ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi
08.05.2017

Malulen emeklilik, sigortalı olarak çalışan ve 4A’lı sayılan yani SSK’ya bağlı işçi olan, 4B’li sayılan yani Bağ-Kurlu kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan ve 4C’li yani Emekli Sandığına bağlı memur olan kişilerin iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü %60 oranında kaybetmeleridir. Bu durum malullük olarak ifade edilir ve devamında ise kişi malulen emeklilik statüsüne geçer.

Bir kişinin malulen emekli olabilmesi için ise 10 yıldır sigortalı olması esastır. Aynı zamanda 1.800 gün uzun vadeli sigorta kollarından olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının prim ödeme gün sayılarının doldurulması gerekir. Malulen emeklilik itiraz dilekçesi hakkındaki detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Malulen emeklilikte esas olan kişinin meslekte kazanma gücünü %60 oranında kaybetmesidir. Eğer bu oran %60’ın altında ise Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumu maluliyet saymamaktadır. Bu noktada örneğin kişinin meslekte kazanma gücü oranı kaybı %59 bile olsa ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumu meslekte kazanma gücü kaybı değil çalışma gücü kaybı olarak kabul eder.

Bu durumda kişi malulen emekli olamayacaktır. İşte bu gibi durumlarda malul olan kişilerin zor durumda kalmamaları için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında dava açma hakkı saklı tutulmaktadır.

Malulen Emeklilik İtiraz Süreci

Malulen emeklilik itiraz süreci birkaç işlemden oluşur. Öncelikle ülkemizde yürürlükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında iş kazası ya da meslek hastalığı nedeni ile maluliyete uğrayan ve malul sayılan kişilerin (işçi, memur ya da kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişi) iş yerlerinin ya da ikametgah adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na talepte bulunmaları gerekir.

Bu talep malulen emeklilik talebi olarak adlandırılır ve yazılı bir dilekçe ile yapılması zorunludur. Bu aşamadan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin maluliyet derecesini ölçmek için sağlık kurulu ile kişiyi muayene eder. Bu noktada eğer Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık raporundaki oranın yetersiz olduğunu söyleyip malulen emeklilik işlemini gerçekleştirmez ise kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz etme hakları vardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu itiraz dilekçesini ve maluliyet oranını inceler. Maddi hatalardan kaynaklanan sorunları bu noktada çözebilir. Fakat eğer Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu da maluliyet raporunuzu ve malulen emeklilik talebinizi reddederse İş Mahkemesine de dava açılabilir.

Esasında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık kurulunun muayene sonrası belirlemiş olduğu meslekte kazanma gücü kaybı oranı kesin sayılmaktadır. Fakat yine de birtakım hatalar yapılabilir. İşte bu nedenle malulen emeklilik itiraz dilekçesi kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu bu dilekçeleri inceler. Nihai karar Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu tarafından verilir.

İş kazası ya da meslek hastalığına yakalanıp meslekte kazanma gücünü kaybeden ve malul sayılan bireyler için Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu kararına itiraz etmek için 6 ay süreleri vardır. 6 ay içinde malulen emeklilik itiraz dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuran kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu tarafından değerlendirilir.

Eğer iş kazası ya da meslek hastalığına yakalanıp meslekte kazanma gücünü kaybeden ve malul sayılan bireyler 6 aylık itiraz süresini geçirirlerse Sosyal Güvenlik Kurumu yazılı dilekçeyi en baştan inceler.

Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu maluliyet raporuna ilişkin karara itiraz eden bireyler eğer isterler ise kendi belirledikleri bir doktorun Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu önünde dinlenmesini talep edebilirler.

Böyle bir durumda bireyin yine yazılı bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bunu talep etmesi gerekir. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu bu talebi inceler. Herhangi bir engel yoksa görüşme günü ve saatini düzenler. 

Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu sekreteri tarafından yazılı tebligat ile olmak üzere malul sayılan bireye bildirilir. Eğer dinlenmesi kabul edilen ve malul sayılan birey tarafından önerilen doktor görüşme gün ve saati içerisinde kuruma intikal etmezse Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu kesin olarak nihai kararı verir.

Tüm bunlardan sonra 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında iş kazası ya da meslek hastalığı nedeni ile maluliyete uğrayan ve malul sayılan kişilerin (işçi, memur ya da kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişi) İş Mahkemesine de dava açma hakları bulunmaktadır. Bunun için yine yanı dilekçe örneği ile başvuru yapılabilir.

Yorumlar

 1. elif bilici dedi ki:

  Merhaba , Babam Ramazan Bilici multipl miyelom kanseri. 6 yıldır bununla savaşıyor. malulen emeklilik aylığı süresi dolduğunda tekrar başvuru yaptık ama iyileşti görünmekte olduğu için malulen emeklilik aylığını kestiklerini öğrendik. Fakat babam şu anda 3 nakil sürecinde hastanede yatıyor. 3-4 aydır da emeklilik aylığından kesinti olmuştu.itiraz başvurusnda da bulunmuştuk henüz bi dönüş yok.

 2. Nigar telli dedi ki:

  Merhaba imim Nigar telli üç ay ünce isteğe bağlı malulen emekli oldum onkolojı yüzde 80 rapor verdı ve dıger rahatsızlıklarım var göz kulak ürolojı mesanem alındı rahım yumurtalık alındı ve bağırsağındaki bi kısmı karnımda iki torbayla yaşıyorum raporumda ağır düzeyde çalışamıycak yazıyor ve bana yüzde 60 vermiş ler nasıl oluyor bu buna itıraz edebilırmıyım

 3. Tezcan dedi ki:

  Malulenemeklilik başvurusunda bulunmiştum bana bi evrak gönderildi tepecik hastenesine verilmek maluliyet tespiti diye onun İş ni istiyorum

 4. Haşim Fikret Uluçay dedi ki:

  Selamlar.Eşim Ağustos 2021 tarihinden Meme Ca nedeniyle %80 rapor alıp Malulen 18 ay emekli oldu.Kontrol süremiz geldi yeniden muayene çıktık ve %60 olarak raporumuzu alıp verdik.Fakat red geldi.İtiraz ettik yine red geldi..Kanunda 5 yıl %60 ile devam eder diyor…Fakat niye kesildi anlayamadık.Yardımcı olabilirmisiniz …Saygılar

 5. Songul dedi ki:

  Iı günler ben mamululen emeklıkte îtiraz etım kaç ay surer

 6. İlknur Kılıç dedi ki:

  Merhaba Fethiyede ikamet ediyorum
  %86 engelli raporum var
  Raporumla beraber sgk merkezine malulen emeklilik için başvurdum
  Ancak merkezin İzmir olduğunu izmirde heyet doktorlarının karar vereceğini belirttiler
  Ben martta başvurdum mayıs sonu rapor red oluyor ve ben ağustos sonu anca öğrenebiliyorum
  Ne tebligat ne telefonla arama nede gittiğimde bilgi vermediler
  İtiraz etmeyin boşuna vakit kaybı dediler
  İzmirdeki doktorlar bu konuda çok net herkesi malulen saymıyolarmış
  Benim bacağımda 16 cm protez var
  22 yaşında meme kanserinden koltukaltından 19 nodül dahil olmak üzere amelyatlar geçirdim
  Etrafta duyduğum sadece %60 duyma kaybı yaşayana veriliyorda bu malulük neden ben haketmedim
  İtiraz etmek için de sanırım geç kaldım
  Bana nolur bir yol gösterin çok moralim bozuk
  Yıllarca ayakta kalıp bu şekilde çalışmaya çabaladım ancak sağlığım izin vermiyor
  Malulen sayılmak için tekrarmı kanser olmam gerekiyor:(

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporun üzerinden 6 ay geçtikten sonra tekrar rapor talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Yurdan dedi ki:

   Tekrar heyete gitmek için SSK dan başvuru yap hastaneden heyet için randevu al SSK ya git kağıdı al tekrardan heyete gir konuşkan olun biraz durumunuzu anlatın doktora bütün tahlil flim çıksın tedavi gördüğün doktordan epi kriz kağıtlarını iste yani tedavi gördüğün bütün her şeyi niçin amilyat oldun ne kadar tedavi gördün kalıcı hasar ne kaldı vücudunda izler varsa onları bile hem heyet kuruluna ver hem fotokopisi sende kalsın cildiye plastik cerrahisi içinde önemli

 7. salih zeki dedi ki:

  merhaba ismim salih oncelikle bisey sormak istiyorum benim yuzde64 engellilik raporum var omur boyuluk 2008de aldigim raporumda hem cron hastalim hemde kalcalarda protez takili ben yeniden rapor almadan emekli olabilirmiyim 3975 gunumu yoldurdum.yani 10 yili biraz gecdim bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim calisamayacak durumdayim

 8. elif dedi ki:

  Merhaba benim annem gögüs kanseri teşhisi ile bir yıl tedavi gördü göğüsü alındı heyetten de %64 engelli raporu aldı ama malülen emekliliğe başvuru yaptık reddedildi bunun için dilekçe verip itiraz edersek sonuç alır mıyız yada ne yapabiliriz teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malulen emekli olabilmek için sadece engel oranı yeterli değil işgücü kaybının an az % 10 olması gerekiyor. Kurum bu orana ulaşmadığına kanaat getirmiş olabilir. Eğer işgücü kaybı % 10 dan yukarıda ise itiraz edebilirsiniz.

 9. harun dedi ki:

  merhabalar ben epilepsi hastasıyım 2017 de yüzde 40 engelli raporu aldım şu an 609 lira maaş alıyorum 2472 günüm var malulen emekli olmak için heyete girdim başka hastalıklarda çıktı fakat benim kendi hastalığım için 15 gün lütfü kırdar hastanesinde yattım ve nöbette geçirdim fakat 2 ad yazı verdiler birinde hastalık tanımlanmış birinde tanımlanmamış diye yazı verdiler heyetten ret geldi bugün ihtiraz ettim ankaraya gideceğini söylediler sonuç ne zaman gelir olumlumu olumsuzmu sonuçlanır bilgilendirirseniz sevinirim. ayrıca 3.5 yıldır çalışmıyorum iş buluyorum ama hastalığımı duyan iş vermiyor saygılar iyi geceler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ankara’ dan rapor ile ilgili sonuçlar 45 – 60 gün arasında sürebilmektedir.

 10. AHMET AKTAŞ dedi ki:

  Herkese merhabalar benim babam mide kanseri midesinin 3te si alındı ilk raporu yüzde90 olarak malulen emekli edıldı ama 2.rapor 2 senelık düzenlendıgı için emeklilik kesildi. Babam hala mamalarla kilo almaya çalısan sürekli kontrollere gidip gelmeye devam etmekte suan, neyse rapor yenilemesi yaptık bu sefer yüzde 92 aldı ve babamın emekliliği kesildi.İtiraz ettim arkadaşlar ne yapacagımı gerçekten bilmiyorum bu sistem nasıl neye kime göre çalısıyor çimere kadar yazdım kimsenin umurunda değil sigortası az diye babamın suan bir bucuk sene çalısması gerekiyormus.Raporun altına çalısabilir durumu her işte çalısabilir yazdıkları için bütün herşey ordan kaynaklanıyor.Kontrole gittigimde doktora sordum hocam babamın çalısması lazımmış diye imkansız çalısamaz diıyor e siz raporda çalısabilir yazmışşınız gibi yılan hıkayesıne döndü ne yapmam lazım lütfen akıl verin bana.. bu arada babam 61 yasında.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İl veya ilçe sağlık müdürlüğüne başvuru yaparak rapora itiraz edip yeni bir hastanede tekrar rapor işlemleri yaptırabilirsiniz.

 11. gülay demir dedi ki:

  merhaba babam için başvuruda bulunduk malulen emeklilik için ancak babamın engeli %43 cıkmıştır red cevabı geldi itirazı nereden yapabiliriz yardımcı olur musunuz en son başvuruda bulunduğu kurum ise engelli indirimli başvurusuydu itirazı nereden yapacağız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi indirim belgesi için başvurunuzun sonucu kesindir. İtiraz edemezsiniz. Dava açabilirsiniz. Eğer hastane den çıkan rapor sonucu ise sağlık müdürlüklerinden itiraz edebilirsiniz.

 12. Emine dedi ki:

  Yorumlara baktım yardımlarınız için öncelikle teşekkür ederim Ben bi soru sormak istiyorum babam epilepsi hastası ve trafik kazası geçirdi ehliyeti elinden alındı çiftçi kendisi, başka bir işte çalışamıyor çünkü nöbetin hangi saatte nasıl geleceği belli değil 1800 gün gerekli olan bağkur ödedik emekli olmasını istiyoruz %60 in altında rapor vermişler , rapor sürecinde on gün hastanede yattı bu süre zarfında son gün nöbet geçirip yoğum bakımda yattı buna rağmen hasta değilmiş gibi görünüyorlar evet iş gücün de yani sakatlık durumu yok görünürde fakat her ay bağkuru ödemek için çalışacak durumu yok kim işe alır ? Her yerde her an nöbet geçiriyor bu herkes için tehlikeli olabilir , itiraz dilekçesi yazmayı düşünüyorum nasıl yazmalıyım yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapora itiraz için dilekçe örneği:

   İl Sağlık Müdürlüğü’ne,

   ……. tarihinde ………. hastanesinden ….. kayıt numarasıyla almış olduğum sakatlık oranımı gösteren sağlık kurulu raporunda belirlenen sakatlık oranın, olması gerekenden düşük olduğunu düşünüyorum. Raporun yeniden değerlendirilip tarafıma bildirilmesini arz ederim.

 13. Recep dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin ben annem için birşey danışmak istiyorum annem 56 doğumlu 64 yaşında yaklaşık 15 yıldır da akciğer kanseri tedavisi görüyor 5 yıllık sigortası var az bulunduğu için çalışması gerekiyor deniyor heyet raporuna girdi fakat tedavi ve tanı süreçleri İzmir ve Eskişehir hastanelerin de olmasına rağmen heyet raporu kütahya devlet hastanesinde yapıldı onkoloji bölümünde doktor bile olmayan hastane sağlam raporu verdi kanser hastaları için sgk gün ve yaşa bakmaksızın malul emekli olunmuyor mu ve tekrar İzmir veya Eskişehir hastanesinde heyet raporuna girmesi için ne yapmalıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapora 1 ay içinde itiraz edin onkoloji bölümü olan başka bir hastanede heyet girmek istediğinizi belirtin. Tekrar heyete girebilirsiniz. % 40 ın üstünde bir oranın çıkması gerekir.

  2. Hüseyin İNAN dedi ki:

   Kardesim bende kanser hastasıyım %/60 raporum var benide kabul etmediler yüksek sağlık kuruluna itiraz ettim daha cevap gelmedi

 14. ENSAR DEMİREL dedi ki:

  1955 DOĞUMLUYUM(64YAŞ ), 4B BAŞLANGICIM 14.03.2003 VE 4A BAŞLANGICIM 08.04.2006. AN İTİBARİ İLE 5732 GÜN ÖDENMİŞ PRİMİM BULUNMAKTA. 4A İLE 60YAŞ+7000 PRİM İLE EMEKLİ OLABİLİYORUM FAKAT 4B İLE 62 YAŞ 4500 PRİM İLE EMEKLİ OLABİLMEKTEYİM. SON 7 YIL KURALI NEDENİ İLE 4A YA TABİ GÖRÜNMEKTEYİM ( SON 7 YILDA 4A DAHA FAZLA ) FAKAT ANLADIĞIM KADARI İLE 4B NİN ŞARTLARINI TAMAMLAYABİLMİŞ DURUMDAYIM , BU DURUMDA 4B DEN EMEKLİ OLABİLME İMKANIM VARMIDIR ? YARDIMLARINIZI RİCA EDERİM. PEŞİNEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4/A lı olarak da yine 60 yaş 4500 güne tabisiniz. Bu nedenle yine kısmi emeklilik hakkını sağlamış oluyorsunuz. Başvuru yapabilirsiniz.

 15. Alaattin ünel dedi ki:

  4 ay önce malulen emeklilik başvurusu yaptım seker hastalığım var 4 parmağım koptu ikiyagagimda yaralar oluştu sol ayağım biraz iyileşti sağ ayağımda yürüyemeyecek kadar ağrı ve yara vardı kuracağım sonucu red kararı geldi bu zaman zarfında yaralarım çok ileri gitti 2.ameliyattan sonra.diz altından kesildi ne yapmak lazim

 16. Sevda Çevik dedi ki:

  Merhaba, bir arkadaşım Parkinson hastalığından dolayı malulen emekli oldu. Biliyorsunuz Parkinson tedavisi olmayan bir hastalık. 2021 e kontrol muayenesi istenmiş.Zaten güçlükle yürüyebilen bu insanlar tedavisi olmayan bir hastalık için neden kontrol muayenesine tabi oluyorlar. Kontrol muayenesine itiraz edilip emekliliğin sürekliliği sağlanabilir mi?

 17. abdullah yıldız dedi ki:

  merhabalar ben 2012 de burgada sendurumu ani ölüm hastasıyım bu nedenden dolayı ıcd şoklayıcı pil takıldı koah epilpsi sağ dizde bağ takılı ve bağ uzayık yürümede zorlık çekiyom 02/02/2019 da emboli geçirdim ben2013 de %50 raporla 193 cü md vergi indiriminden faydalanarak emekli oldum akabinde 2017 de antalya il sağlık müdürlüğü beni hastaneye sevk etmiş ve bu hastenede iyi muvane olmadım ve %36 rapor vermişler sonra ilsağlık tekrar sev k etmiş bu sefer %55 rapor aldım ilsağlık kesinleşmş rapor olarak onayladı ve sonrası sskya ankaradan müvetdiş gelmiş ve beni dalga geçer gibi yine sevk etmişler sskadan burdada %39 rapor gelldi yine iyi muvane olmadım dk bakdı vuvane etmeden tm diyo sonra cimmere yazdım %55 rapor kesinleşmiş geldi halen aldığım beş kuruşda gözleri var dalga geçiyolar sanki şuan %55 bi %50 bi %39 bi rapor ankara maliye ve sağlık kurulunda sonuç bekliyo ve kimseye ulaşamıyom derdimi kimseye anlatamıyom raporum sonuçlanmadan benim aylığımı 01/01/2019 da kesildi ve usulsüz para alıyon diye üçbin kusur geri ödenek geldi benim anlamadığım rapor sonuçlanmadan nasıl aylığı keserler bu nasıl bi adalet acaba şuan emboiden dolayı tedavi görüyom hiç bi gelirim yok 5 ay oldu aylık kesileli bana yardımcı olacak biri varmı acaba ne yapmam lazım benim antalya sskadan 05/04/2019 da evrak ankara gelir idaresi sağlık kurulu başkanlığında telefon açıyom hiç kimse telede bakmıyo elim ayağım bağlı ne yapmam lazım sonuç belli olmadan aylık kesilirmi bilgi verirseniz çok sevinirim kolay gelsin

 18. Nilay ak dedi ki:

  21 yıldır şizofreni hastalığın var ilaçları kullanmayınız hastanelik oluyorum ilacı kullandığım halde de hastaneye yarışın oluyor ben malulen emeklilik için başvuru yaptım fakat reddedildi hastane yüzde. Seksen Çal samazsin raporu verdi fakat SGK kabul etmemiş çalışabilir düzeyde olduğunu söylemişler fakat son zamanlarda değil çalışmak kendimi taşıyacak gücüm kalmadı itiraz dilekçesi verdim benim gibi bu duruma düşen arkadaşlar varmı son nuc ne olur tesekkurler

  1. Rasim dedi ki:

   2020 yılında eşimin meme kanseri ameliyatı sonucu 1620 gibi sigortarası vardı doğum borçlanması yaparsanız malülen emekli olur denildi yani 1800 gün gibi tamamladık.. Fakat 1 yıl sonra raporumuzu yemilemek için gittik sonucu olumsuz geldi bizim hastalığımızda iyileşme yokki bu nasıl bir iş anlamış değilz… Yardımcı olabiliirmisiniz