• Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

  Malulen emeklilik, sigortalı olarak çalışan ve 4A’lı sayılan yani SSK’ya bağlı işçi olan, 4B’li sayılan yani Bağ-Kurlu kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan ve 4C’li yani Emekli Sandığına bağlı memur olan kişilerin iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü %60 oranında kaybetmeleridir. Bu durum malullük olarak ifade edilir ve devamında ise kişi malulen emeklilik statüsüne geçer. Bir kişinin malulen emekli olabilmesi için ise 10 yıldır sigortalı olması esastır. Aynı zamanda 1.800 gün uzun vadeli sigorta kollarından olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının prim ödeme gün sayılarının doldurulması gerekir. Malulen emeklilik itiraz dilekçesi hakkındaki detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.


  Malulen emeklilikte esas olan kişinin meslekte kazanma gücünü %60 oranında kaybetmesidir. Eğer bu oran %60’ın altında ise Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumu maluliyet saymamaktadır. Bu noktada örneğin kişinin meslekte kazanma gücü oranı kaybı %59 bile olsa ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumu meslekte kazanma gücü kaybı değil çalışma gücü kaybı olarak kabul eder. Bu durumda kişi malulen emekli olamayacaktır. İşte bu gibi durumlarda malul olan kişilerin zor durumda kalmamaları için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında dava açma hakkı saklı tutulmaktadır.

  Malulen Emeklilik İtiraz Süreci

  Malulen emeklilik itiraz süreci birkaç işlemden oluşur. Öncelikle ülkemizde yürürlükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında iş kazası ya da meslek hastalığı nedeni ile maluliyete uğrayan ve malul sayılan kişilerin (işçi, memur ya da kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişi) iş yerlerinin ya da ikametgah adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na talepte bulunmaları gerekir. Bu talep malulen emeklilik talebi olarak adlandırılır ve yazılı bir dilekçe ile yapılması zorunludur. Bu aşamadan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin maluliyet derecesini ölçmek için sağlık kurulu ile kişiyi muayene eder. Bu noktada eğer Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık raporundaki oranın yetersiz olduğunu söyleyip malulen emeklilik işlemini gerçekleştirmez ise kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz etme hakları vardır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu itiraz dilekçesini ve maluliyet oranını inceler. Maddi hatalardan kaynaklanan sorunları bu noktada çözebilir. Fakat eğer Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu da maluliyet raporunuzu ve malulen emeklilik talebinizi reddederse İş Mahkemesine de dava açılabilir. Esasında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık kurulunun muayene sonrası belirlemiş olduğu meslekte kazanma gücü kaybı oranı kesin sayılmaktadır. Fakat yine de birtakım hatalar yapılabilir. İşte bu nedenle malulen emeklilik itiraz dilekçesi kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu bu dilekçeleri inceler. Nihai karar Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu tarafından verilir.

  İş kazası ya da meslek hastalığına yakalanıp meslekte kazanma gücünü kaybeden ve malul sayılan bireyler için Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu kararına itiraz etmek için 6 ay süreleri vardır. 6 ay içinde malulen emeklilik itiraz dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuran kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu tarafından değerlendirilir. Eğer iş kazası ya da meslek hastalığına yakalanıp meslekte kazanma gücünü kaybeden ve malul sayılan bireyler 6 aylık itiraz süresini geçirirlerse Sosyal Güvenlik Kurumu yazılı dilekçeyi en baştan inceler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu maluliyet raporuna ilişkin karara itiraz eden bireyler eğer isterler ise kendi belirledikleri bir doktorun Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu önünde dinlenmesini talep edebilirler. Böyle bir durumda bireyin yine yazılı bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bunu talep etmesi gerekir. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu bu talebi inceler. Herhangi bir engel yoksa görüşme günü ve saatini düzenler. Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu sekreteri tarafından yazılı tebligat ile olmak üzere malul sayılan bireye bildirilir. Eğer dinlenmesi kabul edilen ve malul sayılan birey tarafından önerilen doktor görüşme gün ve saati içerisinde kuruma intikal etmezse Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu kesin olarak nihai kararı verir.

  Tüm bunlardan sonra 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında iş kazası ya da meslek hastalığı nedeni ile maluliyete uğrayan ve malul sayılan kişilerin (işçi, memur ya da kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişi) İş Mahkemesine de dava açma hakları bulunmaktadır. Bunun için yine yanı dilekçe örneği ile başvuru yapılabilir.

  Malunen Emeklilik İtiraz Dilekçesi Örneğini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın