• Engelli Maaş Hesaplama


  Engelli Seviyeleri

  Sosyal devlet halkına değer veren, çalışanlarını koruyan, vatandaşlarının güzel bir hayat sürmesini sağlayan ve gelirlerin adil olarak dağıtılmasını gözeten devlet şeklidir. Ülkemizde birçok engelli yaşamaktadır ve sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak muhtaç durumda olan engelli bireylere ve engelli bireylerin ailelerine yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlardan birisi de engelli maaşıdır. Biz de bu yazımızda engelli maaş hesaplama konusunu inceleyeceğiz.

  Engelli bireyleri hayata katmak amacı ile bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde hem engelli vatandaşların hayat standartları yükselmekte hem de bu bireyler hayata kazandırılmaktadır. Engelli maaşı, bireylerin engel oranlarına bakılarak hesaplanmakta ve bu oranlara göre verilmektedir. Engelli maaş hesaplamaya geçmeden önce engelli maaşı kimlerin alabildiğine bakalım.

  Engelli Maaşını Kimler Alır?

  Bilindiği gibi, engelli bireylere verilen engelli maaşı bazı şartlar altında verilir. Bu şartları sağlamayan bireyler, engelli maaşı almak için başvursa bile başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Engelli maaşı alabilmek için sahip olunması gereken en önemli şart sağlık kurulu raporunda engelli oranının % 40 ve üzerinde olmasıdır. Eğer engelli bireylerin engel oranı % 40’ın altındaysa engelli maaşını almaya hak kazanamazlar. Engelli maaşını almada bir diğer şart ise, bu engelli maaşını alacak kişilerin hane gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir.

  Muhtaçlık Sınırı

  Engelli maaşındaki önemli kriterlerden birisi muhtaçlık sınırıdır. Muhtaçlık sınırı, hane gelirinin asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesi anlamına gelmektedir. Bu hesaplanırken aile içindeki maaşlar dikkate alınmaktadır.

  Engelli Maaşı Başvurusu

  Engelli maaş hesaplama kapsamında bir diğer önemli konu da engelli maaşı başvurusudur. Engelli maaşı başvuruları, engelli bireylerin kayıtlı oldukları ve ikametgahlarının bulunduğu vakıflardan yapılmaktadır. Engelli maaşı başvuruları şahsen ve yazılı olarak yapılmalıdır. İşlem kanuni temsilciler tarafından yapılması durumunda mahkemeden alınmış bir kararın örneği, eğer vekil tarafından başvuru yapılırsa da vekâletname örneği başvuru yapılan forma eklenmelidir. Aksi takdirde engelli maaşı başvurusu geçersiz sayılabilir.

  Engelli maaşı için başvurularda ilk olarak ilçede Malmüdürlüklerinden, ilde ise Defterdarlıktan alınan sevk kağıdı ile engelli sağlık raporu alınır. Daha sonra engelli bireyin yaşadığı ilçenin Malmüdürlüğünden ya da ildeki Defterdarlıktan Başvuru formu temin edilmelidir. Engelli birey tarafından doldurulan bu başvuru formu, engelli sağlık raporu ile birlikte gereken kurumlara teslim edilmelidir. Engelli bireyin engelli maaşı için başvuru yapmasından sonra, geçerli kurumlar tarafından incelemeler yapılır. Kurumlar, engelli bireyin muhtaç olduğuna karar verirse, başvuru belgeleri Genel Müdürlüğe gönderilir ve engelli bireye engelli maaşı bağlanır. Engelli maaş hesaplama işlemleri de bu kapsamda yapılmaktadır.

  Engelli Maaşı Başvuru Sonuçları

  Engelli maaş hesaplama işlemlerinden önce önemli olan bir diğer konu da engelli maaşı başvuru sonuçlarının açıklanmasıdır. Engelli maaş hesaplama gibi maaş başvurularının sonuçlanması da önemlidir. Geçmişte engelli maaşlarının başvuruları uzun sürse de yapılan son düzenlemelerle birlikte bu süre daha da kısalmıştır. Yaklaşık 1-3 ay gibi bir sürede engelli maaşı başvuru sonuçları açıklanmaktadır.

  Engelli Maaş Hesaplama İşlemleri

  Engelli maaşları hesaplama işlemleri de belirlenmiştir. Engellilere maaşları engel oranları doğrultusunda hesaplanıp verilmektedir. Engelli maaş hesaplamasında engellilerin oranları % 40-69, % 70 ve üstü olarak ayrılmıştır, ayrıca 18 yaşın altındaki engelli bireylere de engelli maaşı verilmektedir. Engelli maaş hesaplama işlemleri sonucunda belirlenmiş olan engelli maaşları şu şekildedir:

  • Engel oranı % 40-69 arasında olan engelli bireylerin maaşları: 1021,93 Türk Lirası
  • Engel oranı % 70 ve üstünde olan engelli bireylerin maaşları: 1532,89 Türk Lirası
  • 18 yaşın altındaki engelli bireylerin maaşı: 1021,93 Türk Lirası olarak belirlenmiştir ve bu engelli maaşları 3 ayda bir ödenmektedir.

  Engelli maaş hesaplama işlemleri yukarıda anlattığımız gibidir. Daha fazla bilgi için gereken kurumlara gidebilir ve görevlilerle görüşebilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  Engelli Maaş Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. murat altunel dedi ki:

   yüzde 50 raporum var ve vergi indiriminden faydalanıyorum 18yıl ve 4080 gününü doldurmuş bulunmaktayım nihayetinde sualim şudur prim lerim asgari ücretten yatırılmış olup gösterge ise 9475 dir bu göstergeden dolayı alacagım emekli maaşı düşükmü olur

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.