emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeşil Kart Borcu

Yeşil Kart Borcu

Konumuz da yeşil kart almak isteyenler, kart borcu olanlar ve bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen herkes aradığı cevabı bulur. Yeşil kart borcu prim olarak daha çok bilinir. Bu prim asgari ücretin yüzdesine hesaplanarak istenir. Kimi aileler ise yeşil kart prim borcuna tabi tutulmazlar. Bunlar gelir durumu hiç olmayan ve ailede hiç çalışan kimse olmayanlardır. Bu zor durum içerisinde devlet yanlarında olup onlara hem yardım edip hem de sosyal güvence sağlamaktadır. Fakat bu yardımı almanın da bazı şartları vardır. Gerekli yerlere başvurulması gerekmektedir. Bu başvurular sonuncu gerekli kişilere yardım yapılır kart verilir ve kimden prim istenirken kimilerinden de istenmez. Asgari ücreti hesaplanırken de yine devlet tüm imkanları ile  ihtiyaç sahibinin yanında olur.

Yeşil Karta Muhtaç Olan İnsanların Durumu

Yeşil kart borcu konusuna girmeden önce kişilerin yeşil kart durumuna bakmakta fayda var. Bizim ülkemizin belirli kesimlerinde de yoksulluk hat safhada ve geçim sıkıntısı çoktur. Hele ki bazı kesimlerde sırf mecburi ailesi, çocukları, evinin geçimi için sigortasız çalışmayı kabul ediyor bu duruma mecbur kalan insanlar bulunuyor ve ayrıca sayıları da oldukça fazla gözüküyor. En kötüsü de bazı işyerleri ve kurumlar halkın bu zor durumunu bildikleri için bu durumu kullanıyorlar ve elemanlarını sigortasız çalıştırıyorlar. İnsanlar da bunu kabul etmek zorunda kalıyor. Hem maddi yönden sıkıntıda olup hem de hiçbir sağlık güvencesi olmayan inşalar, hem emekli olamıyor hem de hasta olduklarında hastanelerde tedavi göremiyorlar. Oldukça zor ve kötü şartlar altına çalışmaları da işin cabası kalıyor.

Yeşil kart borcu ödemesi yeşil kart sahipleri tarafından yapılmaktadır. Bizim ülkemizde çalışmakta olan kişilerin çoğul olan bir kısmı da sosyal güvenlik kurumu ve Bağ-Kur kurumları altında devlet tarafından sağlanan bir güvence ile çalışmaktadırlar. Bunun yararı o kadar büyük ki her anlamda tatmin edici. Fakat yine başka bir çoğunluğunun da hem sosyal güvencesi bulunmuyor hem de bu kişi ya da kişilerin geçimini sağlamak için verilen gelir oldukça azdır. Şimdi çok daha farklı bir güvence gelişti.

Yeşil kart sağlık güvencesi; bizim ülkemiz de anayasanın 3816 sayılı kanun ile birlikte sebebi yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahipleri, durumu açlık sınırında olanlar, her hangi bir sağlık güvencesi olmayan ve bu nedenlerden ötürü hem devlet hastanesin de, hem de maddi yetersizliklerden dolayı özel hastanelerde bile muayene, tedavi olamayan insanlara, sağlık kurumlarından ücretsiz para ödemeden faydalanabilmesi için devlet tarafınca verilmiş olan yazılı belgeye yeşil kart güvencesi denir. Sosyal güvenceden biraz farklıdır çünkü direk yoksul ve aşırı ihtiyaç sahibi için direkt devlet tarafından verilir ve ücret talep edilmez.

Kimler Yeşil Kart Alabilir?

Yeşil kart borcunu yeşil karta sahip olan kişiler öder. Öncelikle yeşil kart başvurusunda bulunabilmek için, kesinlikle ama kesinlikle hiçbir sosyal güvenliğe dair bir güvence, yani “Bağ-Kur, Sosyal Güvenlik Kurumu” gibi güvenceler bulunmaması gerekiyor. Ayrıca aileniz ve sizin üzerinize ait kayıtlı yeşil kart alımına engel olacak ev arsası, araba, işyeri, tapu, bölüm tarla gibi vb. şeylerin bulunmaması gerekiyor. Kişinin aylık aldığı ücretin ya da ailedeki her hangi birinin aldığı ücretin toplam ücret tutarının yüzde otuzun dan daha az çıkması gerekiyor. Aksi takdirde durum zorlar. İlk başta yeşil kart için bulunduğunuz kaymakamlığa gidin ve başvurunuzu yapın.

Yeşil kart için istenen belgeler ise şunlardır:

 • Yeşil kart belgeli talep formu.
 • Nüfus kayıt örneği.
 • Ailedeki tüm bireyler için ayrı ayrı üçer adet vesikalık fotoğraf gerekli.
 • Tapu sicil müdürlüğüne gidip malın mülkün olmadığına dair belge gerekli.
 • Belediye başkanlığından kayıt belgesi gerekli.
 • Vergi dairesinden düşük gelire dair belge gerekli.
 • Sosyal güvenlik kurumundan kayıt olmadığına dair belge gerekli.
 • Bağ-Kur dan da aynı belge gerekli.
 • Emniyet müdürlüğünden ise yine bir takım belgeler.
Yorumlar

 1. soner dedi ki:

  ben zaten maddi imkanım olmadığı için yeşilkarta başvurdum, yeşilkart borcu nasıl oluyor veya muaf olmak için ne yapmak lazım