• İzinli Memurlar Serbest Çalışabilirler mi?


    Devlet memurları ile ilgili en merak edilen sorulardan biri “memur ücretsiz izinde çalışabilir mi?” sorusudur. Ücretsiz izinde olan memur hala 657 sayılı kanun kapsamında olduğu için ne yazık ki herhangi bir iş yerinde çalışması kesinlikle mümkün değildir.

    657 Ücretsiz İzin Şartları

    657 sayılı kanun gereği ve 108.maddesi uyarınca devlet memurlarının ücretsiz izin’e ayrılma şartları şöyledir;

    Reklam
    1. 105.maddenin son fıkrasına göre memura verilen izinin bitmesinden itibaren sağlık kurulu tarafından verilen rapor ile belgelendirilmesi şartı ile, memurun kendi isteği doğrultusunda 18 aya kadar ücretsiz izin verilebilir.
    2. 104.madde gereğince doğum yapan memura annelik için verilen izin süresinin bitmesinden itibaren; memur olan kişinin, eşinin doğum yapması durumunda ise doğumdan itibaren kendi istekleri doğrultusunda 24 aya kadar ücretsiz izin verilir.
    3. 3 yaşından küçük olan bir çocuğu eşi ile beraber veya tek başına evlat edinen memur vesayet daireleri tarafından verilen izin sonrasında isteği doğrultusunda 24 aya kadar ücretsiz izine ayrılabilir. Evlat edinen çiftlerin her ikisinin de devlet memuru olması durumunda ise kendi istekleri doğrultusunda 24 ayı geçmeyecek şekilde eşlere dönüşümlü olarak 2 bölümde kullanacakları şekilde ücretsiz izin verilir.

    1. Özel burstan yararlanması için ücretsiz izine ayrılanlar da dahil ve burslu olarak veya bütçe imkanlarından faydalanılarak eğitilmek üzere yurt dışına gönderilen veya atanan yada geçiçi görev ile 6 aylığına yurt dışında görevlendirilen memurlar veya personel kanunlarına uymak zorunda olanlar ile kamu kurumları tarafından yurt dışına gönderilen öğrencilerin memur eşlerine öğrenim süresince ücretsiz izin verilir.
    2. 5 hizmet yılını bitiren ve tüm memurluğu boyunca en çok 2 defa kullanmak şartı ile toplam 1 yıla kadar ücretsiz izin verilir. Olağanüstü hal,sıkıyönetim,afet durumlarında 72.madde uyarınca verilen izin iptal edilebilir.
    3. Mazeretli durumun ortadan kalkması durumunda ücretsiz izin süresinin bitmesinden itibaren 10 gün içinde göreve dönmeyen memurlar memurluktan istifa etmiş sayılır.
    4. Askere giden memurlar askerlik süreleri boyunca ücretsiz izine ayrılmış sayılır.

    Memurların İzin Süreleri Boyunca Uyması Gereken Kurallar

    Ücretsiz izne ayrılan memurlar, halen 657 sayılı kanun kapsamında olduklarından dolayı kanun gereğince izin süreleri boyunca uymaları gereken emir ve yasaklar vardır.

    1. TCK’ya göre esnaf veya tacir olarak herhangi bir iş faaliyetinde bulunamazlar.
    2. Ücretsiz izinde başka yerde çalışmak, ticaret ve sanayi işletmelerinde görev almak gibi faaliyetlerde bulunamazlar.
    3. Büro, ofis, muayenehane gibi yerler açmaları yasaktır.
    4. Vakıf Üniversitelerinde veya başka bir iş yerinde çalışamazlar.


    tıkla sorunu sor

    İzinli Memurlar Serbest Çalışabilirler mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



    Etiketler:

    Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

    Henüz yorum yapılmamış.

    Sorunuzu Yazın

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.