• İşsizler ve Ev Hanımları Emekli Olabiliyor


  İşsizler ve Ev Hanımları Emekli Olabiliyor


  Yeni sosyal güvenlik yasası ile birlikte artık işsiz olanlar ve ev hanımları  çalışmadan emekli olabilme hakkına sahip oluyor. Mevcut sistemde SSK, emekli sandığı,bağ-kur sigortalısı olanlar için belirli şartları yerine getirerek emekli olabilme şansı var. Buna göre;

  1. İşsiz biri veya çalışmayan ev hanımı 1080 gün prim ödemişse isteğe bağlı SSK sigortalısı oluyor, prim ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabiliyor.
  2. Bağ-kur sigortalısı olarak  18 yalını doldurmuş olan işsiz bir vatandaş veya çalışmayan ev hanımı isteğe bağlı  bağ*kur sigortalısı olarak  prim ödeyebiliyor ve emekliliğe hak kazanabiliyor.
  3. Emekli sandığına bağlı olarak 2004 yılından önce  görevinden ayrılan ve en az 10 yıl görev yapmış memurlar isteğe bağlı sigortalılık kapsamından prim ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabiliyor.

  Getirilecek yeni sistemde mevcut sisteme göre farklılıklar yer alıyor. Buna göre yeni sistem içerisinde;

  1. Daha önce 1080 prim gününe sahip olanlara verilen prim ödeyerek emekli olma hakkı değiştirilerek  işsiz vatandaşların ve ev hanımlarının prime esas kazancının alt ve üst sınırları arasında olacak şekilde  prim bedeli belirleniyor ve isteğe bağlı prim  ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabiliyorlar.
  2. Mevcut sistemde isteğe bağlı olarak ödenen prim günü her ay için mecburi olarak 30 gün belirlenmiş ve 30 gün üzerinden hesaplanmıştır. Ancak yeni getirilecek olan sistemde  çalışmayan kişi veya ev hanımı ödeyeceği prim gününü kendisi belirleyebiliyor. Buna göre ev hanımları ve çalışmayan vatandaşlar kazanlarına göre belirlenecek prim gününe göre aylık prim ödeme gün sayısını belirleyebiliyorlar. Buna göre  asgari günlük kazanç üzerinden % 20 emeklilik kesintisi, % 12 genel sağlık sigortası olarak % 32 kesinti yapılarak prim hesabı yapılıyor.Asgari ücrete göre hesap yaptığınızda bu oran 5.66 TL ile 36.82 TL arasında değişiyor

  İsteğe Bağlı Sigorta

  1 Ocak 2007 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortalı olma yasası çıkarılmış, sigorta kapsamı genişletilerek Türkiye’de ikamet eden her vatandaş için  zorunlu sigortalılık dönemi de başlatılmıştır. Buna göre her vatandaş için bir genel sağlık sigortası ödeme zorunluluğu çıkarılarak her ay bazında ödenen primler üzerinden sigortalılık dönemi başlatılmıştır. Bu yasa  yeni sağlık sistemi ile birlikte değiştirilmiş, çalışmayan kişilerin ve ev hanımlarının genel sağlık sigortası kapsamı yerine isteğe bağlı sigortalı olması sağlanmıştır. Mevcut sistem de  isteğe bağlı olarak emekli olmak isteyen ev hanımları ve çalışmayan kişiler sağlık sigortasından yararlanamazken yeni sistem de ise sağlık sigortasından yararlanma hakkı getirilmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yeni sisteme göre işsiz anne ve babanın isteğe bağlı olarak prim ödeyerek sağlıktan yararlanmaya başlaması ile  işsiz anne ve babanın çocuğu da sağlıktan yararlanabiliyor. İsteğe bağlı olarak emekli olmak için prim ödeyen anne ve babanın çocuğu da Genel sağlık sigortası kapmasına alınıyor ve sağlıktan yararlanması sağlanıyor. İşsiz anne ve babanın çocuğunun sağlıktan yararlanma süresi çocuğun 18 yaşını doldurması ile birlikte son buluyor.

  Çalışırken işsiz kalan , işsizlik yardımı alan kişilerin işsizlik yardımı aldığı süre içinde sigortalılığı devam ediyor. İşsizlikte geçen süre boyunca kişinin sigortalılığı devam ettiği için  işsiz olarak geçen bu sürenin emekliliğe sayılmasını sağlıyor.  Bu sayede çalışırken işsiz kalan bireyler için  prim boşluğu oluşmadığı gibi kişilerin kolay emekli olmasının önü de açılmış oluyor.

  Bu yasa ile çalışmayan kişiler, ev hanımları ve 2004 yılından önce memuriyetten istifa eden eski memurlara isteğe bağlı olarak prim ödeme yolu açılmış ve emekli olma imkanı sağlanmıştır.  tıkla sorunu sor

  İşsizler ve Ev Hanımları Emekli Olabiliyor İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. adalet kurt dedi ki:

   babamdan kalan 600 tl maşım var isteğe bağlı sigorta yapmak istiyorum aylık ne kadar prim öderim acaba tşkler:)

  Sorunuzu Yazın