ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

ÖSYM AİS Sistemine E-Devlet İle Giriş Yapma

ÖSYM AİS Sistemine E-Devlet İle Giriş Yapma
16.12.2016

ÖSYM sistemine E-devlet bilgileri ile giriş yapmak isteyen vatandaşların aşağıdaki işlemleri yaparak sisteme hızlı bir şekilde giriş yapabilir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin sitesindeki AİS yani Aday İşlemleri Sistemine girerek gireceğimiz ya da başvuracağımız sınavlarla ilgili birçok bilgiyi öğrenebilme imkanımız bulunmaktadır. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin web sitesi üzerinden sisteme giriş yapabilmekteyiz.

Aday İşlemleri Sistemine ise, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin web sitesinin üzerinden ulaşabiliriz.

Yukarıdaki resimden de görüldüğü üzere Aday İşlemleri Sisteminin giriş ekranı bu şekildedir. Ekrna ilk açıldığında bu dönemde yapılacak olan sınavlar ve sınavlar hakkındaki genel bilgiler ekranı görünür. Bu sistem üzerinden ÖSYM’deki hesabımıza girebilir ve geçmiş ya da gelecek sınavlarla alakalı bilgileri bulabiliriz.

ÖSYM Resmi İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

Artık son yapılan düzenlemelerle birlikte ÖSYM alt yapısındaki AİS sistemine e-devlet ile giriş yapmak da mümkün olmuştur. Bunun için ilk olarak adayların bir e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz, şifrenizi size en yakın olan her hangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında alabilirsiniz.

Bir e-devlet şifresine sahip olduktan sonra artık Aday İşlemleri Sistemine girmeniz oldukça kolay olmaktadır. Bunun için Aday İşlemleri sayfasının sağ üst köşesinde yer alan e-devlet İle Giriş kısmına tıklamanız gerekmektedir. Eğer bir diğer giriş yöntemi olan Sisteme Giriş kısmına basarsanız, sisteme e-devlet şifreniz ile değil daha önceden ÖSYM zerinden sahip olduğunuz şifre ile giriş yaparsınız.

3y

e-devlet İle Giriş kısmına bastığınızda karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Artık bu kısımdan sonra daha önceden PTT şubelerinden aldığınız e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yapmanız çok kolay olacaktır.

Aday İşlemleri Sistemine e-devlet kapısı üzerinden giriş yapıldığında tüm işlemlerin sorumluluğu adaya da aday adına giriş yapan görevliye ait olmaktadır. Bu yüzden hiçbir şekilde e-devlet şifresi kimse ile paylaşılmamalıdır.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Aday İşlemleri Sistemine e-devlet ile giriş yapılması ile normal TC kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile giriş yapmanın aslında hiçbir farklılığı bulunmamaktadır. Burada sadece sisteme giriş yolu değişmektedir. Sonuçta adaylar, iki işlemde de aynı bilgileri görebilmektedir. Bu özelliğin yanında e-devlet ile tek tıkla giriş başka sistemlere de gelmiştir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kartlı ödeme sistemine erişim, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin sisteminde zaten var olan sınav bilgilerine erişim ve yapılan yerleştirme sonuçlarını görmek de e-devlet ile giriş yapıldığında mümkün olmaktadır.

Bilindiği gibi ÖSYM sistemi üzerinden birçok işlemi yapabilmek mümkündür. Tercih başvurularının gerçekleşmesi, sınava giriş belgelerinin alınması, sınav ve yerleştirme sonuçlarının görüntülenmesi bu hizmetlerden birkaçıdır. Bu sistemler e-devletin yanında e-imza, mobil imza ya da yeni dağıtılacak olan kimlik kartları ile de giriş yapabilmek mümkündür.

E-devlet ile AİS’e Girmek İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.