Genel

E-Reçete Numaramı Kaybettim, Nasıl Alabilirim?

Gelişen teknoloji ve değişen yaşam şartları ile birlikte sağlıkta da düzenlemeye gidilmiştir. Önceden kullandığımız sağlık karnelerinin yerini online ortamlarda doldurulan reçeteler almış ve bunlara da e-reçete adı verilmiştir. Artık doktora gittiğinizde size sağlık karnesine yazılmış reçete değil, internet ortamında doldurduğu reçetenin numarasını veriyor. Biz de bu yazımızda “E-reçete numaramı kaybettim, nasıl alabilirim?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Son teknoloji ile hayatımıza giren e-reçete sayesinde artık belgelerle uğraşmak zorunda olmadığımız gibi hastaneye her gidişimizde yanımızda sağlık karnesini götürmüyoruz. Sigortalı kişiler, doktorların muayeneden sonra kendilerine verdikleri e-reçete numarası ile eczaneye gidip ilaç alabilmektedir.

E-Reçete

E-reçete, doktorlar tarafından, SGK’nın tanımladığı ve belirlediği bir şekilde MEDULA sistemine elektronik olarak kaydedilir ve burada elektronik reçete numarası verilmiş olan reçetelerdir. E-reçete uygulaması 15 Ocak 2013 tarihi itibarı ile ülkemizde uygulamaya girmiştir ve o günden beri de uygulanmaktadır. E-reçetenin yazılıp yazılmadığı bazı durumlar vardır. E-reçetenin yazılmadığı durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kamu kurumlarının bünyesinde bulunan kurum hekimliklerinde, iş yerlerindeki hekimliklerde, sağlık merkezlerinde ve toplum sağlığı merkezlerinde, üniversitelerdeki mediko-sosyal birimlerinde düzenlenmiş olan reçeteler e-reçete kapsamının dışında kalmaktadır.
 • Alerji aşıları reçeteleri ve kişilere özel olarak yurt dışından getirilmiş olan ilaçların reçeteleri de bu kapsam dışındadır.
 • Acil hal kapsamında acilde düzenlenmiş olan reçeteler de bu kapsam dışındadır.
 • Aile hekimlerinin, geçici sağlık hizmetinin kapsamında düzenlemiş oldukları reçeteler de bu kapsamın dışındadır.
 • Evde bakım hizmeti alan kişilere evde bakım hizmeti kapsamında düzenlenmiş olan reçeteler de e-reçete kapsamı dışındadır.

Bu birimlerde oluşturulmuş olan reçeteler e-reçete olarak değil, eskisi gibi manuel olarak hazırlanacaktır. Bu kurumlar MEDULA sistemini kullanmaya başladıkları durumda ise e-reçete sistemine geçiş yapabilecekler.

E-Reçete Numarası

E-reçete uygulaması kapsamında önemli olan bir diğer konu da e-reçete numarasıdır. E-reçeteler MEDULA sistemine kaydedildikten sonra bir reçete numarasına sahip olurlar ve bu numaraya da Elektronik reçete numarası adı verilir. Vatandaşlar bu numara sayesinde eczaneye gidip ilaçlarını alabilirler.

E-reçete sistemi kendisi ile birlikte birçok kolaylık da getirmiştir. E-reçetenizi kısa mesaj yoluyla da alabilmektesiniz. Bunun için sigortalı olan kişinin SGK SMS sistemine kayıt olması gerekmektedir. SGK’nın mesaj sistemine kayıt olabilmeniz için gerekli olan bilgiler de şu şekildedir:

 • Nüfusa kayıtlı olunan yer bilgisi.
 • TC kimlik numarası ve cilt no.
 • Kişinin doğum yılı.

E-reçete sisteminde reçete türleri de bulunmaktadır. Bunların sınıflandırılması; kırmızı, turuncu, mor ve yeşil şeklindedir. E-reçete doldurulacağı zaman reçetenin türü normal seçili olarak gelmektedir. Eğer hekim normal dışında bir reçete türü yazacaksa bunu manuel olarak seçmelidir. Eğer hekim normal reçete seçili bir şekilde diğer reçete türleri ile alakalı ilaç yazarsa bu konuda bir uyarı yazısı görecektir.

E-reçete kapsamında önemli olan diğer bir konu da e-reçete numarası kaybedildiğinde ne yapılacağıdır.

E-Reçete Numarasını Kaybettikten Sonra Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Bazı durumlarda e-reçete numaranızı kaybedebilirsiniz. Fakat bu numarayı tekrardan temin edebildiğiniz için sıkıntıya düşmenize gerek yoktur. E-reçete numaranızı kaybettiğinizde e-reçetenizin yazıldığı sağlık kurumuna giderek numaranızı tekrardan alabilirsiniz. Fakat reçetelerin belirli bir geçerlilik süresi olduğu unutulmamalıdır. Bu süreyi geçirdiğiniz takdirde eski e-reçete kullanım dışı kalacaktır ve tekrar doktora gitmeniz gerekecektir. Bu yüzden eğer e-reçete numaranızı kaybettiyseniz günü geçirmeden tekrar talep etmelisiniz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Merhaba,

   İlaçlarınızı almadan sitemden çıkmamaktadır. Hastane bölüm sekreterliğine ulaşmanız gerekecektir.

 1. 11.12 2018 tarihinde gittiğim süreyyapaşa göğüs hatalıkları hastanesinden bana yazılan reçetmi kaybettim

 2. bügün keçiören iale sağlık merkezinden alığım e reçete bilgisini kaybetim yeniden almak istiyorum

  1. Merhaba,

   Buradan E-reçete numarası paylaşamıyoruz.
   E-reçete numaranızı kaybettiğinizde e-reçetenizin yazıldığı sağlık kurumuna giderek numaranızı tekrardan alabilirsiniz. Fakat reçetelerin belirli bir geçerlilik süresi olduğu unutulmamalıdır.

  1. Merhaba,

   E devletten e nabız uygulaması ile numaranıza ulaşabilirsiniz.

  1. Nihat bey merhaba,

   E devlet sisteminde e- nabız uygulaması mevcut. Şifreniz ile bu uygulamadan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu