2/3 derecede yım 22 yılı doldurdum. Buna göre maaş ne alırım. 0507 7552874

  12. Halit aygün dedi ki:

   Merhaba lar 1996 sgk girişim var şu anda gün sayım 5760 ve iş kur dan belediye çalışıyor um astım ve hipertansiyon hastalığım var vergi indirimli emekli olabilir miyim teşekkür

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    60 yaş üzeri değilseniz astım bronşitten engel oranı çıkmaz. bu nedenle vergi indirimli emekli olamazsınız.

  13. Yücel Çelik dedi ki:

   Slm kalp yetmezligim var 3 kere anjio olup 3 tane stemp im var EF 40 cikiyor hipertansiyon hastasiyim 3600 e yakin is gunum var yasim 39 malulen emekli olabilirmiyim

  14. Abdullah dedi ki:

   Slm Ben 40 yasindayim 21.02.1998 ssk girisim bende astim koah troit uyku apnesi aort damarinda genisleme gizli seker var vergi indirimine muracat edebilirmiyim acaba tesekurler

  15. ibrahim dedi ki:

   Merhaba. Kronik bobrek yetmezligi hastasiyim kiriatinin oranim 4.50 altina düşmemektedir ve yetmezlik raporim vardır. Sgk ya Malulen emeklilik icin basvuruda bulundum maluliyetim onaylanir ise daha sonra vergi indirimi ile engelli maaşı alabilirmiyim

  16. OSMAN dedi ki:

   ben konuşma engelliyim yüzde 80 raporum var
   vergiden yüzde 40 faydalanıyorum
   sigorta girisim 25.10.2002
   5100 gün felanprimim var
   ben kaç yılda ve nezaman malulen emekli olurum
   malulen emekli olmam için kac yıl ve nekadarprim olması gerekiyor nezaman emekli olurum

   ayrıca 3600 le işyerinden tazminatımi alabilirmiyim
   engelliler tazminat almak 3600 den yararlanamıyorlar diyorlar doğrumu tamolarak bilgi alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  17. Hayri dedi ki:

   20.05.1996 yılında memuriyet başlangıç 19 Ay Askerlik hizmetim askerlik borçlanmamı 19 ay olarak ödedim %47 engel raporum var vergi indiriminden yararlanıyorum emekli olabilirmiyim

   1. Muammer dedi ki:

    Merhaba seker hastalığı ve ülseratif kolitten %40 vergi indirimim var 2004 yılında ilk sigorta yatirilis var 5200 gün erken emeklilikten faydalanabilir miyim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 4240 prim günü ve 20 yıl hizmet süresine tabisiniz. 5 yıl dah hizmet süresinin dolmasını beklemeniz gerekiyor.

  Sorunuzu Yazın