emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İllere Giriş – Çıkış Kısıtlanması İçin Ek Genelge Valiliklere Gönderildi!

İllere Giriş – Çıkış Kısıtlanması İçin Ek Genelge Valiliklere Gönderildi!
04.04.2020

İllere Giriş – Çıkış Kısıtlanması İçin Ek Genelge Valiliklere Gönderildi! Korona virüsü kapsamında kısıtlama ve tedbirler son hızla alınmaya devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde İçişleri Bakanlığı illere araç giriş ve çıkışında kısıtlamalara yönelik ek genelgeyi belirlenen illerin valiliklerine göndermiş bulunmaktadır. Valiliklere gönderilen ek genelgeye göre, tedavi edildiği hastaneden taburcu olanlar, kendisi ya da eşinin birinci dereceden vefat eden yakını ya da kardeşinin cenazesi için katılmak üzere seyahat edecek olanlar. Bulunduğu şehre en son 5 gün öncesinde gelen ve kalacak bir yeri olmayanlar, askerlik hizmetini tamamlayanlar ve cezaevlerinden salıverilenler vatandaşlar valilikler ve kaymakamlıklar tarafından alınan Seyahat İzin Kurullarınca, seyahat izin belgesi verilebilecektir.

İçişleri Bakanlığı araç giriş ve çıkış kısıtlamamsı getirilen 31 şehrimiz için, Seyahat İzin Belgesi taleplerini “İçişleri Bakanlığı e-Başvuru “ sistemi üzerinden valilikler ve kaymakamlıklarda bulunan seyahat izin kurullarına direkt olarak başvurularını buradan gerçekleştirebileceklerdir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’na ait olan Alo 199 hattını arayarak da başvurularını telefon yolu ile de gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Bakanlık ayrıca 81 ilimizin valiliklerine gönderilen genelge içerisinde şehirlere giriş ve çıkış tedbirlerinde yaş sınırlaması ile ilgili hatırlatmanın da içerdiğinin de altını çizmiş bulunmaktadır. Gönderilen genelgeye göre korona virüsü ile mücadele esnasında 31 büyükşehrimiz için hava, kara ve deniz yolu ile yapılması olası giriş ve çıkışların yanında da 01.01.200 tarihinde ve sonrasında doğan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmış bulunmaktadır.

Vatandaşlara Seyahat İzin Belgesi Verilebilecek Durumlar Nelerdir?

Vatandaşlara Seyahat İzin Belgesi Verilebilecek Durumlar Nelerdir? İçişleri Bakanlığı tarafından il valiliklerine gönderilen genelgeye göre Seyahat İzin Belgesi alınabilecek durumlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu edilip asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ya da önceden alınmış doktor randevusu ve kontrolü olan,
 • Kendisi ya da eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat etmek isteyen,
 • Ölüm nedeni korna virüsü hariç olmak üzere cenaze nakil işlemlerinde refakat edecek olan,
 • Bulunduğu şehre en fazla 5 gün önce gelmiş ve kalacak yeri olmayan, ikamet ettiği yere dönmek isteyen, bunlardan 5 gün içerisinde geldiğini belgeleyen ve bir şekilde ibraz edenler,
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak evine dönmek isteyenler,
 • Özel ya da kamu kurumundan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
 • Yurtdışından gelen ve yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait olan yurtlarda 14 günlük karantina ve gözlem süreci biten.

Seyahat İzin Belgesi Almak İçin Nereye Başvuruda Bulunabiliriz?

Seyahat İzin Belgesi Almak İçin Nereye Başvuruda Bulunabiliriz? Bir şekilde gerekli olduğu için Seyahat İzin Belgesi almak için başvuruda bulunabileceğimiz birimler aşağıdaki gibi belirtilen şekilde olmaktadır.

 • İçişleri Bakanlığına ait olan Alo 199 numarasından,
 • İçişleri Bakanlığı e-Randevu sistemi üzerinden,
 • Valilik ve Kaymakamlarda bulunan seyahat izin kurullarına direkt olarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Düzenlenecek olan Seyahat İzin Belgesi çıkış illerinden tek yön, ya da gidiş – geliş şeklinde düzenlenecektir.
 • Düzenlenecek olan Seyahat İzin Belgesi tek yönlü olacak ise 36 saate kadar, gidiş ve geliş şeklinde olacak ise 72 saat geçerliliğini korumaktadır.
 • Terhis olan askerler için gideceği yerlere ulaşım sağlamaları adına, Valilikler tarafından ilgili askeri birliklerle koordinasyon için gerekli tedbirler alınacaktır.
 • Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu belgesi bulunan maksimum 20 yolcu kapasitesi olan ticari araçlar için yolcu kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecek.
 • Genelgenin A/1/c maddesi kapsamında giriş – çıkış kısıtlaması getirilen illerde, 5 gün önce gelmiş olan, kalacak yeri bulunmayan ve kendi ikametlerine dönmek isteyen kişiler, Seyahat İzin Belgesi taleplerini 05.04.2020 tarihinden Pazar sabahı saat 08.00’den 09.04.2020 Perşembe sabahı saat 08.00’e kadar yapabileceklerdir.
 • 03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelge kapsamı çerçevesinde evden çıkmaları sınırlandırılan, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlemem seyahat izin belgeleri, ilgili Genelge kapsamında kısıtlama getirilen şehirlerin giriş – çıkışlarında da geçerli olacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.