• Kyk Burs Sorgulama


  Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu ülkemizde devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere hizmet vermek için çalışır. Kısaca Kredi Yurtlar Kurumu da denen bu kurum üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler için çok önemlidir. Çünkü bu kurum öğrencilerin eğitimlerine destek verir. Maddi açıdan zorluk yaşayan üniversiteye yeni başlayan öğrenciler ilk olarak barınma sorunu ile karşılaşırlar. Kredi Yurtlar Kurumu KYK devlet yurtları olarak da bilinen yurtlar düzenleyerek öğrencilerin bir kısmının bu alanlarda kalmasına yardımcı olur. Devlet yurtlarında kalmak için ise öğrenciler öncelikle KYK yurt başvurusu yapmalıdır. Az sayıda seçilen öğrenciler bu yurtlara yerleştirilir. Şehirde mevcut diğer özel yurt ve apartlara göre devlet yurtlarının aylık kiraları bir hayli ucuzdur. Ancak kapasitesi azdır. Bu nedenle yapılan başvurulardan sadece çok az kişiler KYK yurtlarında kalmaya hak kazanırlar.


  Kredi Yurtlar Kurumunun bu yurt imkânın ardından da öğrencilere maddi destek olma amacı ile onlara her ay düzenli olarak bir para verir. Burs ya da kredi ismi ile bilinir. KYK resmi sayfaları üzerinden her yıl güz döneminin belirli zamanlarında öğrenciler internet üzerinden başvurularını tamamlarlar. İlk etapta tüm öğrenciler KYK bursu için başvuruda bulunurlar. KYK bursu alan öğrenciler eğitim öğretim yaşamları boyunca alacak oldukları parayı karşılıksız alırlar. Yani üniversiteden mezun olduktan sonra almış oldukları bu parayı geri ödemekle yükümlü değillerdir. Bu nedenle pek çok öğrenci burs almak ister. Ancak kendisine burs çıkmayan öğrenciler ise KYK kredisi alabilirler. Bu kredi mezun olduktan iki yıl sonra devlete geri ödenir. Yani üniversite hayatları boyunca alacak oldukları bu parayı öğrencilerin okul bittiğinde geri ödemeleri gerekir. Bunun için gerekli sözleşmeler de gerçekleştirilir.

  KYK Burs Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yazımızın en başında da anlattığımız üzere öğrencilere KYK bursu alabilmek için başvurular başladığı anda internetten işlemlerini gerçekleştirirler. Geçen süre içerisinde öğrencilerin yapacak oldukları bir şey yoktur. Sonuçların açıklanmasını beklerler. KYK bursu alıp almadıklarını kontrol etmek için ise kyk burs sorgulama işlemine başvururlar. Artık herhangi bir kuruma giderek yapacak oldukları bir işlem yoktur. Bunun yerine interneti kullanarak resmi E Devlet sisteminden yardım alabilirler. E-Devlet son zamanların en popüler işlem alanıdır. Devletin kurumlarının online hizmet verdiği bu alanda A’dan Z’ye pek çok işlem bulunur. Bunlardan biri de kyk burs sorgulama işlemidir. KYK burs sorgulama işlemi için öğrencilerin daha önceden postanelerden alacak oldukları E-devlet şifresi gerekir. Eğer daha önce bu şifreyi almamışlarsa en yakın PTT kurumuna gitmeleri gerekir. Bu kurumlardan 3 TL işlem bedeli karşılığında nüfus cüzdanları ile beraber E-Devlet şifrelerini alabilirler.

  Kyk Burs Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için yazımızın sosunda yer alan bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Bu işlemin ardından ise E Devlet sistemine giriş yapmadıysanız öncelikle var olan beş yoldan birini kullanarak giriş yapmanız gerekiyor. E Devlete girdikten sonra ise Kyk Burs Sorgulama işlemi için ek olarak bir şey yapmanıza gerek yoktur. Zira bu sayfada KYK’dan aldığınız katkı kredilerinizi, burs bilgilerinizi ve öğrenim kredilerinizi görebilirsiniz. Saymış olduğumuz üç seçenekten hiçbirine sahip değilseniz Katkı kredisi, bursunuz ya da öğrenim kredisi bulunmamaktadır şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız.

  Her yeni yılın başlaması ile beraber de öğrenciler KYK burslarını almaya başlarlar. 2017 yılı itibari ile 25 lira daha fazla alan öğrencilerin yine önümüzdeki yıllarda bursun artacağı düşünülmektedir. Aşağıda bulunan linke tıklayarak da KYK burs sorgulama ekranına hemen ulaşabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kyk Burs Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  Kyk Burs Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın