emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Her Evden Bir Kişiye Koronavirüs Testi Yapılacak!

Her Evden Bir Kişiye Koronavirüs Testi Yapılacak!
23.05.2020

Her Evden Bir Kişiye Koronavirüs Testi Yapılacak! Korona virüsü tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlamasının kaldırıldığı çay üreticileri için memleketlerine seyahat süreci devam ediyor. Diğer yandan da 110 kişi ekip olarak görevlendirilen grup ise karantinadaki çay üreticilerine her evden bir kişiye olmak üzere korona virüsü testi işlemi uyguluyor. Doğu Karadeniz genelinde toplam 830 bin alanda ekili yaş çay 1 milyon üretici olan aile tarafından yapılmakta olan yaş çay hasadına başlanmış bulunuyor. Yapılan çay tarımında korona virüsü tedbirleri doğrultusunda sınır kapılarının kapatılması nedeni ile ülke dışından gelen çay işçilerinin gelememesi nedeniyle büyükşehirlerden gelmek isteyen üreticilerinin de kente girişlerinin yasaklanması nedeni ile işçi arayışı başlamıştı.

Bu kapsam çerçevesinde İçişleri, Sağlık, Orman ve Tarım Bakanlığı koordinesinde, 4 ilin valilikleri ve ilgili kuruluşların temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantıların ardından çay hasadı için çıkmış bulunuyor. İlgili karar geçtiğimiz hafta sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanmış bulunuyor.

Yaş Çay Hasadına 50 Bin Kişi Başvuruda Bulundu!

Yaş Çay Hasadına 50 Bin Kişi Başvuruda Bulundu! Bu kapsamda çay üreticilerinin de İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunmalarının ardından izin belgeleri alındı. 4 il genelinde toplam başvuru sayısı 50 bin kişiyi geçmiş bulunmaktadır. Alınan izin sürecinin ardından çay hasadı için üreticiler Çarşamba gecesi gelmeye başlamış bulunuyor. Korona virüsü nedeni ile Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde ekstra önlemler alınmış bulunuyor. İl sınırlarında polis ve jandarmanın yanı sıra sağlık kontrollerinden geçirilen üreticiler bir hafta süreyle karantinaya alınmış bulunuyor. Rize ilimize gelmek isteyen üreticilerin sayısı ise 36 bin sayısını geçmiş bulunuyor. Başvuruda bulunanlardan 12 bine yakını kent geneline gelmiş bulunurken diğer başvuruda bulunanların ise önümüzdeki günlerde gelmesi beklenmektedir.

Yaş çay hasadı toplamak adına gelenler için köy ve mahalleleri gezen ekipler, cami ve hoparlörden yapılan anonslar doğrultusunda kent dışından gelen bireylerden her aileden bir kişi olmak üzere camilere çağırarak testlere tabi tutulmaktadırlar. Testi negatif çıkan üreticiler evlerinden çıkarak evin ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Evin diğer halkı sadece çay hasadı yapabilecektir. Ev ile tarla dışına başka bir alanda bulunmayacaklardır. 14 günlük karantina süresi biten üreticiler normal hayatlarına dönebileceklerdir. Test ekipleri üçerli gruplar halinde, üç gün içerisinde 5 bin kişiye test yapılacak.

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı 81 İle Ramazan Bayramı Genelgesi Gönderdi!

HES Kodu Kullanıma Başladı! HES Kodunu Nasıl ve Kimler Kullanabilir ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.