ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, 2024 Maaşları

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, 2024 Maaşları
30.01.2024

2024 Ambulans şoförü olmak hem özel sektör hastanelerinde hem devlet hastanelerinde mümkün olabilmektedir. Açılan şehir hastaneleri ve özel hastaneler sebebiyle ambulans şoförü alımları yılda birkaç defa yapılmaktadır. 112 acil yardım hizmetleri kapsamında yer alan ambulans şoförlüğünün maaşları, görev alınan hastanenin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Özel hastanelerde yada devlet hastanesinde çalışma durumu, görev alınan yıl, mezun olunan okul gibi kriterlere yer verilmektedir.

Ambulans Şoförlüğü Mesleğinin Özellikleri Nelerdir?

Ambulans şoförlüğünün özellikleri her araç kullanabilecek kişinin bu mesleği yapamamasından kaynaklanır. Hızlı olmak, normal şoförlerden daha hızlı ve daha dikkatli şekilde araç kullanmak gibi şartları bulunmaktadır. Aynı zamanda ambulans şoförleri, psikolojik açından da dayanıklı olmalıdır.

Olay yerine gidildiğinde bazı durumlarda bu şoförler, araç kullanmaktan çok daha fazlasını yapmak zorunda kalabilir. Sakin ve soğuk kanlı olması gereken ambulans şoförleri, bu nedenle karakter olarak sakin ve hızlı karar verebilen kişilerden seçilmektedir.

Ambulans Şoförü Olma Şartları

Ambulans şoförü olabilmenin koşulları en az lise mezunu olmakla başlamaktadır. Ancak bu konuda üniversitelerin acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun olanlar, daha büyük bir avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda ön lisans ve lisans bölümlerinden mezun olan kişilerin başvuruları da değerlendirmeye alınır.

Ancak bu mesleğin yapılması için gerekli olan şartlar, belirli bir okul okumak veya belirli bir mezuniyet kazanmak  değildir. Daha çok uygulamalı alanlarda kişilerin bilgisi ölçülmekte, özel bir kurs yardımıyla açıklarının kapatılması sağlanmaktadır.

Ambulans şoförü olabilme koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilerin en az lise mezunu olabilmesi gerekir. Ortaokul ve daha altı kademelerden mezun olan kişilerin bu mesleği yapmasına izin verilmez.
 • Kişilerin B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.
 • Ambulans şoförleri, gerekli durumlarda hastaya müdahale etmekle yükümlüdür. Bu nedenle her ambulans şoförüne ilk yardım sertifikası verilmektedir. Kişilerin bu sertifikayı alabilmek için gerekli eğitimleri almaları ve sınavlardan geçmeleri gerekir.
 • Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan psikolojik analiz testlerini geçmeleri gerekir. Bu analizler sayesinde ağır travma ya da ölü ve yaralıların yoğunlukta bulunduğu büyük kazalarda soğuk kanlılığını koruyabilme ve gerekli durumlarda pratik karar verebilme yeteneğinin kazandırılması, meslek alanına bu yeteneklere sahip olan kişilerin alınması sağlanır.
 • İleri sürüş teknikleri hakkında eğitim almış kişiler ambulans şoförü olabilmektedir. Bu sürüş teknikleri sayesinde yoğun bir trafikte nasıl araç kullanılacağından dar yollarda doğru park etme becerisine kadar geniş bir alanda kişilerin bilgi sahibi olması sağlanır.

Bunların yanı sıra hem teorik, hem pratik sınavlarla kişilerin bilgileri ölçülmektedir. Bu sınavlardan geçen kişilere ambulans şoförü olma hakkı tanınır. Bu sayede kişilerin yetkin olduğundan emin olunarak alımlar gerçekleştirilir.

Ambulans Şoförlüğüne Başvuru Aşamasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Ambulans şoförlüğü yapmak için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi kişinin yanında bulunmalıdır.
 • En az 5 yıllık sürücü olunduğuna dair belge gerekmektedir. bu belgenin 5 yıl boyunca B sınıfı belge türüne tabi olması gerekmez. Kişilerin 5 yıl boyunca araç kullandığına dair bir belge olması yeterlidir.
 • E- devlet üzerinden alınacak sabıka kaydı çıktısı gereklidir.
 • GBT formunun en yakın polis merkezinden talep edilmesi gerekir.
 • Ambulans şoförlüğü başvuru belgesinin doldurularak teslim edilmesi gerekir.
 • Kişilerden ehliyet aslı ve fotokopisi istenmektedir. Ehliyetin B sınıfına tabi olması gerekmektedir.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı kurslardan alınmış, acil müdahale konusunda bilgi sahibi olunduğunu gösteren acil yardım ve ilk yardım kursu sertifikası istenmektedir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı sertifikası olmayan kişilerin alacakları kurs belgeleri kabul edilmez.
 • İleri sürüş teknikleri konusunda alınacak belgelerin de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açılan kurumlardan alınmış olması gerekmektedir. Bu şekilde alınacak belgelerde Milli Eğitim Bakanlığı onayı olmazsa, o belge yok sayılır. Belge, sürücü kurslarından kurs ve ücreti karşılığında temin edilir.
 • Acil tıp teknisyenliği ön lisans diploması ya da sağlık meslek liselerinden alınmış lise mezuniyet diploması gerekmektedir. Anadolu liseleri ya da İmam Hatip Liselerinden alınmış diplomaların bu konuda bir geçerliliği bulunmamaktadır. Kişilerin yalnızca sağlık meslek lisesi mezunu olmaları durumunda, lise mezunu ambulans şoförü olmalarına izin verilmektedir.

Bu belgelerin yanında özellikle özel sektörde bulunan hastanelerin çalışanları için farklı evraklar istenebilmektedir. Mezuniyet notunda belirli bir seviyenin üzerine çıkılması, ileri sürüş becerilerinde belirli bir kendini geliştirmiş düzeyi gibi ek belge ve beceriler istenebilmektedir.

Yoğun bir başvuru talebi ile karşılaşılan bu iş alanında, son dönemde sadece mezuniyet ve gerekli ana şartlara değil, ek olarak başarı sıralamasını da etkileyecek becerilere de dikkat etmektedir. Bu konuda iş bulmaya yardımcı olacak bazı özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun olan kişilerin ambulans şoförü olarak işe alınma imkanı, diğer lisans ve sağlık meslek lisesi mezunlarına göre daha fazladır. Bu nedenle acil tıp teknisyenliği mezunu olan kişiler, bu alanda daha kolay iş bulabilir.
 • Tüm şartların karşılanması durumunda tek eksik ileri sürüş ise, kişilerin ileri sürüş teknikleri öğrenmesi için kurslara yönlendirilmesi yapılır. Aynı zamanda ehliyet sınıfında B sınıfı olması koşulken, ehliyet sınıfı daha yüksek olanların işe alınma ihtimali daha fazla olacaktır.
 • Genel ilk yardım eğitimi almış olanların işe alınma ihtimali, tek konuda ilk yardım eğitimi alan kişilere kıyasla daha yüksek olacaktır.
 • Kişilerin bahsedilen alanlarda yeterlilikleri arttıkça, işe alınma ihtimalleri de artmaktadır. Kendini geliştirme durumu, kişilerin iş hayatına daha kolay atılmasına yardımcı olmaktadır.

Özel Hastane ve Devlet Hastanelerinde İşe Alım Farkı

Özel hastane ve devlet hastanesinin ambulans şoförü seçmesinde farklılıklar eğitimler ve belgeler konusunda kendini göstermektedir. Devlet hastanelerine giriş sırasında tüm belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Ancak özel hastanede sadece ehliyet sahibi olma ve en az lise mezunu olma şartları aranır.

Geriye kadar koşulların yerine getirilmesi aşamasında işe başlama durumundan sonra hizmet içi eğitimden yararlandırılabilir. Kişilerin işe alınmasından sonra yapılacak yönlendirmelerle gerekli belgelerin alınması, yeterliliklerin kazandırılması sağlanır. Bu sayede kurum içindeki kültürle özel hastanelerin kendi ambulans şoförlerini yetiştirmesi sağlanır.

Ambulans Şoförü Sertifikası Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Ambulans şoförü sertifikası alınması için hem uygulamalı, hem teorik bir eğitim ve sınav sisteminden geçilmesi gerekmektedir. Bu eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması ile gerçekleştirilmektedir. Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi adıyla açılan kurslarda, dönemsel olarak eğitim verilmektedir. Dönemlere göre açılan ve şartlara uygun olan kişileri bünyesine alan bu kurslar sayesinde donanımlı ambulans şoförlerinin yetiştirilmesi hedeflenir.

Bu sertifikayı almak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hem teorik hem pratik derslerde katılım sağlanmalıdır.
 • Derslerin sonunda yapılacak sınavlardan geçer not alınması gerekir.
 • Kurs, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklığında, her ikisinden de gelecek eğitmenler yardımıyla açılır.
 • Kurs süresince araç tanıma, normal sürüş ve sonunda ileri sürüş teknikleri eğitimleri verilir. Bu sayede kişilerin ambulans kullanmak ile normal araç kullanmak arasındaki farkı kavraması hedeflenir.

Ambulans Şoförü Sertifikasının Özellikleri Nelerdir?

Ambulans şoförü sertifikasına ait özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk yardım eğitimi, ileri sürüş eğitimi ve ambulans şoförü olmak için istenen diğer tüm eğitimlerin sonrasında ambulans şoför sertifikası verilir.
 • Anayasada bulunan İş Kanunu kapsamında ambulans şoförlerinin ilk yardım eğitimi alması zorunludur.
 • İşe başlasa da, başlamasa da, alınacak ambulans şoförü sertifikasının geçerlilik süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Belgenin her 3 yılda bir yapılacak bir değerlendirme ile yenilenmesi gerekmektedir.
 • Ambulans şoförü belgesi almak için gerekli olan ilk yardım eğitiminin ücreti, 500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Ambulans içinde çalışma alanında görev alacak kişilere, 2 farklı ilk yardım sertifikası seçeneği sunulur. Bu nedenle bu kişilerin, personel sertifikası ve ambulans şoförü sertifikası seçeneklerinden birisini seçmesi gerekir. Şoför olacak kişilerin ambulans şoförü sertifikası seçeneğini işaretlemesi gerekmektedir.

Ambulans Şoförlerinin Maaşlarını Neler Etkiler?

Ambulans şoförlerinin maaşlarını etkileyen etmenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çalışma saatleri
 • Kişinin hangi ilde görev aldığı
 • Kişilerin normalde çalışılması mümkün olmayan resmi tatillerde çalışma durumu
 • Haftalık ve aylık olarak total çalışma süreleri
 • Kişilerin geceleri çalışma durumu

Bu belirleyicilerin bir araya gelmesi ile kişilerin maaşları belirlenmektedir. Resmi tatillerde çalışmak mesai olarak sayılır. Aynı zamanda gece saatlerinde çalışmak diğer saatlere göre daha zor olduğundan, gece çalışan personel daha fazla para alır. Aynı zamanda kalabalık bir nüfusa sahip illerde yaşayan ambulans şoförleri, daha fazla kaza ve daha fazla iş gücü ortaya çıkacağından daha fazla maaş alacaktır.

2024 Ambulans Şoförleri Maaşları

2024 Ambulans şoförlerinde maaş durumu özel ve devlet hastanelerinde görev alma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Belirtilen özellikler 5’nci derece 1’nci kademede yer alan ve bekar personel için geçerlidir. Eğer evli ve çocuk sahibiyseniz 1500 TL daha fazla maaş alma hakkına sahipsiniz. Bu kapsamda ortalama bir devlet hastanesinde alınacak en düşük maaş 32.000 TL ‘den başlayıp 36.000 TL arasında değişmektedir. Özel hastanede alınacak ambulans şoförü maaşı 20.750 TL ile 26.500 TL arasında değişmektedir.

2024 yılında Ambulans Şoförü Maaşları;

Ortaokul/Lise mezunu ambulans şoförü maaşı32.000 TL – 33.000 TL
Lisans mezunu ambulans şoförü maaşı34.000 TL – 36.000 TL

Ambulans şoförlerinin maaşlarına etki eden diğer unsurlar ise ;

 • Diploma türü
 • Mesail Saatleri’dir

Ambulans Şoförlüğü İşe Alım Nasıl Gerçekleşir?

Ambulans şoförlerinin işe alımının yapılması sırasında Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ilanlar göz önüne alınmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl ilanlar yenilenmekte, bazı acil durumlarda yılda birden fazla kez alım gerçekleşmektedir.

Bu işte görev almak isteyenlerin aynı zamanda KPSS alanında da belirli bir puana sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle ambulans şoförü olmak isteyenler, aşamalı bir yoldan geçerek bu işe başlayabilmektedir. Önce KPSS puanı ile atama tercihi yapılmakta, ardından gerekli olan eğitimlerin tamamlanması sağlanmaktadır. Bu şekilde kişilerin donanımlı bir şekilde atamalarının gerçekleştirilmesi sağlanır.

Bu alanda iş bulmanın bir diğer yolu da İŞKUR merkezlerine başvuru yapmaktır. Özellikle özel hastaneler, KPSS gerekliliğine sahip olmadıkları için İŞKUR aracılığıyla ambulans şoförü ilanları vermektedir.

Bu ilanlarla istenen koşulların araştırılması, gerekli şartların yerine getirilmesi sağlanır. Bu sayede hızlı bir şekilde iş bulmak mümkün hale gelmektedir. Ambulans şoförü olmak için özel hastaneyi tercih edecek olanların, hastanenin kişisel şartlarına dikkat etmesi gerekir.

Lise Mezunları Ambulans Şoförü Olabilir Mi?

Lise mezunu ambulans şoförü nasıl olunur konusunda kamu alımları yapılması genellikle sağlık meslek liseleri çıkışlılara yönelik gerçekleşmekte lise KPSS sınavından başarılı olan sağlık meslek lisesi diploma sahipleri ambulans şoförlüğüne başvuru yapabilmektedir. Sağlık meslek lisesi mezunları en az B sınıfı ehliyet sahibi olmaları, acil yardım sertifikasına sahip olmaları ve uygulamalı eğitimleri başarı ile tamamlamaları halinde kamuda istihdam edilmektedir.

Sağlık meslek liseleri dışında diğer liselerden mezun olan kişiler acil yardım sertifikası, ambulans şoförlüğü sertifikası gibi belgeleri temin ederek özel sektörde sağlık hizmeti veren sağlık kuruluşlarına ambulans şoförlüğü başvurusu yapabilmektedir. Lise mezunlarının en az B sınıfı ehliyete sahip olması, işe alımlarda uygulamalı eğitimleri başarıyla tamamlama ve psikolojik yeterliliğe sahip olunması halinde özel hastanelerde ambulans şoförü olunması yönünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? (Kamu ve Özel Sektör)

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar (Özelde, Devlette)

Güncel Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu?

Yorumlar

 1. Muhammet dedi ki:

  Lise meslek bölümünden mezun oldum 26 yasındayım herhangi bi sorunum yok b+a2 ehliyetim var 18 yasında ehliyetimi aldım 7 senedir ehliyetim var ben olabilir miyim nasıl bir yol çizmem gerekir

  1. Asiye acar dedi ki:

   Merhaba benim 12 yılık şöförlük teçrübem var artı esınıfı ehliyete sahibim ambulans şöförü olmak istiyorum belgelerim tam

 2. Halil İbrahim ayan dedi ki:

  Ambulans şoförü olmak istiyorum belgemi aldım yardımcı olursanız sevinirim

 3. Volkan dedi ki:

  Merhabalar ben liseyi son sınıfta bıraktım yaşım 35 ilk yardım sertifikasını aldım ileri derecede sürüş tekniklerine sahibim başvuru yapsam okul durumumdan ötürü sıkıntı çıkar mı acaba

 4. Muhammet Arif Dokumacı dedi ki:

  Merhaba acil yardım ve ambulans şoförlük sertifikasini nerden temin ediceğim…

 5. Ali dedi ki:

  Merhaba ben ambulans şöförü olmak istiyorum nerelere başvurmam gerekiyor ilk etapta ne yapmam lazım bilgilendirirmisiniz

 6. Sadık çam dedi ki:

  Ilk yardim sertifikam var ambulans sertifikam var e ehliyetim var ambulans şöförü olmak istiyorum

 7. ERDOGAN GULTEKİN dedi ki:

  MERHABA BENDENİZ ERDOĞAN BEY GULTEKİN BENDENİZ ORTAOKUL MEZÜNİYETİM VARDIR VE İLK VE ACİL YARDİM PERSONEL BELGELİ DİPLOMAM VARDIR BEN AMBULANSLARDA ACIL TIP TEKNİSYENİ VEYA PARAMEDİK VEYA ŞOFÖR DIŞINDA HERHANGİ BİR KULVARDA GÖREV ALABİLİYİRMİYİM TESEKKURLER

 8. İzzet dedi ki:

  Merhaba.bütün belgelerimi alıyorum şuan, nasıl ambulans şöförü olabilirim bilgisi olan varmı? Bilgi verirmisiniz?

  1. Ömer dedi ki:

   Merhaba
   Ambulans şoförü olmak istiyorum nasıl olabilirim
   Lise mezunuyum.
   Lutfen bana yardımcı olun.

 9. Hasan dedi ki:

  Merhaba!
  Ben ön lisans mezunuyum KPSS yok B sınıf ehliyetim 4 yıldır var. Askerliğimide şöför olarak Yaptım Src yeni aldım, ilk yardım sertifika başvuru yaptım. İlk yardım sertifikasını aldıktan sonra ben ambulans şöförü olabilirmiyim bunun için bilgi verebilirmisiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

 10. Tuncay dedi ki:

  Merhaba benim ehliyetim var ilk yardım sertefikamda var ama sertefika İtalyanca ben başvuran kabul olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeminli tercüme ile olabilir. Ama yine de kurumla görüşmenizde fayda var.

 11. Kaan dedi ki:

  Merhabalar Otobüs kaptanlığı ön lisans mezunuyum milli eğitim bakanlığından ilk yardım sertifikası alıp ambulans şoförü olarak işe başlayabilir miyim ehliyetim de var 5 senelik ilk yardım sertifikası alırsam kabul edilir miyim

 12. Sami dedi ki:

  Merhabalar ben 2008 yılı e sınıfı ehliyet sahibiyim bu zamana kadar 2 defa ilkyardım sertifikasına sahip oldum bu sene yaşlı bakımı önlisans bölümü nü bitirdim kpss den 67 puan aldım kamu ambulans şoförü olmak istiyorum mümkün müdür

 13. Kadir dedi ki:

  2,5 yıllık b ehliyet src 2ve 4 psikoteknik belgesi var lise mezunuyum sağlık lisesi değil özelde çalışabilirmiyim herhangi sağlık sorunum yok

 14. yusuf dedi ki:

  Merhaba.Paramedik bölümü öğrencisiyim B sınıfı ehliyetim var ama göz kusurumdan dolayı ambulans ve ticari araçlara kısıtım var okuduğum bölümle ilgili sıkıntı yaşar mıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şoför olarak atamanız olmaz ancak acil müdahale memuru olarak atanmanızda bir sakınca yok.

 15. Muhammed dedi ki:

  Merhaba ilköğretim mezunu b sınıfı ehliyet sahibi ilk yardım ve ileri ve acil seyir teknikleri sahibi bir insanım ancak geçmişte hafif zeka geriliği raporum ve sabikam var dayaktan ve psikiyatrik ilaç kullanıyorum tanım kaygı bozukluğu bu mevzulara göre küçük bir ozel tibbiye merkezinde tibbiye araci soforu olabilirmiyim saygılar teşekkürler lütfen ne olur çabuk cevap layin ise çok ihtiyacım var cunku

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sağlık raporu istediklerinde bu durumlar çıktığında ambulans şoförü için alımınız gerçekleşmez.

 16. Onur dedi ki:

  Merhaba ben açık öğretime lise mezunuyum diğer şartların tümünü karşılıyorum yalnızca açık öğretim lise mezunuyum bu kabul ediliyormu bilgilendirirseniz çok sevinirim.:)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Açık öğretim diploması da diğer diplomalarla eşittir. Geçerli olacaktır.

 17. Berat Fırat dedi ki:

  Bütün belgeleri aldım sayılır ama ileri sürüş belgesini nerden alıcağımı bilmiyorum çok araştırdım ama bir türlü bulamadım yardıme dermisinizi ve ileri sürüş belgesi olmadan özel hastanelere yada madenlere başvuramıyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bunun için yine sürücü kurslarına başvurmanız gerekmektedir.

 18. Kağan Ergün dedi ki:

  Peki şoförler hastaya nasıl gidiyor mesela hastanın olduğu yeri bilmiyor ama nasıl buluyor bide en yakin hastaneyi nasıl buluyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Arayan kişilerle sürekli irtibat halinde bulunuyor. Konum ve adres alınarak yer tespiti yapılıyor.

 19. Ali dedi ki:

  2019 da işçi paramedik olarak göreve başladım. 1 senedir asgari ücret alıyorum , çokta heves etmeyin.

 20. Aysun Acar dedi ki:

  İlk yardım sertifikam, psiko analiz belgem ve ileri sürüş teknikleri belgem var. Lisans mezunuyum. Ambülans şöförü olabilir miym.

 21. Kağan dedi ki:

  Acil durum ve afet yönetimi ön lisans ikinci sınıf öğrencisiyim.. okulum bitince AFAD teknikeri oluyorum ambulans şoförü olabilir miyim.. iş imkanları kısmında hastaneler bilgisi bulunuyordu

 22. cuma dedi ki:

  lise mezunuyuz İ.H.Lisesi. 5 buçuk sene şehir içinde fabrika işcileri ni hastane ve evine götürdüm şehiri cadedeleri sokakları gözü yumuk bulabilirim güveniyorum. .* pisko teknik *ilk yardım sertfikası ileri sürüş güvenli sürüş teknik belgesi *src sertifikası. alsam ambulans şoforu. olabilirmiyim

 23. Mikail dedi ki:

  Merhaba ben Mikail Biçer B sınıfı ehliyetim var.
  İlkyardım sertifikamı da yeni aldım ve ambulans şöförü olmak istiyorum. Ankara yaşıyorum 25.07.1991 Doğumluyum

  1. Harun dedi ki:

   Askerliğimi yapmam gerekiyormu ?

 24. Etem dedi ki:

  Ambulans söförü olmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   B sınıfı ehliyetiniz ve İlk yardım sertifikanız olması gerekiyor. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde, ilanlara başvurabilirsiniz.

  2. Ahmet dedi ki:

   Peki ortaokul mezunu devlet hastanelerinde görev yapabilirmi sertifikayı aldıktan sonra ?