• Malulen Emeklilik ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları Neler?

  4B adı altında bağımsız olarak çalışan esnaflar ve zanaatkarlar ya da kamuya ait olan kurumlardaki memurlar, 4A adı altında iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma gücünün bir kısmını yani en az %60’ını ya da tamamını kaybetmesi sonucunda koruma ve geçimini sağlaması amacı ile malulen emeklilik ve vergi indirimi devlet tarafından sağlanmaktadır. Bunun için en az 10 yıldan beri sigortalı olmak ya da toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor. Malullük ve malulen emeklilik kavramları Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlükte 5510 sayılı maddesinde belirlenmiş ve tanımlanmış kavramlardır.


  40 yıldır değişiklik yapılmayan, Maluliyet Yönetmeliği SGK tarafından değiştirilerek günümüzde meydana gelen yeni hastalıklara karşı da bir çalışma başlattı. Çalışma gücünü kaybeden, ağır hastalıkla boğuşan ve buna rağmen çalışmak durumunda olan insanlar artık malulen emekli olacak. Peki; Malulen emeklilik ve vergi indirimi ile erken emeklilik şartları neler?

  Sağlık Raporu Alarak Emekli Olmak

  Çalışma gücünün %60’ı ya da fazlasını fiziksel ve ruhsal olarak kaybeden işçi ve memurlar heyet raporu alarak çalışma gücünün yüze kaçını yitirdiğini öğrenmelidir. Farklı rahatsızlıklarda öngörülen emeklilik şartları değişebilmektedir. Malulen emeklilik için listelenmiş hastalıklar;

  • Organ Nakli: Kemik iliği nakli hariç diğer tüm organ nakli yapmış hatalara koşulsuz maluliyet verilmiştir. Kronik böbrek yetmezliği olup diyalize girmeyen hastalar içinde maluliyet hakkı getirildi. Bunu yanı sıra böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırılmıştır.
  • Kanser: Tüm kanser çeşitlerinin tanıları alındıktan sonra 18 ay boyunca koşulsuz malul kabul edilecek ve tedavisi süresince maluliyet hakkı verilecektir. Kan kanseri olan hastalara ise 24 ay malul olabilme hakkı verilmiştir.
  • Sinir Hastalıklar: Listeye yeni giren bir hastalık türü oldu. Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına engel olan genetik hastalıklar malul kabul edilecek.
  • Şeker Hastaları: Sindirim sistemi kanamaları, kalp yetmezliği ve şeker hastalığı kriterleri genişletildi.
  • Uykusuzluk Kapsamı: Astım, koah gibi uyku bozukluklarına neden olan solunum sistemi hatalıkları, solunum cihazı kullanan hastalar ve verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

  Malulen Emekli Olmak ya da Vergi İndirimi Alarak Erken Emekli Olmak Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Malulen emeklilik ve vergi indirimi her ikisi de zamanından önce gerçekleşen emeklilik türüdür fakat her ikisinin de şartları farklıdır. Malulen emeklilik, bağlı olduğunuz sigorta kurumuna başvurduktan sonra kurumun yönlendirmesiyle heyetten sağlık raporu almanız gerekmektedir. Verdi indirimi içinse vergi dairesine başvurduktan sonra onların yönlendirmesi ile heyetten sağlık raporu almanız gerekmektedir. Malulen emeklilik ve vergi indirimi arasındaki farklar yalnızca bu değildir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Tüm bunlardan önce malulen emekli ya da vergi indiriminden yararlanabilmek için birtakım şartlara uyuyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları maddeler halinde sıralayarak avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştıralım. Malulen emeklilik ve vergi indirimi ile erken emeklilik şartları neler?

  Malulen Emeklilik Şartları

  • 4A, 4B, 4C ve diğer bölümlerde sigortalı olarak çalışmış ve bu kurumlarda en az 10 yıl sigortalı olmanız gerekmektedir.
  • 10 yıl boyunca çalışmış olduğunuz sektörde en az 1800 gün hizmet süreniz olmalıdır.
  • 4A kapsamında çalışıyorsanız işten ayrılmış olmanız gerekmektedir.
  • 4B kapsamında çalışıyorsanız ticari faaliyetlerinize son vermiş olmanız ve prim borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.
  • 4C kapsamında çalışıyorsanız ise malulen emeklilik için görevinizden ayrılmış olmanız gerekmektedir.

  Vergi İndirimi Şartları

  • Faaliyetleri nedeni ile gelir vergisi mükellefi olanlar, finans ve bankacılık sektöründe çalışanlar, sigorta şirketleri, yatırım fonları hariç emekli olanlar vergi indiriminden yararlanabilirler.
  • Kanun süresinden sonra düzeltmek amacıyla veya pişmanlık ile verilen beyanlar vergi indiriminden yararlanılmasına engel olmaz.
  • Yapılacak olan indirimi hesap edileceği beyanın ait olduğu yıl ile bundan önceki son iki yılın vergi beyanları kanun süresi içerisinde verilmiş ve ödenmiş olması gerekmektedir ve haklarında ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmamalıdır.
  • Vergi indiriminin hesaplanacağı yılın tarihi itibariyle, vergi cezaları dahil; 1.000 TL üzerinde vadesi geçmiş borcu bulunmamalıdır.
  • Vergi Usul Kanununun 359 uncu maddesince; vergi indiriminin hesaplanacağı beyanın ait olduğu yıl ile önceki dört yıl içerisinde kaçakçılık suçları işlenmemiş olmalıdır.

  Bunların haricinde erken emeklilik şartları yaşamın koşullarına göre değişmektedir. Doğum yapan kadınlar hamile oldukları süre ve sonrasında her bir çocuk için 2 yıl 760 gün prim borçlanması yapabilir. Erkekler ise askerlik boyunca askerlik borçlanmasında bulunabiliyor. Doğum gibi, askerlik borcu da prim gününü doldurmanız konusunda fayda sağlar. 15 yıl prim ödemesini tamamlayanlar istenilen şartlara uyuyorlarsa 3600 gün üzerinden emeklilik talep edebilirler.

  Yine erken emeklilik şartları arasında, malulen emeklilik ve engelli durumunda emeklilik yer almaktadır. Hangi meslek kurumunda olursanız olun; eğer çalışmanıza engel olacak bir rahatsızlığınız ya da engeliniz varsa, yasada belirlenmiş şartlara uygunsanız prim durumuna takılmadan erken emekli olabilirsiniz. İşinize engel olan durumunuzu yukarıda belirtilenler gibi SGK’ya başvuru yapar ve heyet raporunuzu alırsanız erken emekli olabilirsiniz.

  Erken Emeklilik Şartları 2018

  Malulen Emeklilik Şartları 2018

  Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?  tıkla sorunu sor

  Malulen Emeklilik ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları Neler? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yücel Çelik dedi ki:

   Slm kalp yetmezligim var 3 kere anjio olup 3 tane stemp im var EF 40 cikiyor hipertansiyon hastasiyim 3600 e yakin is gunum var yasim 39 malulen emekli olabilirmiyim

  2. Abdullah dedi ki:

   Slm Ben 40 yasindayim 21.02.1998 ssk girisim bende astim koah troit uyku apnesi aort damarinda genisleme gizli seker var vergi indirimine muracat edebilirmiyim acaba tesekurler

  3. ibrahim dedi ki:

   Merhaba. Kronik bobrek yetmezligi hastasiyim kiriatinin oranim 4.50 altina düşmemektedir ve yetmezlik raporim vardır. Sgk ya Malulen emeklilik icin basvuruda bulundum maluliyetim onaylanir ise daha sonra vergi indirimi ile engelli maaşı alabilirmiyim

  4. OSMAN dedi ki:

   ben konuşma engelliyim yüzde 80 raporum var
   vergiden yüzde 40 faydalanıyorum
   sigorta girisim 25.10.2002
   5100 gün felanprimim var
   ben kaç yılda ve nezaman malulen emekli olurum
   malulen emekli olmam için kac yıl ve nekadarprim olması gerekiyor nezaman emekli olurum

   ayrıca 3600 le işyerinden tazminatımi alabilirmiyim
   engelliler tazminat almak 3600 den yararlanamıyorlar diyorlar doğrumu tamolarak bilgi alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  5. Hayri dedi ki:

   20.05.1996 yılında memuriyet başlangıç 19 Ay Askerlik hizmetim askerlik borçlanmamı 19 ay olarak ödedim %47 engel raporum var vergi indiriminden yararlanıyorum emekli olabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın