Genel

15 Temmuz Resmi Tatil Mi?

15 Temmuz Resmi Tatil Mi?

15 Temmuz 2016 yılında Demokrasimize ve Siyasi yönetimine yönelik askeri darbe girişiminde bulunulmuş ve Halkımızın demokrasiye sahip çıkması ile önlenmiştir. Burada öncelikle ülkesi için kendilerini siper eden Şehit ve Gazilerimizi minnetle anıyoruz. Bu olayın ardından 25/10/2016 tarihinde kabul edilen ve 29/10/2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanması ile yürürlüğe giren kanun ile 15 Temmuz tarihi daha önce tatil günleri olarak yürürlükte olan 1 Mayıs ve 1 Ocak tatilleri ile birlikte tatil günü olarak kabul edilmiştir. Biz de bu yıl ilk kez tatil olan bu günde çalışanlarımızın durumu ile ilgili açıklamalarda bulunacağız.

İşverenler 15 Temmuzda İşçiyi Çalıştırabilir mi ?

Öncelikle belirtmeliyiz ki 15 Temmuz tarihi Genel tatil günlerinden sayılmaktadır. Genel tatil günlerinde işçinin çalıştırılabilmesi için iş kanununa göre iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde Genel tatil günlerinde çalışmaya ilişkin işçinin muvafakati bulunmalıdır. Eğer sözleşmede böyle bir hüküm yok ise işveren işçisini genel tatil günlerinde çalıştırabilmek için çalışanın onayını almak zorundadır.

15 Temmuzda İşe Gitmeyen İşçi İşten Çıkartılabilir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer işverenle işçi arasındaki sözleşmede veya sonradan talep edilerek imzalatılan bir muvafakat name var ise işçi genel tatil günlerinde işverenin talebi olması halinde işe gitmek zorundadır. Aksi halde işveren 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesine göre; “İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi. ” halinde işçinin iş akdini fesih etme hakkı bulunduğundan istenmeyen bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Ancak sözleşmenizde genel tatil günleri ile ilgili bir madde yok ise bu günlerde çalışmak istemediğinizi işvereninize belirtip işe gitmeyebilirsiniz. Bu durumda fesih ile ilgili olumsuz bir durumla karşılaşılmayacaktır. Hatta işverenin bu günlerde çalışmaya zorlaması işçinin haklı nedenle iş akdini fesih etmesi hakkını doğurur.

Genel Tatil Günlerinde Ücret Nasıl Hesaplanır ?

Yine 4857 sayılı İş Kanununun 47 inci maddesine göre ‘’işçilere, genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir’’ <hükmüne göre genel tatil günlerinden sayılan 15 Temmuz tatilindeki çalışma nedeniyle işçiye günlük ücretinin iki katı tutarında ödeme yapılmalıdır.

Son Olarak;

Tüm Şehitlerimizi ve Gazilerimizi minnetle anıyor ;Şehit yakınlarına baş sağlığı ve Gazilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir