• Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

  • İnsanların can sağlığını korunmak için önemli olan mesleklerden birisi ambulans şoförlüğüdür. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerde bulunması gereken özellikler arasında cesaret, sabır, özveri ve dikkat vardır. Ambulansa ihtiyaç duyulan yerlere zamanında gidebilmek için her türlü çabayı harcayan ambulans şoförleri kişilere zamanında müdahale edilebilmesi için etkin rol oynarlar.
  • Ambulans şoförleri hastaların belirli bir yerden belirli başka bir yere nakil edilmesinde görevli olan sağlık personelleridir.
  • Türkiye’de yapılan sağlık yatırımları sağlık sektöründe çalışacak personel oranını günden güne artırmaktadır. Sağlık sektörü çalışabilecek geniş bir alana olduğundan dolayı iş olanağının fazla olmasından dolayı kişiler sağlık ile alakalı bir bölüm okumayı tercih ederler.
  • Kişiler ise iş olanağı fazla olduğu için de ambulans şoförlüğü okumayı tercih etmektedirler. Ambulans şoförlüğü okuyacak olan kişilerin akıllarına ambulans şoförü nasıl olunur, ambulans şoförü maaşları ne kadardır soruları gelmektedir. Biz de size bu yazımızda Bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

  Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

  Ülkemiz şartlarında özel kurumlar ve kamu hastaneleri ambulans şoförü çalıştırmaktadır. Özel kurumlarda ambulans şoförü nasıl olunur? Özel kurumlarda bünyesinde ambulans şoförlüğü yapabilmek için kişilerin B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir. Ayrıca ilk yardım sertifikası da bulunması gerekmektedir.


  Kamu kurumlarından ambulans şoförü nasıl olunur? Kamu kurumlarında ambulans şoförlüğü yapabilmek için lise düzeyinde eğitim almak gerekir. Lisede acil tıp teknisyenliği bölümünü veya üniversitede ön lisans acil yardım teknikerliği bölümünü başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir.

  Ambulans Şoförü Maaşları

  Ambulans şoförü olmak isteyen kişilerin aklına ambulans şoförü maaşları ne kadardır sorusu gelir. Ambulans şoförü olarak başlayanların eğitim düzeyleri maaşlarının düzeylerine etki eder. Lise çıkışlı olan acil tıp teknisyenliği bölümünü başarıyla tamamlamış olan kişiler gerekli şartları taşıdıklarını da ambulans şoförü olarak işe başlarlar. İlk işe başlamış olan kişilerin ambulans şoförü maaşları ne kadardır? İlk işe başladıkları andan itibaren 2000 lira ile 3000 lira arasında maaş alırlar.

  Ambulans şoförlerinin maaşlarına çalışmış oldukları süre, döner sermaye ek ücretleri, eş durumu ve çocuk durumu etki etmektedir. Özel sektörde çalışanların ambulans şoförü maaşları ne kadardır? Özel sektör içerisinde ambulans şoförü olarak görev yapan kişiler ortalama olarak asgari ücret çerçevesinde işe başlarlar.

  Ambulans Şoförleri Hangi İşleri Yaparlar?

  Ambulans şoförü nasıl olunur ve ambulans şoförü maaşları ne kadardır, sorularına cevap bulmuşsanız ambulans şoförlerinin ne iş yaptığına bakalım.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Ambulans şoförleri hastaların nakil yapılabilmesi için ve acil yardım amacı ile kullanılmakta olan teknik ve tıbbi malzemeler ile özel şekilde donatılmış ulaşım araçlarının kullanımını yaparlar.
  • Ambulans şoförleri çalışmış oldukları işletmelerin çalışmalarına uygun prensipte hareket ederler.
  • Araç gereç ve ekipmanların etkin şekilde kullanılmasını sağlarlar.
  • İşçi sağlığı işçi güvenliği ve çevre koruma prensiplerine uygun şekilde hareket ederler.
  • Meslek içerisinde bulunan verimlilik ve kalite esaslarına uygun olarak çalışırlar.
  • Ambulans şoförleri alınacak her türlü acil ihbar ve çağrı durumuna göre hazır bulunur ve ambulansları da göreve hazır halde bulundururlar.
  • 112 çağrılarını değerlendirerek kullanmış oldukları ambulansı ve ambulans ekibine acile alarak acil durum gerektiren olay yerine hareket ederler.
  • Gereken durumlarda harita ve şehir planlamasında yararlanarak hareket ederler.
  • Kullanmış oldukları telsizlerle komuta Kontrol merkezinden bildirilecek olan adresleri en kısa sürede ulaşım yaparlar.
  • Ambulansta bulunan işaret lambaları ve sirenleri gerektiğinde kullanarak etkin hizmet sunarlar.
  • Ambulans içerisinde bulunan ekipmanların ve kullanılan malzemelerin temizliğini yapmak ile sorumludurlar.
  • Ambulans içerisinde bulunan malzemelerin listesi oluşturmak ve tükenmek üzere olan malzemeleri gözden geçirilerek devamlılığını sağlamak ile görevlidirler.
  • Herhangi gelebilecek görev için hazır halde bulunmalıdırlar.
  • Ambulansın günlük bakımı ambulans şoförleri sorumluluğundadır.
  • Ambulansları periyodik bakımlarını yapmak veya yaptırılmasını sağlamak ambulans şoförlerinin görevidir.

  Ambulans Şoförleri Nasıl İş Bulurlar?

  • Ambulans şoförü olarak kamu kurumlarında görev yapmak isteyenler Öncelikle Kamu Personeli Seçme sınavına girmelidirler. Bu sınavın ardından atamasının yapılabilmesi için gerekli işlemleri yapmalıdırlar.
  • Özel kurum bünyesinde ambulans şoförlüğü yapmak istiyorsanız ve istenen gerekli şartları sağlıyor durumdaysanız çalışmak istediğiniz hastanede insan kaynakları departmanına başvuru yapabilirsiniz. Bu mesleği yapabilmek için gerekli psikoloji durumunu sağlayan ve mesleği layıkıyla yapabileceğine inanan kişiler görevlerinde başarı sağlayacak kişilerdir.

  Ambulans Şoförlerinin Önemi

  Ülkemizde her gün yüzlerce trafik kazası olayı yaşanmaktadır. Kazada yaralanan şahıslara müdahale edebilmek için olay yerine yetişmeye çalışan ambulansların siren sesi duyulmaktadır. Acil sağlık hizmetlerinin önemli bir parçası olan ambulanslar sayesinde yetişen sağlık personelleri kaza yerlerini zamanında gelerek ilk müdahaleyi yapmaktadırlar. Kişilerin hayatlarını kurtulabilmesi yapılan ilk müdahalenin zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İlk müdahale yapılmasının ardından Yaralı en yakında bulunan sağlık kuruluşuna ambulans şoförü tarafından nakil edilir. Ambulans personelleri sağlık bölümlerinden mezun olmuş paramatik, doktor ve ATT personellerinden oluşur. Bütün personeller uyum içerisinde çalışarak birbirlerine destek olmalıdırlar.

  Bilindiği gibi hastalara yapılan ilk müdahale hayatlarının kurtulabilmesi için en önemli adım olmaktadır. Ambulansların zamanında olay yerine intikal edebilmeleri için trafikte yeterli durumu bulmaları gerekmektedir. Sizler de ambulansların görevlerini zamanında yerine getirilebilmesi için onlara trafikte yardımcı olmalısınız. Trafikte kendilerine yeteri kadar yer bulmayan ambulanslar olay yerine geç giderek müdahaleyi geç yaparlar. Geç müdahale bir kişinin hayatına mal olabilmektedir. Her erken müdahale bir kişinin hayatını kurtarabilmektedir.

  Müteahhitlik Belgesi Nedir Nasıl ve Nereden Alınır

  Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

  Heyet Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. cuma dedi ki:

   lise mezunuyuz İ.H.Lisesi. 5 buçuk sene şehir içinde fabrika işcileri ni hastane ve evine götürdüm şehiri cadedeleri sokakları gözü yumuk bulabilirim güveniyorum. .* pisko teknik *ilk yardım sertfikası ileri sürüş güvenli sürüş teknik belgesi *src sertifikası. alsam ambulans şoforu. olabilirmiyim

  2. Mikail dedi ki:

   Merhaba ben Mikail Biçer B sınıfı ehliyetim var.
   İlkyardım sertifikamı da yeni aldım ve ambulans şöförü olmak istiyorum. Ankara yaşıyorum 25.07.1991 Doğumluyum

  3. Etem dedi ki:

   Ambulans söförü olmak istiyorum ne yapmalıyım

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    B sınıfı ehliyetiniz ve İlk yardım sertifikanız olması gerekiyor. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde, ilanlara başvurabilirsiniz.

   2. Ahmet dedi ki:

    Peki ortaokul mezunu devlet hastanelerinde görev yapabilirmi sertifikayı aldıktan sonra ?

  Sorunuzu Yazın