ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?
23.07.2020

AFAD tarafından belirlenen acil durum toplanma alanları sorgulaması, kişilerin adresine bağlı olarak e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen AFAD acil durum toplanma alanı sorgulamasında, deprem ve farklı doğal afetlerde hangi bölgeye gidilmesi gerektiği ve bölgenin adresi hakkında detaylı bilgilere yer verilmektedir. AFAD toplanma alanları sorgulamasının hemen ardından, vatandaşların adreslerine göre belirlenen acil durum güvenlik alanları listelenmekte ve vatandaşlara detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. AFAD acil durum toplanma alanları sayesinde, depremlerdeki can kaybının en az seviyeye indirilmesi hedeflenmektedir. AFAD acil durum toplanma alanları hakkında merak edilenler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

AFAD Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Afet ve Acil Durum Yönetmeliği Başkanlığı (AFAD) 29 Mayıs 2009 tarihinde kurulmuştur. 5902 Sayılı kanun kapsamında hizmete başlayan AFAD, 17 Haziran 2009 tarihinde Resmi Gazetede yer alan karar sonrasında yürürlüğe girmiştir. Sivil savunma Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü kapsamındaki tüm hizmetler, AFAD adı altında toplanmıştır. Deprem, çığ, enkaz, heyelan ve sel gibi doğal afetlerin sonrasında, kriz yönetimini gerçekleştirmek ve insanların hayatlarını kurtarmak için özel olarak yetiştirilen ekiplerden meydana gelmektedir. AFAD tarafından yönlendirilen ekipler, afet sonrasında mahsur kalan, kaybolan ya da zarar görme ihtimaliyle karşı karşıya kalan insanları kurtarmaktadır.

AFAD Acil Durum Toplanma Alanlarının Özellikleri Nelerdir?

AFAD acil durum toplanma alanları, deprem sonrasında can kaybı riskinin ortadan kaldırılması için belirlenmektedir. Bir bölgedeki en sağlam zemin ve en güvenli alan tespit edildikten sonra, o mıntıkanın acil durum toplanma alanı olarak kayıt tutulmaktadır. Mahalle içerisinde birden fazla acil durum toplanma alanı belirlenerek, insanların bu alanlara kolaylıkla erişmesi sağlanmaktadır. Deprem sonrasında, evlerin zeminleri ve temelleri zarar görmektedir. Türkiye genelindeki birçok evin depreme karşı dayanıksız olması, deprem sonrasındaki yıkılmaların artmasına ve can kaybı oluşumuna yol açmaktadır.

Depremde zarar gören ve deprem sonrasında gelen artçı sarsıntılarla yıkılan evlerden çıkılması için AFAD tarafından acil durum toplanma alanları belirlenmektedir. Deprem sonra erdikten hemen sonra, kişiler bu bölgelere gelmeli ve yardım beklemelidir. AFAD tarafından belirlenen acil durum toplanma alanları, depreme karşı en fazla dayanıklı olan zeminlerden oluşmaktadır. Bölgelerin etrafındaki ev sayısı oldukça azdır. Böylece kişilerin deprem sonrasında enkaz altında kalma ihtimali ortadan kaldırılmaktadır. İnsanların acil durum toplanma alanlarında bir araya gelmesi, AFAD ve Kızılay gibi kuruluşların yardımları ulaştırmasını kolaylaştırmaktadır. İnsanların sayısı ve nitelikleri belirlendikten sonra, Kızılay ve AFAD ekipleri tarafından gerekli çalışmalar aksatılmadan yürütülmektedir.

AFAD Toplanma Alanı Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

AFAD toplanma alanı sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılmaktadır. AFAD acil durum toplanma alanı sorgulama işlemleri için aşağıda belirtilen adımlar takip edilmelidir:

 • Aşağıda ki sorgulama ekranına tıkladıktan sonra, sayfada yer alan başlıkların doldurulması gerekir.

[highlight color=”red”]AFAD acil durum sorgulama ekranında talep edilen bilgiler:[/highlight]

 • İl
 • İlçe
 • Mahalle / Köy
 • Cadde / Sokak

[button color=”primary” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-acil-toplanma-alani-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”true”]AFAD Toplanma Alanı Sorgulama[/button]

Belirtilen bölümler doldurulduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklanmalıdır. Sorgulamanın yapılmasının ardından, sistem tarafından harita açılacak ve kişilerden haritada bir nokta belirlemesi talep edilecektir. Sayfa yüklemesinin ardından, ikamet edilen adrese ait güncel acil durum toplanma alanı bilgisi raporlanacaktır. Acil durum toplanma alanları, harita üzerinden de detaylı şekilde işaretlenmekte ve anlaşılabilir hale getirilmektedir.

AFAD Acil Durum Toplanma Alanları Nasıl Belirlenir?

[highlight color=”red”]AFAD tarafından, acil durum toplanma alanı belirlemesi yapılırken, aşağıda belirtilen kriterler dikkate alınmaktadır:[/highlight]

 • Mevcut bölgenin nüfus yoğunluğu
 • Acil durum bölgesine ulaşım kolaylığı
 • Acil durum bölgesinden tahliye kolaylığı
 • Engelli ve yaşlıların ulaşmasına elverişli olması
 • Yangın, sel, akarsu taşması, heyelan ve tsunami gibi afetlerden etkilenmeyecek bölgede olması
 • Zemin sıvılaşmasının bulunmaması
 • Mevcut fay hatları üzerinden geçmemesi
 • Etrafında çok fazla ev ve yapının bulunmaması
 • Engebesiz ve düz bir zemine sahip olması
 • Yapısal ve yapısal olmayan herhangi bir unsurdan etkilenmemesi
 • Su, elektrik ve tuvalet gibi ihtiyaçların giderilmesine uygun bir konumda olması
 • Arabayla ulaşımın elverişli olması

Yukarıdaki kriterlere uygun olan alanlar belirlendikten sonra, bölgelere gerekli ilanlar yerleştirilmektedir.

AFAD Amacı Nedir?

Afet ve Acil Durum Yönetmeliği Başkanlığı olarak nitelendirilen AFAD, deprem oluşum riskinin en aza indirilmesi, depremlere karşı mücadele edilmesi ve depreme karşı dayanıklı bir tolum yapısının oluşması için çalışmalar yürütmektedir. AFAD ekipleri tarafından hazırlanan çalışmalar sonrasında, toplumun depreme karşı daha bilinçli olması ve deprem esnasındaki can kaybının en aza indirilmesi hedef alınmaktadır. Depreme karşı kurumsal alt yapının sağlanması ve bu konuya dair detaylı AR-Ge çalışmalarının yürütülmesi için AFAD tarafından hazırlanan özel ekipler devreye girmektedir. Deprem öncesi tüm güvenlik eylemlerini almayı hedefleyen AFAD, deprem sonrasındaki enkazları temizlemekte ve insanların hayatlarını kurtarmaktadır. Deprem sonrasında enkaz altında kalan insanlar, AFAD ekipleri tarafından profesyonelce aranmakta ve kişilere hiçbir zarar gelmeden, enkazdan çıkmaları sağlanmaktadır.

AFAD Görevleri Nelerdir?

Afet ve Acil Durum Yönetmeliği Başkanlığına (AFAD) dair görev tanımı ve AFAD ekiplerinin uzmanlığı altında değerlendirilen tüm konular, aşağıda detaylı şekilde listelenmiştir:

 • Tüm ülke genelindeki deprem ve afet risklerine göre, uygulanması gereken acil durum müdahaleleri, ülke geneli risk yönetim çalışmaları, can ve mal kaybının en aza indirilmesi için gerekli planlamayı sağlamaktadır.
 • Deprem ve diğer doğal afetler esnasında, insanların bir araya gelebilmesi için güncel acil durum toplanma alanlarını belirlemektedir.
 • Acil durum alanlarını belirledikten sonra, bölgelere gerekli planlama bilgisini sağlamalıdır.
 • Acil durum toplanma alanlarında, depreme dair önleyici tüm stratejileri ilan etmek gerekir.
 • Acil durum toplanma alanlarının ilan edilmesi, AFAD görev tanımı arasında yer almaktadır.
 • Deprem esnasında zarar görmesi ve can kaybına yol açması muhtemel olan tüm yapıların, plan, proje ve imar esaslarına uygun olarak tekrardan düzenlenmesini sağlamak gerekir.
 • Deprem sonrasında, insanlar için gerekli olan tüm ayni ve nakdi yardımı koordine etmektedir.
 • Yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm afetleri takip ederek, gerekli arşiv ve planlamayı sağlamaktadır.
 • Acil durum ve afetler için gerekli kriz yönetim planlamasını hazırlamaktadır. Yönetmelik tarafından belirlenen tüm stratejilere uyum sağlayarak, afet sonrasındaki yardımlar aksatılmadan iletilmelidir.
 • Kamu yatırımları ve AFAD genelindeki personel gereksinimlerinde, gerekli mercilere bilgilendirme yapmaktadır.
 • Deprem ve afet sigortasının yaygın şekilde kullanılması için gerekli çalışmaları yürütmektedir.
 • Acil durum öncesi ve sonrası için gerekli hizmet standartlarını belirledikten sonra, düzineli olarak kalite kontrol yapmakta ve tatbikatlarla ekiplerin uzmanlık seviyesini denetlemektedir.
 • AFAD başkanı tarafından belirtilen farklı görevleri yerine getirmektedir.
 • Deprem sonrasındaki tüm süreçte, AFAD kapsamında arama ve kurtarma çalışmaları yürütülür. Enkaz altında kalan insanlar, AFAD ekipleri tarafından dikkatle aranır ve kişilere herhangi bir zarar gelmeden, enkaz altından çıkarılması sağlanır.

AFAD ekipleri, kişilere arama kurtarma ve barınma konusunda yardım etmekte, Kızılay gibi farklı yardım kuruluşlarıyla eş zamanlı olarak çalışmaktadır. AFAD görevleri arasında yer alan faktörlerin yanında, afet anındaki farklı ihtiyaçlar da tespit edilmekte ve AFAD tarafından gerekli çalışmalar başlatılmaktadır.

Kafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir, Nereye Başvurulur?

Silah Ruhsatı Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.