Yardımlar

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

acik kapi yardim basvurusu

Açık Kapı projesi İç İşleri Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan, yaklaşık 4 senedir vatandaşların taleplerini karşılamak ve devlet ile vatandaş arasında iletişimi sağlamak amacı ile oluşturulan bir projedir. Bu proje aracılığı ile vatandaşların taleplerinin hızlı şekilde çözülmesi ve ihtiyaçlarının hızlı şekilde giderilmesi amaçlanır. Açık Kapı sosyal yardım başvurusu bizzat internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Açık Kapı Sosyal Yardım Nedir?

Açık kapı yardımı zor şartlar altında yaşamını sürdüren, genellikle yevmiye ile çalışan ailelere devlet tarafından verilen yardımı ifade etmektedir. Sosyal devlet anlayışı ilkesi gereğince İç İşleri Bakanlığı’nın talimatı ile 81 ilde harekete geçirilmiş olan projede, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yardım sağlanır.

Maddi yardım olarak karşımıza çıkan projede bugüne kadar 2 milyonun üstünde insana destek sağlanmaktadır. Kaymakamlıklar aracılığı ile yardıma ihtiyaç duyan ailelere ulaşılabilmekte, talepleri büyük ölçüde giderilebilmektedir.

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı başvurusu, doğrudan İç İşleri Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan www.acikkapi.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. Kaymakamlıklar bakanlık tarafından oluşturulan bu proje kapsamında kendi içlerinde de sosyal yardım projeleri açmış olup, internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabilmek mümkündür.

Başvuru aşağıda yer alan şekilde yapılmaktadır.

 • Bakanlığın internet sitesine giriş yapın.
 • Başvuru kısmına tıklayın
 • Burada başvuru giriş ekranında, adınız soyadınız, TC kimlik numaranız, cep telefonu numaranız ve annenizin bekarlık soyadı gibi bilgileri doldurduktan sonra, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bakanlığın yapmış olduğu açıklamaya göre yardıma ihtiyaç duyan herkes, bu proje üzerinden destek talep edebilir. Bu talep maddi yardım olabileceği gibi, erzak, gıda ve kömür yardımları da sosyal destek projeleri kapsamında kaymakamlıklar ve devlet eliyle halk ile buluşturulmaktadır.

Başvurunuz incelendikten sonra tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak dönüş yaklaşık 1 haftalık süre içerisinde yapılır.

acik kapi basvuru ekrani

Açık Kapı Sosyal Yardım Şartları Nelerdir?

Açık kapı yardım şartları net olarak belirtilmemiş olup yardıma ihtiyaç duyan herkes Açık Kapı projesi aracılığı ile belediyelerden yardım talep edebilmektedir.

Aşağıdaki şartları sağlayan kişilere Açık Kapı projesi aracılığı ile yardım yapılabilmektedir.

 • Çalışamayacak durumda olan kişiler
 • Eşini kaybetmiş, çocuk sahibi kadınlar
 • Toplam geliri düşük olan ve geçinme konusunda problem yaşayan aileler
 • Şehit ve gazi aileleri
 • Bebekler için verilen mama ve bez yardımları

Şeklinde belirlenebilir. Sosyal yardım projeleri, vatandaşların her yönden ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak oluşturulmuş olduklarından, vatandaş herhangi bir zaman diliminde yardım almak amacı ile belediyelere dolayısıyla İç İşleri’ne başvurabilirler.

Erzak yardımı, gıda ve aklınıza gelebilecek, her türlü yardım ihtiyaç duyan ailelere kısa süre içerisinde erişilip sağlanır. Yardım şartları arasında sadece ihtiyaç sahibi olmak bulunur. İhtiyaç giderilene kadar devlet tarafından yardım sağlanır. Belediyelere başvuru herhangi bir zaman diliminde başvuruların açık olması halinde sağlanabilir.

Açık Kapı Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor?

Açık kapı yardımı verilen kişiler yardıma ihtiyaç duyan herhangi bir vatandaş olabilmektedir. Başvuru şartlarında başvuru yapılan kişinin Türk Vatandaşı olması şartı aranmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve yardıma ihtiyaç duyan her birey için, ihtiyaç sahibi olması durumunda çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Bu yardımlar, uyuşturucu bağımlılarına yönelik tedavi ve bilgilendirme hizmetlerinden, kadınlara yönelik sağlık hizmetlerine kadar sosyal yardım sağlanabilmektedir.

Açık Kapı, doğrudan yardıma ihtiyaç duyan bireyler ile yardım sağlayan belediyeleri bir araya getirmektedir. Doğrudan para yardımı bu kurum aracılığı ile yapılmaz. Açık Kapı sosyal yardım başvurusu sonrasında bakanlık sizi yaşadığınız yerde bulunan kaymakamlık ya da belediye yardımlarına yönlendirir.

Açık Kapı Sosyal Yardım Ne Kadar Destek Veriyor?

Açık kapı sosyal yardım ne kadar sorusu sosyal medyada özellikle son yıllarda ciddi spekülasyonlara yol açmaktadır. Açık Kapı doğrudan kişilere maddi yardım yapan bir kuruluş değildir. Her türden yardım için, yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar ve yardım yapan kurum ve belediyeler arasında iletişimi sağlayan ve teşvik veren bir kurumdur.

Dolayısıyla özellikle internet çevrelerinde verilen para yardımı için başvuru haberleri doğru değildir. Maddi yardım sağlanacaksa bile, Açık Kapı bunun için kişiyi ilgili belediyelere yönlendirmektedir.

Özellikle okula giden ve yardıma ihtiyaç duyan öğrenciler için burs, çocuklar için mama ve bez yardımı, aileler için kısmi destek yardımı, Açık Kapı aracılığı ile sağlanan, doğrudan belediyelere yapılan yönlendirmeler sayesinde gerçekleşen yardımlardır. Dolayısıyla Açık Kapı’dan maddi yardım alamazsınız.

Açık Kapı Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Açık Kapı yardım sorgulama doğrudan internet sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek başvuru sonucuna erişebilirsiniz.

 • Başvuru sonucunun öğrenilmesi için önce Açık Kapı hattına başvuru yapmak gerekiyor. Bu başvuru Açık Kapı yönlendirmesi ile belediyelere aktarılıyor.
 • Söz konusu alanda yardıma ihtiyaç duyduğunuz konuda mevcut yardım yapan bir belediye ya da kurum bulunuyorsa, İş İşleri Bakanlığı sizi oraya yönlendiriyor.
 • Başvuruların sonuçlanması ortalama olarak 7 iş gününü bulabiliyor, nadiren de olsa bu sürenin uzayabilmesi mümkün.
 • Sorgulama yapabilmek için internet sitesine erişmeniz ve Başvuru Sorgulama Ekranı’na tıklamanız gerekiyor.
 • TC numaranız, annenizin bekarlık soyadı ve istenen bilgileri yazdıktan sonra, cep telefonunuza gelen onay kodu ile beraber başvurunuzun durumunu görüntüleyebilir, ilgili belediyeler ile etkileşime geçebilirsiniz.
 • Başvurunuz aynı zamanda cep telefonunuza bildirilebilmektedir.

Devletin Diğer Sosyal Yardımları Nelerdir?

Devlet sosyal yardım projeleri arasında birçok proje bulunmaktadır. Aşağıdaki projeler, E devlet aracılığı ile de erişebileceğiniz, devletin vatandaşları için uygulamakta olduğu projeler arasında yer almaktadır.

Birçoğu Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı başkanlığında sağlanmaktadır.

 • Şehit ve gazi yakınları için istihdam sağlanması uzun süredir sağlanan yardımlar arasında yer almaktadır. Şehit ve gazilerimizin aileleri için devlet tarafından sağlanan iş istihdamlarından pek çok kişi faydalanmaktadır.
 • Ücretsiz seyahat kartı uygulaması da şehit ve gazi yakınları için sağlanan haklar arasında yer almaktadır.
 • Pandemi sosyal destekleri de yine bakanlık tarafından yardıma muhtaç aileler için sağlanan haklar arasında yer alır.
 • Anne ve bebekler için doğum yardımı da bir defalığa mahsus olmak üzere devlet tarafından sağlanan destekler arasında yer almaktadır.

Fakir Ailelere Hangi Devlet Destekleri Veriliyor?

Yardıma muhtaç aileler için destek kapsamında hem İç İşleri Bakanlığı hem kaymakamlıklar, hem de belediye yardımları sürekli olarak yapılmaktadır. Yaşadığınız yerdeki belediyeye ve çeşitli kurumlara başvurmanız halinde aşağıdaki destekleri başvurunuzun uygun bulunması durumunda alabilirsiniz.

 • Yeni doğan bebekler için verilen mama ve bez destekleri
 • Okula giden çocuklar için süt yardımı
 • Eksikleri bulunan aileler için erzak ve gıda yardımı
 • Kırtasiye eksikleri için yardımlar
 • Giysi yardımları
 • Belirli dönemlerde belediyeler tarafından sağlanan maddi destekler
 • Devlet desteği ile yardıma muhtaç öğrencilere burs sağlanması
 • Yaşlılar için sağlanan bakım destekleri
 • Ücretsiz taşıma hizmetleri
 • Engelliler için sağlanan evde bakım ve maaş yardımları

Yardıma muhtaç ailelere devlet tarafından verilen destekler arasında yer almaktadır. Açık Kapı sosyal yardım başvurusu aracılığı ile bu yardımları veren belediyeler ve kurumlar ile iletişim kurabilmek ve ihtiyaç duyulan yardımı alabilmek mümkündür. Uygulama uzun yıllar daha devam edecektir.

Shares:

6 Yorumlar

 • Süheyla kök
  14.03.2023

  Malatya siddetönleme merkezinde gizlilik karari ile kirada yasiyoruz desifre olmamak icin 3 cocuk annesiyim tek gozu gormeyen 2 oglum 1 kizim var kimsemiz yok evimiz depremde kaybettik bi devlet okulunda bariniyoruz bize yardim edin esimin siddetinden dolayi 4 yildir yasiyoruz gelirim yok tek umudum sizlersiniz

  Cevapla
 • Abdulkadir
  10.02.2023

  Bu uygulama sayesinde muhtaç ailelerin yardımına yetisiyor size ve bu porojeyi hayata geciren yetkililere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum

  Cevapla
 • Yasemin
  12.04.2022

  Maddi yardım istiyorum eşim çalışmıyor çocuklarim için bayram haşligiistiyrum

  Cevapla
 • sevda
  18.02.2022

  yardim.cok ihtiyaçim.var evim.kira 2 aylik kızım.bez mama alamiyorum.evimde erzak.yok

  Cevapla
 • Songül ünsal
  07.04.2020

  Hayırlı günler ben e devletten açıklamaya giriş yapamıyorum kimlik bilgilerimi epostayi giriyorum kimlikteki seri no olanı giriyorum resimin altındaki noyu girince yanlış üç karekter girin yaziyor bir türlü giriş yapamadım nasil baş vura bilirim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.04.2020

   Merhaba,

   Sistem yoğun olduğundan hatalar veriyor. Site şuanda tekrar yapım aşamasında. Yakında yeniden açılacak ve bilgi verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir