emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?
SGK
19.09.2023

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alma şartları ülkemizde ilgili kanun ve diğer yasal düzenlemelere göre belirlenmiştir. Şu an için geçerli olan uygulamada eğer bir işçi kendi isteği ile işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı hakkı normal şartlar altında ortaya çıkmamaktadır.

İş yerinde yoğun çalışma temposu olan ve sağlığı etkileyecek düzeyde bir sorun yaşanıyorsa bu durumda tazminat hakkı ortaya çıkabilmektedir. Bunlar ve benzeri şartların oluşmaması halinde kendi isteği ile işten ayrılması durumunda işten ayrılma tazminatı alması mümkün değildir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna genelde olumsuz yanıt verilse de bu konuda farklı istisnalar bulunmaktadır. 

İstifa Eden Tazminat Alabilir Mi?

Özel sektörde tazminat alma şartları oluştuğunda bir iş yerinde çalışan kişi, eğer kendi isteği ile istifa ederse tazminat alamamaktadır. Tazminat alabilmesi için iş akdinin haklı bir nedene bağlı olarak feshedilmesi gerekiyor. İşyerinde en az 1 yıl çalışan ve işveren tarafından haklı bir gerekçe olmadan işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı ödenmektedir. İşçi eğer kendi isteği ile işten çıkarsa bu haktan faydalanamaz.

kendi istegiyle tazminat alma
kendi i̇steği ile i̇şten ayrılan tazminat alabilir mi? 1

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise eğer işçi haklı bir nedene bağlı olarak işten ayrılmışsa bu durumda tazminat hakkı yeniden doğacaktır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için ilgili İş Kanunu’nda sayılan haklı nedenlere göre süreç işlemektedir. Bu haklı nedenler yoksa kişi tazminat alamaz.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alır Mı?

3 yıl çalışıp kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilir ancak burada önemli nokta işten çıkma nedeninin haklı bir nedene dayanıyor olmasıdır. 1 yıldan uzun süredir çalışmış olmak ve haklı nedenle işten ayrılmak istemek tazminat alma hakkının doğmasını sağlar. Kendi isteğiyle işten ayrıldığı halde, ilgili kanun ve yasal düzenlemelerde yer alan haklı nedenlerden birinin ortaya çıkması halinde kıdem tazminatı talebinde bulunulması mümkündür.

İş Kazası Tazminatı Açma : https://www.ssk.biz.tr/is-kazasi-tazminat/

İşveren, işçinin iddia ettiği şekliyle eğer bu haklı nedenlere karşı kanıtları sunamazsa bu durumda kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacak. İşyerinde cinsel taciz ve şiddet, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarılma, askerlik veya diğer benzer nedenler işçi açısından haklı fesih nedenleri arasında yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı Ödenmesi İçin Gereken Koşullar

Kıdem tazminatı alma şartları arasında en temel unsur bir işçinin en az 1 yıl boyunca bir işyerinde çalışmasıdır. Bu şartın sağlaması ile işçini kendi isteği ile haklı nedene bağlı olarak işten çıkması ya da işveren tarafından haksız nedenle işten çıkarılması halinde kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır.

Kıdem tazminatı alınabilmesi için aranan başlıca koşullar ise şunlardır:

 • İşçinin en az 1 yıl boyunca işyerinde çalışmış olması.
 • İş sözleşmesinin belirsiz süreleri olması.
 • İşveren tarafından haklı bir nedene dayanmadan işten çıkarılma.
 • Haklı bir nedene dayanarak işçinin işten ayrılması.

Kişi kendi isteği ile ya da işveren tarafından işten çıkarılma nedenine göre kıdem tazminatı alıp almayacağını öngörebilir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusunun yanıtı bu koşullar nedeniyle her çalışan için değişecektir.

kimler kendi istegiyle tazminat alablir
kendi i̇steği ile i̇şten ayrılan tazminat alabilir mi? 2

15 Yıl Çalıştıktan Sonra Kendi İsteğiyle Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

15 yıl çalışan kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilecek gibi haberlerin son yıllarda gündeme gelmesi, özellikle haklı nedene bağlı olarak çalıştığı işyerinden ayrılan kişiler için fırsat sağlıyor. Normal şartlar altında eğer bir çalışan haklı bir neden olmaksızın kendi isteği ile işten çıkıyorsa bu durumda tazminat alamamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama : https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/

En az 1 yıl ve üzerinde bir iş yerinde çalışan kişinin kendi isteği ile işten ayrılmasından sonra kıdem tazminatı alabilmesi için şu nedenlere bakılır:

 • İşçinin belirli özelliği nedeniyle (ırk, cinsiyet, siyasi görüşü vb.) ayrıştırılması,
 • İşçiye karşı ağır ve haksız davranışta bulunması,
 • İşyerindeki koşulların olumsuz olması,
 • Cinsel taciz ve şiddet,
 • Askerlik görevi,
 • Doğum ve diğer vb.

Haklı nedenle işyerinden ayrılanlar için tazminat hakkı verilmektedir.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alma şartları sağlanması halinde çalışanların tazminat hakkı ve işsizlik maaşından yararlanmaları mümkün değildir. İşten ayrılma nedeninin haklı nedene dayanması gerekiyor. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna bu nedenle ayrılma nedenine göre yanıt aranmalıdır.

KAYNAK;

İş Kanunu için TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. Arzu Avcu dedi ki:

  2000 yılından beri sigortalı olarak çalışıyorum. 5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. Kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim.

 2. Cemalettin dedi ki:

  Merhaba ben 3 yıldır özel birkurumda asgari üçretle çalışıyom evlilik sebebiyle yurtdışına gidiyorum işten ayrldıgımda kıdem tazminatı talep hakkım varmıdır

 3. özkan dedi ki:

  Merhaba,
  Mevsimlik iş yerinde sene olarak baz alırsak 7 ay olarak toplam 4 sene çalıştım. Toplamda 28 ay etmekte. Sezon bitiminde iş yeri çıkış kodu olarak “19” yani “Mevsim bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa “4” nolu kod kullanılır)” bizleri göstermekte.
  19.10.2018 tarihinde evlendim ve o gün nikahımız kıyıldı.İşten çıkış tarihimiz ise 13.08.2018 tarihinde askıya alındık yani çıkarılmadık.
  Noter ile şirkerin genel merkezine dilekçe ile “İş aktimin feshedilmesi diye dilekçe gönderirsem” 28 ay’ın tazminatını alabilirmiyim?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 4. murat GEÇGEL dedi ki:

  merhabalar 13/10/1999 sigorta başlangıçım var,şu anda 6113 prim günüm mevcut,yaklaşık 15 yıldır aynı firmada çalışıyorum.şu anda çalıştığım şirkettem bir an önce ayrılmak istiyorum,bu şekilde kendi isteğimle ayrılırsam tazminatımı alabilirmiyim.

 5. Okan dedi ki:

  Merhaba ben market sektöründe çalişiyorum yaklaşık 4 yıl önce şirket el değiştirdi tüm haklarimizla başka bir magaza devretti.
  1 bu sebebe işten çika bilirmiyim tüm haklarimizla
  Beni şuanda buludugum magaza dan başka magaza ya gönderdiler ben istemedim halde
  2 bu sebeple işten çiksam tüm haklarimizla
  Birde bana psikolojik baskı yaparak zorla şef yaptilar
  3 bu sebeple işten çiksam tüm haklarimizla
  Lütfen yardım bekliyor um

  1. Okan dedi ki:

   Ayrıca ben sendikali çalişanim

 6. Ünsal kara dedi ki:

  Merhaba. 2.5 yıldır özel sektörde bi firmada çalışıyorum. Sigortam aldığım maaş üzerinden değil asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Bu nedenle işten ayrılmak istiyorum. Bu durumda tazminat alma hakkına sahipmiyim.

 7. Yavuz dedi ki:

  Ben 2005 – 2010 yılları arasında yari özel yari devlet olan bir kurumda çalıştım. Daha sonra memur olmak istediğimi belirttim sınavları kazandım ancak iş yerime istifa edeceğimi belirtmedim ve dilekçe de vermedim. Bana memur olacaksan istifa et yada maaşını artıralım demediler. Ben memur olmadan önce de sigortamı istifa gerekçesi ile kestiler. Benim istifa dilekçem yokken böyle bir işlem yapan kurumdan tazminat alabilir miyim. Tşk

 8. cahit dedi ki:

  Merhaba 4 yıldır bir özel sektörde asgari ücretle çalışıyorum.maaşımda yaklaşık 15.000 tl icra var bu kesintilerden dolayı geçinemiyorum bu yüzden işten ayrılıp tazminatımı alıp bu borcu kapatmak istiyorum bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim ne yapabilirim bu borçlar artık psikolojik olarakta beni rahatsız ediyor işveren bu konuda bana yardımcı olabilirmi tazminatımı verip beni işten çıkarabilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anlaşmalı olarak işten çıkartabilmesi mümkün. Ama bu iki tarafında anlaşmasına bağlı. Bu konuda bağlayıcı bir kanun yok

 9. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben 3 senedir özel şirkette çalışıyorum rahatsızlığım nedeniyle işimden ayrılmak istiyorum haklarımı alabilirmiyim saygılar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   rHtsızlığınızın o işi yapmaya elverişli olmadığına dair rapor alırsanız Kıdem tazminatı alabilirsiniz. Aksi halde rahatsızlığınızı öne sürerek tazminat alamazsınız.

 10. Mustafa ozyigit dedi ki:

  Ben özel sektör de çalışan biriyim 4.5sene oldu ise başlayali belinde rahatsızlık var emar sonuçların var elimde ağır iş yaptığından dolayı çıkmak istiyorum tazminatımı alabilirmiyim bide ben pres bölümünde çalışıyorum beni ordan alip torna bölümüne verdiler bu konuda bişey yapabilir miyiz şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sağlık raporuunda yaptığınız iş ile ilgili elverişli olmadığınıza dair bir ibare olmalı. Bu ibareden sonra sağlık şartlarınıza göre daha uygun bir işe yönlendirilmelisiniz. Yani bu durumun aşamaları var. Sağlık nedeni ile elverişsiz olduğunuza dair rapor olmadan tazminat ile işten ayrılamazsınız.

 11. Cumali dedi ki:

  Merhaba 4 yıldır bir özel sektör de asgari ücretle çalışıyorum maaşımda 15000 tl icra kesintisi var kalan parayla geçinemiyorum bu yüzden işten ayrılıp alacağım tazminatı borcuma vermek istiyorum ne yapmalıyım bu durumda tazminat alabilir miyim işveren icradan dolayı tazminat verirmi

 12. Mustafa dedi ki:

  4 yıl dır çalıştığım iş yerinden iş yerinin verdiği sağlık sorunu yüzünden işten ayrılmam gerekti elimde heyet raporu var bu iş yerinde calişâmazsın diye bu durumda tazminat talebinde bulunabilirmiyim

 13. Gökhan dedi ki:

  4 yıldır bi işyerinde çalışıyorum ama ayrılmak istiyorum istediğim maaşı vermediler bana düşün dedileri bende ayrılmak istiyorum dedim 2.800 maaş alıyorum yol parası agi içinde ne yapmalıyım bi de 2.020 gerisini elden veriyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş artışı olmamasından dolayı ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak Primleri eksik göstermesi fesih sebebi sayılır. Noterden iş akdi feshinizi prim eksikliğinden yaparsınız. Sonrasında dava açmanız gerekecek.

 14. ayhan dedi ki:

  merhaba.ben 5 .5 yildir ayni is yerinde calisiyorum.greencard (amerikanin her yil dunya uzerinde 55 bin gocmen almasi)kazandim amerikaya gitcem haziranda. yurtdisina gidecegim icin tazminat alma hakkim oluyormu.

 15. yasin dedi ki:

  Merhaba,
  14 Şubat 2001 tarihinde Sigorta girişim var, 6476 ödenmiş günüm var. Toplam 7000 günü doldurarak kendi isteğimle isten ayrılsam tazminatımı alabilirmiyim?

 16. yasin dedi ki:

  Merhaba, Ben Şubat 2001 tarihinde kendi işimde bağkur ile 2756 gün iş yerimi kapattım, sonrasında özel sektör de aynı iş yerinde 3720 gün sigortam ödendi. Kendi isteğimle ayrılsam tazminatımı alabilirmiyim.

 17. Beytullah dedi ki:

  01 09 1999 girisim 4200 gun sigortaliyim kendim ayrilsam tazminat alabiliyormuyum

 18. Murat dedi ki:

  MERHaba ben 5 yıldır calıstıgım iş yerınden sehir degıstırecegım icin isden cıkacam memleketıme dönecem tazminat hakkım varmı teşekkür ler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Adres değişikliğinden dolayı kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor. Buna Şehir değiştirmekte dahil.

 19. Yunus dedi ki:

  Ben 3bucuk yildir ayni is yerinde calisyorum aile sounlarindan dolayi cikis istedikm psikolojim bozuldu is makinesinde calisyorum haklarimi alarak nasil ayrilabilirim

 20. Emin dedi ki:

  Ben 13 senedir özel bir sektörde çalışıyorum ama 5 sene sigortasız çalışmak zorunda bırakıldım… Kendi isteğimle ayrılmam durumunda 5 senenin karşılığını almam mümkün mu

 21. erdem dedi ki:

  1997 girişim var 03.09.2012 işe girişim var aylık bürüt 2751 tl alıyorum bürüt 790 tl de pirim ödememiz oluyor sensde 3 kerede çift maaş alıyorum 28.03.2019 tarihinde 3600 den çıkarsam ne kadar tazminat alırım

 22. Selamettın dedi ki:

  Selamun aleykum 1996 gırşim var ve askerden sonra 2002de başladım 18 yıl filen çaliştım işten ayrılmak istıyorum maaşlları banka ve elden verıyo maaşları alamıyoz cok geç veryo 10 yıldır boyle artık ckmak ıstıyom bana bılgı verebılırmısınız tesekkurler

 23. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba 1 yıldır özel sektörde yönetici durumunda çalışmaktayım. Patron bazı durumlara müdahele ediyor ve daha sonra iş dönmedi diye ihale bana kalıyor. Beni uyarsaydın böyle olmazdı falan cümlelerle benim üzerime oynuyor. Bu durumdan sıkıldım ve bırakmak istiyorum. Ama bugüne kadar her işçiye kendide çıkarsa işçide çıksa para ödememk için direniyor. Eğer çıkarsam ne gibi haklar ve çıkış maddeleri belirtebilirim teşekkürler

 24. ÇAĞRI dedi ki:

  Merhaba
  2 yıl 3 aydır çalışıyorum hakaret ve kötü söze maruz kalıp ekstra yaptiğım işten daha alt bir sınıfa gönderilmeye çalışıyorum işten ayrılmak istiyorum tazminatımı alabilirmiyim

 25. Duygu dedi ki:

  Iyi günler 8 yıldır özel sektörde çalışıyorum kendi isteğimle ayrılırsam tazminat alabilir miyim

 26. Onur dedi ki:

  Merhaba. İlk sigorta başlangıcım kasım 2002 . Sonra 2008 de çalışırken çocukluğumdan beri yaşadığım astım nedeniyle devlet hastanesinden %40 engelli raporu aldım. Sonra bir kaç ay sonra işten ayrıldım. 2010 nisan ayında tekrar 4A kapsamında işe başladım. O günden bugüne aynı firmada çalışmaktayım 9 yıl oldu. Toplam çalışma günüm 4.800 gün. Herhangi bir şekilde kendi isteğimle ayrıldığımda engelli yada malulen statüsünden tazminatımı alabilirmiyim?
  Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

 27. Kubra dedi ki:

  Merhaba 03.11.2017 tarihinde özel sektörde ise başladım kendi isimle alakalı olmayan bölümlerin bana verilmesi ve yöneticinin herkesin içinde bagirip kaba davranması dolayısıyla isten ayrılmak istiyorum kendim çıkarsam bu sebepten dolayı tazminatımı alabilir miyim ? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mobbing durumuna göre iş akdinizi haklı nedenle fesih edebilirsiniz. ancak işten ayrılmadan önce mobbing ile ilgili kanıtlayabileceğiniz belgeleri edinin. Ayrıca dava aşamasında şahit de istenecektir.

 28. Suzuki dedi ki:

  Merhaba
  İş yerimde yaklaşık 5 yıldır çalışmaktayım işten ayrılma sebebim başka bir iş yerinin imkanları daha iyi şimdiki iş yerinden ayrılmak istiyorum … çok geçerli bi sebebim yok tazminatımı nasil alabilirim illaki bi sebebmi olması lazım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerinden kıdem tazminatı alabilmek için iş kanunu 24. maddede bulunan haklı bir nedene dayandırmanız gerekiyor. Başka bir işyerinin sizin için daha avantajlı olmasından dolayı istfa etmenizden dolayı kıdem tazminatı ödenmez.

  2. İsa keskin dedi ki:

   Merhaba

   Sağlık nedeniyle işten ayrıldım 2 yıl sonra kıdem tazminatı alabilir miyim

   Başka hak talep edemez diye imza attı m.

   Ne yapmalıyım

 29. Seher dedi ki:

  Ben yaklaşık 2.5 yıldır yerel bir markette müdür yardımcısı olarak çalışıyorum. Şuan devlet kademesinde bi göreve atandım o sebepten işyerinden ayrılacağım. Kıdem tazminatı alabiliyor muyum? 2019 ocak itibariyle yeni yasa çıktı kendin dahi ayrılsan alabiliyorsun diyenler var alamazsın diyenler var kafam çok karıştı. Aynı zamanda işyeri beni sigortada kasiyer olarak göstermiş ve maaşımın asgari kısmı bankaya yatıyo geri kalan elden alıyorum.

 30. Avni dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıldır aynı işyerinde calişiyorum ve maaşlarımızı asgari ücretten bankaya yatıyor geri kalanını elden alıyoruz onuda gectim 12 saten fazla calişiyoruz 4 kez istifa verdim ama kabul etmiyorlar ben nasıl ayrılırım işyerinden tazminatımı nasıl alırım bana bir yol gösterirmiwiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Noter giderek bu belirttiğiniz sebeplerden dolayı haklı nedenle fesih yaptığınızı belirten ihtarname göndererek sözleşmenizi fesih edebilirsiniz. İhtarnameye kıdem tazminatınızı hesaplayarak belirtebilirsiniz.

  2. Haşim dedi ki:

   Fabrikada çalışıyoruz toz toprak bide elbise ayakkabı flnda vermiyorlar çalışma saati sabah 8 akşam 7 başka iş buldum cıkarsam nasıl almaya hak kazanırım

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Haftalık çalışmanız dinlenme sürelerini düştükten sonra 45 saati aşıyor ve mesai ödenmiyor ise. Bunu dayanak göstererek noterden iş akdi fesih ihbarnamesi gönderebilir kıdem ve mesai alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Bu ihtara karşı taraftan cevap verilse de verilmese de dava açma hakkınız var. Mesai ile ilgili ispatlayıcı belgeleri çıkmadan sağlayın. Kart basma varsa bunun fortokopisi veya imza attığınız giriş çıkış belgesi gibi. Haricinde şahit istenebilir.

 31. uğurtanmurat dedi ki:

  Sayın Danışma Birimi Merhaba;
  Ben 12 yıldır özel okulda çalışan bir öğretmenim. Devlette öğretmenliğe giriş tarihim 13/01/1995 ve 01.08.2002 yılında istifa ederek ayrıldım Çalıştığım özel okula başlama tarihim ise 01/09/2007. Bu tarihten itibaren aynı kurumda 12 yıldır çalışıyorum. Her yıl sözleşme yenilemekteyim. Şu ana kadar Sözleşme türü Belirsiz süreli sözleşmeydi Fakat 26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

  –– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı– ile;

  özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY’ın bu son kararı ile, sözleşmemin BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması nedeni ile hak kaybına uğrarmıyım acaba?

  1995 yılı sigorta girişli olduğum için 3600gün primi çoktan doldurdum. (6970gün). Şu anki kurumumdan Sözleşmem bittiğinde ayrılmam durumunda KIDEM tazminatı alabilecek miyim?
  İhbar tazminatını alabilme şartlarım nedir?
  İlginize teşekkür ederim.

 32. Sedat dedi ki:

  Meraba esim ozel sektorde calisiyoo dogum izni bittikten sonra 6 ay ucretsiz izine cikiyor. Ucretsiz izin bittik sonra yari zamanli veya kismi calisma iznine cikabilir mi.? Ozel sektorunun bu izini kullandirmama gibi bi hakki var mi. Hangi izinleri kullabiliriz. Tskklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yarım çalışma hakkı 8 haftalık doğum sonrası rapor bitiminde başlar. Bu haktan yararlanamaz ancak Kısmi Süreli Çalışma hakkı mevcut.

  2. Hakan dedi ki:

   Merhaba lar.ben 2004 yılından beri bir firmada çalışıyor um.neredeyse 15 yıl oldu.sigorta başlangıcımda bu firmada oldu.maaşımı düzenli ve zamanında alamıyorum.aynı zamanda maaşım agi ile birlikte 4600 ama bankaya 2941 tl yatırılıp gerisini elden veriyorlar.sıgara içiliyor ve tozlu bir ortamı var .15 yıldır aynı işi yaptığımdan dolayı boynumda belinde fıtık oluştu.ellerimde de ağrı ve kireçlenme oldu.sigorta girişim 1999 yılı olmadığın dan dolayı tazminat hak edemediğim söyleniyor .ne yapmam gerekiyor ? Lütfen cevap bekliyorum saygılar

 33. Ayşe dedi ki:

  Merhaba
  03.04.2012 de işe başladım ve şu anda işten ayrılmak istiyorum asgari ücrete zam geldi ama o zam uygulanmadı halen eski asgari ücret tutarından maaşımı alıyorum kendi isteğim ile işten ayrılsam tazminat alabilir miyim

 34. Bülent aydemir dedi ki:

  Apartman yöneticisiyim bizim kapıcı 4 yıl kadar çalıştı kendi isteği ile işten ayrıldı sebepsiz birde dilekçe yazdı imzaladı hiçbir Hakkım kalmamıştır diye şimdi tazminat istiyor kimse vermek istemiyor kanunen tazminat Hakkı varmıdır. Bilgi için teşekkürler

 35. Tuncay kurt dedi ki:

  Merhaba.yaklasik ben 4bucuk yildir ceceli emek boru bunyesinde calisiyorum.kaynakciyim.firma 2018 12ci ayinda kaptiyoz dediler genel mudur ve bizlere isinizi bulun diye oneride bulndular.yaklasik 150 kisi carttilar ve sonra kalan kadroyla devam edecez dediler.beni basvuru yaptigim yerden cagirdilar isimi buldum ve bni cikartmiyorlar isten.tazminatsiz gidiyorsan git kapi orda diye tazminatla tehtit ediyorlar.esir aldlar resmen nasil bi hakka sahibim tazmintimi kendim ciksam biraksam mahkeme yoluyla alabilirmiyim.neyapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim.

 36. ömer dedi ki:

  iyi günler ben 26.04.2007 tarihinde özel güvenlik şirketinde işe başladım.şirket 2013 yılında ismini değiştirdi.başka isimle devam ettiler bizde aynı şekilde görevimize devam ettik.ama bu süre içerisinde sürekli bize giriş çıkış işlemi yapmışlar.benim haberim yok bide sürekli mesai yapıyorduk hemde ücret almadan günlük ortalama 12 saat çalışıyorduk.daha fazla dayanamadım ve ben başka bir yerden iş buldum ve 13.07.2014 tarihinde ben işi bırakıyorum dedim bidaha gitmedim onlarda hiç aramadılar.konu böyle kapandı şuan oradan tazminat alabilirmiyim acaba ozaman istifa falan bişey hiç yazmadım.üstelik hiç yıllık izin de kullanmadım.

  1. Resat demirtas dedi ki:

   Mrb ben gecimimi saglayamiyorum 2 yildir ayni is yerinde calisiyorum memleketime tasinacam tazminat hakkim varmidir acaba

 37. EMRE dedi ki:

  Merhabalar;

  İlk işe giriş tarihi 30.04.2008.

  Çalışılan iş yerinde ki ilk işe giriş tarihi 19.06.2008.

  Toplam uzun vade gün sayısı: 3703 gün

  Bu koşullarda istifa edilmiş olunsa kıdem tazminatına hak kazanabilir miyiz?

  Kesinlikle çalışmak istemiyorum bu iş yerinde, maaşlar hep geç, haklar tam verilmiyor, işverenim çıkış vermiyor.

  Kıdemi alabilmek için ne yapmam gerekir?

  Saygılarımla.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Noterden saydığınız sebeplerle kıdem tazminatınızın tutarını altında belirterek haklı nedenle fesih ihbarnamesi göndererek iş akdinizi fesih edebilirsiniz. İşyeri tazminatınızı ödemez ise dava açmanız gerekecektir.

 38. Enes dedi ki:

  Merhaba…son 4 yıldır kamuda işçi olarak çalışıyorum..2005 ssk girişim var prim gün sayısı 4200..kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilir miyim

  1. Enes dedi ki:

   Neden soruma cevap vermiyorsunuz ?

 39. Garip dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum kendi isteğimle ayrılsam normal tazminat alabilirmiyim

 40. Yaşar Gül dedi ki:

  Merhaba 29 09 1997 sgk girişliyim ve 14 mayıs 2012 tarihinde beri A firmasında çalışmaktayım işten kendi isteğimle ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim toplam 5124 prim gün sayım var

 41. Hacı murat dedi ki:

  Merhaba hayırlı günler, özel sektör çalışanıyım, iki yıl önce evlilik bu yılda doğum yardımı aldım bağlı olduğumuz sendika anlaşmasından dolayı yalnız maaş bodromdada bakıldığında iki yardım ücretinde kesintiler yapılmış, prime esas kazançlara dahil edilemez diye bazı yazılar okuyorum bu doğrumudur, eğer bu kesintiler haksız olarak yapıldıysa iş akdimi tek taraflı fesih edip tazminat hakkına sahip olabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşveren ile sendika arasında ki yapılan anlaşma ve sözleşmeleri bilemediğimiz için yorum yapamıyoruz.

 42. Büşra dedi ki:

  Merhaba 1 yıldır çalışmış olduğum bi özel sektör var alışveriş merkezi içinde bi mağazada. Son zamanlarda benim üstüme psikolojik olarak baskı uygulandı. Normal vardiyamın dışında gelmem istendi. Ufak bi hata yüzünden o da işe 15 dk geç gelmemdi sadece ben suçlu olarak görüldüm diğer personele ayrımcılık yapıldı kısaca hakkım yendi. Onun yanı sıra farklı durumlarda yaşadım psikolojik olarak baya üstüme gelindi. Böyle bir ortamda çalışamayacağımı anladım sabretmekten vazgeçip işten ayrılmak istediğimi söyledim çık git denildi. 8ocak 2018 de işe girişim ama sigortamı 14ocak 2018 gibi tarihte başlattılar. Fazla mesailerin var full yapmış olduğum günler var. Bir kere fazladan bir gün izin yaptım ama başka vermediler. 14şubat 2019 bugün işten ayrıldım ama resmî olarak iş çıkışım yapmadı henüz. Yıllık izni hakkımda var. Bu durumda benim haklarım nedir? Eğer psikolojik şiddet mobbing yapılmasaydı kalmaya devam ederdim. 15dk geç geldim diye her gün akşam geç giriş yapacaksın geç çıkacaksın ceza sana diye bağırarak üzerime gelindi. Bunların hepsi işten çıkmama sebepti. Azarlandım vs. Sadece bana yapıldı diğer arkadaşa böyle davranmadılar. Sizce ne yapmalıyım ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bugün noterden mobbing ve fazla mesailerinizin ödenmemesinden dolayı sözleşmenizi fesih ettiğinize dair ihtarname göndererek fazla mesai ve kıdem tazminatınızı isteyin. Vermezlerse sonrasında dava açarsınız. Ancak bu işlemi bu gün yapın. Yoksa 3 gün üst üste işe gitmemekten haklı nedenle fesih edilirsiniz.

 43. Sakup dedi ki:

  Meheba ciraklik egitimin de sene 1997 de yarim sigortali gosterdiler daha sonra ordan ayrildimm 2002 de sigortam basladi ama numaram. Sene 97 de olan numara su an 4900 gunum var 2005 den bu yana ayni fabrikadayim isten ayrilsam veya sigortadan kagit getirebilsem tazminat alabilirmiyim. Tesekurler

 44. EDA dedi ki:

  Merhabalar
  16.11.2006 ssk girişliyim ve şu an çalışmakta olduğum iş yerinde 7 yıldır ssk lı olaark çalışıyorum. kendi isteğimle işten ayrıldığım takdirde tazminat alabilir miyim?

 45. EDA YÜCE dedi ki:

  16.11.2016 ssk girişliyim ve şu an çalıştığın yerde 7 yıllık ssk olarak çalışıyorum. Kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilir miyim?

 46. Metin dedi ki:

  Ben bir iş yerinde bir buçuk yıldır çalışıyorum üç vardiya olarak çalışmaktayım eşim geceleri evde yalnız kalamıyor korkuyor bir yaşında çocuğum var bunu sebep göstererek kıdem tazminatı alabilir miyim acaba cevap verirseniz sevinirim

 47. Cengiz dedi ki:

  Sigorta başlangıcım 2002/4600 günüm var..kendi isteğimle ayrılsam tazminat verirler mi

 48. Murat dedi ki:

  Kolay gelsin 01/06/2005 yılında işe başladım sıgortalı olarak 27/09/2018 yılın da istifa ettim işten tazminat hakkım olup olmadığı örene bilirmiyim muhasebe cim alamassın dedi avukat tım dava açalım dedi işin için den çıkamadım bu konuyla ilgili bana bilgi verebilir misiniz kolay gelsin

 49. Cem dedi ki:

  Merhaba ben 15.10.1999 sigorta başlangıçlı bir çalışanım 4737 pirim günüm var gerekli zam yapılmadığından işten ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alabilme imkanım var mı sagılarımla

 50. NESLİHAN dedi ki:

  MERHABA,

  ŞUBAT 2006 SİGORTA BAŞLANGICIM, 4160 GÜN SAYISI.
  3 YILDIR EŞİMLE AYRI İLLERDE ÇALIŞIYORUZ.
  BEN MARMARADA O İÇ ANADOLUDA.14 SAATLİK MESAFE VAR.
  1 – 2 AYDA BİR ANCAK GÖRÜŞEBİLİYORUZ. BU BİR GEREKÇE OLABİLİRMİ KENDİ İSTEĞİMLE İŞTEN AYRILIP KIDEM TAZMİNATI ALABİLMEM İÇİN.

 51. Mehmet Ali dedi ki:

  Mrblar. Eşim bir rehabilitasyon merkezinde 6 yıldır öğretmen olarak çalışmakta. Aralık 2108 maaşını alamadık. Öncesinde de alacağımız var. Söleşmesi ise Mart ayında bitiyor. Sözleşme yenilemesek kıdem tazminatı alabilir miyiz? Eğer alamıyorsak maaşı alamamız sözleşmemin bizim tarafından tek taraflı bir fesih hakkımız mıdır? Hangi durumda tazminat almamız için ne yapmamı gerekiyor? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belirli süreli iş sözleşmenizi siz yenilemek istemezseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Maaşlarda Bir iki seferlik gecikme haklı fesih durumu oluşturmaz. Bu durum sürekli bir hal almaya başlamışsa Geçen aylardan da ödenmeyen maaşlar varsa haklı nedenle fesih hakkınız mevcut.

 52. Orhan dedi ki:

  İşden kendim cıkarsam kıdem tazminati alabilirmiyim

 53. Erkan dedi ki:

  Merhaba 1998 Ağustos sigorta girişliyim toplam uzun vade 5130 gün prim ödemem var 6 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilirmiyim

 54. Erkan dedi ki:

  Merhaba 98 Ağustos sigorta girişim 5130 prim ödemem var 6yıldır aynı işyerinde çalışıyorum kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilirmiyim

 55. Atila dedi ki:

  Merhaba 28 09 2009 sıgorta gırıslıyım yaklaşık 3 senedir aynı yerde calısıyorum eskıden ılcede ıkametgah ediyordum fakat es memur oldugu ıcın calısmıs oldugu kurum kapatıldı tayını ile verıldı suan mecburen 50 km yol cekıyorum ıs yerine gelış gıdıs ıs yerı karşılıyor bu mesafe ıster istemez beni yoruyor 5 yasında bır oglum var basımızda anne baba yok mecburen bakıcıya bırakıyoruz gün olarak sıgortam 3000 gunum var ısten cıksam tazminatımı kıdemımı alabılırmıyım

 56. Mehmet Ali dedi ki:

  98 ocak ayı ssk başlangıcım var 7 yıdır calışıyorum ayrılsam tazminat alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SGK dan emeklilik 3600 gün yazısı alarak kendi isteğinizle ayrılarak tazminat alabilirsiniz.

 57. ayaz dedi ki:

  Merhabalar,

  ayaz ben yaşım 34 sigorta giriş tarihi 17.11.2000 ve şuan çalışmakta olduğum yere 2006 yılında başladım yaklaşık 12 yıldır buradayım sigorta pirim 5.525 gün tazminat hakkında yardımlarınızı rica edeceğim işten ayrılsam ne gibi bir artısı yada ne gibi eksisi olabilir öğrenebilirmiyim saygılar.

 58. SUDENAZ dedi ki:

  Sayın Danışma Birimi Merhaba;
  Ben 17 yıldır özel okulda çalışan bir öğretmenim. SSK giriş tarihim 01/06/1999 Çalıştığım özel okula başlama tarihim ise 01/02/2001. Bu tarihten itibaren aynı kurumda 17 yıldır çalışıyorum. Her yıl sözleşme yenilemekteyim. Şu ana kadar Sözleşme türü Belirsiz süreli sözleşmeydi Fakat 26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

  –– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı– ile;

  özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY’ın bu son kararı ile, sözleşmemin BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması nedeni ile hak kaybına uğrarmıyım acaba?

  1999 yılı sigortagirişli olduğum için 3600gün primi çoktan doldurdum. (6160gün). Şu anki kurumumdan Sözleşmem bittiğinde ayrılmam durumunda KIDEM tazminatı alabilecek miyim?
  İhbar tazminatını alabilme şartlarım nedir?
  İlginize teşekkür ederim.

 59. Bahadır Memiş dedi ki:

  Merhaba ilk işe giriş tarihim 20.11.2000. Toplam Uzun vade gün sayısı 5237 Gün. Şu andaki şirketimde 6 yıldır çalışıyorum. İstifa etsem Tazminat alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   08/09/1999 tarihinden 2008 tarihine kadar başlangıcı olanlarda 7000 gün veya 25 yıl hizmet süresi 4500 günü doldurmanız gerekmektedir. Mevcut durumda kıdem tazminatı alamazsınız.

 60. Muhammet dedi ki:

  14 aydir bi firmada calisiyorum esimin rahatsizligi nedeniyle ayrilmak istiyorum tazminat alabilirmiyim??

  1. Uğur dedi ki:

   Merhaba Ben dört buçuk yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ilk işe başladığımda marketteydim 1 senedir imalata çektiker beni çalışma saatlerim hep farklı hiç durmadan çalışıyoruz mola saatlerimiz bile yok saatlerce ayakta duruyorum kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilir miyim

 61. Süleyman KOYUNCU dedi ki:

  Birv işyeri ile 01.09.2017 _31.08.2018 tarhi arasında geçerli iş sözleşmesi yaptım.31.08 2018 tarihinde sözleşme süresi bitiminde ayrıldım.İş akdim süre sonunda sona erdi.ancak işveren kıdem tazminatı ödemek istemiyor.Ne yapmalıyım?

 62. Zeki dedi ki:

  SSK İlk giriş tarihim 1/1/1998 6400 pirim günüm var 10 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum istifa etsem tazminat alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1999 yılı öncesi sigorta başlangıcınız olduğu için sigortadan yazı alarak bu yazıya istinaden istifa ederek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İstifa etmeden sigortadan yazıyı alın. İşiniz garanti olsun.

 63. NAGİHAN dedi ki:

  Merhaba , işe 01.07.2014 tarihinde başladım ; ama maaş düzensizliği mevcut, o yüzden ayrılmak istiyorum .
  Nasıl bir dilekçe yazmam lazım .ihbar – kıdem tazminattımı alabilirmiyim , kendi isteğimle bıraktığım için .

  iyi çalışmalar .

  Saygılarımla .

  1. Abdurrahman dedi ki:

   İlk sigorta başlangıcım 2 Mayıs 1996 okul tarafından yapıldı fakat ilk prim ödemesi 2005 yılında oldu 4400 gün prim ödemem var istifa edip tazminat alabilir miyim ne yapmam lazım?

 64. DÜŞ dedi ki:

  Merhabalar;
  Ben 18 yıldır Özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım. Bu okulda çalışmaya başlamadan önce SSK ilk giriş tarihim 01/01/1999
  Okulda çalısmaya başlama zamanı 01/02/2001’den bu yana 18 yıldır bifiil çalıştım. Her yılın 31 Ağustos’unda sözleşmem yenileniyor.
  Bu tarihten itibaren işten ayrılmak istemem halinde kıdem tazminatına hak kazanabilir miyim ?
  Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sözleşme yenileyerek süreklilik arzeden çalışmanızdan dolayı kıdem tazminatı alma hakkınız var. 08/09/1999 yılı öncesi sigorta başlangıcından dolayı da sgk dan yazı alarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 65. Düş dedi ki:

  Merhabalar
  Ben Özel bir okulda 19. yılımı öğretmen olarak çalışmaktayım
  SSK giriş tarihim 01/01/1999
  2018-2019 öğretim yılı tamamlandığında istifa ettiğim taktirde kıdem tazminatı hakkım geçerli mi
  (15 yıl 3600 kesintisiz pirim günümü doldurdum )
  Teşekkürler iyi çalışmalar

 66. Nada dedi ki:

  merhab ben 2001 aralik itibari ile sgk’liyim. Prim gunum 4500 olmak uzere ancak 25 yili doldurmadan emeklilige hak kazanmis ve yasi bekliyor olabiliyor muyum? Yani su an biraksam son ve 56 yasi beklesem son aldigim maas uzerinden emekli mi olurum yoksa 25 yili da tamamlamak zorunda miyim? Tesekkurler

 67. Recep dedi ki:

  Merhaba bu kanun 2018 yılı itibariyle son diyorlar artık alamayacakmisiz bu doğru mu

 68. Doğan topçu dedi ki:

  Merhaba işyerimde 12 seneyi aşkın süredir çalışmaktayım. İşverenin özveriyle çalıştığım halde bunu göz ardı etmesi ve haksız zam yapması. Ayrıca iş yoğunluğu sebebi ile sağlığımın bozulması ve bunun özel yaşamıma da yansıması yüzünden işten ayrılmak istiyorum. Ama kıdem tazminatımı da bırakmak istemiyorum. Bu konuda nasıl bir yol gösterirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu konu ile ilgili mobbing sebebi ile iş akdinizi noter aracılığı ile feshedebilirsiniz.

 69. burak dedi ki:

  selam hocam size iki sorum olacak şimdiden teşekkürler….
  yaşım 40 ve 01.01.1997 yılı SGK başlangıç tarihim ve şu anki sgk pirim gün sayım 5175 gün.?????!!Ziraat Odası başkanlığında yaklaşık 15 yıldır çalışıyorum. aldığım maaştan memnun olmadığım ve yaklaşık 3 yıldır düzenli zam yapılmadığından sgk dan 3600 yazısını aldığımda kendi isteğimle işten ayrılmam durumunda kıdem tazminatı alma hakkım varmı….. ikinci sorum ise normal emeklilik prim gün sayım olan 5825 prim gününü başka yerde çalışıp tamamlarsam ve yaşımı beklemek koşuluyla 56 yaşında normal şartlarda emekli olma hakkım varmı. yani 3600 güne göre ayrılsam dahi sonrasında normal prim olan 5825 e tamamlayarak 56 yaşında emekli olma hakkım gizli kalıyor mu?

 70. Ezgi dedi ki:

  Merhaba , 03.09.2015 tarihinden bu yana part time olarak çalışıyorum şuan yıllık izindeyim çıkmak istiyorum anlasamadigim için gene de tazminat verirler mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda haklı bir sebep yok ise tazminat alamazsınız.

 71. nuri dedi ki:

  15.06.1999 sskya girişim var 4772 prim günüm işyerinden istifa etmek istiyorum ama onlar bu durumda tazminat ödemiyor ssk dan 3600 veya 4500 gün ile emekli olmak için istifa etsem tazminatımı öderlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet sgk dan 3600 günle emeklilik yazısı alarak iş yerin verdiğinizde tazminatınızı ödemek zorundalar.

 72. AYHAN AKSU dedi ki:

  01_11_1987 sigortaya girisim oldu.Şu anda çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum.Emekli olmama 8ay civarında bir süre var .Tazminat ve diğer haklarımı alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerinin bağlı bulunduğu sgk müdürlüğünden emeklilik yazısı alarak işyerine bildirimde bulunup kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 73. Ayhan Aksu dedi ki:

  Merhaba benim ilk sigorta girişim 1987 kasım ayı şuanda çalıştığım işyerinde 15 yılıma girdim. Emekliğim 25_04_2019da başlayacak.Budurumda kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminatlarımı alabilirmiyim.Birde kalan sürede işsizlik maaşı alabilirmiyim.Saygılarımla.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerinin bağlı bulunduğu sgk müdürlüğünden emeklilik yazısı alarak işyerine bildirimde bulunup kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 74. Hüseyin dedi ki:

  Ben kendi isteğimle işten çıktım ben normalde satış elemanı olarak görünüyorum ama inşaatta çalıştırıyorlar bu benim zoruma diyor sigorta başlangıcın 21.11.2013 ben asgari geçim indirimi almadım yıllık ızın kullanmadım beni notere götürdüler imza attırdılar şimdide sadece 3500 tl tazminat veriyorlar mahkemeye versem kazanma şansım nedir

 75. Eyüp dumankaya dedi ki:

  15 yılı geçeninize çalışanım giriş2000 işten ayrılmak istesem tazminat alabilirmiyimiyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   3600 gün ve 15 yıl süre 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcı olanlar için geçerli 1999 2008 yılları arası sigorta başlangıcı olanlar 4500 gün ve 25 yıla tabiidir.

  2. Murat han dedi ki:

   Merhaba ben 2005 sigorta girişiyim.suanki işyerimde 33 aydır çalışıyorum.maaşlarımız asgari ücretin üzerinde ama asgari ücret olarak gösteriliyor.7 ay önce çıkan yangını sebep göstererek bu sene zam yapmayacağını söyledi.ama asgari ücret en fazla bir hafta rötarla sürekli yatırıldı bankaya.ben bunları gerekçe olarak kullanarak isten ayrılsam tazminat talep edebilirmiyim.

  3. Merhaba dedi ki:

   2015 mayıs ayında işe başladım ve 4 yıldır aynı firmada çalışıyorum ama maaş zamanında alamıyoruz bu nedenle işden çıksam kıdem tazminatı alabilir miyim

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşın her ay düzensiz alınması haklı nedenle fesih sebebidir. Noterden ihtarlı çıkış vermeniz gerekir. ancak içeride maaşınız kalıyorsa daha garantili bir durum oluşur.

  5. Sedat dedi ki:

   Toplam 3650 günüm var ilk sigorta girişim 1991 6 yıldır aynı iş yerinde çalışyorum asgari ücretten ödenyorum acaba kıdem ihbar toplam kendi isteğiyle ayrilsam ne kadar alırim

1 2 3 5