emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?
SGK
19.09.2023

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alma şartları ülkemizde ilgili kanun ve diğer yasal düzenlemelere göre belirlenmiştir. Şu an için geçerli olan uygulamada eğer bir işçi kendi isteği ile işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı hakkı normal şartlar altında ortaya çıkmamaktadır.

İş yerinde yoğun çalışma temposu olan ve sağlığı etkileyecek düzeyde bir sorun yaşanıyorsa bu durumda tazminat hakkı ortaya çıkabilmektedir. Bunlar ve benzeri şartların oluşmaması halinde kendi isteği ile işten ayrılması durumunda işten ayrılma tazminatı alması mümkün değildir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna genelde olumsuz yanıt verilse de bu konuda farklı istisnalar bulunmaktadır. 

İstifa Eden Tazminat Alabilir Mi?

Özel sektörde tazminat alma şartları oluştuğunda bir iş yerinde çalışan kişi, eğer kendi isteği ile istifa ederse tazminat alamamaktadır. Tazminat alabilmesi için iş akdinin haklı bir nedene bağlı olarak feshedilmesi gerekiyor. İşyerinde en az 1 yıl çalışan ve işveren tarafından haklı bir gerekçe olmadan işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı ödenmektedir. İşçi eğer kendi isteği ile işten çıkarsa bu haktan faydalanamaz.

kendi istegiyle tazminat alma
kendi i̇steği ile i̇şten ayrılan tazminat alabilir mi? 1

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise eğer işçi haklı bir nedene bağlı olarak işten ayrılmışsa bu durumda tazminat hakkı yeniden doğacaktır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için ilgili İş Kanunu’nda sayılan haklı nedenlere göre süreç işlemektedir. Bu haklı nedenler yoksa kişi tazminat alamaz.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alır Mı?

3 yıl çalışıp kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilir ancak burada önemli nokta işten çıkma nedeninin haklı bir nedene dayanıyor olmasıdır. 1 yıldan uzun süredir çalışmış olmak ve haklı nedenle işten ayrılmak istemek tazminat alma hakkının doğmasını sağlar. Kendi isteğiyle işten ayrıldığı halde, ilgili kanun ve yasal düzenlemelerde yer alan haklı nedenlerden birinin ortaya çıkması halinde kıdem tazminatı talebinde bulunulması mümkündür.

İş Kazası Tazminatı Açma : https://www.ssk.biz.tr/is-kazasi-tazminat/

İşveren, işçinin iddia ettiği şekliyle eğer bu haklı nedenlere karşı kanıtları sunamazsa bu durumda kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacak. İşyerinde cinsel taciz ve şiddet, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarılma, askerlik veya diğer benzer nedenler işçi açısından haklı fesih nedenleri arasında yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı Ödenmesi İçin Gereken Koşullar

Kıdem tazminatı alma şartları arasında en temel unsur bir işçinin en az 1 yıl boyunca bir işyerinde çalışmasıdır. Bu şartın sağlaması ile işçini kendi isteği ile haklı nedene bağlı olarak işten çıkması ya da işveren tarafından haksız nedenle işten çıkarılması halinde kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır.

Kıdem tazminatı alınabilmesi için aranan başlıca koşullar ise şunlardır:

 • İşçinin en az 1 yıl boyunca işyerinde çalışmış olması.
 • İş sözleşmesinin belirsiz süreleri olması.
 • İşveren tarafından haklı bir nedene dayanmadan işten çıkarılma.
 • Haklı bir nedene dayanarak işçinin işten ayrılması.

Kişi kendi isteği ile ya da işveren tarafından işten çıkarılma nedenine göre kıdem tazminatı alıp almayacağını öngörebilir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusunun yanıtı bu koşullar nedeniyle her çalışan için değişecektir.

kimler kendi istegiyle tazminat alablir
kendi i̇steği ile i̇şten ayrılan tazminat alabilir mi? 2

15 Yıl Çalıştıktan Sonra Kendi İsteğiyle Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

15 yıl çalışan kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilecek gibi haberlerin son yıllarda gündeme gelmesi, özellikle haklı nedene bağlı olarak çalıştığı işyerinden ayrılan kişiler için fırsat sağlıyor. Normal şartlar altında eğer bir çalışan haklı bir neden olmaksızın kendi isteği ile işten çıkıyorsa bu durumda tazminat alamamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama : https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/

En az 1 yıl ve üzerinde bir iş yerinde çalışan kişinin kendi isteği ile işten ayrılmasından sonra kıdem tazminatı alabilmesi için şu nedenlere bakılır:

 • İşçinin belirli özelliği nedeniyle (ırk, cinsiyet, siyasi görüşü vb.) ayrıştırılması,
 • İşçiye karşı ağır ve haksız davranışta bulunması,
 • İşyerindeki koşulların olumsuz olması,
 • Cinsel taciz ve şiddet,
 • Askerlik görevi,
 • Doğum ve diğer vb.

Haklı nedenle işyerinden ayrılanlar için tazminat hakkı verilmektedir.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alma şartları sağlanması halinde çalışanların tazminat hakkı ve işsizlik maaşından yararlanmaları mümkün değildir. İşten ayrılma nedeninin haklı nedene dayanması gerekiyor. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna bu nedenle ayrılma nedenine göre yanıt aranmalıdır.

KAYNAK;

İş Kanunu için TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. eren ranta dedi ki:

  Merhaba;
  Eylül 2000 de sigortam başladı, şuan çalıştığım şirkette 9 yıldır çalışmaktayım. sigorta primim 5600 gün kendi isteğimle ayrılırsam tazminat hakkı elde edebilirmiyim? ya da ne zaman hak kazanırımı?
  teşekkürler.

 2. Sinan sağlam dedi ki:

  1989 sigorta girişim var kamuda 30 yıldır geçici işçi olarak çalışıyorum 3790 günüm var işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilirmiyim teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 öncesi sigorta başlangıcınız bulunduğundan 3600 gün primle sgk dan yazı alarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 3. Kemal dedi ki:

  Merhabalar 10.09.2014 yılında başladığım işimden bugün itibari ile ayrılmayı düşünüyorum.İşyerinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.Bayramlarda resmi tatillerde nöbete getirttiler bunun karşılığında sen güvenliksin gelmek zorundasın dediler diğer personelin hepsi tatil yaparken biz güvenlik birimi olarak çalıştık bunun karşılığında mesai ücreti almadık.Pandemi sürecinde de kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptılar bizler adına ve 3 aydır kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorlar.Ama bu süreçte ben yine işe gelmeye devam ettim.Yatan sigorta prim gün sayım aylık 12-13 gün ama kimi ay 26 gün kimi ay 20 gün işe geldim.Kısa çalışmanın üstünü yani maaşımızı tamamladılar ama yani tam maaş verdiler sadece 150-200 tl bir kesinti yaşadım.Artık bu süreçlerden rahatsız olduğum için işten ayrılmayı düşünüyorum.Kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilirmiyim?İhbar tazminatı alabilirmiyim?Eğer alabilirsem nasıl bir yol izlemem gerekli?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belirttiğiniz bu durumları noterden ihtarname çekerek iş akdinizi fesih etmelisiniz. Bu ihtarnamede fazlası saklı kalmak koşulu ile tazminat ve mesai tutarlarını tahmini olarak yazın. Yüksek yazsanız da bilirkişi zaten hesaplama yapacaktır. Davayı kazanma olasılığınız çok yüksek.

 4. ali ünlu dedi ki:

  MERHABA, bizim şirketimizde çalışan işçimiz,işten ayrılmak istediğini, sebep olarak haklı sebepten dolayı fesih işçi tarafından). maddesi gereği tazminat talep etmektedir.kendince haklı sebep olarak da , personel servisimizin hizmet vermemesi. bizim işveren olarak ne yapmamız lazım,teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İş sözleşmesinde personel servisi hakkı verilmiş ise haklı nedenle fesih edebilir. ancak böyle bir madde yok ise bu sebepden haklı fesih yapamaz. Haklı feshi de size noter aracılığı ile göndermesi gerekmektedir.

 5. İlhan dedi ki:

  2007 den beri bu iş yerinde çalışıyorum aldığımız maaş üzerinden sigortamiz yatmıyor bırakırsam tazminat alabilirmiyim dava acarak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aldığınız maaştan prim yatırılmaması haklı nedenle fesih sebebidir. Önce ihtarname sonra da dava yolu ile tazminat alma hakkınız var.

 6. Cem dedi ki:

  Sigorta girişim 1996 1999 yılında çalıştığım yerden tazminatımı alıp askere gittim 2001 yılında tekrar aynı iş yerinde çalışmaya başladım 19 sene oldu kendi isteğimle ayrılsam ne gibi haklarım vardır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 öncesi sigorta başlangıcına göre emeklilik hizmet süre ve priminiz yeterli. Buna göre kurumdan yazı alarak sadece Kıdem tazminatı alma hakkınız var. İhbar tazminatı alamazsınız.

 7. Ufuk dedi ki:

  Selam ben 01.11.2008 ten itibaren kurumsal bir lojistik şirketinde çalışıyorum 2003 yılında çıraklık okulu bana okulda okurken ssk no verdi ama ssk yatılı 2008 ten itibaren başladı bu tarihten itibaren işten ayrılmaksızın çalıştım işten ayrılırsam tazminat hakkım varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çıraklık okulu veya staj başlangıçları emeklilik için başlangıç sayılmıyor. 01/11/2008 tarihinden itibaren sigorta geçerlilik için 5400 gün ve 25 yıl hizmet gerekli. Bu şartları sağlamadığınıza göre istifa ile kıdem tazminatı alamazsınız

 8. Kadir coşkun dedi ki:

  20 yasındayım ilk sigortalı işimde çalısıyorum 2.5 yıl oldu. Normalde askere giderken tazminatımı alabiliyorum ama sözleşmeli erliğe basvurdum olursa yine tazminstımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sözleşmeli er olamamanız durumda yine de askerliğe gitme zorunluluğunuz var ise evet alabilirsiniz. İş yerine sülüs belgenizi vermeniz yeterli olacaktır.

 9. mehmet mert dedi ki:

  2010 da maden sektöründe engelli pozisyonunda yedi yıl çalıştım mesaiye bırakıyorlardı ağır sanayi çalıştığım yer kamu kurumuna atandım istifa ettim şimdi 4 yıl geçti aradan kıdem tazminatı için mesai kağıtlarımı versem faydası olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SGK da zaman aşımı 5 yıldır. ayrıca istifa sebebinizin bu sebeplerle yapmanız gerekirdi. Bu nedenle tazminatınızı almanız pek mümkün görünmüyor.

 10. Yılmaz Öztürk dedi ki:

  18 yıl aynı iş yerinde çalışıyorum. Kendi isteğimle çıksam tazminat alabilir miyim? İşe giriş tarihim 2002.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 yılı sonrası sigorta başlangıcınız olduğu için En az 7000 prim gününü doldurmalısınız. Ancak bu şekşlde sgk dan yazı alarak tazminat ile işten ayrılabilirsiniz.

 11. erol dedi ki:

  merhaba 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum senelik izin sadece bir sene kullandım geri kalan hic bir izin kullanmadım ve izin parasi vermedi resmi tatillerde hep çalıştım normalde kanunen izin var resmi olarak ama calistim mesai vermediler ayrisca 29 ekim günü ise gitmedim maaşımdan kesti simdi ben bu sebebten işten ayrilsam tazminat hakkim varmi is verene cezasi varmi

 12. Betül şen dedi ki:

  Merhaba otoyola.ş de 5 yıldır çalışıyorum bu benim ilk işim kendi isteğimle ayrılmak istiyorum tazminat alabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilik prim ve süresini dolduranlar yaşı beklemek için kendi istekleri ile ayrıldığında tazminat alabilirler. Siz bu şartları taşımadığınızdan kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alamazsınız.

 13. Kadir dedi ki:

  Selam ilk sgk giriş 03.01.1994 toplamda 4200 günüm var son 4 yıldır aynı işyerinde uluslar arası transport firmasında asgari ücret artı 600 euro yol harcirahi almaktayım. Ayda 2 sefer olmak üzere 1200 euro
  Kendi isteğim ile işten ayrılır isem ne gibi bir yol izlemem gerek bütün haklarımı alabilmek için tazminiti mi nasil hesaplattrimam gerek
  Teşekkürler

 14. Tuğrul dedi ki:

  Merhaba bir kamu dairesinde taşerön khk pprrsoneli olarak çalışmaktayım 2007 sigorta girişim var toplam gün sayısı 4622 kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alma hakkım varmı

 15. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba, 1996 ssk girişim var ve toplamda 6000 gün prim.Altı yıldır çalıştığım iş yerinden ayrılmak istiyorum tazminat hakkım varmı? Hayırlı çalışmalar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerinin bağlı bulunduğu sgm den yazı alarak işyerine vermeniz durumunda ,kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

 16. Muhammet dedi ki:

  04.06.2013 tarihinde girdiğim iş yerinde kendi isteğim ile ayrılıcağım fakat bu ayrılıkdaki eb nüyük etken 2019 kaskm ayındaki geçirmiş olduğum iş kazası vücüdün 20 sinde 2. Dereceden yanıklar mevcut gineşle temasında da yanma acısı veriyor kapalı alanda makina dairesinde gerçekleştiği için patlama dar alana girerken de korku ve panik hakim oluyor bu sebeblerden dolayı cıkıyorum tazminat hakediyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sağlık nedenlerinden dolayı kıdem tazminatı almanız mümkün. Ancak bunun için tam tşekküllü devlet hastanesınden belirttiğiniz rahatsızlıkların bölümlerinden rapor almalısınız. Yaptığınız işe elverişli olmadığınıza dair.

 17. Ufuk Özen dedi ki:

  Az önce belirtmiştim 01.11.2008 işe giriş tarihi bu tarihten itibaren hiç çıkmadım ama SSK numara 2003 te çıraklık okulu verdi ama yaptırmadı kendim işten ayrılsam tazminat alabirimiyim

 18. Seher taş dedi ki:

  6 yıldır özel sektörde çalışıyorum şimdi kadrolu temizlik görevlisi olarak atandım tazminat alabilirmiyim

 19. Serkan dedi ki:

  Merhaba 7 yıldır özel bi sektörde çalıyordum geçen gün mudur yardımcısına kendim istifa etsem tazminatımı alırmıyım dedim alırsın denildi istifa Eti’m bi kaç avukata sordum seni kandırmış alamasın dediler bana yardımcı olun

 20. Ahmet dedi ki:

  23mart 2013 de ozel sektörde is basi yaptim simdi de isten kendi istegimle çıkıyorum tazminat hakkim var mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendi isteği ile işten ayrılanların belli şartlarda taminat alma hakkı vardır. Bunlar 1999 öncesi sigorta başlangıcı olanlar için 3600 gün ve 15 yıl hizmet. 1999 – 2008 arası sigorta başlangıcı olanlar 4500 gün ve 25 yıl hizmet şartı aranır. Bu şartları sağlayamıyorsanız kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alamazsınız.

 21. Vedat dedi ki:

  İşten çıkmadığım halde bana işten kendim çıktığıma dair belge imzalatıldı bir hak iddia edebilirmiyim, imzalama sebebleri işkur teşfikinde. Yararlanmaları

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İstifa ettiğiniz için bir hak iddia edemezsiniz. Ancak eğer haklarınızı alamadıysanız zorla veya hile ile imza attırıldığına dair dava açabilirsiniz.

 22. Ömer Faruk dedi ki:

  Merhaba lar yaklaşık 3.5 yıldır bir inşaat şirketnde çalışıyorum aylık maaş ım 6 bin tl iken aaskeri ücret e yatırılıyor ve bu şitkeetin yeri geldi 15. 20 sigortalı eleman çalılştı ve bu çalışanlar dan da şahit lerim bulunmakta maaş lrı elden parça parça aldık villa başı da 1500 tl bize prim sözü var ama şuanda vermek istemiyorlar ve hiç bankadan para almadık maaş Hesabı olarak işverenin küfürlü ve işim harici görevler vermesi için işten ayrılmakstiyorum bugüne kadar tek bi kağıt imzalamadım geçmişe dönük maaş ve bu prim leri talep edebilirmiyim nasıl bi yol izlemem lazım teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigortalı sayısı 10 kişiyi gecen firmalar maaşları bankadan ödemek zorundadırlar. Sigortanızın aldığınız maaştan yatmaması ve işverenin hakareti nedeni ile noterden ihtar çekerek işten ayrılabilirsiniz. İhtarnamede kıdem ve mesai alacaklarınızı rakamsal olarak belirtmelisiniz. 3 gün içinde ödemez ise dava açmanız gerekir.

 23. Mizgin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 10 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum. Göz tansiyonum ve vertigo rahatsızlığım var. Bu yüzden işten ayrılacağım. Tazminat alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 öncesi sigorta başlangıcınız var ise 3600 gün 15 yıl hizmet ile alabilirsiniz. sonrası ise 7000 prim günü veya 4500 gün 25 yıl hizmet süresine tabisiniz. Sağlık problemi ile ayrılmanızın 2 şartı var. birincisi işyeri ile anlaşarak sağlık nedeni ile çıkartılmanızı istemek yada hastaneden yaptığınız işi sağlık nedenleri ile yapmanıda sakınca olduğuna dair rapor almak.

 24. kaan yaman dedi ki:

  merhaba ben 2008 6.ayda işe başladım 2009 nisan ayında sigortam yapıldı.11 yıldır çalışmaktayım ama bu süre içerisinde 3 defa dükkan devri oldu herhangi bir tazminat almadım evrak imzalamadım maaş bordrosu haricinde.maaşım 3000 tl olduğu halde asgari ücret gösteriyor sgk dan ve maaşımı tek çalışan olduğum için elden veriyor.bu sene kızından diğer kızının üzerine devir etti bana hiç bir alacağım yok diye evrak imzalatmaya çalıştılar bende imzalamadım ve her devirde 5-10 gün boşluk oluşmuş giriş çıkış yapmışım haberim olmadan yani imza atmadan biraz takıştık ben işten soğumaya başladım . istifa etsem tazminat alırmıyım yada eşim öğretmen tayin istesek şehir dışı o bahaneyle istifa etsem tazminat alırmıyım toplam gün sayım 3787 gün ilk sigorta ilk işim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Son çıkış giriş yaptığı tarihin üzerinden 5 sene geçmemiş ise tazminat için dava açabilirsiniz. Adres değişikliği için tazminat alamazsınız.

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar,

  ilk işe giriş tarihim 14.09.1998 görünüyor Lise öğrencisiyken Sigorta giriş yapıldı. Toplamda 5014 sigortalı günüm görülmektedir. Hal Böyle iken Kendi isteğim ile 10 yıl 9 aydır halen çalıştığım iş yerinden ayrılırsam Tazminatımı alabilir miyim? Cevabınız için teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Staj başlangıçları emeklilik için başlangıç sayılmaz. ilk prim yatan tarih 1999 sonrası ise 4500 gün ve 25 yıl hizmet süresi veya 7000 prim günü aranır. Mevcut durumda 1999 sonrası prim yatmış ise 5104 gün ile tazminat alamazsınız.

 26. Necip dedi ki:

  Merhaba ben hangi kurumdan ne yazisi alıyım 1990 girişim var 7500 günüm var calistigim yerde iki senede dir çalışıyorum

 27. Necip dedi ki:

  Merhaba ben aynı is yerinde iki senededir çalışıyorum isten cikmak istiyorum tazminat alabilirmiyim ssk girişim 1990 7500 günüm var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1990 giriş ve 7500 gün prim şartları ile kurumdan yazı alarak çıkabilir ve tazminat alabilirsiniz.

 28. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba 9 ay çalıştığım işyerinden tazminat hakkım olurmu onlar çıkarttı kendim çıkmış gibi gösterdiler

 29. Muharrem dedi ki:

  Merhaba sigorta başlangıcı 1998 fakat 3300 gün sigortam var kendi isteğimle işi bıraktığımda tazminat alma şansım varmı teşekkür ederim

 30. ÖZCAN dedi ki:

  Merhaba 2009 sekizinci aydan itibaren hala çalışıyorum sigorta başlangıcım 01 06 1989kendi istegimle işten çıkarsam ne kadar tazminat alabilirim saygılar ayrıca işsizlik maaşı alabilir miyim

 31. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben fatih kapici olarak bir isyerinde calismaktayim ise giris tarihim 06.12.2017 istifa etmek istiyorum ebilebsi hastasiyim kokudan dolayi rahatsizlik geciriyorum ve strese magruz kaliyorum tazminatimi alabilirmiyim

 32. alpan dedi ki:

  merhaba sigorta başlangıcım mayıs 2004 ve çalışmakta olduğum şirkette 10 yıldır çalışıyorum sigorta primim 4550 iş yerimden ayrılmak istiyorum haklarımı öğrenebilirmiyim her hangi bir tazminat hakkım varmıdır yada nasıl alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 2008 arası sigorta başlangıcı olanlar ancak 4500 gün ve 25 yıllık sigorta süresini tamamladıklarında sgk dan yazı alarak kıdem tazminatını alabilirler. Ya da 7000 gün prim doldurulmak zorundadır.

 33. Sabahattin dedi ki:

  Merhaba, işyerimde çalışan işçim işyerinden habersiz bir şekilde ayrıldı. İşyerinde çalıştığı süre içinde SGK.!dan 15 yıl 3600 yazıyı almış. Ancak habersiz olarak işyerinden ayrıldığı için normal şartlarda istifa ederek ayrıldı şeklinde çıkışını yaptık. Şimdi ise elimde SGK yazısı var diye tazminat istemektedir. Yazıyı bana getirip ibraz etmedi. Bu durumda ne yapmalıyım ?

 34. Muhammet dedi ki:

  Daha önce kıdem tazminatı alarak ayrıldığım işyerine 3 ay sonra tekrar başladım 5 ay sonra emekli olacağım tekrar kıdem tazminatı alabilirmiyim işveren vermeyebilirmi

 35. EDA dedi ki:

  MERHABA BEN ÖZEL BİR HASTANEDE 4 SENEMİ TAM DOLDURDUM İŞE İLK GİRİŞTE MESAİ İÇİN Bİ KAĞIT İMZALATMIŞLAR AMA BİZ OKUMADN İMZALADIMIZ İÇİN MESAİLERİ KABUL ETMİŞ OLMUŞUM VE HER AY NORMAL ÇALIŞMA SAATİM 235 SAAT OLUR MESAİ YAPTIĞIMDA +30 SAAT ÜCRETİNİ VERİYORLAR BEN BİR AYDA 4 SAAT ARTI MESAİ YAPARSAM 30 SAATİNİ VERİP GERİ KALAN SAATİMİ BİR SONRAKİ AYA AKTARIYORLAR VE BEN BUNUNLA İLGİLİ İTİRAZ ETTİĞİMDEN DOLAYI YERİMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR BENDE İŞTEN ÇIKMAK İSTİYORUM TAZMİNAT ALABİLMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 36. Muhammet dedi ki:

  Merhaba daha önce kıdem tazminatı aldığım aynı işyerimden emekli olunca ikinci defa tazminat alabilirmiyim işverenin ikinci defa veremem deme hakkı vatmı

 37. Zeynep Y. dedi ki:

  Merhaba, Ben 2006 yilindan bu zaman dahil halen özel bir vakıfta çalışıyorum. Kızım 7 yaşında artık batırmakta zorlaniyorum. Bu durumdan dolayı isten ayrılsam tazminat alabilir miyim? 4.800 primim var. Sigorta girişim 2005 yili. Şimdiden teşekkürler

 38. ŞAFAK dedi ki:

  Çalışan işçinin tüm haklarını resmi olarak almasına rağmen (Bordrosunda gözükmekte ve bankadan ödenmektedir). Noterden maaşımı, primimi, mesaimi almadım diyerek ihtarname çekerek, istifa etmiştir. Tüm yapılan ödemelerin dayanağı mevcuttur. Çekmiş olduğu ihtarname ile kıdem tazminatını almaya hak kazana bilir mi?

 39. ugur dedi ki:

  merhaba benım2002 yılında sıgorta baslangıcım var ve 2012 yılına kadar aralıklı odemler var toplamda 3306 gun pirimim var işyerınde 2012den bu gune kadar calısıyorum işten ayrılmak istiyorum tazminat yada işsizlik maası mumkunmudur beni bilgilendirirseniz cok memnun kalırım

 40. Ümit dedi ki:

  Merhaba ilk sigorta girişim şubat 1999 kendi isteğim üzerine işten ayrılmak istiyorum 3600 kullanma şansım olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şubat 1999 tarihli sigorta başlangıcında prim de görünüyor ise 3600 dan kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 41. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba özel bir markette yaklaşık 12 senedir çalışıyorum. Yıllık izinleri 12 sene boyunca hep eksik kullandım. Şikayet edip çıksam tazminat alabilir miyim…

 42. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar,

  ilk işe giriş tarihim 14.09.1998 görünüyor Lise öğrencisiyken Sigorta giriş yapıldı. Toplamda 5014 sigortalı günüm görülmektedir. Hal Böyle iken Kendi isteğim ile 10 yıl 9 aydır halen çalıştığım iş yerinden ayrılırsam Tazminatımı alabilir miyim? Cevabınız için teşekkürler iyi çalışmalar.

 43. oktay dedi ki:

  Merhaba, 6 yıldır belediyede özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.Şehit yakını olmamdan dolayı kamuya memur olarak atamam yapıldı.Belediyeden ayrılırken kendi isteğimle ayrıldığım gerekçesiyle tazminatımı ödemediler.Alabilme olasılığım var mıdır? İyi çalışmalar.

 44. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben Konya bir fabrikada çalışıyorum burada yıllık izin yok resmi tatil mesailerini vermiyorlar fazla çalısma mesailerini vermiyorlar kasımda 2 seneyı dolduracagım ve ben işten cıkarsam tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu sebepleri açıklayıcı bir şekilde noterden haklı nedenle fesih işlemleriniz gerçekleştirip tazminatınız talep edebilirsiniz. İşyeri ödeme yapmaz ise dava yoluna başvurmanız gerekecek.

 45. Nilay Demiröz dedi ki:

  sigorta baslangicim 1988 Aynı is yerinde13 yildir calisiyorum Kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilir miyim acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sgk dan yazı alıp işyerine ibraz ederseniz kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

  2. İsmail dedi ki:

   7 aydır calışıyorum calışma saatlerim 12 saat haftalık bayram izinlerim yok ve şu an benimişten ayrılmam icin zora koşuyolar çişten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim tşkler

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1 seneyi doldurmadığınız işyerinden ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak işveren iş akdinizi fesih eder yani sizi işten çıkartırsa 4 haftalık maaşınız kadar ihbar tazminatı vermek zorunda.

  4. Esra dedi ki:

   Ben iki yıldır hotel de calısıyorım bu iki yil içinde 4 ay çalışmadım tadilat çıktı ve simdi evlencem nikahı yapınca tazminat alabilir miyim

 46. Ümit şahin dedi ki:

  Merhabalar ortalama 2 yil dır çalıştığım firmadan maaş konusunda verilen sözler tuttulmadigi için kendi isteğimle ayrılmak istiyorum sigorta başlangıcım 30 04 2008. 4500 günüm dolmuş durumda ayrılmam durumun da herhangi bi tazminat alma hakkım varımdır acaba

 47. Muhammer Zibek dedi ki:

  Sigorta başlangıç tarihim 1992 askerlik hizmetini 18 ay saydırdım 2004 yılında başladığım bir şirketten 2013 Ağustos ayında kıdem tazminatı alarak işten ayrıldım.Aynı şirkete 70 gün sonra 2013 Kasım’da tekrar başladım. Nisan 2020 de emekli olacağım tekrar kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 tarih öncesi sigorta başlangıcı olduğu için tekrar alabilme hakkınız var.

 48. S dedi ki:

  Çalıştığım işte parayı elden alıyorum ve duzenli sigortam yatiyor 2 senedir işten çıksam tazminat, issizlik maasi filan alabilirmiyim?? başka haklarim da varmidir? Teşekkürler

 49. YAŞAR dedi ki:

  merhaba kolay gelsin ben 2011 den beri özel bir otoparkta çalışıyorum maaşımıda yarı elden yarısınıda bankadan çekiyorum yani sigortam asgariden gösteriliyor şuan dada ve ben başka biyer buldum şimdi kendi istegimle ayrılır isem ne taleb etmem gerekiyor ayrılırken işverenden tazminatımı neye göre hesaplamam gerekiyor. Bana cevap verirseniz sevinirim TEŞEEKÜRLER

 50. Savaş dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. Ben ozel halk otobüsünde çalışıyorum işten ayrilmak istiyorum sonuçta ozel sektör oluyor belediyeye filan bağlı degil 2 sene olucak nerdeyse haklarim nelerdir ne alabilrim yardimci olutsaniz sevinirim teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendi isteğinile haklı sebep olmadan işten çıkarsanız herhangi bir hakkınız (tazminat, İşsizlik vs) bulunmuyor.

 51. Odak dedi ki:

  Merhaba 1997 sgk girişim var 2014 ten bu günekadar aynı firmada calışmaktayım aynı sektörde kendi işimi kurmak istiyorum istifamı verirsem tazminat alabilirmiyim yada ne gibi haklarım var yada haklarım varmı ? teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigorta başlangıcını 1999 yılı öncesi olduğu için kendi isteğinizle de ayrılsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. ancak sgk dan yazı almanız şart. Başka bir hakkınız yok.

 52. Halit dedi ki:

  Merhaba nişanlım 2.5 yıldır bir mağazada çalışıyor ekim sonunda evlencez ama eylül sonunda işten ayrılacak evlilik hazırlıkları için nikah işlemi işten ayrılmasından yaklaşık 1 ay sonra olacak bu durumda tazminat alabilir mi..?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evlendikten sonraki 1 sene içinde kendi isteği ile evlilik nedeni ile işten ayrılması yeterli.

 53. İsim vermesem dedi ki:

  Merhabalar, ben aynı iş yerinde toplamda 43 aydır çalışıyorum. Bunun haricinde toplamda prim ödemem şu anda 3745 gün yani 10 yılın üzerinde. Bir üniversiteye öğretim görevlisi olarak atandım, 657li oluyorum. Kendi isteğimle işten ayrılacağım. Tazminat alabilir miyim? Alırsam şu anki brüt maaşım 9000₺ civarında hesaplamada bu rakam mi kullanılıyor yoksa düşürülüyor mu? Şimdiden teşekkürler

 54. MUSTAFA dedi ki:

  MERHABA BEN 5 YILDIR MUHASEBE BİRİMİNDE CALISIYORUM AMA MAAŞ OLARAK ANLAŞAMIYORUZ HAKKIMI ALAMIYORUM KENDİ İSTEGİM ÜZERİNE CIKSAM TAZMİNAT ALABİLİR MİYİM

 55. Cemal Safi Kaykusuz dedi ki:

  Merhabalar.
  30 yıldır bir kamu kurumunda daimi işçi olarak çalışıyorum. Emekli olmayı gerekçe göstererek değil de; “9 Eylül 1999 dan önce sigorta başlangıcı olanlardan 15 yıl ve 3600 gün prim sayısını tamamlayanlar kendi istekleri ile kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirler” hükmünden yararlanarak işten ayrılabilir miyim?

 56. Erkan dedi ki:

  Merhaba 13 09. 1999 da işması yaptım. Kendi çıkarsam tazminat alma hakkım varım yana ne kadar pirim lazım. Teşekkür ederim

 57. Mmm dedi ki:

  Slm ben 2008 den beri kesintisiz aynı yerde çalışıyorum bu ayistem ayrılmak istiyorum .benim tazminat hakkım olur mu SGK gitsem nasıl bir hak talbem olur acaba

 58. Çağdaş dedi ki:

  Merhabalar,yaşım 43, 03.01.1990 işe girişim var 3531 gün sayım var normal şartlarda ne zaman emekli olailirim .Yaştan emekli olsam maaşları düşükmü oluyor acaba .

 59. Ömer dedi ki:

  Ben 3 yıldır bir mağazada taşaron firma tarafından temizyikci olarak çalışıyordum bir çok sıkıntı vardı görevim olmayan seyleri yapıyordum kadro personeli az olduğu için meçburen müsterilere bakıyordum kadro personeli olmasına rağmen ürün mal geldiği zaman bu ürünleri mağazaya ben naklediyordum personel sürekli işlerini biz taşaronlara yaptırıyordu ve yönetiçiler hiç bir şekilde yardımcı olmuyorlardı söyleyince beğenmezsen git tarzında itamlarda bulunurlardı araba falan toplatırlardı bazı personeller her fırsatta hakaret ederdi dolaylı en son başka mağzaya gönderceklerdi bende üniversite sınavını kazanmıştım kızdım ve işten ayrıldım ve malesef hiçbir hakkımı alamadım yaklaşık bir buçuk ay oldu açaba şimdi avukata versem haklarımı alabilirmiyim

 60. Emrullah dedi ki:

  Merhaba
  Ben işlerinde 8 yıldır çalıştığı işlerinden ayrılırsam tazminat alabilirmiyim

 61. Yunus dedi ki:

  Merhaba ben çalıştığım iş yerinde sürekli isten çıkmam için baskı yapıyor direk yapılmıyor başka türlü ve başkalarının üzerinde yapıyor Patron

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   size yapılan şey mobbing olarak adlandırılmaktadır. Bu şekilde bir uygulamanın varlığını gerekçe göstererek nıterden iş akdinizi fesih edip tazminat talep edebilirsiniz. ancak ispatlayacak belgeler toplamadan yapmayın

 62. Ahmet can dedi ki:

  24.09.2015 tarıhınde basladıgım ozel şirketten kendi isteğimle ayrılmak istiyorum ne gıbı haklar elde edebılırım detayını sızden ogrenmek ısıtıyorum 2013 tarıhınde sıgorta gırıs tarıhı var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2013 sigorta başlangıcı ile 5400 günü doldurmadan kendi isteğinizle ayrıldığınızda herhangi bir hakkınız bulunmuyor.

 63. Mehmet dedi ki:

  Ben 16 aydık çalıştığım iş yerinden kendi isteğimle ayrıldım tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 öncesi sigorta başlangıcınız var ise alabilirsiniz. aksi halde alamazsınız.

  2. Büşra Nur Yıldırım dedi ki:

   15.12.2015 sigorta giriş tarihim ve kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum hem maaşımı az buluyorum hemde parmağım kırık kolum alçıda burdan ilerleye bilirmiyim yani nasıl bi hak talep edebilirim tazminat alabilirmiyim?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşınız asgari ücretin altında değil ise sebep olmaz. Sağlık sorunlarınız tedavi sonrasında çalışmanıza engel olacak ise olabilir. ancak geçici bir rahatsızlık olacağını düşünüyoruz.

  4. Hülya dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıcım Ekim 2007 aynı iş yerinde haziran 20013 den beri çalışıyorum kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilir miyim?

 64. Ramazan dedi ki:

  2006 sigarta girişim var ve aynı işyerinde 5 buçuk yıldır çalışmaktayım icralık borclarim var tazminatimi alip çıkmak istesem mümkün mü

 65. hüseyin dedi ki:

  merhba ben şubat 05 2015 te bir markete girdim marketteki müdür cok üstüme geliyor küfürde ediyor ve şimdi işte cıkmak istiyorum bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Noter ile hakaret nedeni ile haklı nedenle iş akdinizi fesih edip tazminatınızı talep edebilirsiniz. Eğer vermezler ise dava süreci sonunda alabilirsiniz.

 66. Salih kaplan dedi ki:

  4 yıldır çalıştığım yer ben 6 ay sigortasız çalıştırmış kendim çıkarsam tazminat alabilirmiyim

 67. Öğretmen dedi ki:

  Merhabalar özel bir okulda 5 yıldır öğretmen olarak çalışıyorum devlete atandım tazminatımı nasıl alabilirim

 68. HAKAN ÖZER dedi ki:

  Merhaba 2.5 aydır iş yerimden maaş yol ve yemek parası alamıyorum
  5 yıldır bu firmada çalışıyorum şirketin maddi durumu 4 aydır iyi değil ve kendi isteğim ile işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim kendi isteğim ile çıkmazsam da devamlı kötüye gidiyor maddi durumum ne zamana kadar dayanabilirim 8.ayda 2 arkadaşımıda işten çıkardı onlarda şuan ne maaşlarını alabildi nede tazminatlarını beklemedeler.
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş Ödemelerin yapılmadığını sebep göstererek noter aracılığı ile haklı nedenle fesih hakkınız var. ancak yine ödemeyeceklerinden dava süreci başlar. Dava sonucunda kazanırsınız. O zaman kadar işyerinin kapanmamasını umalım.

 69. abdulkerim dedi ki:

  merhaba 21.11.2016 tarhınden berı ılac fırmasında depo sorumlusu olarak calısıyorum 3 yıl oldu belımde fıtık cıktı zorlanyorum doktor agr kaldrma dıyor daha uygun ış bakyorm sirket tazmınatımı vermıyor ne yapabılırm haklarımı savunmam ıcın. tesekkurler

 70. Serkan dedi ki:

  Serkan merhabalar 2015 yilinda calismaktayim 2019 calistigim isyerinden cikmak istiyorum 12 saat calisiyoruz sitres altinda potron devamli kufur ediyor ikizlerim var cocuk parasi vermiyorlar benim haklarim nelerdir bilmek istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşverenin hakareti ve mesai verilmemesi sebepleri ile haklı nedenle iş akdinizi noter aracılığı ile feshedebilirsiniz. Tazminat ödemesi yapılmaz ise ayrıca dava açma hakkınız bulunmaktadır. Bu tür sözlü durumlarda şahit bulmanız önemli.

  2. Hülya dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıcım Ekim 2007 aynı iş yerinde haziran 20013 den beri çalışıyorum kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilir miyim?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2007 sigorta başlangıcı olanlar en az 4500 gün ve 25 yıl hizmet süresi veya 7000 gün prim ile kurumdan yazı alarak kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Mevcut durumda siz şartları sağlamıyorsunuz.

 71. Mustafa dedi ki:

  10 senedir ayni is yerinde çalışıyorum, benden habersiz , 3 kez olmak uzere sigorta giriş çıkışı yapildi ,bunlar 3 ay ,6 ay, ve 10 ay surdu bu donemlerde sigortasız ayni işyerinde calistim ,2 senedir evliyim ve esim hem turk hemde yabanci vatandaşlığı var önümüzdeki yil yurtdışında taşınmayı orda yasamayı düşünüyoruz, bu sebeplerle herhangi bi tazminat almaya hakkim varmi? Ve maaslarimiz elden odenir ,hep gecikmeli bunlarda sebep sayilirmi , iyi günler tesekkur ederim

 72. Sedat dedi ki:

  Toplam 3650 günüm var ilk sigorta girişim 1991 6 yıldır aynı iş yerinde çalışyorum asgari ücretten ödenyorum acaba kıdem ihbar toplam kendi isteğiyle ayrilsam ne kadar alırim

 73. Serkan Deniz dedi ki:

  Merhaba sigorta İlk İşe Giriş Tarihi : 16.09.1996 fakat ilk prim ödeme sürem 01/2002
  prim sürem 5651 gün ve 17 yıl çalışma süresi
  1999 öncesi tazminat almaya hak kazanıyor muyum ?
  Teşekkürler

 74. Gürkan dedi ki:

  Merhaba 1 buçuk yıldır çalıştığım işyerinden ayrilacam maaşım asgari ücretin üzerinde ama primim asgari ücret üzerinden yatıyor birde mesai parası hiç alamadım şimdiye kadar 14-15 saat çalıştığımız günler bile oldu buna göre tazminat alabilir miyim işten ayrılırken ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir misiniz.

 75. Nurettin Toylak dedi ki:

  Merhaba

  2008 mart ayında bir inşaat firmasında işe başladım aynı işyerinde 2010 nisan ayında emekli oldum kdem tazminatımı almadım aynı şirkette işe devam ettim hiç işten ayrılmadan çeşitli illerde işe devam ettim 11 yılı geçkin bu inşaat firmasında çalıtığım vardır kendi istegim ile işten ayrılsam kdem tazminatımı alabilirmiyi iyi çalışmalar