SGK

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alma şartları ülkemizde ilgili kanun ve diğer yasal düzenlemelere göre belirlenmiştir. Şu an için geçerli olan uygulamada eğer bir işçi kendi isteği ile işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı hakkı normal şartlar altında ortaya çıkmamaktadır.

İş yerinde yoğun çalışma temposu olan ve sağlığı etkileyecek düzeyde bir sorun yaşanıyorsa bu durumda tazminat hakkı ortaya çıkabilmektedir. Bunlar ve benzeri şartların oluşmaması halinde kendi isteği ile işten ayrılması durumunda işten ayrılma tazminatı alması mümkün değildir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna genelde olumsuz yanıt verilse de bu konuda farklı istisnalar bulunmaktadır. 

İstifa Eden Tazminat Alabilir Mi?

Özel sektörde tazminat alma şartları oluştuğunda bir iş yerinde çalışan kişi, eğer kendi isteği ile istifa ederse tazminat alamamaktadır. Tazminat alabilmesi için iş akdinin haklı bir nedene bağlı olarak feshedilmesi gerekiyor. İşyerinde en az 1 yıl çalışan ve işveren tarafından haklı bir gerekçe olmadan işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı ödenmektedir. İşçi eğer kendi isteği ile işten çıkarsa bu haktan faydalanamaz.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise eğer işçi haklı bir nedene bağlı olarak işten ayrılmışsa bu durumda tazminat hakkı yeniden doğacaktır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için ilgili İş Kanunu’nda sayılan haklı nedenlere göre süreç işlemektedir. Bu haklı nedenler yoksa kişi tazminat alamaz.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alır Mı?

3 yıl çalışıp kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilir ancak burada önemli nokta işten çıkma nedeninin haklı bir nedene dayanıyor olmasıdır. 1 yıldan uzun süredir çalışmış olmak ve haklı nedenle işten ayrılmak istemek tazminat alma hakkının doğmasını sağlar. Kendi isteğiyle işten ayrıldığı halde, ilgili kanun ve yasal düzenlemelerde yer alan haklı nedenlerden birinin ortaya çıkması halinde kıdem tazminatı talebinde bulunulması mümkündür.

İş Kazası Tazminatı Açma : https://www.ssk.biz.tr/is-kazasi-tazminat/

İşveren, işçinin iddia ettiği şekliyle eğer bu haklı nedenlere karşı kanıtları sunamazsa bu durumda kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacak. İşyerinde cinsel taciz ve şiddet, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarılma, askerlik veya diğer benzer nedenler işçi açısından haklı fesih nedenleri arasında yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı Ödenmesi İçin Gereken Koşullar

Kıdem tazminatı alma şartları arasında en temel unsur bir işçinin en az 1 yıl boyunca bir işyerinde çalışmasıdır. Bu şartın sağlaması ile işçini kendi isteği ile haklı nedene bağlı olarak işten çıkması ya da işveren tarafından haksız nedenle işten çıkarılması halinde kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır.

Kıdem tazminatı alınabilmesi için aranan başlıca koşullar ise şunlardır:

 • İşçinin en az 1 yıl boyunca işyerinde çalışmış olması.
 • İş sözleşmesinin belirsiz süreleri olması.
 • İşveren tarafından haklı bir nedene dayanmadan işten çıkarılma.
 • Haklı bir nedene dayanarak işçinin işten ayrılması.

Kişi kendi isteği ile ya da işveren tarafından işten çıkarılma nedenine göre kıdem tazminatı alıp almayacağını öngörebilir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusunun yanıtı bu koşullar nedeniyle her çalışan için değişecektir.

15 Yıl Çalıştıktan Sonra Kendi İsteğiyle Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

15 yıl çalışan kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilecek gibi haberlerin son yıllarda gündeme gelmesi, özellikle haklı nedene bağlı olarak çalıştığı işyerinden ayrılan kişiler için fırsat sağlıyor. Normal şartlar altında eğer bir çalışan haklı bir neden olmaksızın kendi isteği ile işten çıkıyorsa bu durumda tazminat alamamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama : https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/

En az 1 yıl ve üzerinde bir iş yerinde çalışan kişinin kendi isteği ile işten ayrılmasından sonra kıdem tazminatı alabilmesi için şu nedenlere bakılır:

 • İşçinin belirli özelliği nedeniyle (ırk, cinsiyet, siyasi görüşü vb.) ayrıştırılması,
 • İşçiye karşı ağır ve haksız davranışta bulunması,
 • İşyerindeki koşulların olumsuz olması,
 • Cinsel taciz ve şiddet,
 • Askerlik görevi,
 • Doğum ve diğer vb.

Haklı nedenle işyerinden ayrılanlar için tazminat hakkı verilmektedir.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alma şartları sağlanması halinde çalışanların tazminat hakkı ve işsizlik maaşından yararlanmaları mümkün değildir. İşten ayrılma nedeninin haklı nedene dayanması gerekiyor. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna bu nedenle ayrılma nedenine göre yanıt aranmalıdır.

KAYNAK;

İş Kanunu için TIKLAYINIZ

Shares:

469 Yorumlar

 • CEMILE TUNCAY
  31.08.2019

  merhaba 2009 yilindan bugunekadar ayni isyerinde kesintisiz calisiyorum 10. yil bitti isden kendi istegimle ayrilsam tazminat alabilirmjyim ilk ssk ise giris tarihim 01.09.1999 simdiden tesekkur ederim.

  Cevapla
 • Recep
  30.08.2019

  Merhaba ben işten ayrılmak istiyorum 2 yıla yakın aynı işyerinde calışıyom ve işveren bana hakaret ettiği için işten ayrılmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyimki kıdem tazminatı alayım

  Cevapla
 • mustafa
  30.08.2019

  selamlar 2013 temmuz ayından beri aynı şirkette çalışmaktayım taşıma iş olduğundan bel ve boyun fıtığı oldum sigorta başlama tarihi 01/08/1999 yaptığımız işe göre düşük maaş alıyoruz ayrıca ağrılarım olduğundan iş ten ayrılsam tazminat ve kıdem alabilirmiyim ayrıca aile yardımı maaş içinde deyip geçiştirme yapıyorlar

  Cevapla
 • Samet ozsari
  29.08.2019

  Merhaba ben 91 dogumluyum ve sigorta dokumani 4a da 2005 yazmakta suan 3000 gun doldurdum ben ne zaman emekli.olurum

  Cevapla
 • Nejat ertem
  28.08.2019

  Merhaba
  2013 yılindan bu yana aynı iş yerinde çalışmaktayım. Istifa etme durumumda kıdem tazminatı alma hakkım var mı?

  Cevapla
 • Adnan Çakır
  28.08.2019

  Merhaba. 10 buçuk senedir aynı işyerinde çalışıyorum.
  Kendi isteğimle işten ayrilsam tazminat alamaya hakkım varmı? Teşekkür ederim

  Cevapla
 • Serkan
  28.08.2019

  Merhabalar 2011 den bir ıs yerinde çalışıyorum. Yaklaşık 1 seneye yakın maaşlarımızı zamanında alamıyoruz hatta son aylarda hiç alamıyoruz. 300 500 avans çeke çeke bir şekilde geçinmeye çalışıyorum evim kira birde küçük çocuğum var. Kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilirmiyim ?
  Hangi yollara basvurmam gerekiyor. Ne kadar süre önce haber vermeliyim ıs yerine

  Cevapla
 • Fatih kara
  27.08.2019

  Sigorta girişim 2006 yılının 3. Ayı ve 4000 gün sigortam var kendi isteğimle işten çıksam tazminatımı alabilirmiyim yada işten ayrılmak için ne gibi bahanelerimin olması gerekiyor saygılar.

  Cevapla
 • Mehmet bala
  24.08.2019

  Merhabalar resmî tatiller ve Arife günleri çalışıyorum mesai parası vermiyorlar resmî tatillere bu yüzden işi bıraksam tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
 • İbrahim
  24.08.2019

  Merhabalar işten ayrılmak istiyorum çalıştığım günlerde resmî tatillerde mesai vermiyor Arife günleri gelmediğim zaman da gelmediğim günün parasını kesiyor ayrılırsam tazminatımı alabilirmiyim

  Cevapla
 • İbrahim baba
  23.08.2019

  Merhabalar kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum tazminat ala bilirmiyim 2012 beri çalışıyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.08.2019

   Merhaba,

   Kendi isteğinizle ayrılarak tazminat alamazsınız.

  • Alim Aldemir
   23.08.2019

   3 yıldır aynı işlerinde çalışıyorum kendim çıkarsam ne gibi haklarım var kullana bilirim

 • Gülşah
  23.08.2019

  Merhaba ayni işyerinde 12 yıldır çalışıyorum. Sigorta girişim ilk okul staj girişi 14 09 1998 prim günüm 5900 normal şartlarda işten ayrılsam tazminat için hak kazanıyormuyum ?

  Cevapla
 • Gökhan
  22.08.2019

  Boşandigim eşimle aynı iş yerinde çalışıyorum istifa edersem tazminat alabilir miyim.

  Cevapla
 • Naciye_nml
  21.08.2019

  Merhaba kolay gelsin, 10 yıla yakın aynı iş yerinde çalışıyordum, ve işden eşimden dolayı ayrılmak zorunda kaldım, eşim felç kalkmakta zorlanıyor ve %92 raporu var, iş yerinden ayrıldım kendi isteğimle ayrıldım diye işveren tazminatımı ödemek istemiyor, haklarını alabilmen için imza at dediler ve attırdılar, ne yapmalıyım.

  Cevapla
 • Rasim
  21.08.2019

  merhabalar;

  Ben 2010 ocak ayında işe giriş yaptım. Kendi isteğimle isden ayrılmak istiyorum. Bana iş veren ne çocuk parası ne izin nede fazla mesai ücreti vermiyor günlük çalışma saat 12 bunlardan dolayı işden ayrılsam tazminat alma imkanım varmı

  Cevapla
 • Atila ÖZYİĞİT
  20.08.2019

  Merhaba; 03.08.2018 Günü kendi isteğim ile işimden ayrıldım.İşverenim bana hiç bir ödeme yapmadı.Ama iş çıkış kağıdına bütün hak ve bedellerimi aldım diye yazdırdı.Aynı iş yerinde 18 yıldır çalışmakta idim.Çıkarken de beni telefonda tehdit etti gel çıkış kağıdını imzala yoksa seni hırsız diye ihbar ederim dedi.Böyle bir hırsızlık konusu falan yoktur.Sonradan öğrendiğime göre beni kağıdı imzalamam için o yöntemi kullanmış.Beni izine ayırın gelince imzalarım demiştim.Bu durum karşısında ne yapmam gerekir.Saygılamla.

  Cevapla
 • Mali
  19.08.2019

  Eşim izine ayrıldı ayrılınca yer değişikliği yaptılar oyunla..belediyenin içi çok karışık olmuyor diyor..5yil içinde ilk defa izine cıktı buarada ama ayrılmak istiyor teminatını alabilir mi.

  Cevapla
 • ömrüm
  19.08.2019

  slm 1.4.2011 tarihinden itibaren belediye de taşeron işci olarak çalışıyorum.görevim tarımsal sulama basınçlı kapalı sistem sulama [tamir bakım kontrol] görevlisiyim.kışın ise kaloriferci olarak çalışıyorum.bu işler için belgelerim var.31mart seçimlerinden sonra personel yetersizligini gerekçe gösterip temizlik işlerine[çöp}daha sonra beden işcisi olrak görevlendirildim daha sonra M.E geçici görevle hizmetli olarak devam ediyorum [3aylık].şimdi işten ayrılmak istiyorum tüm haklarımı alabilirmiyim.nasıl sigorta giriş tarihi 97

  Cevapla
 • Volkan
  18.08.2019

  1993 SSK girişim…25 yıl ve prim gün sayım doldu…2012 den bu yana aynı işte çalışıyorum…İşten ayrılsam tazminatı alabilir miyim… saygılarımla…

  Cevapla
 • Serkan
  16.08.2019

  Merhabalar özel sektorde taseron firmada yaklasik 4 yildir calisiyorum isten ayrilmak istiyorum ayrilma nedenlerim calistigim isyeri 3 vardiya ama beni 4-12 12 -24 seklinde 2 vardiya calistiriyorlar ve elden para dagitiyorlar bu nedenle ayrilmak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim tazminatimi alabilirmiyim

  Cevapla
 • Ayse
  16.08.2019

  14nisan 2012 yilindan itibaren aynı yerde çalışıyorum ilk ssk 12 nisan 2003 işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim?

  Cevapla
 • ömrüm
  16.08.2019

  01.04.2011yılından beri belediyede taşoron işci olarak çalışıyorum.görev alanım tarımsal sulama sisteminin( bakım, arıza kontrol )GÖREVLİSİYİM sulama sezonu bitince kaloriferci olarak devam ediyorum.31 mart seçimlerinden sonra temizlik görevlisi olarak çöp e verdiler bir süre sonra beden işcisi olarak çalıştım.şimdi ise M.E geçici görevlendirme ile hizmetli olarak gönderdiler 3aylık süre bitmek üzere.elimde 3 tane görevlendirme var işten ayrılmayı düşünüyorum kendi istegimle ayrılırsam tüm haklarımı nasıl alırım….Sigorta giriş tarihim 97

  Cevapla
 • Üzeyir
  16.08.2019

  8 ve ya 9 senedir aynı işyerinde çalışıyorum ve bizleri 10 aydır maaş konusunda bizi madur ediyorlar ve bende isten ciktim tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.08.2019

   Merhaba,

   Maaş ödemelerinin aksaması sürekli hale geldi ise; gecikmeye dayalı noterden ihtar çekerek kıdem tazminatınızı talep edeblirsiniz. Ancak bu durumun mahkeme süreceğini de göz önünde bulundurun. Mahkeme 1 yılı aşkın sürebilir. Şirketin durumu bu süreyi götürür mü ? Bu durumları göz önüne alarak işlemleri başlatabilirsiniz.

  • Fatih kızıl
   22.08.2019

   Merhaba iş yerimde benim aynı tarihte başlayan arkadaşım farklı tutularak zam uygulandı fakat ben aynı işi yapmama rağmen zam almamakla birlikte işe yeni girenle aynı pozisyonda çalıştırılıyorum işteki bilgim ve kıdemim çok daha fazla olmasına rağmen bu ayrıcalık göz ardı edilerek çalışma şevkim yok ediliyor imtiyazlı davranılıyor işten ayrılmak istiyorum 4 yıldır aynı yerde alışıyorum tazminatı ma acıyorum

 • Ayşegül
  13.08.2019

  Merhaba nisan 2012 den itibaren aynı is yerinde çalışmaktayım ilk ssk nisan 2004 baslangic kendi isteğimle ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim?

  Cevapla
 • Üzeyir
  11.08.2019

  Iyi aksamlar ben isten kendim ayrıldım 10 ay dır maaşlarımız geç alıyoruz ve bu nedenle taksitlerimi ve ev kirasını gec vermek zorunda kaldım ve simdi evden taşınacağım ben bu yüzden ciktim ve tazminat alabilirmiyim 8 senedir aynı işyerinde calismaktayim

  Cevapla
 • Deniz
  10.08.2019

  Merhaba evlilik için işten çıkmak istiyorum ama nikahım düğün salonunda olacak o yüzden düğünden önce çıkısım verilecek tazminat alabilir miyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.08.2019

   Merhaba,

   Resmi nikah işlemini yapmadan işten çıkarak tazminat alamazsınız.

 • İsa
  09.08.2019

  2000 yılı 7 ayından itibaren aynı iş yerinde girişli çıkışlı 10 yıldan fazla çalışmışlığım var işten çıkışlarda hiç bir ücret ve tazminat almadım geriye dönük tazminatları alabilir miyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.08.2019

   Merhaba,

   Geriye dönük 5 yıl öncesine kadar usulsüz bir çıkış yapılmış ve tazminat almamaışsanız. Bunu ispatlayarak tazminat almanız mümkün. Dava açmanız gerekebilir.

 • Hakan
  09.08.2019

  5,5 yıldır çalışıyorum. Yasa da yıllık izinlerin bir bölümü en az 10 gün kalanı istediği gibi kullandırır işveren yazıyor. Ben 6 günden fazla yıllık izin kullanamadım hiç bir zaman. Hep bir bahane hep iş yoğunluğu vs. sebeblerden. Ama izinlerim bir bir iki iki gitmediğim günlere kesiliyor. Bana yıllık iznimin on günlük kısmını kullandırılmamasını sebeb göstererek iş akdini fesh edebilir miyim?
  Aslında böyle yasaya laned olsun işimden nefret ettiğim için ayrılmak istiyorum ama tazminatımı alamıyorum kendim bırakırsam. Aksi gibi işsizlik maaşı da alamıyorum. Devletle işveren ortaklığının bir ürünü bu yasa. İş yerinde mobing var, kendi işim dışında işlere de baktırılıyorum. Bel fıtığı oldum. Hastane rapor vermez. İşyerinden bir tane kimse şahitlik yapmaz işimden olurum korkusundan. Bir de arabulucu muhabbeti var. 3600 den yararlanamıyorum maalesef. Ne önerebilirsiniz bana ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.08.2019

   Merhaba

   İzninizin 10 günlük kısmını kesintisiz kullanamamanız tek taraflı haklı nedenle fesih sebebidir. Bunu kullandırdıklarını kendileri ispatlamak zorundadır. Bir çok işyerinde sizin dediğiniz gibi durumlar oluyor. Ancak 10 gün keseintisz kullandırmak sizin hakkınız. Bu nedenle iş akdinizi fesih ederek tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Kuvvetle muhtemel dava aşamasına gelecek ancak kazanırsınız. Bu durum ispatlanmadan da maalesef işsizlik maaşı bağlanıyor.

  • Erhan
   28.08.2019

   2014 yıldan beri iş yerinde çalışıyorum. Sigorta girişim 1997 istifa etmem halinde alacak haklarim nelerdir

  • Danışma Birimi
   28.08.2019

   Merhaba,

   Sadece kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

 • Tarik
  08.08.2019

  Merhaba 2006 Dan bu yana aynı is yerinde çalışıyorum yanlız asker gittiğim için ara verdim askerden geleli 5 sene oldu aynı yerde çalışıyorum halen istifa durumda tazminat alabilir miyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.08.2019

   Merhaba,

   İlk sigorta başlangıcı 1999 ve öncesi ise alabilirsiniz. Değil ise aynı işyerinde çalışmış olmak bunun için yeterli olmaz.

 • fatih
  06.08.2019

  merhaba ben belediyede çalışıyorum, fen işlerinden, park bahçeye alındım, tarafıma mobing uygulanıyor, bunu nasil ispatlayabilirim. ıspatlarsam tazminat hakkı ile isten ayrılabilirmiyim

  Cevapla
 • HAMZA ÇELİK
  06.08.2019

  MERHABA

  3 YILDIR AYNI ISYERINDE CALISIYORUM CALISMA SARTLARININ RAHATSIZLIĞINDAN DOLAYI ISTEN AYRILMAYI DUSUNUYORUM. ISTEN AYRILMAM SONUCUNDA TAZMINAT ALABILIRMIYIM ALABILIRSEM NE YAPMAM GEREKLI

  Cevapla
 • Mehmet
  06.08.2019

  Merhaba;

  3,5 yıldır sağlık sektöründe çalışıyorum. 3 yılı belirli süreli iş sözleşmesi sonrasında devam ettiği için sözleşme imzalamadık. Kendim isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim?

  Cevapla
 • ahmet
  05.08.2019

  Merhaba;
  Sigorta ilk işe giriş tarihi 13.09.1999( staj olarak başlangıç tarihi.)
  2006 yılında sigorta prim gün ödemeli olarak işe başladım.
  3600 prim günüm doldu.Kıdem tazminatından faydalanabilirmiyim?

  sgk ile görüştüğümde staj ile başlanan tarih baz alınamaz.sigorta prim ödeme başlangıcından itibaren değerlendirilmektedir dediler.

  Kıdem tazminatımı alabilmem için başka bir yol varmıdır?

  Cevapla
 • Ersin
  04.08.2019

  Isyerimde maaşımı sigortaya asgarî ücretten gösteriyor, asgarî ücret bankaya kalanı elden alıyorum bu durumda ne yapabilirim

  Cevapla
 • Osman
  03.08.2019

  Merhaba ben 11 ay çalıştım ama cezam geldi içeri girdim çıkışımı yaptılar tazminat vermediler tekrar girdim yine 11 ay çalıştım yine ceza evine girdim tazminat vermediler çıkışımı yaptılar şimdi alabilirmiyim

  Cevapla
 • hasan
  02.08.2019

  merhabar;
  5sene 4 aydır aynı işyerinde çalışıyorum şeker hastalığı başladıgında dolayi işten ayrılmak için mayıs ayında konuştuğumda bana kasım ayına kadar çalışmam gerektiği söylendi ve ben o vakte kadar çalışma istemiyorum üstüne tazminat için konuştuğumuzda ise 3 sene 4 aylık bir ücret alacagımı söylediler oda 10saat çalışırken olan süre oluyor suan calımsa saatmiz 8,30saat ne gibi hak talebinde bulunabilirim ve alacagım tazminat miktari ne olur..

  Cevapla
 • Basri
  01.08.2019

  Merhaba sayın admin sorularıma cevap verilmiyor ?

  Cevapla
 • Mikail
  01.08.2019

  Çalıştığım yerde asgari ücret vermiyorlar sigortada asgari olarak gözüküyor 2016/11/14 te sigorta girişim var tazminat alabilirmiyim kendi isteğim le çıksam işten bunu belirterek kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ala bilirmiyim.

  Cevapla
 • Mustafa
  31.07.2019

  Merhaba ben çalıştığım iş yerinde her yıl iş sözleşmesi yapıyor. Yılda 272 saat mesai. Fabrika uygun gördüğü hallerde ücretsiz izin. bayram tadil lerin yerine telafi çalışması .size Sa yamadıgım daha sı var. Ben bu sözleşme yi imzalamassam. Fabrika bene ne yapar. İşten tazminansiz cıkarırmı ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • serpil
  31.07.2019

  Merhabalar ;

  Benim sigorta başlangıcım 22.09.1999 şuan çalışmıs olduğum firmada n ayrılmak istiyorum.Tazminat alabilme hakkına sahip olabilirmiyim.

  teşekkürler…

  Cevapla
 • Alio
  30.07.2019

  Merhabalar bir teknik servis calisaniyim bugun 31/07/2019 tarihi itibari ile isimden istifa ettim. Sadece maaşım mesai ücretim ve kalan izinlerinin bedeli hesaba yattı. 2013 yılında girdigim işe 2018 başına kadar mesai ücreti verilmedi. Bu zamana kadar 1 yıl ankarada iş nedeni ile ailemle kaldım bir fiyat farkı almadım
  İş nedeni ile şehir dışı ve yurt dışı seyahatlerine gittim yine bişey değişmedi. En son terfi ettim Müdürlük verildi yine maaşım aynı kaldı bugün ilk defa maaş bodromu gördüm orda servis teknisyeni yazıyor bu durumda ne yapmam gerekiyor

  Teşekkürler yardımlarınız için

  Cevapla
 • Ramazan altekin
  30.07.2019

  19 aydır bir işyerinde çalışıyorum maaşım geç ödeniyor ayrılmak istiyorum ne kadar tazminat alabilirim.

  Cevapla
 • Basri
  29.07.2019

  Merhaba bir fabrika tuvalete turnike koyup kartla giriş çıkış ve gün içinde kullanilması halinde aylık olarak dakikalar toplanıp maaşımızdan kesiliyor boyle bir hakkı varmı işverenin veya haklı fesih nedeni olabilirmi

  Cevapla
 • Hasan
  28.07.2019

  Merhaba ben petrolde akaryakıt elemanı (pompacı) olarak çalıştığım iş yerinden 30 Haziran tarihinde kendi istediğimle ayrıldım işe giriş yılım 2015 Kasım
  Kendi istediğimle çıktığım için kıdem tazminatı alabilirmiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.07.2019

   Merhaba,

   2015 tarihli sigorta başlangıcı ile kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alamazsınız.

 • talip cengiz
  26.07.2019

  merhaba;
  mayıs 2014 tarihinden itibaren aynı iş yerinde çalışıyorum çıkmak için belirtiğimde bizimle 4 5 ay daha çalışmam gerektiğini söylediler neymiş yerine adam bulana kadar ve ben işte düzensiz yemek yemekten ve vardiyadan dolayi şeker hastalığına yakalandım çıkşam tazminat alabilir miyim bunun içinde konuştugumuzda biz istersek veririz dendi ve son bir senede yaklaşık 4 ay toplamda izin kullanmadım ne gibi şikayettede buluna bilirim.
  teşekkürler:)

  Cevapla
 • Serdar
  24.07.2019

  Merhaba 2012 yılından hala calismakta oldugum isyeri haftanın 6 gunu sabah 9 aksam 6 fazla calisma yemeklerde tost ekmek arasi gibi verme isyerinde ben fotografci oldugum halde bana prim vermeyip baskalarina verme ayrimcilik yapma senelik iznimi kendisine göre belirleme yapiliyor sizce kendim ciksam tazminat hakkina sahip olurmuyum.dedigim olaylar sizce haksizlik.sebebimidir fazla calisma gibi simdiden tskler

  Cevapla
 • serdar
  24.07.2019

  merhaba iyi günler işyerinde 2012 yılından itibaren calışıyorum sabah 9 aksam 6 cıkış saatim haftanın altı günü ve yemek saatim sözde 1 saat ama yapılmıyor ve yemek ekmek arası tost gibi cok kötü yemek veriliyor ve işyerinde prim var fotografcı oldugum için ben hariç diger kişiler prim alıyor iznimi istedigim gibi kullanamıyorum senelik her işi yaptırıyor hangi sebepten dolayı ayrılırsam nasıl tazminatımı hak ederim veya edermiyim yardımcı olursanız sevinirim tesekkkürler

  Cevapla
 • Mustafa
  24.07.2019

  Merhaba benim yıllık iznim 5 yılı gectigim için yıllık 23 gün. Benim yıllık izinim dolduğu ay kullanmadı gım aylarda maaş bodrosunda kullandı diye izin gösteriyor lar işten çıkarSam nasıl ne yapmalıyım.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.07.2019

   Merhaba,

   size izin kullandırdıklarına dair imzalı yazı almıyorlarsa tüm izin paralarını isteme hakkınız var.

 • merhaba
  23.07.2019

  26/12/2015 yılında işe girdim kendi isteğimle ayrılmak istiyorum 6340 gün prim ödenmişliğim var toplamda 1996 sgk girişim var kıdem tazminatımı alabilirmiyim.

  Cevapla
 • Malik Karakılçık
  22.07.2019

  Merhaba sigorta girişi 1995 yapılmış ama 2002 yatmaya başlamış bu durumda nasıl tazminat alabilirmiyim 1997
  Çalıştığım yer sigorta yatırmamış mahkeme kararı ile onu yatırta bilirmiyim ve cezası ne olur acaba

  Cevapla
 • Ayşe
  22.07.2019

  2016 yılında işe girdim ancak şehir dışına taşıncağımız için işten çıktım bu durumda yeni kanuna göre tazminat alabilir miyim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   22.07.2019

   Merhaba,

   Tazminat ile ilgili yeni kanun henüz belirlenmedi. Mevcut duruma göre alamazsınız.

  • Hakan
   31.07.2019

   Merhaba iyi günler izmirde çalışıyorum şirket izmirdeki faaliyeti durdurdu taşınma işlemi gerçeklerştirdi faaliyete iskenderunda devam ediyor yani bize yol parası veriyor gidiş dönüş fakat ben taşınmadan dolayı uzak olduğu için ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim teiekkürler iyi günler

 • Hayri
  20.07.2019

  Merhaba ben iş kazası geçirdim ve parmagim kesildi.raporum dün bitti ve iş yerinde çalışmayacağım iyi niyetli olmadıklarından. Dava açacağım tazminat haklarım bitermi iş yerine 3 gün gitmezsem

  Cevapla
 • Yusuf Çakmak
  19.07.2019

  Merhaba
  1997 -1998 yıllarında çıraklık eğitime gittim. 98 yılında terk etdip meslek değişikliği yaptım ama sigorta girişim 2004 yılından çıraklık eğitim sigorta girişi olarak sayılırmı..

  Cevapla
 • Sabahattin
  19.07.2019

  15 yıl ve 3600 gününü dolduran çalışanım, yazılı bir bildirimi olmadan 05.05.2018 tarihinde işten ayrıldı. Ve akabinde başka bir işte çalışmaya başladı. Şimdi ise, benim 15 yıllık tazminat hakkım var diyerek dava açıyor. Tarafıma hiçbir yazılı olarak ne istifa yazısı ne de SGK.’dan aldığı kıdem tazminatı alır şeklinde yazı getirdi. Bu durumda tazminat hakkı doğar mı?

  Cevapla
 • ESRA ÖZKAN
  19.07.2019

  Merhaba ben 01.09.2013 yılında başladığım iş yerinden evlilik sebebi ile çıkmak istesem ihbar alabiliyormuyum bir de kıdem tazminatım ne kadar olur brüt maaşım:3200 tl

  Cevapla
 • Mustafa
  18.07.2019

  Merhaba 2010 dan beri aynı iş yerindeyim Sabah 9 akşam 9 hatta 10 lara kadar çalışıyoruz mesai almadan. Bayramlarda 1 gün en fazla 2 gün tatil kullanabiliyoruz. Cumartesi günleri ful. Hatta. Pazar günleri nöbet adı altında. Ücretsiz çalışıyoruz. Hatta aile geçim indirimini dahi alamıyoruz. Bu şartlar altında kendi isteğimle çıksam haklarım nelerdir

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.07.2019

   Mustafa bey merhaba,

   Bahsettiğiniz tüm bu sebepler ile noterden ihtarname çekerek tazminatınızı ve ihbarınızı talep etmeniz gerekiyor. sonrasında dava süreci işleyeceğini düşünüyoruz. bunun için de iş hukuku avukatları mevcut.

  • Yüksel
   19.08.2019

   Merhaba ben 2008 yilindan beri ayni isyerinde calisiyorum kendi istegimle isi birakmak istiyorum aceba tazminat alabilirmiyim sigorta baslangicim 1991 ama ciraklik okulundan yani pirim yatmadi pirim yatan tarih 2004 den itibaren su anda gun sayim 4800 tesekkurler

 • Mustafa
  18.07.2019

  Merhaba ben 13 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 4600 gün pirimim var patronum bana tazminatı mı verecek işten çıkarıp. Geri ise alacak. Yanlız 1 yıl sonra geri dönüş yapabilirsin dedi. Aynı iş yerine en kısa sürede ne zaman işe baslayabilirim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.07.2019

   Merhaba,

   Kanunda öyle bir süre yok. Hemen sonra ki gün de işe alabilir. Bu bilgiyi nereden aldı bilmiyoruz ama doğru olmadığı kesin.

  • Mesut
   19.08.2019

   Merhaba sorum şu ben iş verenim işcim işe 29 30 31 tarihlerinde işe gelmedi gelmediği günler icin tutanak tutdum iş yerimdeki işcilere tutanağa imzalatdırdım fakat bu arada 31 günü işciyi skortadan kızdım düşürtdürdüm bir gün sonra tekrar sikorta yapdırdım yalnız gün kayıbı olmadı işci gitmiş beni mahakkemeye baş vurmuş bu arada p tutduğum tutanağı 4 ağosdosda noterle işe gelmesi icin davet gönderdim bu gün ayın 19 halen gelmedi ayrıca buğün arabuluculuğa gitdim bu işci üc bucuk sene calışdı benden 20 binlira tazminat isdiyor düşünmesi icin arabulucudan bir hafda gün isdedi benden tazminat alabilirmi lütven yardımcı olurmusunuz rica etsem

 • Mustafa
  16.07.2019

  08 03 2003 ilk işe giriş tarihim 13 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum nasıl kıdem tazminatı alabilirim 1984 doğumluyum.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   17.07.2019

   Merhaba,

   1999 2008 arası 4500 gün ve 25 yıl hizmet süresi geçmesi gerekiyor. Veya 7000 prim günü dolmuş olmalı bu iki şartı da sağlayamıyorsanız haklı nedenle fesih sebelrden biri ile işten ayrılmanız gerekiyor.

 • Dilara
  14.07.2019

  Merhaba 2005 giris işe halen ayni isyerinde calisiyorum saatleri belli deil sabah 8 gece 11 12 10 9 farketmiyor asgari ucretten fazla aliyorum maasimi hastaneye gidicem izin vermior cocugum hasta doktora goturcem izin vermiyo cay saatim yok yemek saatim yok yemek yerken musteri geliyor kalk musteriye bak snra yersin yemek diyolar is daha onemli calisana deger vermiyolar.kzilarim 1 i 9 yasinda 1ide 4 yasinda cocuk parasi vermiyolar.isten ayrilirsam eger tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
 • Omer
  13.07.2019

  Merhaba.
  Ben 3 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ama ne yıllık iznim var nede haftalık bize bunları kullandığımıza dair kağıt imzalatiyorlar imzamassak isten cikaricaklarini söylüyorlar bizde işsizlikten katlaniyoruz ben şuan patronla tartissam işten cikarilsam kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilirmiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   14.07.2019

   Merhaba,

   Herhangi bir hakaret içeren sözcük kullanmadan haklarınız savunabilirsiniz. İşten çıkartılırsanız zaten kıdem ve ihbar tazminatlarınızı ödemek zorunda. Yıllık izin imazalatacakları zaman imzalamayın.

  • Malik Karakılçık
   02.08.2019

   Merhaba ben iş yerinde 7 senedir vardiya ustalığı yapıyorum fakat askeri ücret veriyorlar fark vermiyorlar bundan dolayı kendim ayrılsam kıdem tazminatını alabilirmiyim

 • Sevinç şimşek
  13.07.2019

  Merhaba ben 2003 yılından beri sigortalıyım 2009 dan beride engelli çocuklara bakıyorum yatılı yurtta sözleşmeli işçi olarak çalışıyorum 3523 günüm var ve sağlık sorunlarımdan dolayı işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim brüt maaşım 4.250 bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 • Enes
  12.07.2019

  10 aydır çalışıyorum kendi isteğiyle işi bırakıyorum sorun su ki ise girmeden önce ilk iş günümde 50 bin TL senet imza attım günlük ödeme aldigimiz için iş gereği be işi bırakacağı yarın söyliyip bidaha gitmeyi düşünmüyorum bu sebepten ötürü herhangi bi sorun yaşrmiyim

  Cevapla
 • Serdar
  11.07.2019

  Merhaba ben 2005 den berı aynı ıs yerınde calısıyorum SSK da işde baslama tarihim 1999 gozukuyor 1999 olan cıraklık okulu falan 1999 olarak aktıf gozukuyorum iş yerınde patron devamlı hakaret ediyor bize bunu nasıl kanıtlayıp sıkayet te bulunursam tazminat ala bılırım ve işsızlık maası ala bılırmıyım

  Cevapla
 • Erhan göndüz
  11.07.2019

  Merhaba ben bugün işten ayrıldım 01 07 1999 ssk girişim var vu işyerinden 2014 aralık ssk girişim var yılık izni vermiyorlar tazminat alma hakım varmı teşekürler

  Cevapla
 • Nuri
  11.07.2019

  Merhaba 18 aylık özel sektorde çalışıyorum mesai ücretlerimiz düşük yarıyı hergun 1 bucuk saat geç çıkıyoruz mesaiye yazilmiyo 20 dakika erken geliyoruz yillik izin param verilmedi ikinci yillilik iznimi kulandirttilar isten ciksam tazmina alirmiyim

  Cevapla
 • Kazım
  11.07.2019

  Merhaba

  Ben 19 ay aynı işyerinde çalıştım işe giriş tarihim 01.10.2017 içerde mesai alacağım vardı 2 gün ücretli izinde gösterildim yani
  28-29 haziran 2019 çıkışım ise 29.06.2019 kendi isteğim ile işten ayrıldım kıdem tazminatı alabilirmiyim

  Cevapla
 • Gülcan
  10.07.2019

  Merhaba, ben 2,5 sene özel sektörde calistim , calisma saatleri degiştiğinden işimden ayrildik fakat ihbarnagme de nedenimi söyle yazdim calisma saatlerin degisikliginden beni olumsuz etkilediginden iş akdimi fesh ediyorum. Bu şekilde belirttim fakat bana kendi istegimle ayrildigim icin tazminat konusunda hicbirsey yapamayiz dediler. Bu iş yerinden ayrilali 3 ay oldu ama hala kidem tazminat konusunda soru işaretlerim var ki ben iş yerine şu teklif de bulundum eger degistirmezlerse ben calismaya devam edecegim, bunun üzerine bana verilen cevap calisma saatlerinde yapa bilcegimiz hic birsey yoktur. Işyerim ataşehir ve evim Tuzla da yolumda uzun olduğu ve evli olduğum icin sabah 10:30 akşam 20:30 yapilan calisma saati demek benim eve 21:30 civari ancak eve gelebilmem.
  Şimdik benim sorum o kidem tazminati almaya hala hakkim varmidir? Ve nasil bir yol izlemeliyim ? Yardimci olursaniz çok sevinirim.

  Cevapla
 • Hakan
  05.07.2019

  Ben özel sektörde çalışıyoda işten ayrılsam kendi isteğinle tazminat alabilrmiyim sigorta girişim 2010 özel sektörde 3 yıl 9 aydır calışıyom çıkarsam bi hak edine biliyormuşum

  Cevapla
 • Metin
  05.07.2019

  İşten kendim çıkacağım için kıdem tazminatı alabilirmiyim çün kü bana şu kelimeyi söylüyor gitmek istersen gide bilirsin diyor zamda anlaşamadığımız için ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 • Merhaba
  04.07.2019

  2004 yılında sigorta girisim var 2011yilinda kamuda tasoren işci olarak ise girdim ve halen calisiyorum.primim 4470 gün kendi istegimle isten ayrilmak istesem sebep olarak ta il degisikligi desem kidem tazninatini hak ediyormuyum

  Cevapla
 • Muzaffer
  03.07.2019

  Merhaba ;

  12.03.2012 yılından beri özel bir firmada calisiyorum..2 Haziranda evlendim eşim yurtdışında yaşıyor ve mecburen bende yurtdışına gidecegim. işten ayrıldıgım zaman kıdem tazminati yada herhangibir tazminat alma hakkim oluyor yada olma ihtimali varmı?

  Cevapla
 • Fehmi
  03.07.2019

  Merhaba
  2 yıldır asansör sektöründe çalışıyorum ücret konusunda anlaşamıyoruz bütün ustalar dolgun maaşla çalışıyor bende usta olmama rağmen asgari ücret veriyorlar ve beni çok bunaldılar herkes 2 şer li grupla çalışıyo ben tek çalışıyorum senelik izin yok resmi tatil yok kendim çıkarsam tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
 • Arif
  02.07.2019

  Merhaba ben işyerinden bugün kendim ayrıldım mesai ücretleri ödenmediği için ve bugün işyerinden avazı çıktığı kadar hakaret ettiği için 1993 yılından bu yana oradayım kendim bu sebeplerden dolayı ayrıldığım için Tanzimat alabilir miyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.07.2019

   Merhaba,

   Bugün notere giderek mesai ücretlerinin ödenmemesinden dolayı iş akdinizi tek taraflı fesih ettiğinizi ve kıdem ve ödenmeyen mesai ücretlerini talep eden ihtarname çekebilirsiniz. Veya SGK ya giderek 3600 günden emeklilik yazısı alarak işverene bildirerek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Zaman kaybetmeyin. 3 gün üst üste mazeretsiz olarak işe gitmezseniz tazminatsız çıkartma hakkı dolar.

  • Dejavu
   08.07.2019

   İşten kendim ayrıldım ancak maaşım asgariden yatıyor du bankaya gerçek maaşım iki katı idi. Tazminat talep etme hakkım varmı yani maaşımı gerçek tutarda ödenmedi ği için dava açma hakkım olurmu

  • Malik Karakılçık
   25.07.2019

   Merhaba sigorta girişim 1995 ama hiç yatmamış sene 2002 de yatmaya başladı buna göre 3600 günden faydalanarak bilirmiyim 1997 bir ay kadar bir yerde çalıştım sigortamı yatırmadılar geçmişe dönük bu sigorta yatırılabilirmi acaba

  • Danışma Birimi
   26.07.2019

   Merhaba,

   10 yıl öncesi için dava acamazsınız. Prim yatmadığı için de 1995 tarihli sigorta başlangıcınız geçerli değil. 2002 ye göre de 3600 den emekli olamazsınız.

 • Orhan korkmaz
  02.07.2019

  Ben 2017senesinde başka bir kuruma geçmek için kendi isteğimle iş yerinden istifa ettim ve tazminat alamadım 12 yıl çalıştım bunu alabilir miyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.07.2019

   Merhaba,

   sigorta başlangıcınız 1999 tarih ve öncesi ise sgk dan yazı alarak alabilirsiniz. Değil ise kendi isteğinizle ayrılarak tazminat alamazsınız.

 • adem yiğit
  01.07.2019

  1995 sigorta başlangıçlığım var toplamda 2500 gün ssk 1330 istedeğe bağlı sigorta ödemişliğim var toplam 3830 gün 28 aydır çalıştığım yerden kendi isteğimle ayrıldım tazminat alabilirmiyim..

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir